PDA

View Full Version : София и провинция



BastardOfChrist
03-20-2007, 07:03
Днес се сдърпах с едни от дата.бг , който ми спореха , че всичко което не е в София е в провинцията :smt005 :smt005 :smt005
Я си кажете вашето мнение , за да мога като се върна от училище , да започна един хубав Флейм :>

ProstoAz
03-20-2007, 07:27
Всъщност е точно така, така че няма смисъл да спориш. Не си прав. :wink:

03-20-2007, 07:31
и ако можеха всички селяни да си идат в провинцията(извън софия) щеше да е чудно ... то тук вече не се живее !

BastardOfChrist
03-20-2007, 07:39
Само две мнения не са ми достатъчни , след 8 часа искам да има поне една страница от коментари с който да мога да се заям :smt005

BastardOfChrist
03-20-2007, 07:44
Ае , пронвицията е латинска дума :>
Ако сте влизали в часовете по история , предполагам знаете за Рим.
Е провинция там е една средно-голяма страна (една Франция :smt005 ). И една извадка , за която се чудех откаде съм чел "провинциите обикновено имат органи на самоуправление - парламент, правителство, собствени полицейски сили, могат да формират собствена данъчна, имиграционна и образователна политика, както и да участват чрез свои териториални представители (обикновено сенатори) във висшите органи на властта на федерацията."
Ако ще го тълкуваме по-модерен начин "провинция" са месностите отдалечени от големите градове.

BastardOfChrist
03-20-2007, 07:55
селянин е състояние на духа, а не географско понятие..

едни от най-добрите ми приятели са от т.нар. провинция
лъжеш се!
"селянин е вид манталитет , а не географко понятие" :>

GLeZoRanA
03-20-2007, 07:55
пФу ми като ти е дало зор за заяждане използвай го това...Вчера между другото майка ми ми заяви същото...Че всичко което не е в София е провинция(естествено беше в кръга на шегата..)

Just_One_Girl
03-20-2007, 07:55
И кво като живеете в София да не би да държите Господ за шлифера?! А сиктир бе, аман от граждани!!! :evil: :evil: :evil:

ProstoAz
03-20-2007, 07:58
Ти обаче не живееш в Древен Рим :!:

Под провинция се разбира "Населено място в страната извън столицата". Така че административно погледнато и Пловдив, и Варна, и Русе, и Благоевград - всичко е провинция.

koalka
03-20-2007, 07:59
Всъщност е точно така, така че няма смисъл да спориш. Не си прав. :wink: Съгласна съм.

rosskata
03-20-2007, 08:03
:smt005 Голямо заяяждане, голямо нещо...
Проблемът не е в това, че всичко извън София се нарича "провинция", а това, че думата "провинция", "провинциалист" и "провинциално" имат негативно звучене.
Целия този конфликт идва от комунистическо време, когато е имало софийско гражданство, до което е било трудно да се докопа човек... И затова софиянци са се мислили за повече от останалите. И съответно останалите не са ги кльопали особено...
Все си мисля, че би трябвало да сме го преодолели вече това... Явно не. ](*,)

Първо: Градът в който живееш не е извор на лично смочувствие и не трябва да бъде;
Второ : Акйо все пак е, значи човека просто няма други извори на самочувствие освен да отиде в накой форум и да нареди яко софиянци/провинциалисти... И така да се помисли за много печен.

OtherDimension
03-20-2007, 08:04
това , което знам е , че кореняците софиянци са много дружелюбни и топли хора ...
но не малко са теези , които са дошли примерно от петричките села и се смятат за "Столичани" , и се държат доста надменно .. което е глупаво

rosskata
03-20-2007, 08:06
това , което знам е , че кореняците софиянци са много дружелюбни и топли хора ...
но не малко са теези , които са дошли примерно от петричките села и се смятат за "Столичани" , и се държат доста надменно .. което е глупаво

:smt005 И пак тъпо разделение...
Аз пък познавам и надменни кореняци... Кво правим?
Трябва ли да кажа "кореняците са надменни"?
Грешно е правенето на подобни закл'чения въз основа на минималната част, която познаваш лично.

OtherDimension
03-20-2007, 08:13
това , което знам е , че кореняците софиянци са много дружелюбни и топли хора ...
но не малко са теези , които са дошли примерно от петричките села и се смятат за "Столичани" , и се държат доста надменно .. което е глупаво

:smt005 И пак тъпо разделение...
Аз пък познавам и надменни кореняци... Кво правим?
Трябва ли да кажа "кореняците са надменни"?
Грешно е правенето на подобни закл'чения въз основа на минималната част, която познаваш лично.

всички сме тъпи , най-умната си ти
дай нещо ново ?
ма не е смешно .. говорех кардинално и по принцип
не се изкарвай ,че не го правиш и ти , защото няма как в ежедневието ако изникне проблем да правиш анализ по 2 страници както тук и да се смяташ за много знаеща

OtherDimension
03-20-2007, 08:14
а какво е кореняк?? :)

защото преди един век София си е било едно малко по-голямо село все още...

имах предвид хората , които са родени там
да , софия е било село преди време.. Кърджали не е съществувало , но хората и там и по Родопите са наистина страхотни хора

OtherDimension
03-20-2007, 08:17
всъщност е много дразнещо цялото това разделение...


съгласен

rosskata
03-20-2007, 08:23
Мен пък ме издразни делението ка "кореняци" и"некореняци"...
Същото е като другото.
Не може да се правят такива генерални закл'чения въз основа на това какви хора познаваме.

quench
03-20-2007, 08:24
така е
има си селски и градски стереотип,каквото и да си говорим
както си има и особености относно града и прочее

rosskata
03-20-2007, 08:24
обаче не само "гражданите" са настроени негативно, а и аз като отида някъде и почват да гледат на кръв и викат "ей шоп" и т.н., видяхме и един коментар в тази тема на едно момиченце, което веднага започна да храни...

Именно...
Това е отпреди години когато да си софиянец е било голямата работа.
И хората от другите градове са се дразнели.
Някои още не могат да го преодолеят (и от двете страни)

quench
03-20-2007, 08:25
кореняк е човек,който е пуснал корени! :D

ProstoAz
03-20-2007, 08:28
Ти обаче не живееш в Древен Рим :!:

Под провинция се разбира "Населено място в страната извън столицата". Така че административно погледнато и Пловдив, и Варна, и Русе, и Благоевград - всичко е провинция.
Ти пък си идиотка :-D
Под провинция се разбират местата , който са отдалечени от големите градове.
Пелвен,Пловдив,Варна , Бурас и т.н. са големи градове , yes?
Хахаха
Добре, че ми каза, незнаех. :lol:

Виж какво - ти не можеш да спориш за НЕЩО, КОЕТО СИ Е ТАКА. В момента говориш пълни глупости! Моля те, не се излагай. Питай първо майка си и баща си и виж, че те ще ти кажат същото, което и аз. А после ходи им кажи на тях, че са идиоти, ок?

ПП. Провинция не е обидна дума. Такова ни е административното деление и независимо какво твърдите всички градове извън София си се наричат "провинция".

OtherDimension
03-20-2007, 08:29
Не може да се правят такива генерални закл'чения въз основа на това какви хора познаваме.

да съм казал ,че ВСИЧКИ са такива ,или такива ?!
заяждаш се на дребно сутринта , което е тъпо :-s

sharkybul
03-20-2007, 08:32
Може би е така.... Въпрос на манталитет :wink:

Just_One_Girl
03-20-2007, 09:04
exploitedteen реагирах така, заради изказването на първа страница:

и ако можеха всички селяни да си идат в провинцията(извън софия) щеше да е чудно ... то тук вече не се живее !
По принцип нямам нищо против софиянци (града ми е гаден, но това е друга тема). Нямам нищо против, докато не се появи някой, който се мисли за повече от останалите и то не само за жителството, а по принцип. Наясно съм, че не всички софиянци са надути лекета, но като се изкажат такива ме изкарват извън релси. Извинявам се за острия пост, но се подразних.

air_J
03-20-2007, 09:24
Не съм софиянец, но е напълно нормално да се надуват. Защо ли? Ами, защото куцо, кьораво и сакато дава мило и драго да живее и работи в София, пък било то и на квартира и за 400 лева. Пълна пародия! Това, че провинциалист и селянин не са географски понятия, а състояния на духа е 100% истина, но те в пълна степен отговарят на даденото по-нагоре от мен описание за хората от провинцията! А и каквото и да си говорим, мечтата на провинциалиста винаги е била, в момента е, и винаги ще бъде да додрапа до София! Повечето сте малки и сигурно казвате, че никога няма да напуснете града си, но от на братовчедка ми класа от 26 човека, в момента 20 работят и живеят в София (макар и те сигурно да не са си представяли, че ще живеят точно там). Та затова софиянци се надуват, няма нищо ненормално. Единствено ме дразни, когато някой от Люлин, Обеля, Овча Купел, Младост, Надежда, Връбница и т.н. да не изброявам още недотам престижни квартали се прави на интересен с това, че е от София. И интересното е, че 99% от тези, които се надуват със софийското си гражданство са точно от тези квартали, а не както повече би било редно - софиянците, живеещи на центъра на София, защото да живееш в центъра на който и да е град, откъдето и да го погледнеш си е престиж! :-({|=

sharkybul
03-20-2007, 09:29
НАДЕЖДААААААА :twisted: :twisted: :twisted:
West Side United HoOligans

air_J
03-20-2007, 09:34
eeee как ще говориш против овча Купел бее...
за него ти трябва задграничен паспорт... :lol:
Аз за Ориндж Каунти нищо лошо не казвам, както и за другите квартали. Просто отбелязвам, че не са особенно престижни. :lol:

sharkybul
03-20-2007, 09:46
Ориндж Каунти го ъпдейтнахме на Обединеното Кралство... ;)

я кажи престижен квартал плс, че аз не се сещам :)

Само е казвайте Лозенец :lol:

rosskata
03-20-2007, 09:51
Люлин веее...

air_J, по твоята логика... От моя клас само едно момиче отиде в София... ПОвечето останахме тук.
Всички се натискат за София защото стандарта е по- висок, нормално.
И все пак не виждам причина за самочувствие. Просто се е случило някой да се роди там. Това не го прави нито по-умен, нито по-красив, нито по-възпитан...
Ако ще и в Лас Вегас да жвее, това не е причина за лично самочувствие...

air_J
03-20-2007, 09:51
Ориндж Каунти го ъпдейтнахме на Обединеното Кралство... ;)

я кажи престижен квартал плс, че аз не се сещам :)
Района около Докторската градина (абе, въобще целият център), квартали като Изток, Гео Милев, напоследък Дианабад, Изгрев, Яворов и т.н. Не говорим за вилните зони (те може да не се водят точно така, но за мен са си баш такива) като Драгалевци, Симеоново, Манастирски ливади и т.н. Абе, където цената на квадратен метър гравитира от 850 евро нагоре си е престижен квартал, поне така смятам аз. :-({|=
П.С.> Ако е нужно мога още престижни квартали да изброя, просто на прима виста ми идват тези (изпуснал съм Хиподрума, Иван Вазов, Хладилника, но здраве да е).
П.С.2> Роска, след 5-6 години, когато завършите, тогава е важно кой накъде ще драпа, а не сега кой къде е влязъл. То и от моя клас повечето влязохме в нашата академия, но почти всички ще ходим към София, та така. :-({|=

rosskata
03-20-2007, 10:02
С оглед на това, че повечето учим туризъм, някои вече работят по специалността си, не виждам каква работа ще имаме в София...
То там туризъм мамата си трака :lol:

Това кой накъде драпа зависи от това къде има възможност за реализация. Големите градове (уау, то имало и други градове в БГ, а не само софия и малки селца :smt005 ) също предлагат възможности за работа и що- годе нормален живот...

И все пак не мисля, че факта, че София е добре развит икономически град дава основание на някакви тийнове да се фукат че са оттам, и да си мислят едва ли не че като са от София са голямата работа...
КОй какъв е си зависи само от него.

Аз ако вместо в китния квартал Владиславово живеех в също толкова китния квартал Л'лин, щях да съм си същото лайно. :smt005
Тези от престижните квартали се фукат, че са от престижни квартали, а не че са от София...

air_J
03-20-2007, 10:11
Въпрос на гледна точка. Как да не се надуваш, като куцо, кьораво и сакато иска да додрапа до града, в който ти си роден? Но, хора всякакви. Все пак е добре, че няма да ходите към София, защото ако всички провинциалисти отидем в София какво ще стане с провинцията? Та така - едни се надуват, други не, но самият факт, че една четвърт от България е в София и поне една втора драпа за София, означава че имат повод да се надуват. Друг е въпроса, че някои го правят, други - не. Но поводи определено има, има го и култувото - "Нашият град е вашата столица"! :-({|=

air_J
03-20-2007, 10:14
тези квартали не са престижни, а са скъпи и напоследък ужасно застроени, така че откъм инфраструктура са рядко зле...

вилните зони, които даде за пример пък нямат канализация повечето, така че и те отпадат...

само около Докторската градина съм съгласен, че е престижно, но това си е и идеален център...
Според мен пък са престижни. Някой повече, други по-малко, но са престижни. А приравнени към Люлин, Обеля, Овча Купел и т.н. са си направо като Манхатън. Но пак казвам - въпрос на вкус и гледна точка. Братовчедка ми живее във Връбница и казва, че за нищо на света не би си сменила квартала, докато аз пък бих направил и невъзможното, за да не живея там, затова явно наистина е въпрос на вкус. :-({|=

sharkybul
03-20-2007, 10:53
Я па се фукам,че съм от Надеждеското Гетто :twisted:

mgxpower
03-20-2007, 11:13
Много е тъпо това няма селяни няма граждани всички сме равни...всички се раждаме и всички умираме....!!ТОВА Е !

peps_from_mars
03-20-2007, 12:32
Днес се сдърпах с едни от дата.бг , който ми спореха , че всичко което не е в София е в провинцията :smt005 :smt005 :smt005
Я си кажете вашето мнение , за да мога като се върна от училище , да започна един хубав Флейм :>

..и ти ако живейш с филма че в София не е пълно с хора от 'провинциятя" мн се лъжеш....пък тфа понятие провинция го мразя...да де за мене няма такова нещо...да не би Софи я да е на някъф отстров там че да е по различна...ВСИЧКО Е ПРОВИНЦИ ,ДОРИ И СОФИЯ..!!

In4iTu_
03-20-2007, 12:43
Всичко извън София е провинция. Но хората в провинцията не са селяни... Просто ми писна няк'ви софиянчета (които не знаят от къде идват) да се мислят за големи гражданчета, или пък, че са нещо повече от хората, които НЕ живеят в столицата. Не е така, избийте си тази мания за величие.

03-20-2007, 13:39
Всичко извън София е провинция. Но хората в провинцията не са селяни... Просто ми писна няк'ви софиянчета (които не знаят от къде идват) да се мислят за големи гражданчета, или пък, че са нещо повече от хората, които НЕ живеят в столицата. Не е така, избийте си тази мания за величие.

такива мнения като твоето не са по-различни ;)

Swinkenhoffer
03-20-2007, 13:57
те, половината от големите столичани, са толкова столичани, колкото аз съм исландка :lol: абсолютно съм сигурна, че на повечето софийски лапета родителите им са от провинцията. само аз познавам около 10 такива, а може и повече... така че, когато се уверите, че по-голямата част от родата ви е родена в София, тогава парадирайте кви сте дупета.
а хората от другите градове да престанат да злобеят, защото е смешно да завиждат на разни новостоличани (каквито са повечето в София).

malka_sladuranka
03-20-2007, 14:06
Не мразя провинцията, не се и надувам, че съм родена в София или за това, че и родителите ми са родени тук. Дразня се за това, че градът ни е проектиран за жителство на двойно по-малко хора, от колкото го населяват в момента, което дава своите отражения. Пример. Бързам за изпит примерно, който е от 9 и 30, трябва да тръгна час и половина по-рано, за да стигна на 5км от домър ми. :evil: Попадам в нечовешко задръстване, в градския транспорт тъпканица(ОМГ тежко е), след което от всички страни чувам диалектна реч. Е по дяволите заради това, че цяла България се изнесе тук, ние сме в попадаме в подобни ситуации ежедневно. Е как да не се дразниме. :smt012
Вярно е, че никой не иска да напусне радното си местенце и заради тея пусти пари всички идват тук, защото наистина в града има доста работни места....

Barbie
03-20-2007, 15:05
В моя речник пише: "област (административна териториална единица);
2. цялата страна без столицата; 3. епархия;"

Всеки път като спомена думата "провинция" хиляда дечурлига ми се нахвърлят разярено: "Кой ти дава право да викаш на .... (някой български град, различен от София) провинция?!" А колкото и удивително да звучи, понякога, когато ползваме даден термин (и то коректно), в него не влагаме нищо повече от речниковото му значение...

scion_of_Storm
03-20-2007, 16:49
Не правя разлика между тру софиянци и други, хора от Варна и Бургас. Всички сме българи, всички сме равни, не толелирам простотии от типа- ъъ, ти, казанлъшки/пловдивски/варненски блабла селянин. Тъпи са.

rosskata
03-20-2007, 17:50
те, половината от големите столичани, са толкова столичани, колкото аз съм исландка :lol: абсолютно съм сигурна, че на повечето софийски лапета родителите им са от провинцията. само аз познавам около 10 такива, а може и повече... така че, когато се уверите, че по-голямата част от родата ви е родена в София, тогава парадирайте кви сте дупета.
а хората от другите градове да престанат да злобеят, защото е смешно да завиждат на разни новостоличани (каквито са повечето в София).

А каква точно е разликата между новостоличани и старостоличани не мога да разбера...
И пак в две -три мнения... Какво излиза... Аз не се гордея че съм софиянка с родословие 10 поколения назад, щото града е пълен с новософиянци които се мислят за важни :) Не завиждайте на тях, а на "кореняците", които са висша раса...Самия факт чеговориш за новософиянци и старософиянци говори за някакво разделение...

malka_sladuranka, откога градът е "ваш" не мога да разбера?
Като не те кефят задръстванията, отиди в Добрич. Там няма.


Попадам в нечовешко задръстване, в градския транспорт тъпканица(ОМГ тежко е), след което от всички страни чувам диалектна реч. Е по дяволите заради това, че цяла България се изнесе тук, ние сме в попадаме в подобни ситуации ежедневно. Е как да не се дразниме

:smt005 Направо ме изпълни това... Аз пък като отида в София навсякъде чувам диалектна реч също... Можеби това е защото софиянци, както и около 80% от всички българи, говорят на диалект...
Ти дори ПИШЕШ на шопски диалект... :smt005
Ето типичен пример на човек който се мисли за повече от "провинциалистите" се дразни, че му говорят на диалект... Уби ме направо... :smt005

rosskata
03-20-2007, 17:54
Не правя разлика между тру софиянци и други, хора от Варна и Бургас. Всички сме българи, всички сме равни, не толелирам простотии от типа- ъъ, ти, казанлъшки/пловдивски/варненски блабла селянин. Тъпи са.

Ето ено мнение, което подкрепям напълно...
Не само че сме хора, ами сме и сънародници...
Какви са тея войни какво е това чудо... ](*,)

Jordanstein
03-20-2007, 17:59
Ае не ми пука. Аз предпочитам провинцията (Пловдив в моя случай) :smt011

psycho_girl
03-20-2007, 19:02
обаче не само "гражданите" са настроени негативно, а и аз като отида някъде и почват да гледат на кръв и викат "ей шоп" и т.н., видяхме и един коментар в тази тема на едно момиченце, което веднага започна да храни...

не е точно така, скоро идваха едни приятели(силно казано) на гости и след като ме попитаха "Абе при вас вали ли сняг" иии още ред подобни тъпотии останах с пръст в устата :shock: после започнаха пълните глупости "ама вие в провинцята сте мн недружелюбни", защото, видиш ли, никой от нас нямаше запалка за да им услужи
всъщност зависи от възпитанието на хората, обаче при подобно самочувствие :roll: =;

ProstoAz
03-20-2007, 19:28
Мисля, че доста се отклонихте от темата ... :-$

И между другото Ориндж Каунти рулз! :smt016

die_die_my_darling_
03-20-2007, 20:21
няма по-хаден,по-мръсен и по-сив град от София!искам да се махна от тук!!!

ABSOLUTme
03-20-2007, 21:59
отиди в пуста,далечна Чужденеция,и да видим дали тогава София ще ти е толкова противна :smt011

Alerta
03-21-2007, 05:21
Я па се фукам,че съм от Надеждеското Гетто :twisted:А я па че се изфукам, че съм от сиелу Младуст :P
Не бе, младост си е село, ама зависи в коя част живееш...
В 1 е горе долу добре ама... Село бе, село. Село е било и село ще си остане.
Но двама мой приятели един път са извадили ебати логиката
'Голфа е мечтата на селянина. Но в младост не се среща Голф много често. Следователно в Младост няма селяни. Но все пак Младост е село.'
:smt005
Иначе съм много против някво тъпо разделяне между софиянци и хора от други градове и села...
Неприятни са ми както надувки, мислещи се за голямата работа като са от София, така и хора от провинцията, мислещи, че Софиянците са некви тъпи отрепки...

malka_sladuranka
03-21-2007, 10:23
malka_sladuranka, откога градът е "ваш" не мога да разбера?
Като не те кефят задръстванията, отиди в Добрич. Там няма.


Попадам в нечовешко задръстване, в градския транспорт тъпканица(ОМГ тежко е), след което от всички страни чувам диалектна реч. Е по дяволите заради това, че цяла България се изнесе тук, ние сме в попадаме в подобни ситуации ежедневно. Е как да не се дразниме

:smt005 Направо ме изпълни това... Аз пък като отида в София навсякъде чувам диалектна реч също... Можеби това е защото софиянци, както и около 80% от всички българи, говорят на диалект...
Ти дори ПИШЕШ на шопски диалект... :smt005
Ето типичен пример на човек който се мисли за повече от "провинциалистите" се дразни, че му говорят на диалект... Уби ме направо... :smt005 :-s Ти добре ли си? И ако обичаш не говори за "диалекта ми". Добре, че те чета, а не те слушам. :-s Представям си какво щях да чуя. Хахха.
Родена съм тук и не мисля, че в Добрич примерно ще се чувствам добре. Не мисля и да се местя, заради налепите в родният ми град. :-s И не смятам, че се мисля за нещо повече от някой достоен човечец от провинцията. Умни и достойни хора има навсякъде.... #-o

malka_sladuranka
03-21-2007, 10:46
не се връзва с другото... :-s Ще те взема за редактор. :-D

rosskata
03-21-2007, 12:24
:-s Ти добре ли си? И ако обичаш не говори за "диалекта ми". Добре, че те чета, а не те слушам. :-s Представям си какво щях да чуя. Хахха.
Родена съм тук и не мисля, че в Добрич примерно ще се чувствам добре. Не мисля и да се местя, заради налепите в родният ми град. :-s И не смятам, че се мисля за нещо повече от някой достоен човечец от провинцията. Умни и достойни хора има навсякъде.... #-o

8) Значи ние, провинциалистите, хем сме налепи и дразним нежните ти софийски ушички с диалектите си, които за сведение не са по- диалектни от твоя... Хем "нямала си нищо пртив хората от провинцията"... :smt005

Спри да си противоречиш...
Колкото до това добре ли съм. Да се слага "Е" на края на глаголите като "ходиме" "правиме" "дразниме" е диалектна форма, характерна за западна България. Не виждам какво лошо има в диалектите...
След като държиш на чистия книжовен език, научи се да го използваш.Тогава критикувай колкото си искаш.
И въобще не си мисли, че езика, който се говори в столицата, не е диалект.
Книжовен български се говори само в централна България, но и това не е на 100%.

експлойтед..
03-21-2007, 12:54
книжовен български се говори само в книгите..
даже и във вестниците се шири неграмотност и диалектни форми...

AnIcHkAtA
03-21-2007, 13:24
I mene me drazni tva, 4e kato otida na selo i se po4va "OOOOO sofiankata" ili "OOOOOOOOo 6ope" ili "Grajdankata kak sme" (ot priqtelite idvat tiq gluposti) i mn me drazni tva.

CrazyWitch
03-21-2007, 13:45
Мене ме дразни пък целия тоя спор!

Колко е населението на България? 5 милиона има ли ги още?
У0у! Не думайте ;) !
Защо просто не бъдем хора и да спрем да се делим по всякакви параграфи особенно това кой от кой град е!?!

Аз съм от Девня. Е, и!
Малцина (може би никой) от вас са чували за това населено място в близост до Варна.
На мене не столичани (понеже съм нямала много контакти с тях), а варненци ми се надуват повече. Варненец е и приятеля ми.
Ае да е*ба нека си кажем, че във всяко стадо си има мържа и да спрем да делим така хората :)

Не бива столичани да се засягат от думи на нас провинциалистите, нито пък ние от техни думи. [-X
Преди съм взимала много на вътре думи от сорта на "турбо селянка", но сега .. си казвам "Много да не ми пука. Нито изхвърлят златни изпражнения, нито са по цивилизовани от мен хах 8) ;-) "

Разни хора, разни идеали.

П.С. И за тези които наистина си мислят, че ядем бананите с корите.. ==> Недейте така! В тая българия ... всички ядем бананите така :) .

sherry
03-21-2007, 13:48
Да, така се водело по принцип...Ама според мен е все тая, дали си от София или от провинцията. Етикетът "селянин" би трябвало да бъде лепнат не заради мястото, в което живее човек, а заради обноските и характера му. Според мен не е от значение от къде си, а що за човек става от теб!
А и все повече хора от провинцията заживяват в София, така че това съотношение провинция - София се размива...

CrazyWitch
03-21-2007, 13:55
Етикетът "селянин" би трябвало да бъде лепнат не заради мястото, в което живее човек, а заради обноските и характера му. Според мен не е от значение от къде си, а що за човек става от теб!


Тошко така..!

Това забравих да го напиша, но пък и не малко хора го направиха :)

HopeLesss
03-21-2007, 15:05
Аз пък не мога да разбера какво имат общо селяните с цялата тази работа! Прабаба ми, Бог да я прости, беше изключително възпитана жена, въпреки че цял живот е живяла на село... Селяните са хора като всички нас и да използвате тази дума като заместител е повече от неподходящо.

rosskata, аз съм от Велико Търново и казват, че тук говорим горе-долу на книжовен български език, но доста хора са ми казвали, че говорим меко. В крайна сметка диалектите са хубаво нещо и не виждам защо изобщо трябва да ги намираме за нещо лошо. В Лондон например има толкова много диалектни форми, че е твърде възможно човек от предградията и един от центъра дори да не се разберат :wink:

rosskata
03-21-2007, 15:12
В крайна сметка диалектите са хубаво нещо и не виждам защо изобщо трябва да ги намираме за нещо лошо.

Аз също съм на това мнение. Но сладуранката ме подразни със убеждението си, че говори книжовно щото видиш ли е "столичанка" и много се дразни като провинциалистите и говорят на диалекти... :lol:
И в следващото изречение пише "как да не се дразнимЕ" :smt005
Не само се надува, но при положение, че самата говори на диалект, което е нормално така или иначе, критикува другите...
Затова я нападнах...

Иначе да сменя ударения както иска, да казва "хлеб" и "млеко", мен не ме бърка... Всеки си говори на някакъв диалект, вкл'чително и аз... :roll:
Просто трябва да разбере, че само защото този диалект се говори в София, това не го прави книжовен език...

п.с Кокни е най- якия английски диалект на света...
Като се опитах да гледам "Гепи" и "51-ят щат" без субтитри, нищичко не разбрах. Но звучи мнооого яко \:D/

malka_sladuranka
03-21-2007, 15:21
В крайна сметка диалектите са хубаво нещо и не виждам защо изобщо трябва да ги намираме за нещо лошо.

Аз също съм на това мнение. Но сладуранката ме подразни със убеждението си, че говори книжовно щото видиш ли е "столичанка" и много се дразни като провинциалистите и говорят на диалекти... :lol:
И в следващото изречение пише "как да не се дразнимЕ" :smt005
Не само се надува, но при положение, че самата говори на диалект, което е нормално така или иначе, критикува другите...
Затова я нападнах... Я ми дай цитат където твърдя, че говоря правилно? :-s ОМГ, как ми преписвате неща които не съм казала. :-s

rosskata
03-21-2007, 15:29
И ако обичаш не говори за "диалекта ми". Добре, че те чета, а не те слушам


след което от всички страни чувам диалектна реч. Е по дяволите заради това, че цяла България се изнесе тук, ние сме в попадаме в подобни ситуации ежедневно. Е как да не се дразниме

Първо казваш "чувам диалектна реч"- свързваш това с т. нар "Налепи" от провинцията, които говорят на диалект и това те дразни.
ПОсле казваш, че аз говоря на диалект, сякаш че това е нещо ненормално.
От контекста се орави ясния извод, че ти смяташ, че говориш книжовно, а диалектите са характерни само за налепите от провинцията.

Аз не правя на никой забележка за диалекта му, защото в крайна сметка всички говорим на диалект. След като ти коментираш диалектите като нещо лошо и срамно, е логично еда мислиш, че говориш книжовно.

Може да не си го казала в прав текст, но достатъчно ясно го намекна.
А за това че се надуваш- само сляп човек не би го забелязал в постовете ти по тази тема.

malka_sladuranka
03-21-2007, 15:35
Явно си разбрала грешно думите ми. :-s Исках да кажа малко по-различни неща, но какво ли ще разбере главицата ти, която явно трудно възприема. 8)

rosskata
03-21-2007, 15:45
Явно си разбрала грешно думите ми. :-s Исках да кажа малко по-различни неща, но какво ли ще разбере главицата ти, която явно трудно възприема. 8)

Ти не се притеснявай за главицата ми.
МНого добре се разбра какво искаше да кажеш...
И след като и ти най- сетне разбра, че са глупости ,се измъкваш по терлици. :wink:

malka_sladuranka
03-21-2007, 16:00
Явно си разбрала грешно думите ми. :-s Исках да кажа малко по-различни неща, но какво ли ще разбере главицата ти, която явно трудно възприема. 8)

Ти не се притеснявай за главицата ми.
МНого добре се разбра какво искаше да кажеш...
И след като и ти най- сетне разбра, че са глупости ,се измъкваш по терлици. :wink: Извинявам се за грубят тон, но ми напомняш за магаре - тъпо и упорито. :-s

rosskata
03-21-2007, 16:10
:P Мерси за комплимента... :roll:
Много обичам хора, които почват да обиждат когато видят че губят някакъв спор. :lol:
Само ще те помоля, ако смяташ да продължаваш да изразяваш симпатиите си по мой адрес, да го направиш на лично, зашото достатъчно офлудихме темата.

malka_sladuranka
03-21-2007, 16:13
:P Мерси за комплимента... :roll:
Много обичам хора, които почват да обиждат когато видят че губят някакъв спор. :lol: Нямах за цел, да се обидиш, за което съжалявам. Не мисля, че фактът, че не смятам да се обяснявам ме прави губеща в така нареченият спор. :-s

rosskata
03-21-2007, 16:18
:P Мерси за комплимента... :roll:
Много обичам хора, които почват да обиждат когато видят че губят някакъв спор. :lol: Нямах за цел, да се обидиш, за което съжалявам. Не мисля, че фактът, че не смятам да се обяснявам ме прави губеща в така нареченият спор. :-s

не си ме обидила ни най малко... Но предполагам това беше целта ти, затова се изразих така... И пак казвам- няма смисъл от повече приказки, ако няма да са по темата.

malka_sladuranka
03-21-2007, 16:23
не си ме обидила ни най малко... Но предполагам това беше целта ти, затова се изразих така... И пак казвам- няма смисъл от повече приказки, ако няма да са по темата. true, true... Не трвбваше и да започваш безмисленият спор, след като се оттегляш с подвита опашка. :twisted: Както и да е и аз се оттеглям. Peace. 8)

rosskata
03-21-2007, 16:29
не си ме обидила ни най малко... Но предполагам това беше целта ти, затова се изразих така... И пак казвам- няма смисъл от повече приказки, ако няма да са по темата. true, true... Не трвбваше и да започваш безмисленият спор, след като се оттегляш с подвита опашка. :twisted: Както и да е и аз се оттеглям. Peace. 8)

Спорът се превърна в безсмислен след като спряхме да говорим за диалектите и минахме към магарешката ми персона.
Което не променя факта, че ти се смяташ за нещо повече от провинциалистите живееши в София, т.нар. "налепи" заради които си принудена да слушаш диалекти и да чакаш в задръствания.

Аз от своя страна смятам, че след като всички сме българи и живеем в една държава, всеки има право да живее в който град иска и да говори на родния си диалект, без да бъде обвиняван за трафика в София или да става обект на подигравки от страна на говорещите диалект, различен от неговия.
В крайна сметка цяла България сме едно голямо общо село :wink:

malka_sladuranka
03-21-2007, 16:39
Повтаряш се. :-s Каза и доста вярни неща, но повярвай ми изнервящо е всеки пък когато бързаш за някъде в пиковите часове да закъсняваш, да ти е горещо, задушно, да се буташ по градския транспорт(нямам снижка мамка му). Че и транспорта е под всякаква критика е друг въпрос... А като се замисля градът е проектиран за двойно по-малко хора...И ти да не можеш да се разминеш в родния си град и да страдаш заради новодошлите, и ти малко или много ще се подразниш, повярвай. Както споменах заради тези пари какво ли не правят хората, напускат родните си местенца, за да ходят в по-големи градове, напускат родната си държава, за да отидат на места където ги тъпчат и експоатират на нечовешки работни условия, като им плащат със дребни монети за тях, а за нашият стандарт цяло състояние...

rosskata
03-21-2007, 16:58
:arrow: Първо :Тези хора имат не по- малко право да живеят в този град , колкото и ти. Никъде не пише че не може да се местиш в друг град, или че трябва да стоиш в родното си място. Не си мисли, че защото си родена там едва ли не имаш по- голямо право да бъдеш недоволна.
:arrow: Второ: Емигрирането в друга държава няма нищо общо. София не е друга държава, никак дори.
:arrow: Трето : Варна също е проектиран за двойно по- малко жители. Тук също идват да живеят много хора от цяла Североизточна България. Населението се увеличава постоянно и е станало много клаустрофобично със всичките тези нови сгради. Защото за разлика от София, тук няма място за разширяване на града, той само се сгъстява.
Вярвай ми, градкия транспорт е не по- малко кошмарен... Задръстванията са малко по-малко кошмарни, но пак са ужасни.
Къде си ме чула да казвам, че за това са виновни хората, идващи да живеят в града? Или пък да се дразня? Виновни са тези, които отговарят за инфраструктурата, не хората които идват да живеят и да работят на място, ктъдето ще им е по-добре.

Моите родители не са от Варна. Мама е от София а татко - от Добрич... Ако си бяха останали по родните места, въобще нямаше да ме има :smt005

Momchence
03-22-2007, 21:43
Вие сте ебаси злите хора :lol: ..тамън да забележа някоя интересна тема и то вече е казано всичко дето има да се казва... :-s

ABSOLUTme
03-22-2007, 22:22
:arrow: Първо :Тези хора имат не по- малко право да живеят в този град , колкото и ти. Никъде не пише че не може да се местиш в друг град, или че трябва да стоиш в родното си място. Не си мисли, че защото си родена там едва ли не имаш по- голямо право да бъдеш недоволна.
:arrow: Второ: Емигрирането в друга държава няма нищо общо. София не е друга държава, никак дори.
Не,че да започвам нов спор,ама ти като отидеш на гости у някои,чувстваш ли се и ти равноправен собственик на апартамента му? :-s
Не е същото,разбира се,но не си правя - всеки се ползва с привилегия в родния си град.Това не означава,че другя няма право да живее там,съвсем не искам да кажа това.Ще ти дам пример-аз живея в Страсбург.За да ме наемат някъде на работа(говорим за някоя институция,а не за квартално кафене),трябва - да няма желаещ французин за този пост;ако има такъв,институцията или фирмата,или предприятието,трябва да плати неустойка на държавата в размер на 3000Е,ако предпочетат мен,дори и квалификацията ми да е 1000 пъти по-добра от неговата,защото той е местен!.Има го същото разделение и на по-долни нива - между французи!Така ще стане някой ден и в България,ще видиш.Нали сме в ИвропатЪ....ииииихаааа

teenkopele
03-23-2007, 05:39
И кво като живеете в София да не би да държите Господ за шлифера?! А сиктир бе, аман от граждани!!! :evil: :evil: :evil:

Чист пример за безмислената омраза...

rosskata
03-23-2007, 07:17
:arrow: Първо :Тези хора имат не по- малко право да живеят в този град , колкото и ти. Никъде не пише че не може да се местиш в друг град, или че трябва да стоиш в родното си място. Не си мисли, че защото си родена там едва ли не имаш по- голямо право да бъдеш недоволна.
:arrow: Второ: Емигрирането в друга държава няма нищо общо. София не е друга държава, никак дори.
Не,че да започвам нов спор,ама ти като отидеш на гости у някои,чувстваш ли се и ти равноправен собственик на апартамента му? :-s
Не е същото,разбира се,но не си правя - всеки се ползва с привилегия в родния си град.Това не означава,че другя няма право да живее там,съвсем не искам да кажа това.Ще ти дам пример-аз живея в Страсбург.За да ме наемат някъде на работа(говорим за някоя институция,а не за квартално кафене),трябва - да няма желаещ французин за този пост;ако има такъв,институцията или фирмата,или предприятието,трябва да плати неустойка на държавата в размер на 3000Е,ако предпочетат мен,дори и квалификацията ми да е 1000 пъти по-добра от неговата,защото той е местен!.Има го същото разделение и на по-долни нива - между французи!Така ще стане някой ден и в България,ще видиш.Нали сме в ИвропатЪ....ииииихаааа

Tака... Апартаментът е купен от собственика си и е негова лична собственост, така че примерът ти не е удачен.
Всеки се ползва с привилегия в родната си ДЪРЖАВА...
Доколкото знам, софиянци не са отделна държава..
Всички сме българи.
В моя университет има хора едва ли не от цяла България и никой никога няма да стане жертва на подигравки относно диалекта си , и никой досега не е имал проблем с намирането на работа.

И как става така, че не съм чула някой да казва , че за кофти градския транспорт и задръстванията в рада ми, са виновни тези, които идват да живеят в града ни от другаде...

Ти си чужденка в Страсбург, и затова може да имаш проблеми с намирането на работа и прочие...
Но където и да отида, аз няма как да бъда чужденка в собствената си държава. Абсурдно е... :lol:

И е смешно да сравняваш един БЪЛГАРИН, отишъл да живее в ДРУГ БЪЛГАРСКИ ГРАД, със ЕМИГРАНТ, отишъл да живее в чужда държава...
Това ако не е надуване пък на!
Скоро ще напишеш сигурно, че софиянци са друга раса... Може да въведете визи... :smt005

rosskata
03-23-2007, 07:19
И кво като живеете в София да не би да държите Господ за шлифера?! А сиктир бе, аман от граждани!!! :evil: :evil: :evil:

Чист пример за безмислената омраза...

ПО- скоро изказването и беше предизвикано от този пост...


и ако можеха всички селяни да си идат в провинцията(извън софия) щеше да е чудно ... то тук вече не се живее !

Ей това е чист пример за безмислена омраза...

ABSOLUTme
03-23-2007, 10:50
Аз не твърдя,че провинциалистите са ми виновни за задръстванията в градския транспорт,това е тъпо.Дадох ти примера,защото това ми се случва,като и добавих,че това разделение съществува и между самите французи - 98% от случаите си избират местен,а не пришелец.
Явно не ме разбра,но няма значение,не ми се спори,още повече,че ти не слушаш,а само гледаш да се закачиш за някоя дума.Разделението..че го има - има го,независимо дали е редно или не,дали си съгласна или не си.Като го отричаш,няма да го премахнеш за 1 ден.точка
p.s.плюс това вече не се водя чужденка,а гражданка на страна-член на европейския съюз,т.е. имам същите права като тях,защото пазарът е отворен! :wink:

rosskata
03-23-2007, 12:15
Разделението..че го има - има го,независимо дали е редно или не,дали си съгласна или не си.Като го отричаш,няма да го премахнеш за 1 ден.точка

Разделението го правят хора като теб...
Прочети малко темата и ще видиш, че голямата част от хората тук отричат това разделение и са против него...
С много малки изкл'чения.
Аз твърдя, че реално разделение между хората населяващи една толкова малка държава, ние сме де факто едно голямо село, няма и няма как да има.
То съществува само в главите на шепа надути софиянци и озлобени "провинциалисти".
Не се опитвам да ти докажа, че го няма-факт е, че го няма.
Опитвам се да ти докажа, че е тъпо да вярваш в него...
И между другото, нито един от познатите ми , които отидоха да учат в София, нямат проблеми с намирането на работа...
Никой не ги пита къде са родени, а какво знаят и могат,къде и какво са работили преди и прочие...

ABSOLUTme
03-23-2007, 13:41
Това,че шепа тийнове се опитват да се впишат в 'новия свят без граници',не означава,че повечето софиянци обичат провинциалистите.Да,казвам ти го,не ги обичат.Сама казваш 'надутите софиянци','простите софиянци' и т.н.,ами като са/сме такива,защо приятелите ти идват тук?? :-s Защо не си останат във великолепната,невероятна,н еповторима Варна или които и да е там друг град,все едно?На мен лично ми е все едно,навсякъде има миграция,хората си търсят работа и възможност за по-добър живот и образование.Само че да се отправят обиди,нарицателни и определения към жителите на град,в които сам/a доброволно отиваш,не означава,че няма да получиш съответен отговор от там.На мен ми е смешна цялата тази история,но не ми беше смешно,като отидох на морето мин.или по-миналата година,търсехме си квартира и на зададения въпрос:"Откъдие иде стие бе деца?" и получения отговор "От София сме" + последвалото(любимо) "Въиии,тъи ли?Ами тя квартирката от дниеска е с 10 лева по-скъпа" и промяна на физиономията от гостоприемно-ухилена на пропъждащо-караконджулска...и как пък се сети си променя цените,като чу,че сме от София...ето това е селска история!
Цялата история идва от такива като теб,които сами си набиват комплекси и после ги избиват през други хора,кой колко ги мразел,как в столицата или другаде правели разделение,колко били недооценени заради предрасъдъци и т.н.Ако не се отнасяха гадно с мен(и не само с мен,с повечето ми познати така става) почти навсякъде в провинцията,нямаше да имам нищо против никoй,само че не може към мен да има едно отношение,а аз да отвръщам по друг начин.Монетата си има 2 страни.

malka_sladuranka
03-23-2007, 13:47
ABSOLUT`me е напълно права. Всички провинциалисти незнам защо са решили, за софиянци темата "провинциализъм" трябва да е табу. Както тя каза по морето и останалите градове могат да се държат враждебно и очакват да се отвръща с гостоприемство. Все пак мисля, че е нормално да има някакъв баланс.

rosskata
03-23-2007, 14:41
Сама казваш 'надутите софиянци','простите софиянци' и т.н.,ами като са/сме такива,защо приятелите ти идват тук??

Искам цитата, в който казвам "надутите софиянци", и "простите софиянци", моля. Доколкото си спомням , казах "шепа надути софиянци " и "шепа озлобени "провинциалисти" . За разлика от някои хора, които наричат сънародниците си "НАЛЕПИ" аз не деля хората на такива и онакива заради града в който живеят. И не бих си позволила да обобщавам и лепя етикети на милион и повече хора.
Да не говорим колко много близки и познати имам от София. Майка ми също е софиянка.

Факт е и никой не го отрича, че хора отиват в София заради по-добрите възможности за реализация. Не виждам къде съм писала, че моят град е по- добър? :shock: И не знам защо ми поставяш думи в устата , които не съм казала. А между другото, защо ти не си в София след като толкова се гордееш с нея? :shock:

Не знам защо си се озлобила толкова. Бабите с квартирите не са показателни за още 3-4 милиона души, живеещи извън София.
Обобщения от този сорт са глупави и нереални.
Ти самата каза, че има софиянци, които не харесват останалите. (забележи, не можеш да твърдиш, че "софиянци като цяло не харесват останалите българи", защото нямаш подобни статистически данни). Аз самата познавам страшно много софиянци, които са много печени и никога няма да чуеш от тях подобни приказки и подобни разделения... Както и варненци, както и бургазлии , и какви ли не.
Естествено, има ги и хората като теб и сладуранката, както и онази баба, които си мислят, че светът се врти околко техния град. Но моля те, недей да твърдиш, че това е нормално.

Тези твои обобщения те показват в много негативна светлина- никой не ти пречи да не харесваш хората извън твоя град.
Но да твърдиш, че това е валидно за всички, е глупаво.

И не виждам по какъв начин избивам комплекси.. :roll: Или си казвам, че съм недооценена. Бих отишла навсякъде, където имам шансове за реализация. В случая това е родния ми град. :roll:

Просто казвам, че "градския патриотизъм" е изкл'чително безсмислено и остаряло нещо.
Както и разделението София- Провинция...
И е много хубаво, че повечето тийнове разбират това. Защото все пак ние сме бъдещето на България...

п.с Светът наистина се стреми към премахване на границите... Просто е нужно време хората да ги изтрият от главите си... 8)

air_J
03-23-2007, 15:01
Роске, ама ти наистина ли си вярваш, че няма разделение на софиянци и провинциалисти? И, че софиянците не мразят провинциалистите? Ако е така да те питам, колко пъти си ходила в София? Колко софиянци познаваш? Ако си стоиш в града никой софиянец няма да те мрази, но ако отидеш да живееш в София, гаранция ще се срещнеш с това явление. Та самият аз, дето не съм от София, не мога да понасям провинциалисти, които без да имат дори къде да живеят, без ясна представа за това какво искат и как да го постигнат, идват в София, само и само да са в столицата, пък какво остава за самите столичани? Омраза не само, че има, но и ще става все по-осезаема, точно заради нас, хората от провинцията. Само дето, аз като се преместя в мечтата на провинциалиста (София), първо ще имам собствено жилище и второ ще имам ясна цел и идея защо се местя в София. За да онагледя кой вид провинциалисти аз мразя, веднага давам пример - миналият брой на "Море от любов" имаше двойка от Варна, като момичето канеше приятелят й да дойде с нея да живее в София (макар още да не я бяха приели студентка), като каза, че нейната мечта била да учи в София. Наглед нищо нередно. Да, ама не! Не може мечтата ти да не е да учиш философия, финанси, икономика и т.н., а да учиш в София, пък каквото сабя покаже, може и Аграрна икономика! Ето такива хора аз ненавиждам! Серем на такива путки! Заради точно ей такива, които не знаят защо, но искат да са в столицата го има това разделение на София и провинция! Това е положението, а дали на някой му харесва, или не - никого не го засяга. :-({|=

rosskata
03-23-2007, 15:09
ПОловината си детство съм прекарала в София. Както вече казах няколкократно, имам роднини у приятели там.
Тази т.нар "омраза" е остатъчно от комунистическо време явление, и е характерна най- вече за хорта, които си нямат друга работа. И за тези, които са достатъчно ограничени, за да си мислят, че имат някакви изконни права над територията на която са родени.
Дали ти ще отидеш да живееш там, или баба ти е отишла да живее там преди 50 години, каква е шибаната разлика?
Нормален човешки стремеж е да се ходи там, където стандарта е по- висок.
И не е вярно, че всички са се 'рнали натам. Увеличават се откъм население всички големи градове.

Можеш да сереш и на мен, защото и аз исках да уча в София- идея си нямах какво... Поради една -единствена причина. Не исках да живея при наште. :smt005 Като ме приеха по- добра специалност тук ми мина мерака.

ABSOLUTme
03-23-2007, 15:19
rosskata,ти намираш възможност за реализация във Варна.Твои познати виждат възможност в София.Аз пък видях и улових възможността в чужбина.Не виждам за какво ти ми държиш сметка къде съм и защо съм. :-s
И ето,не само аз и малката ти го казваме.Това,че на теб не ти харесва истината(колкото и грозна да е тя) си е само твой проблем.В България е пълно с мечтатели и такива,които виждат само 'короните на дърветата'(by Momchence :lol: ).
И не ти слагам 'думи в устата',вадя изводи от твоите постове.

rosskata
03-23-2007, 17:25
rosskata,ти намираш възможност за реализация във Варна.Твои познати виждат възможност в София.Аз пък видях и улових възможността в чужбина.Не виждам за какво ти ми държиш сметка къде съм и защо съм. :-s
И ето,не само аз и малката ти го казваме.Това,че на теб не ти харесва истината(колкото и грозна да е тя) си е само твой проблем.В България е пълно с мечтатели и такива,които виждат само 'короните на дърветата'(by Momchence :lol: ).
И не ти слагам 'думи в устата',вадя изводи от твоите постове.

ПОнеже ти ми държа сметка къде съм и защо съм... И ми каза - след като смятам града си за най- добрия (което не е така) да си стоя в него... И реших да те попитам същото- аз не смятам,че всеки трябва да стои, където е роден... Щом ти смяташ така и отричаш правото на хората да ходят да живеят където ще имат по-добри възможности, защо си го направила...
Сега изведнъж- там имало по- добра реализация...
Не се връзва с теорията ти, че всеки трябва да си стои на родното място.

Няма как от моите постове да направиш изводи, че не харесвам софиянците, защото това не е така, сори... Грешни изводи...

И няма начин да докажеш, че всички софиянци мразят провинцията... Това си е лично твоя теория, която няма как да бъде доказана- ти познаваш хора, които мразят провинцията, а аз такива, които не я мразят...

За едно нещо мога да твърдя с абсол'тна сигурност- не можеш да говориш от името на всички. Ти си една.

Аз казвам, че война има в съзнанието на ограничените хора, които виждат града си като извор за фалшиво самочувствие.
Никой разумен човек не може да мрази друг заради мястото, което е роден. НИкой разумен човк не смята града си за лична собственост на родените там...

Това е като музикалната война, баси... Ти слушаш чалга, значи си тъп.Тис лушаш метъл, значи вониш. Ти слушаш пънк, значи си пропаднал наркоман... :smt005

Явно просто съм приемала българите за по- разумни отколкото са. :roll:

nadq_f
03-23-2007, 19:11
кво им се дразните на софиянците беее тва че живеят в столицатаа не ги прави некжи тапанарии квито ги описвате аз съм от Ямбол ама имам супер много приятели от софияяя . :smt014

RoyTheReaper
03-23-2007, 20:28
Не мразя провинцията, не се и надувам, че съм родена в София или за това, че и родителите ми са родени тук. Дразня се за това, че градът ни е проектиран за жителство на двойно по-малко хора, от колкото го населяват в момента, което дава своите отражения. Пример. Бързам за изпит примерно, който е от 9 и 30, трябва да тръгна час и половина по-рано, за да стигна на 5км от домър ми. :evil: Попадам в нечовешко задръстване, в градския транспорт тъпканица(ОМГ тежко е), след което от всички страни чувам диалектна реч. Е по дяволите заради това, че цяла България се изнесе тук, ние сме в попадаме в подобни ситуации ежедневно. Е как да не се дразниме. :smt012
Вярно е, че никой не иска да напусне радното си местенце и заради тея пусти пари всички идват тук, защото наистина в града има доста работни места....

Всеки има право на движение: да пътува или да сменя местожителството си. Да се отрече това право на хората заради твоя комфорт? Как пък не... [-X

Относно думата провиниция: съществува необходимост столицата да се обособи по някакъв начин от останалата част, няма да обяснявам защо. Затова се използва тази дума. Само не мога да разбера като ви кажат провинция, защо се обиждате, защо го приемате като нещо лошо?

В провинцията голяма част от хората са убедени, че софиянци са нагли и надути и мразят всички провинциалисти. Факт е, че такова убеждение съществува, но то е просто един мит, който се насажда още от най-ранна възраст (и на мен ми е насаждан също). Болшинството от софиянците са просто едни съвсем нормални хора като всички останали, които даже го осъзнават и изобщо не се мислят за господстваща раса. Има изключения, разбира се (днес в даскало даже четох един надпис от някакви Sofia Cartel :shock:).

03-23-2007, 20:41
Сега изведнъж- там имало по- добра реализация...
Не се връзва с теорията ти, че всеки трябва да си стои на родното място.
Да,аз харесвам града си,и ако не ме бяха приели в чужбина,не бих отишла в друг университет,който е в друг град в България,бих си останала в София.


И няма начин да докажеш, че всички софиянци мразят провинцията...
Да ти кажа ли къде в София не мразят провинциалистите?На едно единствено място,пълно изцяло с чалготеки,кафенца и общежития - Студентски Град.И това е така,защото там почти няма софиянци(нямат право на квартира в родния си град).За останалата част от нашето 'село',явно не си наясно.


Това си е лично твоя теория, която няма как да бъде доказана- ти познаваш хора, които мразят провинцията, а аз такива, които не я мразят...
Колко софиянци познавам аз,колко познаваш ти? :lol:
замисли се,сведенията ти са грешни,представата - също.

ABSOLUTme
03-23-2007, 20:43
това горе бях аз

malka_sladuranka
03-23-2007, 20:54
В провинцията голяма част от хората са убедени, че софиянци са нагли и надути и мразят всички провинциалисти. Факт е, че такова убеждение съществува, но то е просто един мит, който се насажда още от най-ранна възраст (и на мен ми е насаждан също). Болшинството от софиянците са просто едни съвсем нормални хора като всички останали, които даже го осъзнават и изобщо не се мислят за господстваща раса. Има изключения, разбира се (днес в даскало даже четох един надпис от някакви Sofia Cartel :shock:). Не само, че са убедени, но определено има някаква непоносимост между София и провинция. :-k Както вече се каза това не е едностранно. Мога да дам дори пример. Преди няколко години(1-2)бях на басейн в едно селце(не ми помня името до Банско беше) там имаше малки деца, около 1-2клас(местни) и едно нагло дете с баща си(не беше от тяхната групичка). Въпросното дете се държеше наистина нахално и едно момченце от групичката местни деца отиде и попита бащата от къде са. Той отвърна, че са от София. Момиченцето супер пренебрежително каза доста силно на приятелчетата си "Знаех си, че са от София" плюс един куп обидн думи за софиянците. :-k И какво очакват, жителите на столицата да се правят, че не забелязват? Че не чуват? И да са гостоприемни? Е, не става. Хората са казали на злото отвързи с добро, но това никой почти не го прави. :-k Аз дадох прост пример. Логично е, че децата не са си насадили сами тази омраза и непоносимост и най-вероятно е коментирано от родители пред тях. Те ще порастнат с тези предубеждения, ще ги предадът на децата си и се получава един порочен кръг. Сигурна съм, че този случай, който видях не е единствения, а има и още доста такива...
Иначе съм съгласна с твърдението, че софиянци са едни съвсем нормални хора като всички останали. Сега ще подчертая, че и хората живеещи в останалите райони на България също са съвсем нормални(казах го специално, въпреки, че се подразбира, за да не рискувам да бъда нападната и разкъсана хаха) Но просто както обясних моята гледна точка, след като има непоносимост от едната страна, колкото и нормални да са хората, мисля че е нормално да се отвърне със същото.

rosskata
03-23-2007, 20:55
:lol: Не ме карай сега да броя колко софиянци познавам. ПОловината ми рода са оттам, и съм живяла няколко години. ПОзнавам достатъчно хора...

Lake_bodom, който живее в София, и той ли никой не позава... Хайде да не се заяждаме на дребно.

Ако ми кажеш, че познаваш лично всеки софиянец, добре...
Но да говориш гръмки думи без грам доказателства не е много убедително.
Както казах, единствено ограничените хора мразят милиони само заради това, че са родени в друг град...
Защото това не е признак, който да определя човек.

А,и да те питам... КОлко хора от извън София познаваш , и защо ги мразиш?
За мен , и за всеки човек с поне 2 грама мозък, омразата е лично чувство към друг човек, въз основа на лични качества, предишни конфликти, различия във възгледите... А не към всички твои сънародници без един милион... Нелепо е. :smt005

не можеш да мразиш всички от Варна заради някво хлапе, което не обича софиянци.
На мен са ми се подигравали в София, но това причина ли е да мразя един милион? Приемам че това сса хора с ниска култура, и продължавам нататък... Няма да се принизявам до тяхното ниво,я...

malka_sladuranka
03-23-2007, 20:56
Това си е лично твоя теория, която няма как да бъде доказана- ти познаваш хора, които мразят провинцията, а аз такива, които не я мразят...
Колко софиянци познавам аз,колко познаваш ти? :lol:
замисли се,сведенията ти са грешни,представата - също. Това е така кака. И аз мога да доведа цяла колония да изкаже непоносимостта си към новодошлите. :-s

rosskata
03-23-2007, 20:58
Това си е лично твоя теория, която няма как да бъде доказана- ти познаваш хора, които мразят провинцията, а аз такива, които не я мразят...
Колко софиянци познавам аз,колко познаваш ти? :lol:
замисли се,сведенията ти са грешни,представата - също. Това е така кака. И аз мога да доведа цяла колония да изкаже непоносимостта си към новодошлите. :-s

Това говори доста зле за познатите ти...

malka_sladuranka
03-23-2007, 20:58
:lol: Не ме карай сега да броя колко софиянци познавам. ПОловината ми рода са оттам, и съм живяла няколко години. ПОзнавам достатъчно хора... Някой да не е разбрал, че невестата е живяла там? :-s :-D

rosskata
03-23-2007, 21:00
:lol: Не ме карай сега да броя колко софиянци познавам. ПОловината ми рода са оттам, и съм живяла няколко години. ПОзнавам достатъчно хора... Някой да не е разбрал, че невестата е живяла там? :-s :-D

:?: Явно не, след като с всеки пост ме питат колко хора познавам...
КОлкото пъти ме питат, толкова пъти отговарям.
И съм още млада за невеста :smt005

malka_sladuranka
03-23-2007, 21:01
Това говори доста зле за познатите ти... :-s Ами те всички са като ABSOLUT`me. :smt005 :smt005 Нещо да не я обиждаш? :smt005 :smt005
Не нищо им няма на понатите ми, нормални хора... :-k

RoyTheReaper
03-23-2007, 21:02
Но просто както обясних моята гледна точка, след като има непоносимост от едната страна, колкото и нормални да са хората, мисля че е нормално да се отвърне със същото.

Бъркаш. Ако говорим за конкретния случай с хората от басейна, нормално е да им отвърнеш с непоносимост. Но как може да имаш непоносимост към някого, който виждаш за пръв път в рейса примерно и никога не си разговаряла с него? Или ако изобщо не си го виждала? Общия знаменател?

rosskata
03-23-2007, 21:02
Това говори доста зле за познатите ти... :-s Ами те всички са като ABSOLUT`me. :smt005 :smt005 Нещо да не я обиждаш? :smt005 :smt005
Не нищо им няма на понатите ми, нормални хора... :-k

Човек, който мрази 6 милиона души, защото са родени в друг град, не се вписва в представите ми за "нормален човек" . Сори.

rosskata
03-23-2007, 21:05
Но просто както обясних моята гледна точка, след като има непоносимост от едната страна, колкото и нормални да са хората, мисля че е нормално да се отвърне със същото.

Бъркаш. Ако говорим за конкретния случай с хората от басейна, нормално е да им отвърнеш с непоносимост. Но как може да имаш непоносимост към някого, който виждаш за пръв път в рейса примерно и никога не си разговаряла с него? Или ако изобщо не си го виждала? Общия знаменател?

Тя изхожда от единицата към цялото. От 5-6 страници се опитвам да обясня, че това е грешна логика. КОгато някой те засегне, мразиш само него.
А не родата ми, града му, и всички, които не са родени в твоя град, защото видиш ли , приемаш, че всички са същите...

И както тя каза "всички софиянци мразят провинцията"- същата логика... Смята, че щом тя и приятелите и мразят провинцията, това важи за всички софиянци...

ABSOLUTme
03-23-2007, 21:10
Това говори доста зле за познатите ти... :-s Ами те всички са като ABSOLUT`me. :smt005 :smt005 Нещо да не я обиждаш? :smt005 :smt005
Не нищо им няма на понатите ми, нормални хора... :-k

Човек, който мрази 6 милиона души, защото са родени в друг град, не се вписва в представите ми за "нормален човек" . Сори.
rosskata..Ти май вече сама си говориш.Никoй не ти говори за омраза.Става въпрос по-скоро за скептицизъм.Срещаки лошия странджански,балкански,дун авски или какъвто и да било поглед,на които отвръщаш с усмивка,а той/тя от своя страна с пренебрежение,какво друго да си кажеш,освен 'майната ти'? :-s
и особено като чуя в някои бар или друго нощно заведение 'Иеи,момичи,покажи чупка бе.Искаш ли да сЪм разкършим?',кво да си кажа,освен ебахти турбо-селянина :-s

malka_sladuranka
03-23-2007, 21:11
Ейй, пак ми изкривихте думите. Ц-ц-ц.. #-o
Идеята ми е, че една не малка част са като децата от басейна. Сблъсквала съм се с такива хора. Познатите ми също. Имам приятел от някакво село...забравих кое беше, живее си там и идва тук да учи и така натакък. Ами той не се държи като обезумял дивак и естествено получава респект от моя страна, както и от страната на останалите. Така, че каквото повикало, такова се обадило. За съжаление голям процент от тези които съм се сблъсквала, са се държали точно като хванати от гората. Веднага мога да дам пример с една новодошла(от класа ми беше, добре я познавам), която се беше помислила за голяма работа като живее тук(селски прояви, високомерие) дори мислеше да взривява и една модна агенция(сериозно това :-s ) Цялото това самочувствие идваше от това, че дойде тук. :-s Ами с такива как да не се отнасяш с пренебрежение и подигравки. :-s

rosskata
03-23-2007, 21:22
Вече ме заболя устата да повтарям- не може от отделни случаи да правите такива обобщения. Това, че някой е тъп и надут - той ще си е тъп и надут и ако е от София, и ако е от Горно Нанадолнище.
Аз нямаше да съм по- умна ако се бях родила в София, нито вие щяхте да сте по-тъпи ако се бяхте родили в Хасково. Факт.

Не можеш да кажеш- тя е тъпа, щото е от София/От Провинцията.
Тя е тъпа, защото така се е родила. Точка.

На няколко пъти вие казахте, че софиянци не харесват провинцията. МОже би именно затова тези хора, с които сте се сблъсквали, са решили, че не ви харесват.
Първо, това не важи за всички. И второ, защо смятате, че тези хора, които са ви наредили, не харесват Софиянци от само себе си. МОже би просто някой софиянец им се е надувал и не ги е харесвал, защото са "селяни"... Съответно те по вашата логика започват да не харесват всички софиянци, и си го изкарват на вас, които нямате нищо общо.
Яко,а? След като не ви е било приятно да ви пренебрегват заради това че сте от София (което е тъпа и некултурна проява), защо слизате до нивото на тези хора, не харесвайки провинциалистите...

Такива нехаресвания и войни са между тъпи хора от всичкикраища на БЪлгария. Комплексарят винаги ще намери с кого да се заяжда и кого да мрази. Това откъде е няма значение.

Логиката е грешна...

КОолкото до някой дето ти подвиквал- дам,селска проява. Може да се случи навсякъде. Но също не е аргумент да не харесваш хората извън софия, никак даже.

malka_sladuranka
03-23-2007, 21:28
Вече ме заболя устата да повтарям- не може от отделни случаи да правите такива обобщения. :-s Давам отделни случаи, защото в момента говоря с примери, а не с научни факти. Мога да дам още милион подобни , но не вярвам, че някой ще чете пост с примерите ми 3 страници хех. От тези милион случки доста хора си правят някакви изводи, като разбира се всеки има в предвид, че всяко нещо си има своето изключение.

shadow4e
03-23-2007, 21:30
Омраза няма според мен. Това е твърде силна дума.
Има много хора/ както вече дадоха за пример/, чиято единствена цел е да дойдат във "велика" София, без значение какво ще правят тук, готови са на всичко. Но идвайки в София, те идват с едно много ниско самочувствие и някои софянци, нямащи си друга работа се занимават с тях, опитвайки си да им го намалят още повече и повече. Такива хора има навсякъде. Винаи е било така по-силните "оцеляват". Важното е да този човек, идващ от провинцията да се чувства равностоен. За мен както днес казах в друга тема, човек сам си изгражда уважеинето на хората околко себе си.
Другият вариант е, пък идвайки тук да станат с огромно самочувствие, защото са постигнали заветната цел, с което пък още повече няма да бъдат приети.
Омраза София-повинция няма. Но има софийски диалект- пловдивски/варнески, врачански и тн/. Тук хората въобще не се поглеждат себе си, те как говорят, но като чуят мйекане и "аууу как говори". В София имаш два избора или се научаваш да говориш правилно/ за предпочитане/ или научаваш софийски далект, с който обаче в някои кръгове пак няма да бъдеш приет. С това "няма да бъдеш пирет" имам предвид, че ще ти костват двойно повече усилия, за да можеш да се наложиш като личност.

rosskata
03-23-2007, 21:30
Вече ме заболя устата да повтарям- не може от отделни случаи да правите такива обобщения. :-s Давам отделни случаи, защото в момента говоря с примери, а не с научни факти. Мога да дам още милион подобни , но не вярвам, че някой ще чете пост с примерите ми 3 страници хех. От тези милион случки доста хора си правят някакви изводи, като разбира се всеки има в предвид, че всяко нещо си има своето изключение.

А защо смяташ, че тази своя съученичка се е надувала заради жтова, че е в София или че е родена в някакво село, а не защото си е надута по принцип?? :shock:

Или че това хлапе е тъпо и невъзпитано защото е тъпо и невъзпитано, а не защото е от Варна, примерно?

И аз съм имала проблеми в София, но не си правя изводи, че всички там не ме харесват...
Приемам, че има хора, които първо опознават човека и тогава съдят за него.
Както и тъпанари, които се чудят кого да наковат

malka_sladuranka
03-23-2007, 21:33
А защо смяташ, че тази своя съученичка се е надувала заради жтова, че е в София или че е родена в някакво село, а не защото си е надута по принцип?? :shock: Защото както споменах я познавам доста добре. Виждала съм я как се държи със съселяните си, виждала съм я и как се държи с нас. Познавам и манталитета, и плоското и мислене. Но да не обсъждаме невестата... :-s

Shadow_Walker
03-23-2007, 21:35
Хах София, хах провинция.
И като съм от така наречената провинция не значи, че половината софиянци не са по-зле от мен :-D

rosskata
03-23-2007, 21:35
А защо смяташ, че тази своя съученичка се е надувала заради жтова, че е в София или че е родена в някакво село, а не защото си е надута по принцип?? :shock: Защото както споменах я познавам доста добре. Виждала съм я как се държи със съселяните си, виждала съм я и как се държи с нас. Познавам и манталитета, и плоското и мислене. Но да не обсъждаме невестата... :-s

Явно просто е кухо парче. Без значение къде е родена. Има ги навсякъде.

ABSOLUTme
03-23-2007, 21:36
Аз нямаше да съм по- умна ако се бях родила в София, нито вие щяхте да сте по-тъпи ако се бяхте родили в Хасково. Факт.

Не можеш да кажеш- тя е тъпа, щото е от София/От Провинцията.
Тя е тъпа, защото така се е родила..
НИКОГА не можеш да кажеш за човек,че се е родил тъп!Важна роля за формирането на личността играе семейството,обстановката,д ори и социалният статус(да,точно така,защото ако живееш в Горно Нанадолнище,родителите ти са без работа и трябва да биеш 5км до съседното село,за да ходиш на училище,няма как да не те е яд на 'тъпите софиянчета с уреден животец и даскало на 5мин').Тази омраза се насажда съзнателно или несъзнателно,тъй че не ми говори за избор и лично мнение при 15 годишни..


На няколко пъти вие казахте, че софиянци не харесват провинцията. МОже би именно затова тези хора, с които сте се сблъсквали, са решили, че не ви харесват.
Първо, това не важи за всички. И второ, защо смятате, че тези хора, които са ви наредили, не харесват Софиянци от само себе си. МОже би просто някой софиянец им се е надувал и не ги е харесвал, защото са "селяни"... Съответно те по вашата логика започват да не харесват всички софиянци, и си го изкарват на вас, които нямате нищо общо.
да,права си.тук играе важна роля приказката 'Каквото повикало,такова се обадило'.Но аз не мисля,че пътят на логиката ти е правилен.защо пък да не е някой провинциалист,опитващ се да се самоизтъкне,че въпреки,че идва от някъде си е по-можещ от столичани(което е безумно,защото всички сме с равен статус)..просто отношението е адски дразнещо..


Колкото до някой дето ти подвиквал- дам,селска проява. Може да се случи навсякъде. Но също не е аргумент да не харесваш хората извън софия, никак даже.
аз не съдя по един човек всички останали.аз съдя по мнoгoто,които срещам на улицата,в трамвая,в парковете,в кафенетата..

rosskata
03-23-2007, 21:46
защо пък да не е някой провинциалист,опитващ се да се самоизтъкне,че въпреки,че идва от някъде си е по-можещ от столичани(което е безумно,защото всички сме с равен статус

А защо пък да е накой столичанин, който сии мисли, че да дойдеш да живееш в града му , е все едно да се нанесеш в апартамента му и да си мислиш, че е твой... И да си мисли,че ти си причината за задръстванията и кофти градския транспорт... И да смята, че нямаш право да говориш на своя си диалект, а трябва да използваш неговия...

Две изказвания, които показват надутост, каквото и да си говорим...
При това не породена от всички тези примери, които изброихте...
Непредизвикана от абсол'тно нищо... Освен от съзнанието, че не сте равноправни на тези, които идват да живеят в София.. А сте по-горе и имате повече права заради това, че сте родени там ( да не ти напомням изказването, че всеки трябвало да си стои по родните места)

КОлкото и да се правите на жертви в случая, предишните ви постове говорят много...


п.с.Аз спирам да пиша по темата.
Правете си междуградски войни колкото искате...
Аз никога няма да определям хората по това къде са родени.
Човек се определя от думите и действията си, не от родното си място.

ABSOLUTme
03-23-2007, 22:00
Освен от съзнанието, че не сте равноправни на тези, които идват да живеят в София.. А сте по-горе и имате повече права заради това, че сте родени там ( да не ти напомням изказването, че всеки трябвало да си стои по родните места)
говори ми,говори ми.. :lol: ако искаш и вместо мен говори,вече си на път :-s
никога не съм казала - стои си в Пловдив,Бургас,Варна и т.н.попитах защо заветната цел на твоите приятели е София,след като бил негостоприемен,мръсен и т.н.град?
и да - повечето софиянци се дразнят на диалектите.вече го каза,затова няма да повтарям и перефразирам репликите и(както правиш ти),а ще я цитирам.

В София имаш два избора или се научаваш да говориш правилно/ за предпочитане/ или научаваш софийски далект, с който обаче в някои кръгове пак няма да бъдеш приет. С това "няма да бъдеш пирет" имам предвид, че ще ти костват двойно повече усилия, за да можеш да се наложиш като личност.

03-23-2007, 22:18
Не,че да започвам нов спор,ама ти като отидеш на гости у някои,чувстваш ли се и ти равноправен собственик на апартамента му? :-s


Имах предвид това най- вече. Примера показва някакво чувство на собственост върху града, в който живееш... Или е просто адски неудачно избран...


Не мразя провинцията, не се и надувам, че съм родена в София или за това, че и родителите ми са родени тук. Дразня се за това, че градът ни е проектиран за жителство на двойно по-малко хора, от колкото го населяват в момента, което дава своите отражения. Пример. Бързам за изпит примерно, който е от 9 и 30, трябва да тръгна час и половина по-рано, за да стигна на 5км от домър ми. :evil: Попадам в нечовешко задръстване, в градския транспорт тъпканица(ОМГ тежко е), след което от всички страни чувам диалектна реч. Е по дяволите заради това, че цяла България се изнесе тук, ние сме в попадаме в подобни ситуации ежедневно. Е как да не се дразниме. :smt012


Това имах предвид относно диалектите. "повечето софиянци се дразнят на диалектите... Имаш предвид "Дразнят се на диалектите, различни от техния?" :roll: Има разлика... В София също се говори на диалект.

На никой от моите познати не му е "заветна цел" да отиде в София.
Някои отидоха да учат хуманитарни специалности , каквито във Варна са кът, една приятелка се изнесе в приятеля си и т.н...
И не зннам къде казвам, че градът е негостоприемен и мръсен. Не съм го намекнала дори. Ти го каза.... :roll:

п.с Аз също живея в пренаселен град... Ако се има предвид отношение между площ и население, може да е дори по-пренаселен от София... Но не съм чула някой да се оплаква, че за задръстванията и тъпканите автобуси са виновни "пришълците"... Особено пък интелигентни хора, каквито, мисля, сте вие...