PDA

View Full Version : Донорство?



03-05-2007, 08:09
Интересувам се, къде един пълнолетен човек може да подпише документ, в който да потвърди желанието си при евентуална смърт да стане донор на органи? Знам, че на запад хората попълват някакви декларации, но у нас как стоят нещата? Не че мисля да умирам, но все пак- нищо не се знае. Преди време гледах по новините за едно момче, умрял при злополука и майката се съгласила да дари органите му- със смъртта си всъщност е спасил пет души, двама с бъбреците, един със сърцето и двама с черния дроб... /едното е било детенце/ И тогава се замислих по тази тема, иска ми се ако нещо се случи с мен да използват органите ми. Към лекар ли трябва да се обърна или към адвокат? Или нотариус може би... Имам пред вид това правен документ ли е, или по-скоро медицински документ?

03-05-2007, 08:51
Здравей първо искам да те поздравя решението което си взела е изключително хуманно и благородно.Сега не мога да ти дам отговор но довечера ще попитам майка ми-която е адвокат и вуйчо ми който е хирург ще им кажа за какво става въпрос и се надявам да мога да съм ти полезна.Успехчета и чао за сега. :D

rali4ka91
03-05-2007, 20:40
Ами виж сега, не съм много сигурна, но мисля че в България ако не подпишеш документ че НЕ ЖЕЛАЕШ да даряваш органи след смъртта си, те могат да се използват.Даже мисля че на последната страница на здравната ти книжка го пише това ;)

SINDEL
03-06-2007, 05:44
Ами виж сега, не съм много сигурна, но мисля че в България ако не подпишеш документ че НЕ ЖЕЛАЕШ да даряваш органи след смъртта си, те могат да се използват.Даже мисля че на последната страница на здравната ти книжка го пише това ;)

Абсолютно вярно. Подписваш документ 4е НЕ ЖЕЛАЕШ, ако не го подпишеш направо взимат без да питат :-D

moncho
03-06-2007, 09:40
Ами виж сега, не съм много сигурна, но мисля че в България ако не подпишеш документ че НЕ ЖЕЛАЕШ да даряваш органи след смъртта си, те могат да се използват.Даже мисля че на последната страница на здравната ти книжка го пише това ;)

Абсолютно вярно. Подписваш документ 4е НЕ ЖЕЛАЕШ, ако не го подпишеш направо взимат без да питат :-D

Това изобщо не е вярно точно обратното след смърта ти само блиските ти могат да разрешат да ти вземат органите освен ако не си подписал документ за донорство