PDA

View Full Version : Методът Табата



03-27-2007, 16:41
4uvali li ste za tozi metod probvali li ste abe vaob6te znaete li za ko stava vapros

Ниго
03-27-2007, 17:02
Чувал сюм. Пробвал съм. Страхотен е. Действа супер. С Тръстърите го правя целия, макр и с леки гирички. Със спринтовете имам малък проблем и издъхвам преди края.

АКо го правите го правете с упражнения включващи цялото тяло. Не като някой билдърчета със скотово сгъване.

christina_aguilera
03-27-2007, 20:17
Чувал сюм. Пробвал съм. Страхотен е. Действа супер. С Тръстърите го правя целия, макр и с леки гирички. Със спринтовете имам малък проблем и издъхвам преди края.

АКо го правите го правете с упражнения включващи цялото тяло. Не като някой билдърчета със скотово сгъване.
Явно това е някакъв спорт, а в какво всъщност се състои и можеш ли да кажеш някои упражнения?

morgana
03-27-2007, 20:18
Чувал сюм. Пробвал съм. Страхотен е. Действа супер. С Тръстърите го правя целия, макр и с леки гирички. Със спринтовете имам малък проблем и издъхвам преди края.

АКо го правите го правете с упражнения включващи цялото тяло. Не като някой билдърчета със скотово сгъване.


Ох,как издържа6? Мен ми се завива свят за нула време... :(

Ниго
03-27-2007, 20:36
daobg. com/forum/index.php?act=articles&CODE=03&id=144 Описанието на табата с тръстъри и клек.
cs.unm.edu/~wneumann/files/guerilla_cardio.pdf Табата със спринтове.

Guerilla Cardio = Tabata = HIIT cardio. Високоинтензивни интервални тренировки. НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВАТ ЗА ЛИЦА ПОД !& ГОДИНИ; ИЛИ СЪС СЪРДЕЧНИ ПРОБЛЕМИ!!!

Приницпа е следния. Вместо да се прави 90 минути монотонно нискоинтензивно кардио (тичане, каране на колело) се правят 20 секундни свръхинтензивни интервални тренировки. Така ускоряваме пулса невероятно много пулса (моя скача над 190 при нормално в покой 60) и то за няколко часа. Три часа след това +удо моят все още е над 100. Гори мазнини и то супер здраво. НЕ ГО ПРАВЕТЕ СУТРИН НА ГЛАДНО. кардиото сутрин на галдно далеч не е най-доброто. Май някъде писах за повишения кортизол.

Момичета, направете вкъщи тръстъри с по 1 кг тежест (например бутилки минерална вода). Последните две серии (ако стигнете до тях) ще ви се сторят АД!

03-28-2007, 16:47
Ниго мерси за информацията,но имам въпрос относно Методът Табата
с колело,че не намерих такава информация.Процесът си остава същият нали бързо въртене за 20 сек,почивка за 10 сек и пак бързо въртене за 20 сек така за 4 мин.Дотук добре но при целия този ад ако си на колело(или спринтираш) как ще засичаш точно?На ум 100% ще им изпуснеш бройката.Да кажа само,че съм момче.

Ниго
03-28-2007, 17:19
Колелото не става. Защо? Ами нали писах, че в упражнението трябва да участвят няколко мускулни групи. При тръстърите това са крака и рамо, а почти всички останали са стабилизиращи. При клека с щанга пак движим цялото тяло, като краката са работеща мускулна група, а другите мускули стабилизират. При колелото краката работят отделно. Имаме упора на седалището и горанта половина на тялото не работи. Освен това на колело трудно се развива максимална скорост - трябва време. за спринта това става бързо, при тръстърите и клековете се правят веднага. При велоергометъра (понеже при обикновено колело имаме инерция и няма как да се правят почивки) трдуно се достига за кратко време добра скорост. Все пак ще работи, но резултата няма да е като при бягането.

А засичането - ами като правя тръстъри си гледам хронометъра на монитора (пишете freewatch, countdouwn clock или нещо подобно в google и ще ви излензат резултати). Ако имаш и партньор да ти засича на хронометър (имаго на всеки GSM) е най-добре. За бягането - ако имате електроони часовници някой от тях могат да се настроят да пиукат на интервали. На ум няма смисъл - нямш време и енегрия да мислиш.

хвани направи тръстъри просто ориентировъчно. Пробвай с 2,5 или 3,5 кг тежест във всяка ръка. Доста е уморително.

Пак казвам с колело не еоптимален вариант, понеже не участва горната половина на тялото.

Освен това не е нужно и седмете интервала да правиш едно и също. Примерно първи - клекове без тежест
втори - лицеви упори
трети - набирания (те май най-добре като първи доста тежки са)
и тн различни упражнения
Важното е голяма част от тялото да е в движение.
Добре упражнение е. заставаш прав и започваш - клякаш, от там заставаш за лицева, правиш лицева, изправяш като минаваш през клек вдигаш ръцете нагоре като при тръстъри, но без тежест. и повтаряш.

03-28-2007, 18:18
Мерси отново за отговора.Смятам да започна първо с бягане поне представа да добия,а след това във фитнеса.Главно искам да стопя малко мазнини по корема и може би краката.За съм си оформен,но това незначи,че не трябва да тренирам и там.