PDA

View Full Version : търся есе по философия!



barby_1989
01-13-2007, 13:27
Някоий мойе ли да ми даде линк или да ми прати есе по философия на една от темите:
"Искам всичко за себе си"
"Да имаш или да бъдеш"
"Парите движат света"
"Богатството не ни прави щастливи"
"Душата е страст"
"Във всеки човек има нещо от всички хора"

meri88
01-13-2007, 14:44
Да имаш или да знаеш, но какво? Този въпрос може да има различни тълкувания. Да имаш пари и да знаеш как да ги използваш; да имаш власт и да знаеш как да погубваш; да имаш желание да знаеш и да трупаш познания. Всеки е способен да избере сам своя отговор, който без съмнение ще предначертае съдбата му. Днешното ни общество определено е изправено пред тази дилема. И най-отчайващото е, че младите хора предпочитат да имат пари и власт, вместо да трупат познания.
Аз предпочитам да знам. Защо ли? Защото съм твърдо убедена, че без духовна култура човек е като птица без криле. Аз предпочитам да получавам знания от различни области на живота, които ще ме направят пълноценен човек. Никога не съм искала да трупам материални облаги, защото вярвам, че моят живот трябва да бъде изпълнен със смисъл, а не да попадна в блудкавото всекидневие.
Знанието дава възможност да се издигнеш в обществото по честен път, да се развиеш и да докажеш себе си. То трябва да се отглежда като цвете в саксия и ежедневно да се полагат грижи за него – да се култивира, за да расте. Желанието ми да притежавам повече знания се дължи на моята майка. Сега ще я използвам като най-силния аргумент в защита на моята теза за силата и значението на знанието.
Тя е изключителен човек и от нея съм наследила стремежа да уча и да се развивам. Спомням си как ми четеше откъси от романа “Тютюн”, което ме доведе до решението, че ще направя всичко възможно тя да се гордее с мен. Обещах си, че ще виждам всеки път онези пламъчета в очите й, когато й донеса поредната шестица, но не просто една оценка, а придобито знание.
Но не ме разбирайте погрешно. В днешния материален свят парите са жизнено важни, но не са всичко , нито пък са ми фикс идея. Трябва да се намери баланса между нещата, в противен случай животът ни ще бъде още по-нещастен. За съжаление много малко хора осъзнават нуждата то знания. Сега е модерно да се возиш в скъпа кола, да имаш частен бизнес и много пари, независимо, че не си завършил осми клас. Аз не искам да приличам на тези хора, искам да се отличавам, да изпъквам, да блестя със знания и умения, да се гордеят родителите ми с мен. Не знам дали ще успея да го постигна, но ще направя всичко възможно да изградя за себе си едно смислено бъдеще.
Това е моята действителност и моята мечта, в осъществяването на която съм се впуснала стремглаво.


sorry no samo tova moga da ti predloja :smt006

barby_1989
01-14-2007, 15:54
Много ти благодаря Мери, ако мога да ти помогна с нещо, ще го направя с удоволствие :wink: