PDA

View Full Version : Есе и съчинение



miss_fatty
03-28-2007, 18:25
Здравейте!

Трябва ми есе на тема "Език свещен на моите деди"
Съчинение разсъждение на тема "Силата и красотата на родното слово според Българският език на Иван Вазов"!

много много е спешничко!За утре ми тряат!Поне едничко ми намерете(нали за предпочитание са и двете,но...)
много ше съм ви благодарна :smt008

Cheesy
03-28-2007, 19:08
това?
В цялото си творчество Иван Вазов възвеличава образа на България.Писателят-родолюбец не може да се примири с мисълта,че някой бъгари след Освобождението бързо забравят свещеното си минало и език .Поради тази пречина той написва одата ,,Българският език’’.В нея Вазов защитава и възхвалява българското слово кото разкрива неговата красота и звучност,Изобличавайки хулителите на бългагарското,той опровергава несъстоятелността на обвиненията им.Авторът доказва чрез самата ода поетичните възможности на езика ни и правото му на съществуване. Първият стих изгражда внушителна представа за светостта на езикани.Това лирическия говорител постига чрез инверсията,,езика свещен,,като набляга на бтората дума,играеща ролята на определение.То има значение на божествен и бъзвеличен. Наследили сме словото си от дедите ни,то е част от нас и ние нямаме право да го унищожаваме.Фактът, че е оцелял през вековете доказва неговата скрита мъдрост и родова памет.Този начален стих подготвя за приемането на вложените в одата почит и благотовение.Местоимениет ,,тая,, се отнася едновременно и за майка,и за родина,така че образите им се сливат в едно.Тази обидена представа се извисява в съзнанието на българският народ заедно с другите образи на родното като език,вяра и земя. Лирическият говорител възхвалява красотата и съвършенството на езика.Чрез епитета,,прекрасен,,той отново показва отношението си към него.,,Сладки’’са звуците на народна реч.Тя е ,,гъвкава,звънлива’’,а тоновете и,,руйни’’.Тези епитети са доказателство за красотата и звучността на българският език.Но обаянието му се допълва и от изключителните му качества: ,,хубост’’, ,,мощ’’, ,,разкош’’, ,,изразителност’’. Разкриваики прелестта на българското слово,Иван Вазов го възхвалява,убедително оборва злонамерени оценки на чужденците.С гняв към ху-лителите лирическият говорител предава колективните обвинения,използваики форми: Не си можел да въплъчиш във теб създаноята на творческата мисъл! И не запесен геният ти слеп- за груб брътвеж те само бил орисал! Тези,който нападат езика ни,,опетняват го,калнят’’са врагове на родината ни.Те,отричайки поетическите възможности на българската реч,отричат и правото на българите да съхранят паметта си и да имат своя литература.Така се очернят ,,всичко мило нам и родно’’.Родоюлбецът Иван Вазов не може да се примери с клеветите.Той защитава българският език,като доказва,че е несправедливо хулен и опетнен. В последните две строфи лирическият говорител противоставя контрастни по значение изрази.Поетът не може да търси черния срам,светлите звукове,който ще предаде наследващото поколение.Калта,хвърлена от хулителите,той ще замени с чистият блясък,който притежава българската реч.По този начин Вазов ще опровергае несъстоятелните злословия,отправени към езика ни и го защити.Припомня ни,че той е част от родното и чрез него се идентифициране като българи пред света.Одата,,Българският език’’доказва силата на родното ни слово и правото му на съществуване.Творбата е прослава и защита на родния език ,език,който утвърждава дъховната ни ценност
Леле докъде го препишеш.....аре дано да ти свърши работа.[/b]

04-09-2007, 08:16
Бихте ли ми дали съчинение разсъждение на тема Ниагара-чудото на природата От пътеписа "До Чикаго и назад".Благодаря ви предварително и ако можете да го направите до 20:00 ч.днеска (09.04.2007г.).Благодаря :)