PDA

View Full Version : Edin vapros po Istoriq ( 9ti klas )



helpz..
02-26-2007, 11:40
Zdraveite!Iame nqkakuf vapros po istoriq...tarsix na mnogo mesta ama nikade ne go namerix.Pls daite otgovor na vaprosa ( pod formata na ese ili nekfi zapiski..) : Kak se formira doktrinata na hristiqnskata imperiq i kakva e neinata sa6tnost. :?: Mersi predvaritelno

strange__
02-26-2007, 13:56
Ми сега не ми се мисли много,а и нямам време,но все пак....Християнството е положило основите си върху някои (всъщност доста) от юдеиските вярвания.Като се започне от идеята за всеопрощаващия и милосърден Бог Яхве и се стигне до 10те заповеди (които всъщност се срещат под различна форма във всяка една от съвременните религии).Успява да се наложи като религия едва,когато византииските императори усещат нуждата от нещо,което да обедини народа им,да го подчини на тяхната власт-важно е да се има в предвид,че основното,което проповядва Хр. е смирението и вярата,че всички земни несгоди са просто преход/изпитание и всеки приемащ ги и живеещ според тях,ще намери отплата в Небесното царство.А за един владетел няма по-благоприятно нещо от подчинението на поданиците му...от тук се ражда и идеята за неприкосновената власт на царя,която идва директно от Бога (той е посредник между него и хората).Тоест,според мен(не претендирам,че е вярно...просто лично мнение),Християнството се популяризира именно,заради тази нужда от силна централна власт.
Същността на религията,както вече казах,е смирението.Сигурно си чувал/а фразата:"Ако те ударят по едната буза,обърни и другата" :wink: Любовта също е основна-Бог е любов.И смятам,че другото го знаеш-Бог Отец е в началото на всичко.Негово творение са всички твари на Земята,а любимото му творение,създадено по негов "образ и подобие" е човекът.Жертва сина си,за да очисти хората от греховете им,митът за Адам и Ева,първият грях извършен от Кайн (братоубийството),ябълката и тн. ,това вероятно го знаеш и можеш да го вмъкнеш :D
Има още много,но наистина бързам...по-късно,ако имам време ще понапиша нещо.Дано съм ти помогнала поне малко :)