PDA

View Full Version : zau6ka



black_heart
02-27-2007, 14:35
Iskam da vi pitam zadaljitelna li e vaksinata ?
Ako ni e pravena i vse pak sme imali kontakt s bolen,tova zna4i li,4e moje vse pak i nie da se razboleem i nai vajniq vapros-ako vse pak ne se razboleem,a sme imali kontakt s bolen,nie virusonositeli li sme i tova 4e nie ne sme se razbolqli vse pak moje li da zarazim nqkoi okolo nas,koito ne e imuniziran?

DjBaloon
02-27-2007, 16:10
Az imunizaciq za zaushka ne sum chuval...neshtoto koeto sus sigornost znam e che e zarazna.. i e mnogo opasna za po vuzrastnite hora,drugoto sigorno neshto za neq koeto znam e che samo prebuleduval q nemoje da q hvane pak.. i zatova e hubavo ako se boleduva da e dokato si po malak dokato ne e razvita polovata sistema,poneje dolkoto znam tazi bolest pri vuzrastnite vliae tam.. taka che ako imash bolen priqtel suvetvam te da ne hodish pri nego :wink:

sladoled
02-27-2007, 16:55
DjBaloon, айде да не се обаждаш като не си подготвен по темата! :-#

DjBaloon
02-27-2007, 16:57
DjBaloon, айде да не се обаждаш като не си подготвен по темата! :-#
Kak razbra che ne sum? Lichno sum q boleduval i znam... tc tc tc ako si tursish prosto da se zaqjdash s nqkooi da znaesh nasreshta sum,ako znaesh neshto kaji a ne da puskash bezmisleni postove...tc tc tc ](*,)

Briseis
02-27-2007, 16:58
Има опасност само при мъжете за половите органи.Жените само се подуваме.И да, има ваксина против заушка.Но предполагам, че пак може да се заразиш.

batkodoki
02-27-2007, 20:38
ваксина за паротит /заушка/ наистина има.
проблемът е че задулжителното ваксиниране се възстанови в 2001 год след едно прекъсване на тази практика. така че - зависи кога сте родени.

SwEeT_pAiN_F
02-28-2007, 04:30
Родените след 1992 година всички са имунизирани.. а другите с много късмет няма да я фанем :) иначе ако имаш въпроси пиши ми на лични.

02-28-2007, 07:37
Значи те го казаха вчера по новините.Заушката е възпаление на слюнчените жлези зад ушите съответно може да повтаря,но вероятността е много по-малка тъй като организма си е изградил имунитет след излекуването и.Имунизираните са окло 99% защитени.Рискови са групите набор от 82ра до 92ра година като най застрашени от тях са наборите от 82ра до 88ма година.

SwEeT_pAiN_F
02-28-2007, 10:14
Значи те го казаха вчера по новините.Заушката е възпаление на слюнчените жлези зад ушите съответно може да повтаря,но вероятността е много по-малка тъй като организма си е изградил имунитет след излекуването и.Имунизираните са окло 99% защитени.Рискови са групите набор от 82ра до 92ра година като най застрашени от тях са наборите от 82ра до 88ма година.
Така е... ако на някой му се търси, бях писала една много обширна тема за това заболяване. Пак ще се опитам да намеря темата че ме мързи да я пиша наново.

SwEeT_pAiN_F
02-28-2007, 10:18
Ето ти информация за епидемичният паротид
Епидемичен паротид /ЗАУШКА/
Епидемичният паротит е заболяване, предизвикано от специфичен вирус. Предаването на болестта става по въздушно-капков път. Източникът е заболялото лице, което може да отделя причинителя в околната среда.
Боледуват предимно деца. Болестната честота е най-висока през пролетните месеци и всред момчетата. Вирусът попада в лигавицата на дихателните пътища, от там - в кръвта и достига до слюнчените /паротидни/ жлези. Не рядко се засягат и други жлезни органи, както и нервната система. След преболедуване остава траен имунитет.
Първите болестни признаци се появяват след инкубационен период от 11 до 23 дни. Телесната температура се повишава, болните се оплакват от отпадналост, главоболие и мускулни болки. Слюнчените жле зи се подуват и стават болезнени, особено при хранене и говор. Кожата над тях е опъната, лъскава и с нормален цвят. В повечето случаи се засягат двете предушни /паротидни/ слюнчени жлези. Нервната сис тема се засяга в различна степен. В почти всички случаи заушката е двустранна, но има и изключения, но те са много рядко: да се засегне само от едната страна.
При по -тежко увреждане освен главоболие и безсъние се наблюдава и развитие на менингит. Тогава температурата се повишава още повече, настъпва силно главоболие с повръщания, ригидност на врата, нарушаване на съзнанието. Нерядко се появява орхит /възпаление на тестисите/ - едностранен или двустранен. Тестисът се увеличава и е болезнен при опипване. При тежко протичане с двустранен орхит в много случаи се развива стерилитет. Нерядко вирусът поразява и панкреаса. Тогава се появява силна коремна опасваща болка, с гадене и повръщания, съпроводена с разтрисане и допълнително покачване на телесната температура. Засягането на повечето органи /паротисна жлеза, панкреасна жлеза и други/ може да бъде едновременно или последователно, изолирано или комбинирано.
Лечението се провежда в домашна обстановка, при покой и постелен режим. Прилагат се антипиретици, аналгетици, ултравиолетово облъчване, гаргара с лекианти септични разтвори. При поява на орхит лечението се провежда от лекар-специалист. Усложненията /менингит, панкреатит и други/ се лекуват в болнично заведение.
Прилагам и снимки:
http://www.dental.mu.edu/oralpath/lesions/AcuteParotitis/acuteparotitis.htm
http://www.cispimmunize.org/mediapgs/slides/302.html
Надявам се да съм била в помощ на вас!

roksana_1
03-04-2007, 18:37
аз съм чувала , че при момчетата ако имат заушка при тях уврежда спермата !!! :o ПАЗЕТЕ СЕ МОМЧЕТА ОТ ТАЗИ БОЛЕСТ!

03-09-2007, 12:56
PAZETE SE!!! smt010 :smt010 :smt010

Moderated by ^npocTo^a3^f^
6 точка от правилника!

SwEeT_pAiN_F
03-09-2007, 12:57
А бе важното е д асе разбере от рано че сте болни от това. Така че.. следете се!!!

Nikolay___
04-21-2007, 11:44
Ами то аз в момента съм болен от Заушка и искам поне да питам горе доло колко време даржи тая гадост ?

SwEeT_pAiN_F
04-21-2007, 16:29
Ами то аз в момента съм болен от Заушка и искам поне да питам горе доло колко време даржи тая гадост ?
Здравей,
еми за продължителността, зависи най-вече дали сте го хванали на време, зависи и от имунната ти с-ма. Но около 14дни дни държи.. температура имаш ли? От двете страни ли се поду?