PDA

View Full Version : Софокъл-творчество и живот



ne6i4
01-29-2007, 12:14
здравейте!много спешно ми трябва някаква информация за Софокъл-творчество и живот...Моята учителка ми възложи тази тема...аз се рових в гоогъла но намирам твърде малко информация...МОЛЯ ВИ помогнете защото от това ми зависи успеха...ще ви бъда задължена...казаха ми да е под формата на доклад...

мерси предварително

kukli4ka__
01-30-2007, 13:00
Софокъл - живот и творчество
от Уикикниги
Направо към: навигация, търсене
Софокъл е роден през 496 г. пр.н.е. в Колон, на север от Атина. Баща му, заможен човек, притежател на оръжейна фабрика, принадлежи към първото имуществено съсловие. Софокъл получава гимнастическо и музикално образование. Млад, той става жрец на един от местните религиозни култове. Религията му служи за средство, с което коригира несъвършенствата на своето време.

Софокъл излиза на сцената и като актьор, но слабият му глас не опзволява да се изяви и той разграничава толята на автора и актьора. Извършва важни нововъведения в атическата трагедия. Въвежда третия актьор и увеличава броя на хора от 12 на 15 души. Засилва музикалните партии на актьора, отделя трагедията от трилогията.

До нас достигат 7 трагедии.

Софокъл високо цени свободата на човека и вярва в силата на човешката природа. Показва хората такива, каквито трябва да бъдат, има съзнание за ограничеността на човешките възможности. Голяма тема на неговата трагедия е изменчивостта и непостоянството на човешката съдба, трагедията на героя, когато достига до знанието за тази сила, по-висша от човека.

Софокъл не представя нещастието като игра на боговете и случайността. Според него съществува връзка между човешката природа, съдбата и страданието. Причината за нещастието е в надменността на човека, в пренебрегването на божествените закони; според него човека може да избегне ударите на съдбата.

Взето от „http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%BE%D0%BA%D1%8A%D0%BB_-_%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82_%D0%B8_%D1%82%D0%B 2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE .


ето това сега ще поразгледам за още