PDA

View Full Version : Universitetite v BG(i vupros za Amerikanskiq v Blagoevgrad)



slip_away
01-15-2007, 09:58
zdraveite :) iskam da vi popitam spored vas zaslujava li si u4eneto v bulgariq ..vse pak za vseki universitet 4uh tolkova mnogo ne6ta 4e ne znam 4estno kazano ostana li ne6to istinski elitno v taq durjava..SU uj e mnogo eliten ama mnogo hora sa pravi 4e moje6 da stane6 daskal kato izleze6 ottam s tiq specialnosti..drugite universiteti mi se vijdat s lo6a reputaciq ..edinstveno ostana da se 4udq za Amerikanskiq universitet v Blagoevgrad :) dosta e skupo no plz ako ima u4e6ti tam da pi6at po ne6to :P vse pak vseki iska kato zavur6i da e s ne6to nad drugite za da si nameri rabota..ama kato gledam kudeto i da si vse taq..izliza 4e ili ima6 vruzki ili prosto se puka6 ot u4ene za da zavur6i6 i prosto da se 4udi6 kvo da pravi6 :) kajete vie kak mislite :-k

Prince_of_Chaos
01-15-2007, 10:20
Абе на мен ми е раничко за университет ама съм чувал доста добри неща за Американския в Благоевград

RoyTheReaper
01-15-2007, 13:30
Няма истински добър университет в БГ; дори и АУ. Той може да е на малко по-високо ниво от българските, но пък е сравнително смотан за американските стандарти. Ако търсиш качествено образование, чужбина е мястото. Обаче с това има един съществен проблем - почти задължително да учиш в чужбина означава едновременно и да работиш, което ти се отразява на ученето, впоследствие и на здравето. Много мъдър вариант е да си изкараш бакалавърската степен тук, въпреки недостатъците, и да отидеш за магистратура в чужбина.

slip_away
01-15-2007, 14:41
Lake_bodom mersi za infoto :) ami az i na drugi mesta sum 4ela 4e pi6e6,ostanah s vpe4atlenie 4e si karal toefl i sat.ti v 4ujbina li u4i6?ako e da bi li mi kazal kude i kakvo predstavlqva tam :) na men mi predstoi da durja toefl septemvri sigurno..i ne znam izob6to za kude da go izpolzvam..dosta e skupo v 4ujbina :-k

yes
01-15-2007, 20:17
Единственият подобен на чужбинските университети в БГ е Американският в Благоевград. Там системата е същата като в Американските - преподавателите, администрацията, всички са американци. Освен това общежитията са страхотни, никакво сравнение не може да става с мизерията в СУ-ските. Изобщо ако нямаш възможност да биеш 5000 км до САЩ, се насочи към АУ. Скъпичко е, но с добра стипендия, която ти зависи от оценките на САТ, ТОЕФЛ, диплома, извънкласни занимания...общо взето дали си перспективен ученик, ще влезеш.

За чужбина - да много е скъпо, университетите стигат до 40 000$ на година, което за повечето българи е непосилно. Затова 99% от заминалите, които познавам, заминават със стипендии, така че залягай над английския за високи резултати на САТ-а (ТОЕФЛ-а е елементарен)Има ужасно много програми, организации подпомагащи international students и даващи financial aid. Може да вземеш заем даже (държавен например), което автоматично ти осигурява работа като завършиш. (нали трябва да са сигурни че ще им върнеш парите)

Абе накратко ако искаш да учиш в чужбина има много начини, ако ли не - добро образование наистина на висок стандарт е АУ. (естествено че не може да се сравнява с американските...все пак kaто излезеш от campus-а си в Благоевград, не в New York...)

RoyTheReaper
01-16-2007, 12:40
Lake_bodom mersi za infoto :) ami az i na drugi mesta sum 4ela 4e pi6e6,ostanah s vpe4atlenie 4e si karal toefl i sat.ti v 4ujbina li u4i6?ako e da bi li mi kazal kude i kakvo predstavlqva tam :) na men mi predstoi da durja toefl septemvri sigurno..i ne znam izob6to za kude da go izpolzvam..dosta e skupo v 4ujbina :-k

Не, тук си уча, но кандидатствах с ТОЕФЛ и САТ ама неуспешно - не ми дават пари. Все пак имам доста познати в САЩ, Канада и Германия, включително и брат ми, завършил магистър в САЩ. В чужбина навсякъде е едно и също: разликата в стандарта на живот е голяма, родителите не могат да те подпомагат в повечето случаи, трябва да се оправаш сам. Не само трябва да мислиш за учене, но и да се бориш за оцеляването си. Това означава, че нямаш време за учене и успеха ти се влошава, което е много лошо, особено ако си на стипендия. За такива екстри като купони и почивка почти не става дума.

Да заминеш да учиш в САЩ например си струва, ако си на пълна стипендия в ТОП 50 колеж. Иначе за какво ти да ходиш в Community College, след като и Тракийския е по-престижен от тях. Няма смисъл да се буташ къде да е само за да видиш що е туй чужбина.

Тук предимството на следването е, че образованието е сравнително достъпно, родителите могат да издържат децата си (в повечето случаи) и остава повече време за учене. Студентския живот е доста весел, лее се много алкохол; за купони винаги има време, но трябва да гледаш да не ги правиш приоритет и да не зарязваш учението. Все пак не върви да изпиваш парите на родителите си. Бачкане - ако нямаш проблем с финансите (необходими са ти 150-200 лв месечно ако живееш на общежитие), е излишно първите 2 години.

Магистратура в чужбина означава, че все едно си завършил там и бакалавър. За какво да се изхабяваш да ходиш там след гимназия и да си губиш здравето и младостта?

Казваш, че ще държиш само ТОЕФЛ. Това означава, че може да кандидатсваш в някои европейски университети, но за бакалаври в Европа стипендии почти не дават. Освен това, ако отидеш примерно в Холандия и не знаеш холандски? Как ще си намериш бачкане, как ще се издържаш?

Още много мога да говоря по този въпрос, ако има нещо, питай.

slip_away
01-17-2007, 12:26
ami o4akva se taksite za Velikobritaniq da padnat(ne 4e pak ne e skupo) no e po-ponosimo..i v Germaniq puk ne e mnogo skupo..tova kato ideq za bakalavur tuk i posle magistur v 4ujbina ne e lo6o..no az vse pak mislq 4e bulgarskoto obrazovanie ne go biva mnogo..takiva kato УНСС i drugite ne mi dopadat..a i posle kakvo? predpo4itam ne6to koeto bi mi dalo pove4e perspektivi..v Sofiiskiq specialnostite ne mi haresvat..problema e 4e ako otida za magistur v 4ujbina az nqma da sum sviknala nito s ezika,nito s horata..i 6te mi doide mnogo trudno da u4a.ne 4e s angliiskiq ne sum dobre no ne e dostatu4no za nau4no nivo..golqm e problema s parite..mnogo hora imat ambicii i zaradi pari ne mogat da gi osu6testvqt..6te mislq pak i 6te vidim.. :) ti v koi universitet si ?

RoyTheReaper
01-17-2007, 17:12
ТУ-София.

Ти говориш само за такси. Дори и да няма такси, дори и да си на пълна стипенидия, все пак трябва да живееш там, сеш се?

Точно пък Германия е свързана с много допълнително бачкане. А UK e супер скъпа страна.

БДУ, какво искаш да учиш?



problema e 4e ako otida za magistur v 4ujbina az nqma da sum sviknala nito s ezika,nito s horata..i 6te mi doide mnogo trudno da u4a

А като бакалавър ще си? Трябва твърдо да решиш искаш ли да ходиш в чужбина или не. Аз смятам, че всеки трябва да опита; пребиваването в чужбина би допринесло много за изграждането ти като личност. Пък не е задължително да оставаш там завинаги, нали?

01-19-2007, 11:50
da prav si..trudno bih sviknala v druga durjava(predpolagam)...za Angliq sum suglasna 4e e super skupo tam.no Germaniq...spored men ne e 4ak tolkova skupo vse pak mnogo studenti hodqt tam..tova koeto me drazni tam e 4e e mnogo ograni4eno obu4enieto na angliiski..i da ne zabravqme germancite i razbiraniqta im,super razli4ni sa ot nas :) no vse pak mislq da probvam i ako vlqza ve4e 6te re6a tova li 6te e ili ne(zavisi kak 6te se spravq na toefl,kude 6te me priemat..i eventualno dali 6te ima pone 1 4ovek s koito da sum(i drugi priqteli 6te se probvat) za6toto sam sama ne sum sigurna 4e bih izdurjala).ami misleh za ne6to ot tipa Business Administration,Economics and Management..i taka.i az mislq 4e otivaneto v druga durjava mnogo bi mi pomognalo da se izgradq kato li4nost..da nau4a ezik..i da se realiziram(dai Boje)..ti si napravil dobur izbor s TU v Sofiq ;) edin ot malkoto e koito vse o6te gi biva :) a i za edno mom4e ima super specialnosti :)

RoyTheReaper
01-19-2007, 12:32
Явно е скъпо в Германия, защото почти всички които отиват там бачкат по много. А и в университетите изискванията са високи, а като нямат време...

Ако не се научиш да приемаш различията в хората, да си open-minded, разбира се, че ще ти е трудно.

Икономика, значи :roll: . Това е област в която човек трудно може да се реализира в България: местата за работа не са толкова много, а УНСС, ВИНС-а, СУ и Свищов бълват хиляди икономисти. Който се уреди, го прави с връзки. Но такива които са учили и работили в чужбина по специалността си лесно ги назначават на ръководни постове.

Затова, дори и да завършиш български ВУЗ, задължително е да отидеш за магистратура и стаж в чужбина. САЩ е добър вариант, защото все пак на тях се крепи капиталистическия свят. Имаш 2 възможности: САТ и ТОЕФЛ сега или GMAT +TOEFL след университета. Мисля, че Благоевград в случая е добре, защото може да ти помогне да отидеш в по-елитен американски университет после.

За икономика в Европа... нямам впечатления.


ti si napravil dobur izbor s TU v Sofiq edin ot malkoto e koito vse o6te gi biva

Може би. Времето ще покаже колко добре съм се урЕдил. Все пак не съм се отказал от чужбина.


a i za edno mom4e ima super specialnosti

За съжаление май само за момче :( .

AliceSw
01-19-2007, 15:22
Така, говорите за Германия - имам достатъ4но познати, които у4иха по 2-3 години там и се върнаха, в това 4исло хора, чиито родители ги издържаха. Там таксите са сравнително ниски - обикновено не надхвърлят 500 евро на семестър, но у4енето е наистина много сериозно, защото за разлика от средното им образование, висшето е на мн високо ниво.

Ина4е за Американския съм 4увала мн добри неща, имат може би най-добрите бази в България и малко по-разли4на система на изпити и ваканции, но без стипендия някакси ми изглежда твърде скъпо. :?

gabeto323
11-30-2010, 09:26
искам само да питам какви са таксите в Американския университет в Благоевград за Бизнес Администрация защото никъде не мога да ги намеря :-#

amk933
11-30-2010, 14:57
Темата е стара.