PDA

View Full Version : Разделение софиянци- другите... има ли го и в чужбина?



teenkopele
03-11-2007, 11:05
Наскоро ми се случи нещо, което ме накара да се замисля дали това глупаво разделение съществува и при българите в чужбина. Какво мислите?
Аз все още нямам много впечатления, за да изразя мнение по въпроса.

Нека да пишат само българи, живеещи/живяли в чужбина.

Barbie
03-11-2007, 13:47
Имаш предвид дали когато сме в чужбина се делим на хора от София и хора от провинцията? (Не ми скачайте сега за думата "провинция", просто така се нарича всяко селище, малко или голямо, различно от столицата.)
Не мисля. Поне сред хората, които аз познавам тук, всички се идентифицираме с България...не с града, от който сме. Голяма част от хората дори не знам от къде точно са - те са си просто българи :-)

sexy_anji_
03-11-2007, 22:14
Въпроса е дали в чужбина имигрантите се разделят на софиянци и провинциалисти или дали и в другите държави се разделят на столичати и хора от провинцията :roll:

Peligroso
03-12-2007, 00:46
Ами аз живея в Испания,от близо 7 години,и аз и семейството ми познаваме доста българи от всички краища на България,и не мисля че в чужбина има това "разделяне" на българите,което често се среща в България,за съжеление.Тук никой не те пита от къде си,важното е че си българин.Познавам доста българи от години и дори не знам от кой град са в България,просто това няма почти никакво значение,важното е,както казах,че сме българи.Никога не сме спорили за градовете ни,дори когато говорим за градовте ни по-често казваме думата България,вместо името на града ни.От наблюденията ми такива проблеми при мен и познатите ми е нямало никога.Никога не съм делял хората на това от кой град са,за мен важното е какъв е един човек,не от къде е,това няма никаво значение за мен.Дойдох доста малък тук и израстнах сред хора от различни националности,раси,религии и съм свикнал да живея с хора от всички краища на света.И дори не ми е идвало на ум че хората в България се делят така.От скоро,година и нещо забелязох от различни форуми,че има някакво разделяне на българите в България.И наистина ми изглежда доста глупаво това,не мисля че хората от столицата са повече българи или са с нещо повече от другите,както и обратното.Наистина много грозни спорове видях из интернет пространството,жалка работа,честно казано.
Тук в Испания,например,такава тема би била смешна просто,никой от Мадрид не се мисли за нещо повече от някой друг от някой по-малък град или село,дори.В Испания има вражди между областите,не между градовете,но в основата на тези спорове не е това че едните са от по-голям град или област,било столица или друг,а че в някои области на държавата хората не се смятат за испанци,а твърдят че над всичко са каталунци или баски например,и от там идват споровете между някои области в Испания.В 3 или 4 области по-голямата част от населението на тези области не се идентифицира с испанската националност.Но да се върна на темата за българите,че доста се отклоних,за което се извинявам.
Та исках да ви покажа че тук не всички хора се смятат за испанци,макар че живеят в една държава.И се питам защо хората в България се делят тогава?Да не би софиянци да са българи и да смятат че другите от останалите градове и села не са?Да не би хората от всички градове и села в България,с изключение на София,да се смятат за българи и да мислят че софиянци не са такива?Тук хората се делят на испанци,каталунци,баски и може би още някои други...А в България на какво се делят хората?Струва ми се че се делят на българи и българи,което е нещо много глупаво наистина.
В чужбина мисля че българите не се делим така,както се случва в България.Всички се идентифицираме с България ,а не с града от който сме.Ами това е всичко което имах да кажа.Извнявам се ако съм се отклонил малко от темата,но написах това което мисля и исках да ви кажа.Поздрави от Испания! :wink:

teenkopele
03-12-2007, 06:20
Въпроса е дали в чужбина имигрантите се разделят на софиянци и провинциалисти или дали и в другите държави се разделят на столичати и хора от провинцията :roll:

За българите в чужбина става въпрос. :)

sexy_anji_
03-12-2007, 21:51
Абе то от софиянец до софиянец има разлика. Ама повечето от вас веднага се познават - по акцента :D . Все пак не се разделяме на хора от провинцията и столичани. Важното е, че всички сме българи!

teenkopele
03-14-2007, 05:56
...Важното е, че всички сме българи!

Жалко, че не всички мислят така.

sexy_anji_
03-14-2007, 06:01
...Важното е, че всички сме българи!

Жалко, че не всички мислят така.

Не им обръщай внимание на тези, те или имат психични отклонения или са глупави. Не са българи.

teenkopele
03-14-2007, 06:06
...Важното е, че всички сме българи!

Жалко, че не всички мислят така.

Не им обръщай внимание на тези, те или имат психични отклонения или са глупави. Не са българи.

Не са с психични отклонения, но са българи, българин (ед.ч.) за да бъдем точни. Не съм сигурен ,че това е причината, но...абре, хайде стига съм се обяснявал тук. :wink:

sexy_anji_
03-14-2007, 06:08
Не са с психични отклонения, но са българи, българин (ед.ч.) да бъдем точни. Не съм сигурен ,че това е причината, но...абре, хайде стига съм се обяснявал тук. :wink:

Ем значи не е човек ами много ограничено същество, за да може да определя хората според това къде са родени :evil:

03-14-2007, 20:45
Аз пък мисля, че го има това разделение и в чужбина! Аз лично нямам против хората от провинцията, които са тук, но те като разберат, че съм от София, усещам някаква реакция на злоба в някои от тях!
Но това не е при всчики разбира се, просто зависи от възпитанието и начина на мислене на тези хора.

sexy_anji_
03-14-2007, 22:03
Ами аз бих ви казала, защо се възмущавам от софиянци попринцип. Не поради факта, че са от столицата или нещо такова, а ме дразни как говорят с характерен акцент! Ама ние българи ли сме или какво? Не говоря само за тези от столицата има и други хора от различни селища, но лично мен ми е отвратително грозно като почнат да ми говорят като... чужденец учещ български от 5 години... Не искам да ви обиждам но диалекта ви изобщо не ми харесва. Радвам се, че съм родена в една от зоните в която се говори най чист език.

Не ми се сърдете или обиждайте. Визирайки себе си, като момиче от провинцията, когато срещна някого и като почне да ми говори като... и да не е от София, има и други места с диалекти ама... направо ми бъркате в здравето. От вътре ме дразни!

teenkopele
03-15-2007, 05:25
Аз пък мисля, че го има това разделение и в чужбина! Аз лично нямам против хората от провинцията, които са тук, но те като разберат, че съм от София, усещам някаква реакция на злоба в някои от тях!
Но това не е при всчики разбира се, просто зависи от възпитанието и начина на мислене на тези хора.

Като прочетох мнението ти се сетих за нещо, което се случи преди известно време-

-От къде сте?
- От София.
- Ааа, вие сте от друга страна значи.

Диалог между българи в чужбина. :shock:

sexy_anji_
03-15-2007, 06:03
Като прочетох мнението ти се сетих за нещо, което се случи преди известно време-

-От къде сте?
- От София.
- Ааа, вие сте от друга страна значи.

Диалог между българи в чужбина. :shock:

:shock: Колко умно... нямам думи просто. :smt011

03-16-2007, 09:21
Az jiveq v grad kydeto nqma drugi bylgari osven maika mi i brat mi... ne moga da kaja dali se razdelqme ,no za men li4no nqma zna4enie ot koi grad e i takiva. Vajnoto e da ima nqkoi koito naistina 6te te razbere i s koito da moje da si govori6 svobodno ;)

teenkopele
03-17-2007, 05:10
Az jiveq v grad kydeto nqma drugi bylgari osven maika mi i brat mi... ne moga da kaja dali se razdelqme ,no za men li4no nqma zna4enie ot koi grad e i takiva. Vajnoto e da ima nqkoi koito naistina 6te te razbere i s koito da moje da si govori6 svobodno ;)

Е, след като са ти майка и брат се предполага, че сте дошли от един и същи град. В темата не става въпрос за резделение между членове на семейството, а между българите в чужбина- софиянци-другите.

sexy_anji_
03-17-2007, 06:22
Az jiveq v grad kydeto nqma drugi bylgari osven maika mi i brat mi... ne moga da kaja dali se razdelqme ,no za men li4no nqma zna4enie ot koi grad e i takiva. Vajnoto e da ima nqkoi koito naistina 6te te razbere i s koito da moje da si govori6 svobodno ;)

Е, след като са ти майка и брат се предполага, че сте дошли от един и същи град. В темата не става въпрос за резделение между членове на семейството, а между българите в чужбина- софиянци-другите.

Ако са надути и се държат всякаш са нещо повече от мен след като са от столицата ги разделям много ясно :D . Ако са нормални хора не ми пречат.

03-27-2007, 13:35
Ами аз бих ви казала, защо се възмущавам от софиянци попринцип. Не поради факта, че са от столицата или нещо такова, а ме дразни как говорят с характерен акцент! Ама ние българи ли сме или какво? Не говоря само за тези от столицата има и други хора от различни селища, но лично мен ми е отвратително грозно като почнат да ми говорят като... чужденец учещ български от 5 години... Не искам да ви обиждам но диалекта ви изобщо не ми харесва. Радвам се, че съм родена в една от зоните в която се говори най чист език.

Не ми се сърдете или обиждайте. Визирайки себе си, като момиче от провинцията, когато срещна някого и като почне да ми говори като... и да не е от София, има и други места с диалекти ама... направо ми бъркате в здравето. От вътре ме дразни!

Застреляйте я да не се мъ4и.. От къде си бе ду6ко та говори6 най- 4истия български език? Само не ми казвай, 4е си от пловди6, за6тото такъв див диалект като пловдивския няма!!! Най- 4истия език се говори именно в столицата София!!!! А в провинцията или говорят меко или твърдо или имат някакви странни изрази, които само те си разбират!! Родила се в някое голямо село и 6те ми говори, 4е в София сме говотели на диалект, ти 4ува6 ли се, та то4но в София се определя стандарта най- малкото!!!

Айде със здраве и не си го слагай на сърцето, 4е си провинциалистка- и вие сте хора :::

teenkopele
03-27-2007, 16:22
Ами аз бих ви казала, защо се възмущавам от софиянци попринцип. Не поради факта, че са от столицата или нещо такова, а ме дразни как говорят с характерен акцент! Ама ние българи ли сме или какво? Не говоря само за тези от столицата има и други хора от различни селища, но лично мен ми е отвратително грозно като почнат да ми говорят като... чужденец учещ български от 5 години... Не искам да ви обиждам но диалекта ви изобщо не ми харесва. Радвам се, че съм родена в една от зоните в която се говори най чист език.

Не ми се сърдете или обиждайте. Визирайки себе си, като момиче от провинцията, когато срещна някого и като почне да ми говори като... и да не е от София, има и други места с диалекти ама... направо ми бъркате в здравето. От вътре ме дразни!



Застреляйте я да не се мъ4и.. От къде си бе ду6ко та говори6 най- 4истия български език? Само не ми казвай, 4е си от пловди6, за6тото такъв див диалект като пловдивския няма!!! Най- 4истия език се говори именно в столицата София!!!! А в провинцията или говорят меко или твърдо или имат някакви странни изрази, които само те си разбират!! Родила се в някое голямо село и 6те ми говори, 4е в София сме говотели на диалект, ти 4ува6 ли се, та то4но в София се определя стандарта най- малкото!!!

Айде със здраве и не си го слагай на сърцето, 4е си провинциалистка- и вие сте хора :::

Неуспешен опит за провокация.

Momchence
03-29-2007, 00:16
Ооооооо и питаш даже....има го умножено по 3!!
Като бях в Холандия при запознансто с друг българин при въпроса "от къде си?" отговарях съвсем кротичко "София" Е при тая "мръсна" дума просто се вцепеняваха. Там по принцип мнозинството българи, освен че бяха български мохамедани, бяха предимно от села и по-малки градове. Принципно нямам нищо против това но там такива българи видях където тука никога не бях виждал (с негативен смисъл)

vra4ka
03-29-2007, 22:00
За хората живели по-дълго в чужбина въобще няма значение от къде си!
Когата си навън милееш за всичко мило и родно, независимо от кой край!

Такова разделение могат да правят само комплексирани хора!

sh3_1s_7h3_0n3
04-04-2007, 20:54
к'во е т'ва "софиянци- другите... "

има само Варненци-другите ^^ :-D

пък да не говорим и че в София малко са баш истинските софиянци.. които са родени там...

аве, шопи, майна :roll: глупости демек :smt017

malakalmavt
07-28-2007, 22:14
българина е много прост - разделя се за най-малкото. а великите народи се обединяват и преодоляват всякакви различия. българите-тъпанари се делят на "столичани" и "провинциалисти"; "тарикати" и "задръстеняци"; "чалгари" и "металисти"; "Левски" и "ЦСКА" и т.н. да не говорим, че има и олигофрени, които се бият дори. а всъщност всички са българи, а се делят по някакви дребни признаци и се заяждат едни с други. това по принцип е еврейски метод на покорение - разделяй и владей. точен друг пример е политиката - една голяма помийна яма... разделят народа по някакъв тъп признак а всъщност всичките партии са организирани от хора, които работят за един и същ шеф (най-просто казано). и името на шефа е - Синедрион.

GaBiTyYy
08-07-2007, 23:08
Emi az jiveq v Ispaniq ot 2 godini i ne sum zabelqzala osobeno razdelenie :P

KiLLeR_InSTiNkT
09-21-2007, 18:27
Докато живеех в чужбина се запознах с българи, които не бяха от София и на никой не му пукаше кой откъде е - важното, че бяхме всички от България. Не съм забелязала там да има някакво разделение *във Франция*.

Sasho_Kill
01-04-2008, 02:59
Аз си живея в България и не ми пука кой от каде е тва няма по4ти никакво зна4ение, ини4е тва с провинцията е тапо,та в София има само около 2 милиона мисля станаха ве4е.
И то от тези колко са софианци и колко са дошли от другаде е друг вапрос да не говорим пък кои са кореняци от тези 2 милиона(примерно)
И по какво отстъпват градове като Пловдив, Бургас, Варна, В.Търново ???

Аиде стига с тва разделение бе хора :!:

tesco
01-04-2008, 23:46
По принцип проблема Софиянци-Селяни съществува само и единственно в България,поради простата причина,че стандарта на живот в София е по-висок,отколкото в провинциите,гледа се само да е добре на софиянците,особенно ме дразниха тия с софийския боклук...Хората тънат в мизерия,а ония мислят за боклуците на столичаните...Работих близо половин година в София,разбрах едно-София е златна,другите са селяни.
Е,с чисто сърце,АЗ,мога да нарека всички софиянци СЕЛЯНИ,понеже в момента съм жител на доооста по-цивилизована,чиста,богата и красива столица :) Живейте в мир "столичани" и се радвайте на жалкия си селски живот,от типа "Прееби другарче"
Поклон ;-)
Ааа,да,по темата-тука всички се превръщат в единни българи,който започне да гледа от високо,бива отритнат от другите,независимо дали е от София или от Калугерово,и се връща с подвита опашка в България.

LoLi_PoP
01-07-2008, 22:05
az ne sum ostanala s takova vpechatlenie..moje bi se delqt na drugi grupichki :neutral:

Water_lili
01-10-2008, 11:22
Там където аз живея в момента процентът на софианците е много по малак от този на хората от други части на страната. Аз лично нямам проблем с това даже гаджето ми е от Пловдив,но по странното е, че хората от така наречената провинция явно имат някакъв комплек и постояно се опитват да се заяждат с хората от София :neutral: . На мен лично ми е все тая на кой къде е била майка му като го е родила ,по важно е какъв характер има човека и до колко си допадаме,но адски се дразня когато някой въз основа на това ,че съм от София си вади грешни изводи за мен -от сорта на това че съм надута или тъпа само защото съм от София и говоря горе долу български ,който се разбира от една голяма част от хората в страната ,за разлика от някой диалекти на който говорят повечето комплексари.
П.П не искам да засегна никога просто се възмощавам :smt006

hooliganka89
01-31-2008, 21:58
Znachi zdrabeite,az ashto sam v chujbina.Tuk jiveq v malak grad,a idvam ot oshte po malak ot Bulgariq.V grada v koito jiveq ima 5 bulgarina-az,priqtelqt mi,maika mu i edno semeistvo,mujat e ot Peshtera,momicheto e ot Dobrich,a az sam ot Dimitrovgrad tova e edno malko komunistichesko gnezdo,poqsnqvam za tez koito neznaqt za Dimitrovgrad nikoi ne naricham neobrazovan ama e imalo mnogo sluchai v internet kato me pitat ot kade sam i kaja,che sam ot Dimitrovgrad i sledva vaprosat ,,Kade e tva