PDA

View Full Version : Тема по литература спешно!



Ученик Мъченик
01-31-2007, 17:09
Здравейте трябва ми спешно една от сичките теми!

а:Есе

Без вина виновен.

Човекът - дадена и спазена дума


Слепите очи на мъдроста

б:Интерпретативно съчинение

Едип и тиванците


Едип - герой на "аналитична трагедия"

Съдба и отговорност в ''един цар'' от Софокъл

Тва всичко е от произведението ''едип цар'' на Софокъл

трябва ми спешно разработка на една от всичките теми

Благодаря! :smt006

Ученик
02-03-2007, 22:03
леле наистина ли няма кои да ми помогне...Трябва ми само една от всичките теми... няма значение коя.. ](*,)

sherry
02-04-2007, 08:02
Намерих ти само план за Един цар...
Следвай го и можеш да си напишеш супер съчинение.

Съдба и отговорност в “Едип цар” на Софокъл

(План за съчинение)




I.Увод: В трагедията “Едип цар” на Софокъл е описано една истинска човешка трагедия. Пиесата е посветена на анализа и себепознанието , което постига главният герой. Трагедиите на Софокъл демонстрират най-високо напрежение на трагическата ситуация и такова нейно разрешение, което откриваме и в тази пиеса.

II.Теза:В монодрамата “Едип цар” е изобразена една героична индивидуалност , която се изправя срещу своята съдба , предопределена от предсказанието на боговете. Той поема отговорност да бъде цар на един народ в невидение за своята тежка орис.

III.Доказателствена част:
Разсъждения

1.Съдбата , предначертания път на Едип от боговете
Цитати

“Ти гледаш и не виждаш бедата си” ; “Знаеш ли чий син си” ; “две клетви на баща ти и на майка ти” ; “за своя брак , чрез който не в пристанище си стигнал тук подир щастливо плуване” ; “едно ще си с баща си и с децата си” ; “баща и брат на рожбите си , убиец и наследник на леглото му” ; “Цар Лай получи някога вещание , че да загине му било орисано от син , роден от мене и от него” ; “Други бедствия и ужаси , и скръби ми предрече той: че ще лежа със майка си , че моят род ще гледат всички с отвращение , че родния си татко ще убия аз”

Извод: Едип се бори с непознатото с тайното , той е решил да открие виновника за нещастието на града.

Преходно изречение :Но наученато от него истина го кара да страда и да поеме отговорност за да спаси народа чийто истински цар е убил чрез бягството си.
Разсъждения

Отговорността за закрилата на един народ и бягстовото от предначертана му съдбата
Цитати

“Уви! Сега всичко е ясно , ясно е!

Да погледна ,Слънце ,за последен път !

Роден съм аз безчестно , във безчестен брак

живях и сам погубих кръвно близкия!”

“О, горко ми , горко! О , злочестият аз!” ; “целият народ да види тук отцеубиеца,.... греховно е!”

“Крещи ще бяга от града и в този дом не ще стои под своите проклятия.”


IV.Заключение: Драматургията на Софокъл худoжествено интерпретира от нова творческа позиция проблема за човека и съдбата. Изправен пред нея той трябва да направи избора дали да се бори или да се опита да избяга от нея. Но не винаги изборът на героя е правилен. Така авторът на пиесата представя една древногръцка трагедия , чийто основен проблем ще остане вечен.

http://209.85.135.104/search?q=cache:xgT4aEWWn7IJ:www.belschool.net/files/domashniraboti/9/g/562.doc+%D0%A1%D1%8A%D0%B4%D0%B1%D0%B0+%D0%B8+%D0% BE%D1%82%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE %D1%81%D1%82+%D0%B2+%22%D0%95%D0%B4%D0%B8%D0%BF+%D 1%86%D0%B0%D1%80%22&hl=en&ct=clnk&cd=6

http://209.85.135.104/search?q=cache:w9JNtnOFDAwJ:www.belschool.net/files/domashniraboti/9/d/564.doc+%D0%A1%D1%8A%D0%B4%D0%B1%D0%B0+%D0%B8+%D0% BE%D1%82%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE %D1%81%D1%82+%D0%B2+%22%D0%95%D0%B4%D0%B8%D0%BF+%D 1%86%D0%B0%D1%80%22&hl=en&ct=clnk&cd=7

Ученик
02-04-2007, 15:11
Благодаря ти много! :smt006