PDA

View Full Version : Кандидатстване след 12 клас.. въпрос.



02-25-2007, 07:42
11 клас съм. Искам да кандидатствам с литература и история. Проблема е, че не съм запознат изцяло с начина на приемане на студенти или по-точно изпитите. Как точно се оценява, под каква форма са те и има ли оценки от дипломата, които са балообразуващи? Също така ще ми е от ползва да разбера какъв материал обхващат самите изпити. Много съм объркан, защото ще карам и матури, а до колкото разбрах те ще са тестови въпроси. С евентуално успешно минаване на матурите, ще бъдат ли приемани студенти направо, без да полагат изпит по съответния предмет? Изникват много въпроси, а времето не е много... надявам се някой да ми помогне. Благодаря предварително!

PLAMENKO
02-25-2007, 08:05
И мислиш , че тук ще се запознаеш ? ](*,) ](*,)

bungle
02-25-2007, 08:17
И мислиш , че тук ще се запознаеш ? ](*,) ](*,)

A ти не мислиш ли, че си леко глупав ?

RAWRRR
02-25-2007, 08:48
И мислиш , че тук ще се запознаеш ? ](*,) ](*,)

A ти не мислиш ли, че си леко глупав ?

Той е спортист-нормално е :lol:

По темата-за да кандидатстваш ще трябва да се запознаеш подробно в програмата на университетите,с политиката им на провеждане на кандидат-студентските изпити-най-важното по история е да знаеш кои теми се изискват за съответния университет.Защото в един се искат едни,в друг-други (или поне с географията е така)..Образуването на бала също зависи от университета,в един се иска общ успех от дипломата,в някои само по балообразуващи предмети (обикновено се взимат математика и литература),в някои не се искат оценки от училище-набляга се само на оценката от изпита (изпитите). :-)

Boot
02-25-2007, 08:56
Оферта е да си купиш и малко справочници от университетите...

PLAMENKO
02-25-2007, 09:08
[quote=PLAMENKO]И мислиш , че тук ще се запознаеш ? ](*,) ](*,)

A ти не мислиш ли, че си леко глупав ?

Той е спортист-нормално е :lol:

Не съм леко глупав , а много :smt016
Кво като съм спортист бе :smt005 :smt005

По темата , абсолютно всеки университет си има сайт на който пише цялата информация която ти трябва , ако се поразровиш из гуугъл ще намерш тва дето искаш... ама нали секи иска наготово и така е и най-лесно...
Затва ти казвам , че да пускаш такава тема в такъв форум е глупаво :smt016

sh3_1s_7h3_0n3
02-27-2007, 20:26
пфуу ти си още 11клас... какво го мислиш толкова... знаеш ли колко неща ще се променят до тогава... може да се промени и формата на изпита... може направо с матурата да влезеш в университет (а не да обикаляш цяла БГ като сега... само за 1 келяв изпит... и ако 2 изпита ти съвпаднат в един и същи ден... или едния е в София, а другия във Варна на следващия ден.... жална ти майка).
За да канд с литература и история.... трябва да имаш здрави нерви и да учиш мн сериозно... 'щото ако изпита ви остане като сега - писане на теми (в СУ)....кофти...
А за темите... амиии аз имам общо 30 теми по история...от които 2 не влизат в конспекта на УНСС... а 3 са с различни дати за Велико Търново (мн шибано, не питай защо е така...) Темите са изцяло в/у история на България... оттт... славяни и прабългари (IV-V-VIвек)... доооооо 2рата световна :)
но най-добре догод си вземи справочниците... макар че то всичко се решава общо взето в последния момент... като тази год... ноември-дек още нищо не беше сиг... говореше се за няк'ви тестове, но беше само слух... и накрая началото на януари май вече се потвърди официално... тъпа работа... иди го разбери това образование... :-k

rosskata
02-27-2007, 20:58
Имаше в хит.бг един сайт с теми по история , потърси в гугъл и може да ги разгледаш...
Това кои са балообразуващи зависи от университета и специалността, за всеки е различно.
Относно матурите- не съм особено запозната, но се съмнявам да ги признаят за вход в университет... Унивесситетите печелят доста от провеждане на изпити, а и изискванията са различни на различните места... Ако стане така, че да направят лесна матура примерно и много хора имат добри оценки... Ще стане сложно...
Най- добре си купи общ справочник за кандидатстване. Там има всички университети, специалности и къде с какво се кандидатства и кои са балообразуващио за всяка специалност. :roll:
Не знам откъде си, но като наближи кандидатстудентската кампания в по- големите градове се правят изложения на университетите... Там има представители на повечето университети и можеш да си купи справочници и да питаш каквото те интересува...

И още- порови се в Гугъл. Никой тук няма да тръгне специално да търси инфо за да ти отговори на въпросите...

`Death`Whore`
02-27-2007, 21:07
КУПИ СИ СПРАВОЧНИЦИ ЗА УНИВЕРСИТЕТИТЕ, В КОИТО БИ ИСКАЛ ДА ВЛЕЗЕШ! Близо е до акъла...

Josefinne
02-28-2007, 10:46
Пич, споко, ще се справиш, щом аз успях!

Значи, хубаво е, че си започнал да мислиш за това от рано. Моят съвет е, ако не си конкретно ориентиран към правото или друга специалност, която изисква и двата предмета - НЕ СЕ ХВАЩАЙ И С ДВАТА ЕДНОВРЕМЕННО!
Тежко е определено, но кандидатстването си е тежка работа. И литературата, и историята изискват много работа, малко талант и най-вече огромен материал, който трябва да бъде буквално назубкан и запаметен, на места - буквално. Това не означава да го наизустиш, без да го разбираш, но определено означава, че ще трябва да поемеш голям обем от информация.
За литературата - няма да минеш само с четене на теми и даскалото - трябва изведнъж доста да си вдигнеш стила и като изказ, а и правописа в училище не е особено добре съблудаван, а те доста режат за правопис. Трябват си курсове и най-добре от преподавател от някой от големите университети ( СУ, УНСС, Търновския и т.н.). Те ще ти кажат какво , как и колко искат да прочетат; от къде да черпиш информация, какво да четеш ти, за да се запознаеш с терминология и теория ( неща, които трябва да се научат, не можеш сам да си ги измислиш). На този изпит твоята творческа задача е да избереш какво от прочетеното да напишеш , как да го структурираш и изказът, разбира се. В началото аз имах много проблеми, докато вдигна нивото на стила на изразяване.
За историята: Многооооооо зубкане - все пак това са 1300 години. Там може и да минеш с някакви уроци по-неглиже, ако имаш добре проверени теми вкъщи от някое приятелче, но определено не става само с училището. Най-малкото учебниците, по които се преподава в даскало не са достатъчно изчерпателни. Много време, много преговаряне, много писане и преписване.
Сигурно ще се отчаяш по някое време, ще ти гръмне главата, ама поне после ще имаш страхотното самочувствие, че си постигнал нещо значимо. Не случайно правото се кандидатства задължително и с двата предмета.
Аве с две думи - тежко, ама ако си амбициран и упорит - ще се справиш! Пожелавам ти успех и ако имаш нек'ви въпроси пиши на скайпа - josefinne ( ЗайчЕ :) )
УСПЕХ ( и късмет)!

positive
02-28-2007, 11:11
pitai daskali,zimai spravo4nici, kolkoto do materiala-uroci batka, uroci

02-28-2007, 12:04
Пич, споко, ще се справиш, щом аз успях!

Значи, хубаво е, че си започнал да мислиш за това от рано. Моят съвет е, ако не си конкретно ориентиран към правото или друга специалност, която изисква и двата предмета - НЕ СЕ ХВАЩАЙ И С ДВАТА ЕДНОВРЕМЕННО!
Тежко е определено, но кандидатстването си е тежка работа. И литературата, и историята изискват много работа, малко талант и най-вече огромен материал, който трябва да бъде буквално назубкан и запаметен, на места - буквално. Това не означава да го наизустиш, без да го разбираш, но определено означава, че ще трябва да поемеш голям обем от информация.
За литературата - няма да минеш само с четене на теми и даскалото - трябва изведнъж доста да си вдигнеш стила и като изказ, а и правописа в училище не е особено добре съблудаван, а те доста режат за правопис. Трябват си курсове и най-добре от преподавател от някой от големите университети ( СУ, УНСС, Търновския и т.н.). Те ще ти кажат какво , как и колко искат да прочетат; от къде да черпиш информация, какво да четеш ти, за да се запознаеш с терминология и теория ( неща, които трябва да се научат, не можеш сам да си ги измислиш). На този изпит твоята творческа задача е да избереш какво от прочетеното да напишеш , как да го структурираш и изказът, разбира се. В началото аз имах много проблеми, докато вдигна нивото на стила на изразяване.
За историята: Многооооооо зубкане - все пак това са 1300 години. Там може и да минеш с някакви уроци по-неглиже, ако имаш добре проверени теми вкъщи от някое приятелче, но определено не става само с училището. Най-малкото учебниците, по които се преподава в даскало не са достатъчно изчерпателни. Много време, много преговаряне, много писане и преписване.
Сигурно ще се отчаяш по някое време, ще ти гръмне главата, ама поне после ще имаш страхотното самочувствие, че си постигнал нещо значимо. Не случайно правото се кандидатства задължително и с двата предмета.
Аве с две думи - тежко, ама ако си амбициран и упорит - ще се справиш! Пожелавам ти успех и ако имаш нек'ви въпроси пиши на скайпа - josefinne ( ЗайчЕ :) )
УСПЕХ ( и късмет)!


В какво се състояха твоите изпити?
По литература ЛИС ли ви беше изпита и на каква тема?
Също така ми е интересно какво представлява изпита по история?
Някакъв въпрос за развиване или тест? Дай примери плс :)

JOSEFINNE_
02-28-2007, 14:26
Аз кандидатствах в УНСС и СУ. Изпитът по литература и за двата униврситета е Литературно - интерпретативно съчинение, но за СУ има и вариант да се напише сравнително есе на две различни произведения. Аз лично писах по тази тема и имам 4.25 май... Всъщност не помня дали толкова беше.
По история се пише тема - увод, преход ( историография) , изложение, заключение. Всичко това подробно се обяснява на курсовете. В УНСС от тази година вече се кандидатства с тест - общообразователен, не знам дали не са запазени и някои от изпитите за правото или друга по-особена и много желана специалност. Матурата - съмнявам се, че хубавите университети ще я признаят и ако го направят , то ще е след време. Те винаги ще си имат самочувствието на нещо повече ( не че е лошо) и ще отсяват със собствено производство изпити ;). Пример за развиване на литературно или историческо съчинение - разрови се в сайтовете на УНСС или СУ и търси теми, падали се предишни години :). Примерни теми... Могат доста да се намерят, но не всички са добри. В момента не мога да ти дам линк за съжаление към добре разработена тема. На историята имам 4.75 на предварителния.