PDA

View Full Version : Завист, завист, oмраза и пак завист...



I've Been Mistreated
01-28-2007, 18:40
Здравейте на всички! Имам един много наболял проблем, който ме тормози от доста време. :( Имам една приятелка. Двете с нея бяхме много близки, до преди няколко месеца. :( Озлоби се, стана отвратителна... просто неознаваема. Все едно не беше същия човек.
Не знам от къде да започна... тя нашата история е доста дълга и заплетена, но ще я споделя... пък дано да ми олекне и да ми помогнете.
Познаваме се от някъде 5 години. За този период от време приятелството ни премина през много етапи: майка й ни раздели, баща ми не я харесваше и постоянно ми казваше колко е злобна и завистлива (аз не му вярвах, ама сега разбирам, че е бил прав.)
Винаги съм й влизала в положението (разбирала съм я, когато не можем да излезем защото няма пари понеже живее само с майка си, черпела съм я, не е имало момент в който да се е нуждаела от мен и аз да не съм била до нея. Давах всичко от себе си, за да можем да сме приятелки, ама едно приятелство не може да го крепи само един човек). Само дето ето го и момента на конфликта - живея по-добре от нея (от финансова гледна точка). Имам неща, за които тя само може да си мечтае. Никога, ама никога не съм й нятаквала че съм по-добра от нея защото имам еди какво си, а майка й с нейната мизерна заплата не може да й го вземе. Само, че тя вътрешно беснееше и аз го усещах. Мразеше ме за това, че живея по-добре от нея. Мразеше ме за това, че имам баща - а тя няма, мразеше ме за това, че имам телефон, а тя няма, мразеше ме за това, че съм по-добра в някои отношения от нея, че съм по-амбициозна от нея и мога да постигна целите в живота си.
Мразеше ме, за това че имам повече възможности пред себе си, отколкото тя някога ще има.
На скоро майка й се видя малко с пари и чак сега й взе тези неща (телефон и компютър). И "приятелката" ми сякаш, за да си го върне започна да ми натяква пак и пак колко съм загубена, че нейния телефон бил по-хубав от моя, че компютъра й бил по-хубав от моя, че родителите ми са кретени, а майка й колко е добра. (заяждания тип детската градина), ама не можете да си представите с каква злоба и завист!!! Исках и аз да й кажа... нещо, да я нараня... но не исках да падам на нейното ниво.
Това вече трае близо 9 месеца. Все се надявах, че ще й дойде акъла в главата и ще спре... ама няма... от ден на ден все по-зле става.
Баща ми каза, че такова лайно не може да ми е приятелка. Че една приятелка никога не би тръгнала да обижда родителите ти, да те изкарва по-тъпа от нея и т.н. Говорих с нея, ама тя не си взема бележка. Майка ми каза, да не я разкарвам все още... а баща ми каза, че не заслужавам да си губя времето с такъв боклук. Щом иска приятелка с пари да си ходи при баровките, ама те като я видят как няма пари за едно кафе едва ли са щели да я приемат.
Какво да правя?! Кого да послушам? Съвета на майка си - да поговоря пак с нея или съвета на баща ми - без много, много да й давам обеснения да я разкарам?

Bodom_child
01-28-2007, 19:02
Хмм.. защо ли ми е толкова познато... Аз имах същия проблем преди... време, с тази разлика че "тогава" най-добрия ми приятел, с който делях и последнот нещо което имах нямаше... майка. Когато по една красива случайност се хвана в пачка и се озлоби по същия начин, за съжаление, или пък за моя радост.
Съвета ми е следния:
Поговори с твоята приятелка накарай я да разбере колко много значите една за друга и си изяснете нещата помежду си. В крайна сметка има 2 варианта: или ще си почеша сивото вещество и ще осъзнае за какво става дума, или просто ще се направи че те разбира("в името на вашето приятелство") и в най-добрия случай ще те използва...
Надявам се да стане първото, но в случай че стане второто най-искрено ти препоръчвам да я игнорираш или в най добрия случай едно "Здравей как си!?" за уважението от доброто старо време...
Надявам се че нещата ще се развият в най добрия вариант, ако не просто трябва да се огледаш за други ИСТИНСКИ приятели, а те не са малко, повярвай ми!
Пожелавам ти успех!

deem(unregistered)
01-29-2007, 08:42
Просто Синдром на Емоционалния Срив (СЕС) от първо ниво.

01-29-2007, 09:01
Ако приятелката ти иска да е приятелка с пари... нека да бъде. Щом толкова много я е яд, за това че по независещи от теб обстоятелства си по-добре от към пари... (вместо да се радва за теб) значи, тя не е стойностен човек.
Човек, който се интересува само от това колко пари има и си ги брои стотинка по стотинка, озлобял от всичко и към всичко... не може да ти е приятел.
До колкото разбрах, тя толкова е завиждала че чак е започнала да обижда и родителите ти, за дето могат да ти осигуряват някакъв стандарт на живот.
Добре си направила, че и ти не си започнала да отвръщаш на простащината с простащина. Остави я да си живее сама с глупавите си илюзии. Просто я зарежи. Един ден ще разбере каква приятелка е изгубила, но ще бъде твърде късно.

HopeLesss
01-29-2007, 09:40
Нормално е да злобее. Все пак ти имаш неща, които тя няма. Грешка е било изобщо, че си си мислела, че можете да бъдете приятелки. Който и да ми каже, че бедни и богати могат да бъдат истински приятели, без разни задни мисли, ще му кажа, че е адски заблуден. Приятелите са хора с общи интереси, идеи и възгледи. Не е възможно да сте приятели, при положение, че ти имаш 20 лв в джоба, а тя 2. Не казвам, че парите са най-важното нещо в тоя живот, но несъмнено на това момиче му е адски гадно, че не е като теб. Не мога да я оправдая. Да обижда родителите ти не е начина да изтъкне себе си.

Ако все пак решиш да се бориш за приятелството ви, може би трябва да промениш малко навиците си. Не излизай с много пари, не ходете по скъпи заведения, не парадирай с това с какво се занимават вашите, какво си си купила и колко пари ти дават...

Обаче както вече казах... трудно бихте могли да имате истинско приятелство, когато между вас стоят... пари...

01-29-2007, 10:22
Виж,според мен послушай съвета на майка си...През цялото време,когато сте били приятелки тя е таила зависта си към теб...Не й е било лесно,да гледа всичките хубави неща, които имаш и тайно да въздиша..Куул Гърл,не мисля,че не могат да бъдат приятели хора,с различно материално положение...Не всичките ми приятелки имат колкото мен-някой повече,някой по-малко но все пак сме приятели.И разбирам приятелката ти,защото е отвратително да нямаш баща и да гледаш чуждия..почваш да си мечтаеш и ти да имаш,оттам идва завистта.Аз самата нямам баща,но слава богу сме добре финансово,защото майка ми работи много.С времето се свиква..

Teen_Profesor
01-29-2007, 19:15
Нормално е да злобее. Все пак ти имаш неща, които тя няма. Грешка е било изобщо, че си си мислела, че можете да бъдете приятелки. Който и да ми каже, че бедни и богати могат да бъдат истински приятели, без разни задни мисли, ще му кажа, че е адски заблуден. Приятелите са хора с общи интереси, идеи и възгледи. Не е възможно да сте приятели, при положение, че ти имаш 20 лв в джоба, а тя 2. Не казвам, че парите са най-важното нещо в тоя живот, но несъмнено на това момиче му е адски гадно, че не е като теб. Не мога да я оправдая. Да обижда родителите ти не е начина да изтъкне себе си.Обаче както вече казах... трудно бихте могли да имате истинско приятелство, когато между вас стоят... пари...

Точно така. Защото и ти можеш да започнеш да я нападаш и да я сринеш за нула бройки и на края до никъде няма да стигнете.
Има и друг вариант - нападне ли те и тя, нападай и ти. Няма да си по-загубена от нея и да оставяш някаква тъпачка дето няма 50 стотинки за кафе да те мачка, от завист и злоба.
Злобата и завистта са много гадно нещо, жалко че си е показала лошата страна 5 години след като сте били заедно.

Verliebt_Maedchen
01-29-2007, 21:12
според мен тя не ти е приятелка.... малко завист по принцип винаги има, но от това което чета - според мен няма никакво приятелство между вас, или поне не от нейна страна.... вслушай се в съвета на баща ти - моя също мн пъти е преценявал правилно приятелите ми и ей, богу винаги се е оказвал прав :?