PDA

View Full Version : Какво означава “да простиш”?



cherinka
03-05-2007, 12:49
Когато един безпардонен мъж ме попита “Какво означава “да простиш”?”, аз отвърнах:
- Да дадеш втори шанс!
- Да забравиш, така ли?
- Не, просто да дадеш втори шанс. Можеш да дадеш втори шанс и без да забравяш, достатъчно е да простиш.
- Мога да дам втори шанс и без да простя. Аз не прощавам!

Разговорът обещаваше да се превърне в спор, затова го прекратихме по взаимно съгласие. Малкото свободно време за нормални разговори не бива да се пропилява в безсмислени спорове. Продължих да мисля за това. Ако някой твърди, че не прощава, това прави ли го наистина безпардонен? Ако работата ни изисква да сме безпощадни, безкомпромисни и безпардонни, това не означава, че и в личния си живот сме такива, нали?

Прощава се обикновено за нещо, с което нечие (без)действие ни е обидило/засегнало/наранило.

От какво зависи способността ни да прощаваме? От размера на деянието или от размера на обидата? Няма общ аршин. Безобидно действие /според извършителя/ може да нанесе опустошителни вреди /според потърпевшия/. Всичко зависи от начина, по който възприемаме света около нас. Зависи от собствените ни “стандарти”.

От какво зависи способността ни да прощаваме? От този, който ни е засегнал? На някои хора сме склонни да простим неща, които не бихме простили и на себе си. Нали?

Аз мисля, че способността ни да прощаваме зависи най-вече от желанието ни да простим!

А вие как мислите?

П.С. Това не съм го писала аз, намерих го в някакъв сайт, но все пак, "вие как мислите"?

theworldleader
03-05-2007, 12:53
Ами за мен да простиш има две страни.
Нещо глупаво да простя, което всеки си го позволя, някоя неволна глупост или ако говорим за любовта.. един път съм прощавал.. развали ми се връзката..

He3aBuCuM
03-05-2007, 13:15
Има такава поговорка - БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
Та и аз карам на тоя принцип ... :roll:

bungle
03-05-2007, 13:20
Прошката зависи само от нас.
Поне за мен.
Този на когото трябва да простя не трябва да прави нищо, за да го направя. Аз сама го избирам.
Прощавам. Забравям.
Защо да помня лошото ?

За да боли повече ..?

Psihi4no_bolen
03-05-2007, 13:25
Аз не прощавам, а само Убивам !!

W3aKn3ss
03-05-2007, 13:48
Прости или убии.. само слабите се сърдят.

Octofunk
03-05-2007, 13:57
Зависи закакво е, може би 1вият път (ако е нещо сериозно) бих простил но ако се случи отново - тегля чертата моментално.

PankO
03-05-2007, 14:11
Аз съм слаб. Адски слаб. Сърдя се на всеки, който направи нещо без аз да го разбера. Ако знам, защо го е направил - няма да има въпроси в главата ми - без отговор.

Смятам, че хората, на които им е било прощавано... Са по-склонни да прощават, защото вече знаят колко е кофти и как имаш нужда от тази прошка, нали?

Когато не искаме да простим... Какво означава това, че не искаме да простим? Означава спиране на всякакви взаимоотношения с дадения човек? Хм... Или просто завинаги ще го гледаме на криво - нещо невъзможно.

HopeLesss
03-05-2007, 14:17
Прощаваш, но не забравяш? Тогава какъв смисъл има от прошката? Да му олекне на "гузния", да замажеш положението и да се опиташ да свържеш някак си двата края, за да се събере онова, което се е скъсало? Знам ли, това си е чисто лицемерие. Аз не мога да прощавам... Добре де, прощавам, но адски трудно и то трябва да е защото наистина съм видяла разкаяние в отсрешния човек. Има много хора, на които не съм простила и няма да простя до края на дните си. Да, Бънгъл е права, че прошката те кара да се чувстваш по-добре, да забравиш и да си мислиш, че нещата вече са добре. Да обаче, аз съм от онзи тип хора, които помнят всичко, а най-вече стореното зло. Прошката е велико нещо, но определено не е за мен :roll:

bARbiTy
03-05-2007, 14:19
аз тука мога да предложа една мисъл,където я имам за прищаването точно...
Само майката може да забрави и да прости.Жената може да прости,но няма да забрави.Сестрата може да забрави,но няма да прости.Дъщерята няма,нито да забрави,нито да прости...

Ice_Queen
03-05-2007, 15:05
Да простиш...
винаги съм си мислила че тва е нещото което най-добре умея.Търпяла съм какво ли не ,какви ли не унижения(които самата аз съм позволялава на моменти) и винаги съм прощавала.
Да простиш значи да загърбиш!Да загърбиш обидите,да загърбиш болката,сълзите,разочарова нието,безсънните нощи,лошите думи и т.н.Но не и да забравиш!Винаги е хубаво да си имаш обица на ухото и да имаш 1 на ум.Тва в никакъв случай не значи да си злопаметен или да искаш да отмъстиш!Глупаво и тъпо е !
Всеки бърка,никой не е безгрешен!
Тежко е да трупаш в душата си омразя или нещо такова!

Още по хубаво е когато простиш на човек който си обичал..или все още обичаш....

надявам се 1 такъв човек да ми прости..някога...

ThePainIsReaL
03-05-2007, 16:07
На мен ми е много по-лесно да накарам да ми простят , отколкото да простя . И наистина е кофти , че с прошката не винаги идва забравата . В никакъв случай не искам да съм злопаметна , но ми е адски трудно да продължа напред с цялата обида , която тая в сърцето си . За това се опитвам да простя .. да простя за болката , за раните , които не се затварят , за разбитото сърце , за напразно протегнатите ръце , за ледените сълзи в Новогодишната нощ .. Боже , колко е вярно , че трудно се прощава на любим човек !

Fallen`Angel
03-05-2007, 16:11
Да простиш означава да дадеш прошка на някой, когото обичаш. Въпреки, че те е наранил, ще му дадеш прошка, защото не искаш да го изгубиш.

radito
03-05-2007, 16:20
Има такава поговорка - БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
Та и аз карам на тоя принцип ... :roll:
именно! :wink:

Digital
03-05-2007, 16:24
Аз щи кажа кво означава да простиш. Да простиш означава да си го навреш в гъза.

AnIcHkAtA
03-05-2007, 16:26
Има такава поговорка - БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
Та и аз карам на тоя принцип ...
E tva e spored mene.

xixi
03-05-2007, 16:28
БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
ние е вярно забравям и то много.
Мислите ли,че е лесно дори на мен да ви помня сичките молитви и скайпове???

cherinka
03-05-2007, 16:34
БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
ние е вярно забравям и то много.
Мислите ли,че е лесно дори на мен да ви помня сичките молитви и скайпове???

Помни се всичко. Само дето някой неща се скътават дълбоко в съзнанието и дори чак и след години човек може да се сети за тях. Тъй че мн мн да не ти знае устата (ръцете). И поне като ще се ебаваш, гледай да не е в мойта тема, че лицемерието ми няма граници (нали се сещаш) :*

xixi
03-05-2007, 16:36
БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
ние е вярно забравям и то много.
Мислите ли,че е лесно дори на мен да ви помня сичките молитви и скайпове???

Помни се всичко. Само дето някой неща се скътават дълбоко в съзнанието и дори чак и след години човек може да се сети за тях. Тъй че мн мн да не ти знае устата (ръцете). И поне като ще се ебаваш, гледай да не е в мойта тема, че лицемерието ми няма граници (нали се сещаш) :*
чувствам се странно изигран...

cherinka
03-05-2007, 17:02
БОГ ПРОЩАВА, НО НЕ ЗАБРАВЯ.
ние е вярно забравям и то много.
Мислите ли,че е лесно дори на мен да ви помня сичките молитви и скайпове???

Помни се всичко. Само дето някой неща се скътават дълбоко в съзнанието и дори чак и след години човек може да се сети за тях. Тъй че мн мн да не ти знае устата (ръцете). И поне като ще се ебаваш, гледай да не е в мойта тема, че лицемерието ми няма граници (нали се сещаш) :*
чувствам се странно изигран...

А аз те чувствам още в сърцето си.. :smt049 :smt050

koalka
03-05-2007, 17:55
Да простиш, означава поне според мен да забравиш за обидата, но това не означава, че няма да се сещаш за това.Но можеш ли да простиш на човек, който наистина го заслужава ще се почувстваш някак си по-добре.Според мен не зависи от деянието ,нито от разбира на обидата, а това до колко един човек, както казах, заслужава да му бъде простено и кой е този човек.Ако е някой познат и ти иска прошка и обидата, която ти е нанесъл е голяма, най-вероятно ще ни бъде по-трудно да му простим.И според мен способността ни да прощаваме зависи от желанието.

PankO
03-05-2007, 18:10
Да простиш...
винаги съм си мислила че тва е нещото което най-добре умея.Търпяла съм какво ли не ,какви ли не унижения(които самата аз съм позволялава на моменти) и винаги съм прощавала.
Да простиш значи да загърбиш!Да загърбиш обидите,да загърбиш болката,сълзите,разочарова нието,безсънните нощи,лошите думи и т.н.Но не и да забравиш!Винаги е хубаво да си имаш обица на ухото и да имаш 1 на ум.Тва в никакъв случай не значи да си злопаметен или да искаш да отмъстиш!Глупаво и тъпо е !
Всеки бърка,никой не е безгрешен!
Тежко е да трупаш в душата си омразя или нещо такова!

Още по хубаво е когато простиш на човек който си обичал..или все още обичаш....

надявам се 1 такъв човек да ми прости..някога...

Ами... за мен да простиш означава да разбереш причината за действията. Когато ти е ясно какво е било в главата на другия и ти е ясно подтика към действията му ти ще знаеш защо го прави и какво го подтиква, нали? От което следва :D, че просто.. ще виждаш някакви обстоятелства и дйествия, няма да има нужда от "сърдене" -> нужда от прошка.

Аз се сърдя на хората, които не разбирам, които не разбриам защо ме нараняват, с каква цел и дали не е неволно, а ако е - защо са толкова тъпи.

Но... понякога да простиш е нужно... защото преди не си разбирал какво е ставало, а след време ти се изяснява, right? So... когато разбреш другия и му кажеш това, което мислиш и че му прощаваш... Мисля, че вече всичко ще е наред. Нали ;-)?


Да простиш, означава поне според мен да забравиш за обидата, но това не означава, че няма да се сещаш за това.
За мен това изобщо не е вярно. Аз нкога не забравям, но бих простил на човек, който ми ДОКАЗВА, че иска да му простя, да имаме приятелски или бизнес взаимоотношения отново. Окей?
Няма общо със забравата... Всичко е следствие на друго следствие, което е предходено от друго следствие ;-)

п.п. СЛедствие можете да го замените с... действие, за да ви е по-ясно, но смисъла се променя.

Kianna
03-05-2007, 18:15
Щом има грешка-значи има и прошка!Все пак хора сме-няма безгрешни!Винаги трябва да се прощава и да се гледа причината,която е накарала човек да сгреши .. :smt016

aP0kAlIpSiS
03-05-2007, 18:30
Аз винаги съм прощавала,но след като си изясня всичко(имам предвид проблема и от двете страни), НО никога не забравям..Прекалено злопаметна съм.Никога не забравям кой ме е нагрубил или измамил и рано или късно си го връщам..Такава съм си.
Поправка: такава ме направиха.....