PDA

View Full Version : Da si LIDER



vode6tata
03-08-2007, 17:04
Hm,mnogo mi e bilo 4udno,ima li ne6to kato recepta,za da bade6 lider...vseki na nashata vuzrast se kefi da e centur na vnimanieto i po nqkakuv na4in horata da zavisqt ot nego,da se dopitvat do nego vav vsqkakvi situacii. No interesno mi e da spodelite vie kakvo razbirate pod tova da bade6 lider i kak edin 4ovek moje da se naloji kato takav? S mnogo silen harakter li trqbva da bade,da izkazva mnenieto si,da ima postijeniq? Vapreki 4e tai kato naposledak prostotiqta e na preden plan(pone v Bg),silno se samnqvam vsi4ki talantlivi hora da sa ocenqvani kato takiva,mnogo pati daje sa otritvani ot ob6testvoto...Vie lideri li ste? Znaete li kak da se izmakvate ot vsqka situaciq? VSqvate li respect u horata? Zaslushvat li se te v mnenieto vi? I ako da-kak go postigate? 6te mi e interesno da vidim kakvo mislite po zadadeniq vapros!

vode6tata
03-08-2007, 17:09
E,to ti moje da si mnogo harizmati4na li4nost,ama ako nqma6 nikakvi postijeniq ili ako ne si se dokazal po nqkakav na4in,si gola voda(kragla nula),samo harizmata ne e dostata4no uslovie,neobhodima e,golqm PLUS e,no dale4 ne e vsi4ko...Ostanalite kakvo mislite?

vode6tata
03-08-2007, 18:23
Oh,mili mi moi,povqrvai mi,harizmata dale4 ne e vsi4ko...! Moje da si nai-harizmati4nata li4nost,no ne razpolaga6 li s drugi ka4estva,prosto za kade si?? Ne moje6 da me ubedi6,4e samo zaradi 4ara ti,horata 6te RAZ4ITAT na teb i 6te ti vqrvat...moje da tarsqt kompaniqta ti,za6toto si priqten,no...drugo e da si LIDER-tova zna4i da te slu6at,da te sledvat..ami ako si mnogo 4aroven,a si bez mnenie,ne moje6 da govori6 po mnogo vaprosi,kakvo stava s teb? Haide,az o4akvam nqkoi da izkaje mnenie,a to kakvo :smt012 LIDER zna4i da ima6 opredeleni KA4ESTVA za men-az pitam,spored vas-KAKVI?!

SpAcE_LaDy
03-08-2007, 19:06
Mi 4estno kazano pone z men dumata LIDER ne trqbva d vsqva RESPECT u 4oveka.. pone ne v smisul na strahopo4itaniq, a v smisul na UVAJENIE.. 4ovek trqbva da se dokaje kato takuv(kato li4nost), da dokaje na sebe si i ob6testvoto, priqtelite i okolnite 4e si zaslujava da bude uvajavan i 4e ima za6to da e taka.. a ne prosto da se pravi6 na lider kato si kupuva6 mn dre6ki, kato si mn bogat i vs sa s teb, za6toto sa ti "priqteli" (koito vsu6tnost sa 4isti materialisti) i v koito budi6 "Respect".. trqbva da umee6 da se dokazva6.. dano razbrahte kakvo to4no imam predvid, za6toto az samata ne moga to4no da obqsnq kakvo imam predvid.. t.e. moga, no nqma d me razberete po prostata pri4ina, 4e ako zapo4na d obqsnqvam.. 6te trqa d govorq z ne6to, z koeto vse o6te op4ti nikoi ne znae.. no skoro 6te razberete..
aide byez ot men, sladki64eta, cunkii :smt008

RoyTheReaper
03-09-2007, 09:28
Лидера трябва да е убедителен в речта си, да бъде оратор, не бива да се притеснява от нищо. Лидерството не е фасулска работа, поради което лидера трябва да е умен. Разбира се, трябва да има и амбиция: не може да стане лидер ако не иска. За постижения - не мисля. Постиженията на лидера са по-скоро в резултат на това, че е лидер. Но всичко това не струва, ако я няма т.нар. харизма.

03-09-2007, 10:29
Ти не ставаш лидер- другите те приемат за такъв. Не полагаш усилия и не се биеш в гърдите- просто другите решават, че мнението ти е ценно, идеите ти са яки, че имаш в главата достатъчно че да ти вярват. Да аз БЯХ нещо като лидер, направиха ме такава. Дорио ме дразнеше това- винаги аз да решавам, аз да оправям чужди проблеми, аз да поемам отговорности, аз да се занимавам с всичко, а другите само да се съгласяват и като не мога да изляза примерно- и те не излизат. То пък много трудно да си лидер в компания от овце. Достатъчно е да имаш мнение и да го отстояваш, да си спокоен, но твърд, да знаеш какво искаш и как да го постигаш. За да водиш парада първо трябва да си наясно със себе си.
И най-важното, тези, които днес те признават за лидер, утре си избират друг "водач", а ти оставаш на заден план и тогава нищо не помага. Ако искаш да се съобразяваш и да "следваш", пречупваш се и си кротуваш, ако си държиш на мнението- не признаваш авторитети, ако си много пък надут- намираш други "овце"...
Аз не искам да съм лидер, но не искам и някой друг да ми казва какво да правя, не мога да приема това в компания от ПРИЯТЕЛИ някой да е шеф, лидер, водач, както искате наречете авторитета. Приятелите са равни. Стига с тия банди, с тия йерархии, с това разделение на по-главни и по-второстепенни...

In4iTu_
03-09-2007, 12:17
За да си лидер трябва хората от обкръжението ти да са достатъчно глупави, за да ти се "подчиняват. Според мен примерите, които си дал/а не са точни - това, че си център на вниманието не те прави лидер; може хората около теб просто да те обичат и да ти се радват повече отколкото на някой друг. Да се допитват до теб в даден момент също не те прави такъв - не си ли давал/а съвет на приятел? Той се е допитал до теб - ти се чувстваш лидер така ли? В случая по-скоро се отличава приятелство, което доста се разграничава от лидерството. За лидерстваш определено трябва да имаш силен характер и да въздействаш на околните, така че те да се съгласяват с теб във всякаква ситуация, дори ако не си прав. Не мисля, че е задължително да имаш някакви постижения. Понякога и най-глупавите се изживяват като лидери, а още по-глупавите ги слушат. По последните въпроси:
1.Не съм лидер и не се стремя към това. Предпочитам да имам приятели пред подчинени.
2.Знам как да се измъквам от ситуация...с малко артистични умения всичко става :lol:
3.Хората, които уважавам, ме уважават. За останалите не ми пука.
4.Когато мнението ми е обективно се вслушват.Но всеки е с мнението си и, ако отсрещният прецени, че моето такова не е достатъчно добро, просто го подминава.И в това няма нищо лошо, защото всеки си има своя гледна точка, и няма нужда от лидер, който да му я определя.

Amayo
03-09-2007, 12:25
Лидер се раждаш. Можеш и да станеш но трябва поне да ти е в кръвта да зависят хора от тебе.

03-09-2007, 12:28
оххх, неее
лидер не означава само да си главатар на някаква банда или нещо подобно, бе! уеуеееееееее...
да си лидер на нещо голямо... нещо значително... примерно преуспяла фирма. нещо такова? схващате ли?

Адриано
03-09-2007, 13:33
Ами в мъжките компании лидерът обикновено е най-голечият спортист, един вид най-атлетичния. Поне при тези, които познавам. Но, не знам как са лидери, като са непукисти и обичат само себе си? Дали за да си лидер трябва да не ти пука зца околните и да си егоист? Май да.

FiRe_LaDy
03-09-2007, 14:27
Az lichno nikoga ne sym se smqtlaa,che sym liderkata v kompaniqta.i mislq che s kakvato i kompaniq da sym bila vsichki sme bile ravni i e nqmalo lideri.A i ne sym iskala da byda takava.Men mi stiga tova,kogato moga da byda polezna na horata,koito sa mi priqteli,blizki i rodnini.Mnogo chesto sym davala syvedi i chesto sa se vslushvali v tqh i sa uspqvali.Kak ushq da spechelq doverieto im za da iskat syveti i da spodelqt s men li?Ami mnogo prosto.Kakvoto i da mi kajat si ostava mejdu nas,ne go kazvam na nikogo.AKo ne moga da dam dobyr syvet,samo izslushvam choveka otsreshta,zashtoto dori tova pomaga i mu e leko na dushata,ako se setq za neshto polezno mu go kazvam ili ponqkoga mislq s dni i sedmici dokato stigna do nai - dobroto reshenie i mu go kazvam.Estestveno nikoga ne sym se mychila da naloja mnenieto si na nqkogo i da mu kaja da pravi tochno tova,koeto az smqtam za dobre ... vinagi gi ostavqm da izberat sami ... neka si schupqt vednyj glavata i te i drugiq pyt shte sa po - vnimatelni i shte se vslushat v dumite mi. :wink:

03-09-2007, 14:29
Az lichno nikoga ne sym se smqtlaa,che sym liderkata v kompaniqta.i mislq che s kakvato i kompaniq da sym bila vsichki sme bile ravni i e nqmalo lideri.A i ne sym iskala da byda takava.Men mi stiga tova,kogato moga da byda polezna na horata,koito sa mi priqteli,blizki i rodnini.Mnogo chesto sym davala syvedi i chesto sa se vslushvali v tqh i sa uspqvali.Kak ushq da spechelq doverieto im za da iskat syveti i da spodelqt s men li?Ami mnogo prosto.Kakvoto i da mi kajat si ostava mejdu nas,ne go kazvam na nikogo.AKo ne moga da dam dobyr syvet,samo izslushvam choveka otsreshta,zashtoto dori tova pomaga i mu e leko na dushata,ako se setq za neshto polezno mu go kazvam ili ponqkoga mislq s dni i sedmici dokato stigna do nai - dobroto reshenie i mu go kazvam.Estestveno nikoga ne sym se mychila da naloja mnenieto si na nqkogo i da mu kaja da pravi tochno tova,koeto az smqtam za dobre ... vinagi gi ostavqm da izberat sami ... neka si schupqt vednyj glavata i te i drugiq pyt shte sa po - vnimatelni i shte se vslushat v dumite mi. :wink:
Абе то и аз изслушвах хората, ама вече ми писна. Все пак и аз имам нужда да бъда изслушан нали?! Лошото е, че тези в компанията ме ползват за носна кърпичка, слушател и психолог, а мен никой не ме слуша. Затова, вече като ми говорят аз си мисля нещо и викам: "Да, да, да". Много ме натоварват просто. А, и между другото ще си сменя компанията.

експлойтед...
03-09-2007, 15:05
Мисля, че Аристотел беше казал следното:
"Този, който се стреми към власт и водачество е недостоен да е лидер, а този, който е достоен- не ги иска"

Лидер се разждаш и не трябва да всяваш респект, страхопочитание, а трябва хората около теб да ти имат доверие...

Cheesy
03-09-2007, 17:40
А защо ти е да бъдеш лидер?По-добре както каза In4iTu_ да имаш приятели пред подчинени!

03-09-2007, 19:33
Такам... аз не съм лидер и не искам да бъда. Не искам всички да се влачат след мен като мои роби и да ме надценяват като си мислят, че мога да решавам на всички проблемите! Когато си на трона винаги има опасност да слезнеш от него или някой направо да те свали, защото е разбрал, че не си съвършен! Това се случва почти с всички лидери!.. Аз имам много приятели и те изслушват мнението ми и се съгласяват с мен. Всъщност понякога си мисля, че за някои съм лидерка, но това не е сигурно и дори и така да е , те са много много малко! И все пак.. имам достатъчно истински приятели които ми се доверяват.. какво друго ми трябва! :-D :-)
Ъъъ.. за да може един човек да е лидер трябва да има чар, да е красив (не е задължително, но трябва поне фигурата му да е добра!) , да е доста надут и да подронва достойнството на останалите! Не съм убедена във всичко това, но от това което към наблюдавала донюкъде е точно така!!! ::: 8)

iiirish
03-09-2007, 19:52
знаеш ли какво е лидера във един клас или изобщо в един колектив?! това е най-големия простак, който обаче за сметка на това се има за голямата работа... който се прави на големия гъзар, който има самочувствието на "прекалено" харесван от женския пол... и се получава така, че всички му завиждат за това непокрито от факти самочувствие на много печен и се навъртат около него да му подражават или поне да бъдат под неговото покровителство! това представляват прословутите ЛИДЕРИ!!! :?

LunaTriCk
03-09-2007, 21:24
Трябва ти чар, морална гъвкавост, добро ораторство, самочувствие и да си зодия Скорпион. :-D

RoyTheReaper
03-10-2007, 07:43
Аз пък мисля, че всеки колектив се нуждае от лидер. Работната група трябва да има ръководител. Армията трябва да има генерал. Държавата се нуждае от водач. Компанията - генерален директор. Вие гледате доста едностранчиво на въпроса.

И не виждам причина този лидер да се прави на скромен и да не иска да бъде такъв.

sherry
03-10-2007, 07:48
В наши дни лидерите трябва да са повече нахални, отколкото талантливи. И все пак си мисля, че за да си лидер е нужно:
Да знаеш как да се отнасяш с хората. Трябва да се научиш да ги разбираш, да печелиш доверието им.
Да си убедителен, да можеш да подкрепиш тезата си с ясни агрументи.
Да си находчив, темпераментен и да не се отказваш. Да си силен и целеустремен. Да не скланяш глава пред трудностите, да знаеш какво искаш от живота.
Да знаеш как да се измъкваш тънко от напрегнати ситуации, да знаеш как да се държиш с различните хора, да се вписваш в различни среди.

W3aKn3ss
03-10-2007, 08:11
1.Не съм лидер и не се стремя към това. Предпочитам да имам приятели пред подчинени.
2.Знам как да се измъквам от ситуация...с малко артистични умения всичко става :lol:
3.Хората, които уважавам, ме уважават. За останалите не ми пука.
4.Когато мнението ми е обективно се вслушват.Но всеки е с мнението си и, ако отсрещният прецени, че моето такова не е достатъчно добро, просто го подминава.И в това няма нищо лошо, защото всеки си има своя гледна точка, и няма нужда от лидер, който да му я определя.
:smt023
Така и трябва да е, не бива в една компания от ПРИЯТЕЛИ един да бъде по-важен от друг.

Amayo
03-10-2007, 18:20
Да си лидер значи да умееш да накараш хората да ти излижат гъза ама така да ги накараш че да се почувстват че точно от това са имали нужда и да ти правят евалата после как си успял да го постигнеш :-D . Особено в един закоставел и овчи народ като българския е много трудно да се намерят лидери - тва българите имат нужда от един татюшка дето да ги малтретира, нема ли некой да ги мачка се чудат коо праат и сиебало мамата. Същите като руснаците сме и затва няма да ни разберат никога европейци и американци как не искаме да се оправиме в живота.

machoka
03-10-2007, 20:26
Мисля, че Аристотел беше казал следното:
"Този, който се стреми към власт и водачество е недостоен да е лидер, а този, който е достоен- не ги иска"

Лидер се разждаш и не трябва да всяваш респект, страхопочитание, а трябва хората около теб да ти имат доверие...

Глупости, всички се раждат равни. Лидерът става такъв в последствие, защото става нещо повече от останалите.

machoka
03-10-2007, 20:38
Отново ще повторя, че всички се раждат еднакви. Няма такъв ген - "лидер".. цялото ти бъдеще зависи от първият ти дъх нататък.

FikyScHetOo
03-10-2007, 22:18
Да си лидер значи да:
1. Можеш да мотивираш (да знаеш кое ще накара хората да направят това, което ти искаш)
2. Да имаш властта над някой, за д аможе той д аправи каквото ти искаш
3. Да знаеш как да говориш (за да бъдеш разбран и да можеш да мотивираш)
4. Да Можеш да даваш пример (с усилена работа и да можеш повече от останалите) - П.П. Затова една позната на майка ми не я бяха зели на работа. От страха да не вземе шефското място в една държавна институция, понеже тя беше вече Доктор на Етническите науки..а тези, които трябваше да са и работодатели имаха много по-ниско образование от нея
5. Да прецениш кога какво може д ас енаправи
6. Да си силен психически и физически
7. Да можеш да организираш
8. Да можеш да се харесваш на подчинените си (чар :) )
9. Да можеш да убеждаваш

Дали се раждат така...хмм... Мисля,че може да се възпита това качество, но е друг въпроса дали ще имаш възможността да го проявиш!

fulldelight
03-10-2007, 22:31
Хм...имало е период в живота ми, в който съм искал да съм "лидер" и ми е било хубава да познавам много хора из училище и т.н., но дойде момент, в който разбрах, че няма значение колко на брой приятели имаш, а дали наистина са ти приятели. На човек не му трябва да има по 5-60 приятела и сички да го харесват и т.н. - стига ти да си имаш 1, но истински приятел. Това е така, защото ако нямаш нито един близък човек, който би направил всичко за теб (и ти за него) живота ти ще е празен, дори и 100 човека да познаваш.
Така че ако си роден лидер - ок, но не бива да се притесняваш ако не си от тея "готините"...

FikyScHetOo
03-10-2007, 22:37
някой май е прекалил с тъпите американски филми...
Това за мен ли беше?

ErinEverly
03-10-2007, 22:49
exploitedteen,
Талантът не се включва в качествата :wink: С него, вече, си се раждаш. Иначе животът те очуква до онази прекрасна форма, в която ще си умреш... Поне за мен. Както богатството може да си "отгледа" лигави деца, така и трудният живот могат да създаде силен човек. Това, разбира се, не е превило, просто, наистина, животът и обстоятелствата ни правят такива, каквито сме. Никой не се е родил смел, горд, злобен, мекушав и т.н.

По темата:
Няма указание за да станеш лидер. Разбира се, прекрасно е да се ползваш с уважението на другите, но такива хора са малко.
Лично за мен - ми незнам дали съм такава. Може би приятелите ми трябва да кажат. Но трябва да го гледаме и от другата страна - наред със страхопочитанието и уважението към теб, върви и налагането. А хората не обичат тези, които се налагат. Въпреки че е хубаво да насочваш заблудени хора :lol:

ErinEverly
03-10-2007, 22:51
някой май е прекалил с тъпите американски филми...
Това за мен ли беше?

Не, за fulldelight. Прочети й мнението и ще разбереш :lol:

fulldelight
03-10-2007, 22:59
някой май е прекалил с тъпите американски филми...
Това за мен ли беше?

Не, за fulldelight. Прочети й мнението и ще разбереш :lol:
е какво общо има мнението ми с "тъпите американски филми" - просто кавам какво мисля... :roll:

ErinEverly
03-11-2007, 11:31
човек може и да се ражда еди какъв си, но това да си лидер си е дарба... талант.. малко хора могат да се похвалят с това качество...

Еми, според мен, не е така. Щото да си лидер означава да си силен, а само животът може да те направи такъв.

ThePainIsReaL
03-11-2007, 12:10
Лидер се раждаш. Можеш и да станеш но трябва поне да ти е в кръвта да зависят хора от тебе.


И аз така мисля . Но има отделни аспекти , в които може да си лидер . Аз за себе си знам , че поне в едно нещо съм родена да бъда лидер и няма да мога да търпя да съм зависима от другите . В никакъв случай ..
това дано не е прозвучало като фукане .

ErinEverly
03-11-2007, 12:43
Лидер се раждаш. Можеш и да станеш но трябва поне да ти е в кръвта да зависят хора от тебе.


И аз така мисля . Но има отделни аспекти , в които може да си лидер . Аз за себе си знам , че поне в едно нещо съм родена да бъда лидер и няма да мога да търпя да съм зависима от другите . В никакъв случай ..
това дано не е прозвучало като фукане .

Хората не се делят само на лидери и зависими :wink: Тва, че не си зависима, не означава, че си лидер :wink:

midian
03-11-2007, 12:44
Бъди кучка и манипулирай.

xristiana
03-11-2007, 15:05
Ako si prekaleno dobar s okolnite,si lo6 sas sebe si,ako si prekaleno lo6 s okolnite,si prekaleno dobar sas sebe si. Izbiraite si :) Razbira se,tova ne vaji za priqtelite,no v ob6ti linii ne e nujno da ugajda6 na sveta. 6to se otnasq do liderstvoto,opredeleno trqbva da znae6 kakvo iska6 i kak da go postigne6,da sledva6 celite si neotklonno,da nqma ne6to,koeto da e sposobno da te spre,da si uporit i da umee6 da izslu6va6,da si ideen i horata da te obi4at i podkrepqt,da znaqt,4e moje na teb da se raz4ita za vzemaneto na seriozni re6eniq. Vsi4ko tova 4ovek sam si go izvoiuva i ne idva darom. Trqbva da znaete kak da proigraete kartite si,za6toto na kraq na jivota vi nikoi nqma da vi popita ZA6TO ne uspqhte,a DALI ste uspqli...a da si lider opredeleno e trudno,no e dosta vajno!