PDA

View Full Version : За анти-депресантите



01-19-2007, 16:29
Значи:
Искам да ви питам дали сте взимали такива хапчета, с лекарско предписание ли са, и защо въобще сте ги взели?

01-19-2007, 16:39
Az puk bih iskala da popitam kak to4no deistwat te?

not_the_same^
01-19-2007, 16:55
еми в един час супер много се хилех а не трябваше...
и 1 фр ми даде успокоителни(Валериян):
ткаам след 1вото-нищо
след 2-рото почва да ти се спи
след 3-тото продължава да ти се спи
след 4-тото почва да не ти пука за нищо
след 5-тото и 6-тото 4устваш се като напушен, адския непукизъм, абеее живееш си живота(бтв бях мн навита да направя 1 глупост..)
а защо?-ми от чисто любопитство
нищо няма да ти стане, спокойно :-D

Alerta
01-19-2007, 17:08
Само валидол... и то доста често... като съм изнервена...
Както ме бъзикаше най-добрата ми приятелка се друсам с него :]
Без лекарско предписание ест (;

Swinkenhoffer
01-19-2007, 17:44
на мен валидола ми забавя мисленето и започвам да цикля или да рева (зависи).

koalka
01-19-2007, 17:49
Не съм взимала.

Alerta
01-19-2007, 17:59
на мен валидола ми забавя мисленето и започвам да цикля или да рева (зависи).На мене ми е некво спокойно такова... спомням си един път в някъв час в даскало изгълтах един блистер е така в момента в който усетя, че се появяват некфи емоции... и исках да си запазя тва яко непукистично спокойствие... :shock:

bulgarche
01-19-2007, 18:01
на мен валидола ми забавя мисленето и започвам да цикля или да рева (зависи).
Е като прекаляваш :-D

Juicy_Lucy
01-19-2007, 23:38
ми действат като антидепресанти..как да действат?!?! успокояват..съзнанието ти се ограничава със сравнително позитивни мисли,малко измислена и тъпа история..

само дето,ако са ти предписани тея хапчета от лекар,не можеш да пиеш алкохол докато ги зимаш :wink: :?

Iowa
01-20-2007, 01:39
Ми да..Взимала съм..
Имах някакви проблеми,за които сега не ми се говори..
Попринцип са по лекарско предписание,но може да си ги намериш и без..

Как действат?
Зависи какво количестово ще вземеш..
-Ако взимаш по рецепта,ще те успокоят и ще забравиш проблемите си.. Ще ти се доспи.. Бее.. общо взето добре..
-Ако ги вземеш сичките с алкохол.. действат още по-добре.. :-D :-D

teenkopele
01-20-2007, 05:41
Не съм взимал. :wink:

01-21-2007, 17:19
Мерси за отговорите. Само още две неща да питам.
Първо дали хапчетата се отразяват на физическите дейности. Питам понеже съм спортистка и бих искала да знам, ако имат някакъв такъв ефект.
И последно само
дали е възможо някой да ми каже как се продават- на бластери, или..? И евентуално колко е горе-долу цената на един блистер?

/wan`a`doo/
01-22-2007, 09:25
еми в един час супер много се хилех а не трябваше...
и 1 фр ми даде успокоителни(Валериян):
ткаам след 1вото-нищо
след 2-рото почва да ти се спи
след 3-тото продължава да ти се спи
след 4-тото почва да не ти пука за нищо
след 5-тото и 6-тото 4устваш се като напушен, адския непукизъм, абеее живееш си живота(бтв бях мн навита да направя 1 глупост..)
а защо?-ми от чисто любопитство
нищо няма да ти стане, спокойно :-D
az puk sum qla tolkova navednuj i ni6to ne mi stana xaxa az li sum zle ili ti :wink: A antidepresanti ne se qdat bez recepta 6ot sa nekvi ribva6ti... ako si v tolkova golqma depresiq otidi na nekuv lekar, a ako prosto iska6 da se nadrusa6- ima mnogo drugi hap4eta :-D

/wan`a`doo/
01-22-2007, 09:30
Основно място в лечението на депресиите заемат т.нар. антидепресанти. Това са лекарства, които повишават настроението, а някои от тях премахват и тревожността, чувството за напрежение и страх. Има три основни групи антидепресанти: трициклични антидепресанти, селективни инхибитори на обратното поемане на серотонина и МАО-инхибитори. Последните две групи се наричат общо нетрициклични антидепресанти.


Трицикличните антидепресанти са най-старите известни лекарства за лечение на депресии и са се утвърдили като класически. Голяма част от тях имат различно изразен седативен (успокояващ) ефект. Препаратите от втората група блокират обратното поемане на серотонина в мозъка. МАО-инхибиторите осъществяват действието си като блокират специфичния ензим моноаминооксидаза.


Всички медикаменти от тези групи трябва да се използват само след консултация с лекар-специалист и по негово назначение!


Отделните ефекти на антидепресантите настъпват известно време след началото на лечението. Най-бързо (още в първия ден) настъпва седативният ефект, който е особено търсен при затруднения в заспиването. Повишаване на инициативността може да се очаква след няколко дни, а повишаване на настроението - след поне 2 седмици.
След подобряване на състоянието лекарят назначава подържащо лечение за 6 до 18 месеца.


При лечението с антидепресанти може да се наблюдават някои странични реакции. Обикновено те са леки и преходни, но безпокоят болните и затова е добре да се познават. При трицикличните антидепресанти най-честите странични реакции са сухота в устата, запек, преоблеми с изпразването на пикочния мехур (често уриниране, задръжка на урина), сексуални проблеми (смущения в ерекцията), замъглено виждане, световъртеж, сънливост и др. Пациентите, които взимат тези антидепресанти през деня не бива да шофират. Те не бива да се дават на пациенти с глаукома и на бременни в първия триместър на бременността.


По-новите (нетрицикличните) антидепресанти имат различни странични ефекти. Те могат да доведат до главоболие (обикновено преходно), гадене, повръщане, безсъние, тревожност и др.


Ефектът на антидепресантите се променя при едновременното им приемане с някои храни и медикаменти. Никотинът, барбитуратите и алкохолът повишават активността на ензимите, които разграждат антидепресантите и по този начин намаляват концентрацията им в кръвта. Това води до намаляване на ефекта от тях. При едновременно приемане с контрацептиви ефектът на антидепресантите също намалява.


Приемането на МАО-инхибитори, психостимуланти и локални обезболяващи средства заедно с антидепресанти може да доведе до рязко повишаване на артериалното налягане, което да предизвика хипертонична криза.


Съществуват и медикаменти (предимно такива на растителна основа), които се продават свободно в аптечната мрежа. Във всички случаи обаче консултирането със специалист е силно препоръчително, тъй като спецификата на депресивните състояния създава възможност наличните симптоми да бъдат отдадени или да се дължат на съвсем различна причина, изискваща съответно и различно лечение.


Освен предписването на антидепресанти друг опорен стълб при лечението на депресиите е психотерапията. При една част от пациентите депресивните симптоми могат да се овладеят само с методите на психотерапията, докато при други се прилагат едновременно психотерапия и антидепресанти. Използват се различни психотерапевтични методи. Трябва да се подчертае, че словото има същите, а понякога и по-силни лечебни качества и от най-добрите лекарства.
Психотерапията може да е групова или индивидуална. В своята практика психиатрите използват по-често индивидуалната психотерапия – предимно т.нар. катарзис, рационалната психотерапия и сугестията.