PDA

View Full Version : Миризмата на страниците на стара книга...



мацка от класа
03-22-2007, 21:49
Ох,зачетох се и аз из разни откровения на едно хлапе,че ''посмъртно не влизало в библиотека'',та и аз се вдъхнових и се сетих как обожавам да се гмуркам в дълбините на някоя книга,да чета и да навлизам в световете,които са описани там..а най-обичам миризмата на стара книга...или някоя книга с по-особени страници,по-тъмна хартия и леко набръчкана,страниците са долепени плътно една до друга и тук-таме не се разчита какво пише,може да има и някое петно или нещо избеляло..и тази миризма на стара книжнина..невероятна е...да не говорим какво се разкрива пред нас,когато разгърнем страниците на някоя такава КНИГА.. Книгите за мен са нещо свещено. Без тях сега до никъде нямаше да сме. Искам да ви попитам вие обичате ли да четете и да се потапяте в едно друго измерение? Защото за мен това е несравнимо..и този мирис на стари страници,ме влудява! Споделете вие...седеейки пред монитора,четеейки не книга...а интернет послания(колко е жалко само..замисляте ли се :smt009 )...

ABSOLUTme
03-22-2007, 22:07
Иииии,много хубава темичка:)
И си права..Тъжна работа е този начин на комуникация..но пък е решение,аз като съм далече от близки и приятели...все едно,отклонявам се от зададената тема :-D
Естествено,че обичам да чета.и то не само Хари Потър,Тери Пратчет,Пътеводителят и т.н..Обичам да чета книги,които ми дават знания,такива,които ми дават обща полезна на практика информация и такива за развлечение.Обичам сама да си изграждам представа и сама да подреждам света в книгата,точно затова и мразя разни кино адаптации,където всичко е подредено така,както на режисьора му харесва.Обичам да чета,защото по този начин попивам по малка частица от всяка книга и цялото това съкровище,което събирам,знам,че някой ден ще мога да го оползотворя по най-добрия начин - като предам любовта към книгите на децата ми:)
Аз не гледам телевизия.Не съвсем никаква де - гледам новини,времето,рекламния блок между тях ( :lol: ),някое и друго образователно предаване,доста рядко забавна програма(не за друго,а защото в повечето случаи не е разтоварваща,а затормозяваща)..Не,че изпадам в крайности,просто предпочитам да си пусна музичка(различна от друс-друс,която въртят по музикалните канали),да се видя с познати,да се поразходя сама,да прочета нещо..Наскоро даже се замислих колко много още неща искам да видя,разуча и изследвам:)Не знам,тази тема мога да я коментирам много надълго и на широко,стига да има кой да ме слуша(в случая чете).Утре ще се включа по-активно :-D

Momchence
03-22-2007, 22:09
Хахаха тамън излизам от тая тема дето спомена в началото...тая е ебаси тъпата дрожда!

Колкото до книгите...да си кажа аз много не обичам да чета. Някак си не ми доставя удоволствие самия процес на четене. Може би много се разсейвам, не знам. Когато почна да чета нещо по-сериозно почват да ме болят очите, да ме болят някфи стави, изморявам се супер бързо...Може би е въпрос на навик, който не съм зъздал. Иначе съм доста любознателен. В даскало като ми е интересно с удоволствие слушам какво разказва даскала, обичам да гледам Discovery, Animal Planet, National Geographic, жалко че нямам кабелна иначе щях това да правя по цял ден..кат зацикля в някой приятел не можеш да ме дигнеш...абе кфо ли се и обяснявам..

Иначе като каза "стари книги" преди седмица бях на село и намерих някфа книга, супер стара разпердушинена..едвам разбрах каква е защото беше на старобългарски, а именно "Клетниците" превод от 1856 примерно..осемстотин и някоя. Гледах и не можех да повярвам на очите си...даже се опитах да прочета нещо ама не ми се отдаде...

ABSOLUTme
03-22-2007, 22:27
Иначе като каза "стари книги" преди седмица бях на село и намерих някфа книга, супер стара разпердушинена..едвам разбрах каква е защото беше на старобългарски, а именно "Клетниците" превод от 1856 примерно..осемстотин и някоя. Гледах и не можех да повярвам на очите си...даже се опитах да прочета нещо ама не ми се отдаде...
Momchence,къде ти е селото? :shock: за тва наш кви пари ше земем :lol:

suomi_rakastaa
03-23-2007, 06:31
i az obi4am da 4eta !v dne6no vreme jivota e niakak sky6en i mrekaleno ejedneven i mi triabva moi sobstven sviat kadeto da se otpyskam!nai obi4am da se zatvoria v staiata i da xvana niakoia interesna kniga!imam razvinteno vaobrajenie i kato 4eta kniga si predstaviam geroite i vsiaka edna sityatcia i 4esto posle kato gledam filma po taia kniga se razo4arovam i ne mi xaresva za6toto az si fo predstaviam po po razli4en i po krasiv na4in!prosto knigite razvivat o6e pove4e vaobrajenieto mi a tova opredeleno mi pomaga :D

bai_joran_4uka
03-23-2007, 11:16
Ох,зачетох се и аз из разни откровения на едно хлапе,че ''посмъртно не влизало в библиотека''....
Много е право хлапето, че не чете книги, значи е влязло в XXI век. А вие, старомодни четящи "хора" ме оставете на мира с моя компютър, телевизор и mp3 плейър!
УСПЕХ С КНИГИТЕ :smt005 :smt005 ](*,) ](*,)

sherry
03-23-2007, 11:35
Книгите са хубаво нещо, искаше ми се да имах повече врем за четене...
Да, миризмата на стара книга е несравнима, толкова приятна. Разглеждайки я си представяш хората, на които е принадлежала преди. Сякаш между страниците й за заключени историите на цял един живот!
Обичам и миризмата на нова книга. На хартия. Да, жалко е, че компютрите са изместили до голяма степен книгите, но според мен винаги ще има хора, които ще осъзнават, че книгата е незаменима.

HopeLesss
03-23-2007, 11:37
Обичам книгите, но не и миризмата на стара книга :roll:

[B]a[N]D[i]T[k]a
03-23-2007, 13:22
e 4ak da sa sveshtenni ... :-k obi4am knigata da ne e nova :) da si li4i 4e nqkoi e 4el ot neq :P nai 4esto tozi nqkoi e baba mi..ili maika zashtoto v momenta 4eta knijkite koito imame na selo :}}} hubavo e da se 4ete i az go pravq no za sujelenie ot sedmica dve ne sum otvarqla kniga :?

quench
03-23-2007, 14:39
хм,аз колекционирам научна фантастика и често книгите ми са стари
ето една забавна случка - "Господарите" на М. Резник излиза '92ра - обче само в тираж 5000; тогава есесвено не съм и знаел за нейното съществуване :) но,както се разбира,тя е неоткриваема - търсил съм я от '98ма до '06та - когато бях загубил вече надежда и се бях примирил с това,че поредицата ми ще остане незавършена
намерих я случайно на една сергия в Пловидв,където книгите се продаваха за по 1 лев (има хора в България,които биха дали и 20+ за нея,включае и аз :) )
късмет
впрочем,рекорда ми за закупена антикварна книга е 100 лева :)

drawers
03-23-2007, 15:03
Еми, колкото и да чета, хич не ме подлудява миризмата. Случи се един път да измъкна една прекалено стара книга, която оставих на балкона да се отмирише. Та така за миризмата. :lol:
Иначе за световете, в които те отвличат увлекателните книги, наистина са много приятни за посещение :lol: Така де, въображението трудно може да бъде развито от филмите. Напрежението, любопитството какво ще стане нататък, също са неповторими.

Но четенето не е за всеки :lol:

quench
03-23-2007, 17:07
http://teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=85117&postdays=0&postorder=asc&start=0
:mrgreen:

Barbie
03-23-2007, 18:34
http://teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=85117&postdays=0&postorder=asc&start=0
:mrgreen:

:-s Мда, деца-идиотчета.

Темата е хубава. Обожавам да ми мирише на стари книги. Като бях мъничка майка ми работеше (ох, някакъв литературен център се водеше...вече не съществува май)...беше в една стара къща и целият таван беше пълен с книги. Имам някакви несвързани детски спомени как пълзя между книгите и разглеждам тези, дето ми се струват по-интересни (демек тези, в които подозирам, че може да има картинки :-D ), но от всичко най-добре си спомням миризмата на прах и стара хартия. Всички в семейството ми се занимават или са се занимавали по някакъв начин с литература и имаме голяма библиотека...и аз откривам романтика и магия в старите книги. Изобщо...книжен плъх съм си, признавам. :-)

FeelTheBeat
03-23-2007, 18:44
Обичам да чета книги, но за съжаление не ми остава напоследък много време за четене :| .
Обичам да чета книги защото, някак си има по-голяма тръпка в това да прочетеш развитието на действието... В някой ситуации предпочитам книгата пред филма/компютъра.
По темата... Харесвам книгите, било то нови или стари, но не и миризмата на стара книга.

Valar
03-23-2007, 20:20
Обичам книгите също и миризмата им и като нови и като стари!
Чета всичко без романчета щот ми бъркат в здравето. :-D

rosskata
03-23-2007, 21:10
Аз обожавам миризмата в книжарници и библиотеки...
Но съм по- скоро като децата- предпочитам новите книги, с шарените им корици и белите листи... :roll:
Винаги съм била книжен плъх, но напоследък се усещам, че почти не чета... :oops: Ако ми попадне някоя книга чета, но много отдавна не съм се занимавала да ходя в библиотека или да търся книги...
Чета най-вече в автобуса, или когато някой друг е на комп'търа... :roll:

quench
03-26-2007, 06:45
а ти как си се сдобил с общата си култура,другарю?

_donna_
03-26-2007, 21:09
книгата никога нЕма да загине,щот друго удоволствие
като тва да решаваш кръстословица в кенефа няма!

така че теорията ти загива!хаха!

quench
03-27-2007, 06:46
дааа,както имаше в един виц за борци

-Абе,Пешо,знайш ли,днеска четох у вестника,че след двайесе години компютъра ще замени книгата!
-Ти луд ли си,беКомпир?! Как че се избришеш у кенефо с монитора или да пречукаш мухата с клавиатурата?!

ABSOLUTme
03-27-2007, 12:31
книгата никога нЕма да загине,щот друго удоволствие
като тва да решаваш кръстословица в кенефа няма!

така че теорията ти загива!хаха!
подкрепям :lol:

Бунтар
03-27-2007, 16:24
Книгата дълго време е била най-добрия носител на информация. Вече не е. Да се издига един остарял, неудобен носителхабящ твърде много материя и енергия за съхраняването на прекалено малко информация (цялата ми домашна библиотека, която, уверявам ви, хич не е малка, сигурно ще се събере на една флашка 128, че ще хартиса.)

Въпросът трябва да бъде не "защо повечето млади не четат", а "защо повечето млади не обичат да възприемат нова информация" или направо "защо повечето млади са тъпи и ограничени".

Пък и мен ме кефи как миришат книгите и списанията. Трябва да се направи парфюм с такъв аромат :-D

03-28-2007, 11:27
Аз не чета много, но уважавам хора, които четат.
Аз защо не чета ли - ами защото нямам време.. кое първо да направя.. цял ден или съм навън или на уроци или уча... а вечер съм уморена и сядам пред компа и релаксирам :lol: ... за съжаление не съм свикнала да релаксирам с книга в ръка :roll:

Mooo6nooo
03-28-2007, 11:51
аз мног обичам да чета в леглото преди да заспя.. това с екран не става ;)
И аз.

Но защо не се обадят природозащитниците в подкрепа на електронния формат? :lol: Колко ли дървета се изсичат, за да се правят книгите? :roll: =P~

_donna_
03-28-2007, 12:00
тогава да си бършат задниците с дискове.

IKisseDAGirL
03-28-2007, 15:06
Обичам да чета и то много, само че май напоследък много малко такива хора сме останали.. Доста често като го кажа на някой познат и започва да се смее :x
Пък най-мразя коментари от рода на "малее как може да четеш книги, аз книга не помня от кога не съм хващал/а в ръка", и то с такъв тон, все едно е голямото геройство и заслужава похвала :evil:

За мен човек, който не оценява стойността на книгите и е безразличен към тях, е ограничен и интелигентността му намалява на половина... поне в моите очи така изглежда :?

Бунтар
03-28-2007, 15:36
да четеш книга е едно старомодно и романтично приключение, което оставя читателя да флиртува с въображението си...

Не отричам. ;) Ма не "книга" е лафът, ми "писано слово". Съответно, "старомодно" тук няма място :)


аз мног обичам да чета в леглото преди да заспя.. това с екран не става ;)

Голям пропуск, наистина, ама с едно PDA и тва се оправя. :lol:


тогава да си бършат задниците с дискове.

Да не би ти да си го бършеш с книги?

alkobalko
03-28-2007, 18:49
Обожавам да чета книги. Страст ми е. Не мога да повярвам, че има някой, който с гордост може да каже, че не би посетил никога библиотека.

no_martyr
03-28-2007, 19:11
Винаги съм била книжен плъх, но напоследък се усещам, че почти не чета... :oops:

И аз. И хич не се гордея. Тоест - чета, но разни критики най-много...Това кандидатстването много ти ограничава избора какво да правиш със свободното си време...сега не мога да подходя със същото внимание и предусещане за удоволствие към художествената литература, като допреди малко съм чела умотворенията на някой анализатор по въпроса за релациите между наративността и универсума...
И за мен старата книга е нещо особено...новата, напечатаната преди 1-2 години, е, в определени отношения, девствена, простете сравнението...Когато я купиш, ти си първият й притежател. При книгата от преди десетки години има нещо като завет. Чели са я много преди теб, четеш я и ти и след теб пак ще я четат.
Иначе - исках да отбележа нещо за т.нар. "хумористична" литература, и по-специално за Пратчет. Признавам си - дразни ме, че го слагат на едно стъпало с неща като "Хари Потър", че и с "Властелинът на пръстените". Пратчет може и да е световноизвестно име, но не е световно разбираем. Така, както изглежда лековата литература, подчинена на някакви модни тенденции в съвременната пародия на фантастиката, така се оказва, че има много пластове под директния хумор. Пратчет е популярен, според мен, поради привлекателната и цялостна по същността си вселена, която създава. На плоскостта "бестселър" неговите романи действително се плъзгат, но много ме съмнява огромната част от четящите го да минават на втория етап след моментното "Ха-ха, тоя е егати пича" (примерно)...
Официалната сериозност на една книга невинаги е гаранция за нейната лична читателска стойност.

_donna_
03-28-2007, 19:34
извинявам се,Хари Потър и Властелина са най-голямото повърнато.
Тери Пратчет изобщо не може да се сравнява с тях.

SummeRLove08
03-29-2007, 01:01
Аз също обичам да чета. Най-вече обичам книгите на Бренда Джойс,в които действието се развива в началото на 19 век. Просто...изумително увлекателни книги пише тя.

03-29-2007, 15:11
Ох,зачетох се и аз из разни откровения на едно хлапе,че ''посмъртно не влизало в библиотека'',та и аз се вдъхнових и се сетих как обожавам да се гмуркам в дълбините на някоя книга,да чета и да навлизам в световете,които са описани там..а най-обичам миризмата на стара книга...или някоя книга с по-особени страници,по-тъмна хартия и леко набръчкана,страниците са долепени плътно една до друга и тук-таме не се разчита какво пише,може да има и някое петно или нещо избеляло..и тази миризма на стара книжнина..невероятна е...да не говорим какво се разкрива пред нас,когато разгърнем страниците на някоя такава КНИГА.. Книгите за мен са нещо свещено. Без тях сега до никъде нямаше да сме. Искам да ви попитам вие обичате ли да четете и да се потапяте в едно друго измерение? Защото за мен това е несравнимо..и този мирис на стари страници,ме влудява! Споделете вие...седеейки пред монитора,четеейки не книга...а интернет послания(колко е жалко само..замисляте ли се :smt009 )...


Mnogo Si pRava ,Mnogo po polezno e da se 4etat knigi otkolkoto da se sedi na kompa az osaznavam tova no ne sam ot tezi hora Sorka