PDA

View Full Version : Да не би вече да е модерно да си тъп?



abstraction
01-28-2007, 07:55
МИ въпроса е ясен - като чета и з форума и постоянно попадам на мнения, в които нарочно(а може би не :lol: ) "в" се заменя с "ф", "о с "у".

и не само във форума, по скайп половината ми абонати пишат така.


многу си хубаФку - ето и едно примерче

SweetBunny
01-28-2007, 08:58
Moдерно е да си лигав :-D

koalka
01-28-2007, 09:00
Някои от грешките са допуснати нарочно, но си личи, кои са.Някои има например съм забелязала "сам" вместо съм.И това според мен не е нарочно допусната грешка.Не е модерно да си тъп, може би е модерно да си неграмотен.

rosskata
01-28-2007, 09:06
За "сам"- не знам защо някой би го писал така нарочно... Дори не е забавно. ХОрата просто не знаят как се пише...
Аз съм грамотна, но на моменти във форума и аз пиша кво вместо какво и хубу вместо хубаво... Просто като се засиля е по- лесно да напиша по- кратката дума. А и при положение че водим "разговор" се вкарва от време на време и някое разговорно лафче... Така прилича повече на разговор...

КОлкото до хубаФКУ- няма да го нашпиша никога така, както и няма да го кажа така... Лигаво е някакси. :smt017

Бунтар
01-28-2007, 09:07
"Тфа" е лигня. :-D

Но наистина, в наши дни е модерно да си тъп и да се правиш на много отворен, да си гъзар със самочувствие, а всъщност - едно нищо. Само констатирам.

rosskata
01-28-2007, 09:13
Но наистина, в наши дни е модерно да си тъп и да се правиш на много отворен, да си гъзар със самочувствие, а всъщност - едно нищо. Само констатирам.

Мисля си, че това е винаги било характерно за хората на определена възраст- о 11-12 докъм 17-18... Тогава да си "гъзар" е много важно, да "правиш даскалите криви", да не учиш, да си интересен на всяка цена.

Искам да оптбележа, че въобще не важи за всички, но е много масово явление... Лошото е ако след тази възраст продължаваш да смяташ така... Е тогава вече е и смешно, и страшно...
Не ми пречи че 12- годишната ми сестра се гъзарее, говори високо и нарежда съучениците си , за да се прави на интересна... ако на 17-18 още го прави, тогава е вече тревожно...

LunaTriCk
01-28-2007, 09:17
то отдавна е модерно да си тъп :roll:

GLeZoRanA
01-28-2007, 09:26
то отдавна е модерно да си тъп :roll: :!: или по скоро -> отдавна е модерено да се правиш на тъп :)

OtherDimension
01-28-2007, 09:33
то отдавна е модерно да си тъп :roll: :!: или по скоро -> отдавна е модерено да се правиш на тъп :)

:smt115

machoka
01-28-2007, 10:31
Някои от грешките са допуснати нарочно, но си личи, кои са.Някои има например съм забелязала "сам" вместо съм.И това според мен не е нарочно допусната грешка.Не е модерно да си тъп, може би е модерно да си неграмотен.

Това е така заради 'правописа' при транслацията от кирилица на латиница. 'Ъ' се пише с 'А' - opAlchenska и т.н. :)

Е, тези които пишат 'as sam edi koj si' най-вероятно не го знаят, но аз само отбелязвам за a-ъ.

sherry
01-28-2007, 10:44
Някои считат, че е модерно.
Но наистина често се пише "сладку","красифкууу" и т.н, защото се лигавят хората. Това не значи, че не знаят как се пишат дадените думи.
Но иначе като се замисля....Май наистина е модерно да си тъп.
Забелязала съм, че по - сериозните хора на нашата възраст, биват считани за скучни, за "мръднали", за "пенсионери". Ако някой пък учи повече, задължително му лепват етикет "зубар". Скоро чух коментар за едно момче, което е малко по - сериозно от връстниците си, мисли някак си по - зряло от тях, не се лигави постоянно. Е, казаха, че е "пенсионер", само защото не е като другите. Ами и на мен пък понякога ми се ще да говоря с "пенсионери", вместо да виждам лигавене под път и над път. То всичко е хубаво, когато се спазва някаква граница.
Един пример. Ако в тоя форум се пусне тема - спам, много повече хора ще тръгнат да пишат вътре, отколкото ако се пусне някоя сериозна тема.

sherry
01-28-2007, 10:49
сега е модерно да не си прочел една книга през живота си и да се гордееш с това...
Има нещо такова :roll: Малко хора разбират, че не е нужно постоянно да се правиш на циркаджия, за да си щастлив.
Мен примерно ми се подиграват от моя клас, заради това, което смятам да кандидатствам...

IKisseDAGirL
01-28-2007, 10:52
сега е модерно да не си прочел една книга през живота си и да се гордееш с това...
ох, колко си прав... :x
така се дразня някой до мен като каже, че никога не би седнал да чете книги, и то с такъв тон, все едно става въпрос за нещо велико :evil:

NiKOLAN
01-28-2007, 10:59
МИ въпроса е ясен - като чета и з форума и постоянно попадам на мнения, в които нарочно(а може би не :lol: ) "в" се заменя с "ф", "о с "у".

и не само във форума, по скайп половината ми абонати пишат така.


многу си хубаФку - ето и едно примерчеi az знам от къде го прочете

шерито
01-28-2007, 10:59
Дам, само с житейски уроци, не става.
Хубаво е някоя книга да прочетеш...Повечето хора ми казват "Защо да чета книгата, след като съм гледал/а филма по тая история" :shock:
Според мен книгата въздейства по - силно(или поне в повечето случаи).

rosskata
01-28-2007, 11:05
Това с книгите... Много рядко намирам някой, който чете книги... :shock:
Не че това е показател за интелект... Просто е странно защо не четат хората... Това е готино, интересно... ПО-забавно от това да се завреш в някой задимено барче или да коснеш пред компа цял ден... :roll:
И въобще забелязвам някаква плна незаинтересованост у много хора... "Не ми пука за света, на света трябва да му пука за мен". Чудя се какъв е смсъла в тая история...

sherry
01-28-2007, 11:10
Когато гледаш филм(дори да е с перфектни актьори, хубав сюжет и 100 Оскар-а), пак не е като да прочетеш книга.
Когато четеш, ти рисуваш с въображението си. Основните щрихи ти ги е "нарисувал" автора, но другото остава на теб...Можеш да доизпипаш света на героите, да го посетиш даже...Да се разходиш заедно с тях, да го свържеш с твоя собствен, да допълниш някои детайли. Да обогатиш знанията си и интериора на вътрешното си АЗ...
Когато гледаш филм, ти виждаш всичко наготово. Според вижданията на режисьора, според вижданията на сценариста, на оператора....Не остава много за теб.

Бунтар
01-28-2007, 11:11
Мноо ясно, че книгата ще влияе повече от филма. Книгата те кара да мислиш, да я интерпретираш сам и да си представиш описаното. Нещо, което в наши дни се среща все по-рядко. А и филмите по книги са бозави в повечето случаи.

И все пак, важна е информацията. Няма значение дали е напечатана на хартия, ако е стойностна.

sherry
01-28-2007, 11:14
Между другото, имам много книги на компютъра, но не ги чета често. Заболяват ме очите. Други си е да я имаш на хартия... :roll: И все пак, една книга може да ми остане в съзнанието много повече време, отколкото една комедийка с готините актьори....
Има книги, които могат да ти помогнат по някакъв начин, да ти дадат поука, да ти дадат отговори на въпроси, които те интересуват. Ти може вече да си таил тези отговори в сърцето си, но просто да не си го осъзнавал до тоя момент.

NiKOLAN
01-28-2007, 11:16
Четенето на книги е показател за интелект или по-точно предпочитаните книги...я сподели малко книги да се образовам малко повече и аз :) (приемат се книги с повече картинки, големи да са по възможност, ако може и за оцветяване :Р , учебници разни не се приемат...)

OtherDimension
01-28-2007, 11:18
Между другото, имам много книги на компютъра, но не ги чета често. Заболяват ме очите. Други си е да я имаш на хартия... :roll:

a ne ne .. tva ne e rabota da chetesh ot monitora
ot lichen opit go znam
drugo sa si knigite - ima biblioteki i t.n.
az sushto predpochitam knigata pred filmut , makar che sum golqm kinoman:)

rosskata
01-28-2007, 11:18
аз винаги намирам време да чета книга...

в кенефа ( :oops: ),



В кенефа се чете най- готино... Аз съм стояла по час и отгоре в кенефа с някоя книга... Една даскалка имах по философия, която каза, че имала етажерка с книги в кенефа... :lol:
В автобуса също е яко... Ама като ти дойсе спирката не ти се слиза :roll:

sherry
01-28-2007, 11:21
Между другото, имам много книги на компютъра, но не ги чета често. Заболяват ме очите. Други си е да я имаш на хартия... :roll:

a ne ne .. tva ne e rabota da chetesh ot monitora
ot lichen opit go znam
drugo sa si knigite - ima biblioteki i t.n.
az sushto predpochitam knigata pred filmut , makar che sum golqm kinoman:)
Дам, аз не обичам много да кисна по библиотеките, но и това се случва.
И все пак, защо да не си отделим някой лев да си купим книга, вместо блуза примерно :roll: ?
Като гледам на баща ми секцията с книги. Казва, че по негово време хората се редяли на опашки да си купуват книги...А сега...Има толкова много интересни неща, толкова различни, за всеки вкус, а ние сякаш не се интересуваме.

01-28-2007, 11:21
Е заменянето за "в" с "ф", "о" с "у" в повечето случай си е съвсем умишлено, явно така им харесва на хората да пишат. Обаче ако намишеш "сам", вместо "съм" това вече си е знак на неграмотност..

OtherDimension
01-28-2007, 11:23
Между другото, имам много книги на компютъра, но не ги чета често. Заболяват ме очите. Други си е да я имаш на хартия... :roll:

a ne ne .. tva ne e rabota da chetesh ot monitora
ot lichen opit go znam
drugo sa si knigite - ima biblioteki i t.n.
az sushto predpochitam knigata pred filmut , makar che sum golqm kinoman:)
Дам, аз не обичам много да кисна по библиотеките, но и това се случва.
И все пак, защо да не си отделим някой лев да си купим книга, вместо блуза примерно :roll: ?
Като гледам на баща ми секцията с книги. Казва, че по негово време хората се редяли на опашки да си купуват книги...А сега...Има толкова много интересни неща, толкова различни, за всеки вкус, а ние сякаш не се интересуваме.

da ... edno vreme da ne govorim che i nai-interesnite avtori i zaglaviq sa bili zabraneni , no tova e druga tema :)
ami chestno kazano .. za men cenite na knigite v Bulgaria sa bezobrazno visoki , naistina chovek trudno moje da otdeli sredstva ..
za nqkoi 15-20 lv ne sa mnogo ... no za drugi sa ...
(da ne govorim che nqkoi zaglaviq stigat dosta poveche ot 20 lv) :cry:

Бунтар
01-28-2007, 11:23
Е заменянето за "в" с "ф", "о" с "у" в повечето случай си е съвсем умишлено, явно така им харесва на хората да пишат. Обаче ако намишеш "сам", вместо "съм" това вече си е знак на неграмотност..

Затва и една моя аверка направо пише "см"...:lol:

OtherDimension
01-28-2007, 11:26
наистина, че книгите са много скъпи, но пак има начини...

аз обикновено обикалям сергиите, където продават стари книги и си намирам страхотни неща, а и с приятелите тук си разменяме книги доста...

da tva e dobur variant
ne se znae na kakvo moje da popadnesh v antikvarnite knijarnici :)
razmenqneto sushto e dobra politika :-D

GLeZoRanA
01-28-2007, 11:26
наистина, че книгите са много скъпи, но пак има начини...

аз обикновено обикалям сергиите, където продават стари книги и си намирам страхотни неща, а и с приятелите тук си разменяме книги доста... Ау сещам се за една... :lol:

GLeZoRanA
01-28-2007, 11:28
наистина, че книгите са много скъпи, но пак има начини...

аз обикновено обикалям сергиите, където продават стари книги и си намирам страхотни неща, а и с приятелите тук си разменяме книги доста... Ау сещам се за една... :lol:

това е списание... :oops: :lol: не тва бе
;)
тва дето с митко казахте , че никой не може да го дочете до края .. и като бяхме в Филип го четоха на глас блях...

Mooo6nooo
01-28-2007, 11:29
Повечето хора ми казват "Защо да чета книгата, след като съм гледал/а филма по тая история" :shock:
Хах, а аз взех да чета по-сериозно след като гледах "Случайтена Поаро" по Холмарка миналата година и реших, че трябва да чета разказите...

Друга причина да почна да чета е, че прекарвам доста време по болниците, а там по цял ден пускат или чалга, или сапунени сериали...

Иначе и на мен тоалетната ми е лябимо място. Най-често чета късно вечер в леглото. Всяка вечер като си легна и почна да чета докато заспа и чета до 2-3 часа. Знам, че е вредно да го правя посред нощите, но просто тогава ми е интересно. Не знам защо, но през деня не мога да чета...

GLeZoRanA
01-28-2007, 11:30
това не е книга бре...

това е престъпление срещу субкултурите в хартиен формат :evil: :evil: :evil: Може и така да е ... аз така и нищо не чух от онея.. Само едно изречение ... То ми беше достатъчно де

rosskata
01-28-2007, 11:30
АЗ книжки вземам от библиотеката. Купувам си много рядко ато нещо ОСОБЕНО много искам да го имам.

sherry
01-28-2007, 11:32
В нашата училищна библиотека има доста интересни нещица :roll:
Аз също от там си взимам...Сега превеждам една от английски на български, ще откача, доста е трудничка :shock:
Абе, с желание всичко се постига, има откъде да си вземеш книжки...

OtherDimension
01-28-2007, 11:35
xa .. tazi tema mi napomni
vednuj kato bqh vzel da cheta "Tui reche Zaratustra" na Nitcshe po vreme na lekcii .. i edin simpatqga ot tezi qkite , s lancite i golite glavi me pita : kvo praish be ?
i az : cheta ..
toi : e kvo chetesh
i az : em .. filosofiq
i negovata reakciq beshe : ti si se sduhal be :-D

sherry
01-28-2007, 11:38
Различни хора - различни идеали :roll:

Бунтар
01-28-2007, 11:40
А в някои случаи - пълна или почти пълна липса на такива...

sherry
01-28-2007, 11:47
Аз съм забелязала, че някои хора приемат четенето като бреме, като задължение и затова не им е интересно.
Пример...В училище ни дадоха да четем "Под игото". Всички си казаха, че ще е кофти, че е тухла и че едвам ще изтраят да я прочетат. Е, прочетох я и ми се стори супер интересна и с хубава идея...
Имаше и доста мъдри мисли там...
А повечето от класа така и не я прочетоха, защото "първите страници бяха скучни".

Metoman
01-28-2007, 11:48
ЦЕНЗУРА!!!

.: machoka :.

GLeZoRanA
01-28-2007, 11:55
Metoman вече се чудех къде си

Бунтар
01-28-2007, 12:05
лелеееееееееее и аз колко книги изчетох по лекциите...
ама там е яко... хем тихо, хем слушам с едно ухо (аз не си водя записки, а имам добра слухова памет)

Аз пък в час по английски все чета нещо... Кат нямам кво да правя...

Metoman
01-28-2007, 12:08
ЦЕНЗУРА!!!

.: machoka :.

ELiTyYy
01-28-2007, 12:12
пхяхяхя...от толкова много лигавщини точно моята избери... :shock: :x
Кво пък?! лигаво ми беше...и що пък да не си го напиша така?! пфф..

Metoman
01-28-2007, 12:17
ЦЕНЗУРА!!!

.: machoka :.

In4iTu_
01-28-2007, 12:58
Мм понякога подобен начин на писане е изблик на лигавене, но в повечето случаи (мен ако питаш) е просто липса на знания, относно правописа в българския език.

ErinEverly
01-28-2007, 16:02
Да, модерно е да си тъп и да си лигав. Аз използвам такива правописни грешки, само за да иронизирам някого или нещо.

RoyTheReaper
01-28-2007, 16:31
Този стил на писане доста ме дразни. Това е някакъв опит да се постигне комичен ефект, или да се получи "готино", но всъщност е адски тъпо и затрудняващо четенето.

Като отворихте темата за книгите ми стана интересно едно нещо. Аз обичам да чета неща (не само книги), свързани с история, естествени науки и др. разнообразни теми, често не на хартия, а сканирани или директно в интернет. Но аз НЕ обичам да чета художествена литература - повечето художествени книги са ми скучни, стават ми безинтересни от първите страници, като седна да чета след малко усещам, че си мисля за нещо съвсем друго. Просто съм скаран със всичко свързано с литература. Е, много ли съм прост в такъв случай?

Въпроса ми да се разбира по следния начин: вие изказвате тези, че който не чете е неграмотен и неинтелигентен. Под "четене" трябва ли да се разбира задължително художествени книги?

abstraction
01-28-2007, 16:46
lake_bodom, всичко зависи от това кой какво търси и намира в една книга. На някои им е интересно самото действие, те четат само диалозите, те също така биха глдали филм по книга, отколкото да я прочетат.
Други като теб например използват четенето за източник на информация.
Трети търсят естетическа наслада от четенето.
Четвърти - в една книга търсят от всичко по много

А мнението ми относно въпроса - не, под четене не трябва да се разбира четене само на художествени книги.
Фактът че ти не четеш худ. литерстура не значи че си прост, неграмотен и тнт.

scion_of_Storm
01-28-2007, 18:01
Защо Метомен е цензуриран, сега очите ми търсят онази емотка...но не я намират. НЕеее :cry:

HardcorE_AFA
01-28-2007, 20:05
ami toq primer deto si dal...tva go pi6at nqkvi ligli...makar 4e mee sram no nqkoi put kato sum se razligavila i az pi6a taka...no mnogo rqdko

Mooo6nooo
01-28-2007, 20:10
ami toq primer deto si dal...tva go pi6at nqkvi ligli...makar 4e mee sram no nqkoi put kato sum se razligavila i az pi6a taka...no mnogo rqdko
Е то както гледам пишеш на латиница, така че нямаш право на коментар...

Едит: Вземи си смали подписа...

Mooo6nooo
01-28-2007, 20:20
млък :!:
Това, че май ти е приятелка не променя факта, че няма право да се обажда след като пише на латиница. Ако не ти беше позната веднага би обърнал внимание на абсолютно същото...

HardcorE_AFA
01-28-2007, 20:22
млък :!:
Това, че май ти е приятелка не променя факта, че няма право да се обажда след като пише на латиница. Ако не ти беше позната веднага би обърнал внимание на абсолютно същото...abe kvo kato pi6a na latinica a?!?!?!?raz4itate li mi,mai da?!?!a i taka mi e po ubonno kakto moje6 a da vidi6 v polovinata mi mneniq sum pisalata na kirilica,no ne mi e udono!!!!

_donna_
01-28-2007, 20:24
ама вие сега ли разбирате,че е модерно? (:

Mooo6nooo
01-28-2007, 20:32
abe kvo kato pi6a na latinica a?!?!?!?raz4itate li mi,mai da?!?!a i taka mi e po ubonno kakto moje6 a da vidi6 v polovinata mi mneniq sum pisalata na kirilica,no ne mi e udono!!!!
Човек, който го мързи да си смени езика и да се взира в малките буквички, ще го мързи и да мисли преди да пише. Аз поне не възприемам на сериозно мненията написани на латиница. А и изрази от думи от типа на "udono" и "ubonno" ми звучат като на някакъв африкански език.

Виж какво не искам да се заяждам с теб (още по-малко с експлойтед), но да пишеш така и и да се обаждаш по такава тема и да искаш някой да те взима несериозно. Това ми се струва невъзможно...

Едит: Експлойтед, аз отдавна си признах, че съм извънземно... :lol:

HardcorE_AFA
01-28-2007, 20:34
abe kvo kato pi6a na latinica a?!?!?!?raz4itate li mi,mai da?!?!a i taka mi e po ubonno kakto moje6 a da vidi6 v polovinata mi mneniq sum pisalata na kirilica,no ne mi e udono!!!!
Човек, който го мързи да си смени езика и да се взира в малките буквички, ще го мързи и да мисли преди да пише. Аз поне не възприемам на сериозно мненията написани на латиница. А и изрази от думи от типа на "udono" и "ubonno" ми звучат като на някакъв африкански език.

Виж какво не искам да се заяждам с теб (още по-малко с експлойтед), но да пишеш така и и да се обаждаш по такава тема и да искаш някой да те взима несериозно. Това ми се струва невъзможно...

Едит: Експлойтед, аз отдавна си признах, че съм извънземно... :lol:v kraina smetka i da ne q prieme6 na seriozno vsu6tnost mi e prez kura...az pi6a v tozi forum za da se zabavlqvam a ne nqkoi da me priema na "seriozno"

Mooo6nooo
01-28-2007, 20:42
Лелееее...колко жалко....

а аз си мислех, че имаш "женски полов орган". Явно съм сбъркал. Искам да знаеш, че искренно ти съчувствам. :cry:


бтв усещам експлойтед на какво ще ме направи. :lol:

HardcorE_AFA
01-28-2007, 20:45
Лелееее...колко жалко....

а аз си мислех, че имаш "женски полов орган". Явно съм сбъркал. Искам да знаеш, че искренно ти съчувствам. :cry:


бтв усещам експлойтед на какво ще ме направи. :lol:ni6to nqma da ti napravi spoko...toi e nai miloto mom4e na sveta

ai tva s jenskiq polov organ...moje i da go imam moje i da fgo nqmam...exploitedteen nai dobre znae

Kote6koooo
01-28-2007, 20:52
МИ въпроса е ясен - като чета и з форума и постоянно попадам на мнения, в които нарочно(а може би не :lol: ) "в" се заменя с "ф", "о с "у".

и не само във форума, по скайп половината ми абонати пишат така.


многу си хубаФку - ето и едно примерче
мии мойто момиче аз да ти кажа чее....не че искам нещо да те разочаровам ама...маий ти си тъпата! хорцата просто така са свикнали и не обръщат внимание на правописните грешки! пък някой може и за гъзария да го пра ви незнам! нищо лично.. :wink:

HardcorE_AFA
01-28-2007, 20:57
МИ въпроса е ясен - като чета и з форума и постоянно попадам на мнения, в които нарочно(а може би не :lol: ) "в" се заменя с "ф", "о с "у".

и не само във форума, по скайп половината ми абонати пишат така.


многу си хубаФку - ето и едно примерче
мии мойто момиче аз да ти кажа чее....не че искам нещо да те разочаровам ама...маий ти си тъпата! хорцата просто така са свикнали и не обръщат внимание на правописните грешки! пък някой може и за гъзария да го пра ви незнам! нищо лично.. :wink:ti pa o6te li ne si slojila kartinki v podpisa nali ti kazah kak stava :D