PDA

View Full Version : права на президента



Татио
02-12-2007, 15:19
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

ErinEverly
02-12-2007, 15:22
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

Едното "Вето" шибано има :lol: Абе президента е за къшмер :lol: Нщо не прави, само представя държавата. Тва ти е достатъчно :lol:

OtherDimension
02-12-2007, 15:33
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

Едното "Вето" шибано има :lol: Абе президента е за къшмер :lol: Нщо не прави, само представя държавата. Тва ти е достатъчно :lol:

тя пита , как е по закон , а по закон и конституция в повечето държави президентът е равносилен на правителството ... той е и върховен главнокомандващ , дори има и участие в БНБ


Основни правомощия: 1)Насрочва избори за НС и органи за обществено самоуправление. 2)Определя дата за национален референдум при решение на П. 3)Отправя обръщение към народа. 4)Сключва международни договори в случаите подбрани по закон. 5)Утвърждава промени на границите и центровете на административно-териториални единици по предложение на министерския съвет. 6)Обнародва законите. 7)Назначава и освобождава от длъжност ръководителите на дипломатически представителства и дипломатически постоянни представители в международни организации по предложение на министерския съвет. 8)Дава и възстановява българско гражданство. Освобождава и лишава от такова. 9)Опрощава несъбираеми държавни вземания. 10)Информира НС по основни въпроси в кръга на своите правомощия. 11)Отбрана на страната. Президентът е върховен главнокомандващ. 12)Президентът възглавява консултативният съвет на националната сигурност.
Конституционните правомощия на президента му дават възможност в различна степен да влияе върху дейността на трите власти. 1)Върху ЗВ – чрез отлагателното вето. Връщане на закони за повторно четене. 2)Въздействие върху ИВ – неговото влияние е свързано с възлагане на проучвателен мандат на отделни парламентарни групи – чрез консултативен съвет за национална сигурност както и чрез обръщения, декларации и съставяне на служебни кабинети. 3)Върху съдебната власт – чрез назначаване на главен прокурор, представител на върховния съд. Назначава шефа на национална следствена служба.
Президентът има своя квота в управителният съвет на БНБ.

ErinEverly
02-12-2007, 15:35
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

Едното "Вето" шибано има :lol: Абе президента е за къшмер :lol: Нщо не прави, само представя държавата. Тва ти е достатъчно :lol:

тя пита , как е по закон , а по закон и конституция в повечето държави президентът е равносилен на правителството ... той е и върховен главнокомандващ , дори има и участие в БНБ.

Е, да, върховнокомандващ е, но нашия специално правата му се броят на едната ми ръка :lol:

krisi_l@loka
02-12-2007, 16:02
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

Едното "Вето" шибано има :lol: Абе президента е за къшмер :lol: Нщо не прави, само представя държавата. Тва ти е достатъчно :lol:
ХаХа :smt005

bboy_bunker
02-12-2007, 16:03
Президентът представлява държавата в международните отношения, сключва международни договори, дава и възстановява гражданство, назначава и освобождава от длъжност висши държавни служители, упражнява право на помилване, опрощава несъбираеми държавни вземания, насрочва избори и референдуми, упражнява контрол върху законодателната дейност на Парламента, чрез правото на отлагателно вето (правото да върне на Парламента приет закон за ново обсъждане). Президентът е върховен главнокомандващ въоръжените сили на държавата.



това достатъчно ли е? ;)

OtherDimension
02-12-2007, 16:10
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

Едното "Вето" шибано има :lol: Абе президента е за къшмер :lol: Нщо не прави, само представя държавата. Тва ти е достатъчно :lol:
ХаХа :smt005

какво му е смешното ? :-s

bboy_bunker , ти пък недей копира ...

bboy_bunker
02-12-2007, 16:14
тая информация съм я "копирал" от мозъка си... ако има проблеми кажи ;)

OtherDimension
02-12-2007, 16:22
мозъка ти е запомнил до всяка зепетая 1 към 1 написаното тук и това , в моя учебник . много се съмнявам ?

bulgarche
02-12-2007, 17:17
Таз патка може да прочете темата "Дразни ли ви?"
Права и задължения на Президента според Конституцията на Република България (http://stoianov.president.bol.bg/constitutional.html)

WILD__BOY
02-12-2007, 17:42
Много спешно ми трябва информация по тази тема до вечерта :-s

Едното "Вето" шибано има :lol: Абе президента е за къшмер :lol: Нщо не прави, само представя държавата. Тва ти е достатъчно :lol:

Недей да се изказваш така, защото президента както е написано по-горе дава и отнема българско гражданство и има куп други пълномощия и задължения.
А и да си главнокомандващ не значи, че само във военно време имаш работа.