PDA

View Full Version : Цигарите.....



BebeTooOoo
03-19-2007, 19:35
Цигарите убиват по четири начина
Всяка година близо 150 000 души умират в резултат на тютюнопушенето.



1. Никотинът - отровата, която съблазнява
Самият никотин е отрова, която първоначално стимулира мозъка и централната нервна система, но впоследствие понижава нервната активност.
Точно заради това цигарите действат едновременно като стимулант и релаксант. Първоначално реакцията е възбуждаща, а след няколко минути се постига отпускане. Именно този парадоксален ефект прави тютюнопушенето така желано. То се оказва добро средство за всичко, в смисъл, че ще ви стимулира, ако се чувствате отпаднала и апатична; и ще ви отпусне, ако сте нервна и напрегната. Какво страхотно средство! Само ако междувременно не ограбваше години от живота ви.

2. Цигареният "катран"
И така, какво причинява целия този дискомфорт, изброен така прецизно от 1 до 8?
За съжаление, отговорът не е нито чист, нито прост.
"Катранът" в цигарения дим е съставен от няколко хиляди химични съединения, сред които киселини, гликол, алдехиди, кетони, както и такива разяждащи и отровни газове като водороден цианид и въглероден оксид.

3. Отровата въглероден оксид
Въглеродният оксид съставлява относително голямото количество от 4 процента от дима и щом навлезе в белите дробове, се насочва към червените кръвни телца, изтласквайки настрани кислорода, който в противен случай би се намирал там. Това вещество лишава сърцето и другите тъкани от жизненоважния кислород и засилва отлагането на холестерола в артериите.

4. Сто и петдесет хиляди души умират от рак годишно
Сякаш това не е достатъчно лошо, но и повечето съставки на цигарения дим са канцерогенни. Има твърдения, че 30 % от всички случаи на смърт от ракови заболявания се дължат на тютюнопушенето, най-вече от рак на белите дробове, на ларинкса, на устата и на хранопровода. То допринася и за рака на пикочния мехур, на панкреаса и на бъбреците.
От всички видове рак най-фаталните са ракът на белите дробове и на панкреаса.


Намаляването на цигарите не е достатъчно, за да се премахне риска от ранна смърт, причинен от пушене, предаде Ройтерс. Учени от Осло, Норвегия, провели 20-годишно проучване, в което включили 51 000 мъже и жени – ценители на вредния навик.

Резултатите от него показали, че почти няма разлика между хората, които пушат и тези, които са намалили количеството цигари на половина. Изводът, до който са стигнали авторите на изследването е следният: "Експертите не трябва да дават неоправдани надежди на хората, съветвайки ги да намалят цигарите. Единственият начин да се намали рискът, е пушачите напълно да се откажат от порока си”.

Успоредно с това австралийски учени установили, че изборът човек да е пушач или не, се формира още в майчината утроба. Специалисти от университета на Куинсланд уточнили, че бременните жени, които пушат превръщат бъдещите си отрочета в потенциални пушачи.


Ако сте решили да отказвате цигарите, е по-добре да го направите постепенно, а не да отсечете „От утре няма да пуша“, защото при „планираното“ отказване вероятността да не успеете е много по-голяма, показва ново британско проучване.

Специалисти от лондонски университет са изследвали 918 пушачи и 996 бивши пушачи.

Участниците в изследването е трябвало да опишат опитите си да спрат да пушат, дали са обмисляли дълго решението си, колко усилия им е коствало и т.н.

Резултатите категорично доказват, че хората, които са определили дата за отказване от цигарите са се провалили в опита си да оставят вредния порок.

Лекарите обясняват това с изключителното напрежение, което пушачите изпитват при мисълта, че това е една от последните им цигари.
„Непрестанното следене на календара и стремежът на пушача да си се представи като „непушач“ намаляват силно шансовете за успех“, обяснява д-р Робърт Уест.

http://www.vbox7.com/play:07f63df3

Цигарите пречат на зачеването
Неотдавна проведените изследвания показват, че жени, които продължават да пушат докато се опитват да забременеят може да почакат за своята бременност доста по-дълго от непушачките.
Учени от Института по здравеопазване при Оксфордския университет сравнили времето за настъпване на бременност при 569 жени пушачки, бивши пушачки и такива, които никога не са пушили.
Резултатите от изследването, публикувани в “Списание за биосоциални науки” показали, че пушачките опитващи се да забременеят постигат своята цел средно с два месеца по-късно от непушачките.

Обаче, пушачки, отказали цигарите една година преди опитите да заченат са забременели толкова бързо, все едно никога не са пушили.

die_die_my_darling_
03-21-2007, 20:52
нямам воля да ги откажа...пък и не ми се живее много....

IGNGN
03-21-2007, 21:26
Пуша си, кеф ми е, не ми пука дали ще умра на 30 или на 80 (всъщност предпочитам да умра преди да се разложа), нямам никакво намерение да спирам цигарите и адски се дразня когато някой ми обяснява колко зло било пушенето
Всеки да си гледа в своята паница

<black soul>
03-22-2007, 19:26
Пуша си, кеф ми е, не ми пука дали ще умра на 30 или на 80 (всъщност предпочитам да умра преди да се разложа), нямам никакво намерение да спирам цигарите и адски се дразня когато някой ми обяснява колко зло било пушенето
Всеки да си гледа в своята паница

Аз съм на същото мнение освен това за "не ми пука дали ще умра на 30 или 80" ,щото на мен ми пука кога ще умра и мн добре знам, че няма да умра на 30, понеже всички които са били пушачи от нащо семейство са доживяли 70-80 а сегашните пушачи прехвърлят 60! Освен това знам вредите от цигарите ама ми харесва и няма да спра! Иначе благодарности на BebeTooOoo, щото тези които сега почват да пуша трябва да знаят всички недостатъци, които честно да си призная са повече от хубавите неща в цигарите! Но на кой му пука, веднъж живеем! :-D :D :smt004

Butterfly^
03-23-2007, 08:28
Пуша си, кеф ми е, не ми пука дали ще умра на 30 или на 80 (всъщност предпочитам да умра преди да се разложа), нямам никакво намерение да спирам цигарите и адски се дразня когато някой ми обяснява колко зло било пушенето
Всеки да си гледа в своята паница

Така така!

helen4ee
03-23-2007, 12:25
AAAAAAAAAARe molq vi se ovci zaspali (sori 4e obijdam ovcite) NE MI SE JIVEELO NE MI DREME KOGA 6TE PUKNA BL BLA BLA, mnogo qsno 4e jivotecut vi e skup, nqma 4ovek na koito da ne e vseki si pazi jivota i ne iska da umira... BAHTI SLABVOHARAKTERNITE JENKI STE ZAKLEVAM SE! NQMAM VOLQ NE MOGA D A SPRA BLA BLA BLAAAAAA putkata ti nqma volq ti imat, deba kolko ste jalki ot strani!@