PDA

View Full Version : Шостакович-,,Ленинградска симфония''



Sunny_stz
03-09-2007, 18:29
Здравейте вси4ки ,бих ви помолила ако може да потърсите нещо за тази симфония,нещо за историята...Търсих в гугъла ,но няма нищо конкретно за нея...само факти за Шостакович,но точно за симфонията ми трябва...Ако някой намри нещо да пише,благодаря ;)

mika
04-30-2007, 13:53
Един от най-големите композитори на 20в.
Трудно е от нашето поколение (аз съм на 24 години) да се проумее за какво се "разказва" в тази симфония. Какво Тя рисува.
Симфонията е от 4 части. Авторът я е написал от 15.VII. до 29.ХII.1941г. Тогава Ленинград(сегашен Санкт Птербург) е под жестоката обсада на Хитлеристка Германия - птица не може да префръкне над обсаденият град. Цивилните жители - невинни жертви на войната мрат без провизии, без вода, без лекарства. Почти всеки ден градът е бомбандиран. Шостакович - утвърден вече композитор не е мислел изобщо да бъде евакуиран от родният си град и остава въпреки обсадата, записвайки се доброволно в противопожарната отбрана.
Първата тема в първата част(алегрето) на симфонията е лирична и своебразен стремеж на автора да пресъздаде една хубава и приятна картина. Малко след това обаче започва втората тема - онази така известна втора тема от "Ленинградска симфония". Тази тема започва с един точкуван ритъм в барабанчета - марш на смъртта. (Когато симфонията се изпълнява от симфоничен оркестър барабанистчеците се сменят заради уморителното повторение на този ритъм) Цигулки чрез пицикато(дърпане на струните) започват да озвучават втората тема. Всъщност тази втора- странична тема от първата част се повтаря цели единадесет пъти от различни иструменти- мени се фактура, хармония, оркестрация, но мелодията се запазва същата. С всяко провеждане на ми-бемолната тема силата на звучене се увеличава, както и силата, с която звучии ритъма в барабанчетата. И така цялостният образ, който се създава, е една огромна машина, която безмилостно настъпва и взема все повече жертви - жертви, който като че ли служат за храна, за енергия на тази грозна машина. Злокобната тема започва да се деформира, да звучи все по-страшно и все по-свирепо. Темата претърпява все повече усилване (крешендо) чисто физически човек е въвлечен вече от тази жестокост. Включват се и медни иструменти, които със своята способност да "раздуят" още повече оркестъра превръщат темата в едно уникално настъпление, уникална разруха, която Хитлеристите носят със себе си. Докато най-накрая не настъпи една грандиозна кулминация, когато човек вече е напълно изтощен, но и доживял края на този поход на смъртта. След това картината се успокоява и се достига до нов образ - преобразената, изпълнена с мъка и гняв главна тема за родината..
2, 3 и 4-та част са както следва- Модерато, Ададжио, Алегро нон тропо.
Една от най-гениалните симфонии писана някога.
За първи път симфонията е изпълнена в Куйбишев през март 1942г.
Под палката на Артуро Тосканини симфонията прави своята премиера в Ню Йорк през 1945г.
Ако имаш възможност чуй тази симфония, но преди това бъди готова за нея, защото това е музика, която ще навлезе в най-чувствителните части на съзнанието ти. Това е музика, която олицетворява времена, когато цивилни хора са били избиване на улицата без съд и присъда, времена, когато жестокостта е имала превес над абсолютно всичко. Едва ли нашето поколение, а и поколенията след нас ще разберат за какви времена е ставало дума - дано да не ни се налага де - на нас и на поколенията след нас.
За какво ти трябва тази информация?!?!
Ако трябва и по-подробно ще кажа за симфонията, стига да знам каква е целта на информацията ми.

Sunny_stz
05-01-2007, 18:19
Каквото ми трябваше като инфомация за тази симфония вече отдавна си намерих ,темата е преди доста време... доста стара и забравена ,но мерси все пак :)

mika
05-02-2007, 19:24
Видях аз още одеве, че е стара тема, но все пак исках да помогна, ако мога:)
А аз да попитам, дали може да ми кажеш за какво ти трябваше, интересно ми е просто и с какво се занимаваш:)

Sunny_stz
05-03-2007, 11:19
Хехе ами занимавам се с музика,в музикално училище уча и за един доклад ми трябваше тази информация :)