PDA

View Full Version : Задачите по физика



01-16-2007, 18:21
Знам, че задачите са много, но моля ви да ми помогнете, защо са ми за утре, много срешно е. Не е задължително всеки да реши всичките, няколко човека като помогнат с една-две, те ще се съберат всички. Е, и всичките на куп е още по-добре, ама не искам да проявявам нахалство. :-D :P Моля ви, много ми е спешно! :(

Ето и задачите:

1. В калориметър е налята вода с маса 1 кг и температура 20 градуса. Във водата се потяпя порцеланова чаша с маса 120 грама и температура 90 градуса. Равновесната температура е 21,5 градуса. Какъв е специфичният топлинен капацитет на порцелана?

Отговор: 750 J/kg.K.

2. За да се определи температурата в камерата на хладилник, от нея се изважда охладен къс парафин с маса 150 грама. Късът парафин се поставя в калориметър, съдържащ 250 грама вода с температура 25 градуса. Равновесната температура е 14 градуса. Каква е била началната температура на парафина?

Отговор: -10 градуса

3. В калориметър се намира 200 грама вода и парче топящ се лед с маса 20 грама. Долива се вода с маса 300 грама. Каква е била нейната температура, ако равновесната температура е 11 градуса?

Отговор: 24,7 градуса

4. В меден калориметър с маса 2,5 килограма и температура 18 градуса се намира парче стъкло с маса 1,5 килограма и същата температура. В калориметъра се налива 1,2 килограма нефт с температура 30 градуса. Равновесната температура е 24 градуса. Пресметнете специфичния топлинен капацитет на налеия нефт.

Отговор: 1860 J/kg.K.

5. В херметично затворен калориметър с маса 11 килограма, изработен от стомана със специфичен топлинен капацитет 500 J/kg.K, изгаря 20 грама дизелово гориво, в резултат на което температурата на калориметъра се повишава от 20 градуса до 176 градуса. Каква е специфичната топлина на горене на това гориво?

Отговор: 4, 29.10 (на седма степен) J/kg

6. В алуминиев калориметър с маса 2 килограма и температура 18 градуса е налят воден разтвор на готварска сол с температура 0 градуса. В калориметъра е монтиран електронагревател с мощност 300 W , който работи 6 минути, след като се установява равновесна температура 28 градуса. Какъв е специфичният топлинен капацитет на разтвора?

Отговор: 4040 J/kg.K.

linkin_park_fenka
01-16-2007, 18:29
Седни си на задника и си ги реши.
Всички си иаме собствени домашни и никой няма да ти ги реши :!:

bigbec
01-16-2007, 18:44
вместо да се беше мъчил да им пишеш условията тук, да беше ги решил, бе мързел

aNi^
01-17-2007, 19:20
breeh 4e i cvetno gi napisal :lol: sorry,ne 4atkam ni6to ot fizika ;/