PDA

View Full Version : Razlikata mejdu tova da si na 17 i 18 god?Ima li takava?



Andrea-Nikol
03-29-2007, 13:01
Spored men,chovek koito na 31.03 (v sybota) stava rezko na 18 niama absoliutno nikakva razlika.Kakvo promenia 1 den? Mn neshta??? Ne mislia. Prosto ti nosi poveche problemi za da mojesh po-byrzo da se sreshtnesh lice v lice sys skapania jivot koito ti e dostatychno skapan.Sega kakvo se poluchava pravish niakoia glupost i go otnasiash ti.Veche tehnite gi boli...taka da se izrazia zashtoto ti si pylnoleten i triabva sam/a da ponasiash posledstviata ot postypkite si.Moje bi e samo tova inache absoliutno nishto dr ne promenia. Ako spored vas neshto dr se promenia kajete mi.Ste cheta s interes !!!!!

shadow4e
03-29-2007, 13:08
Човек не се изгражда като характер за 1/2/3 дена/месеца. Аз ставам на 18 на 10-ти април, съвсем скоро и не мисля, че абсолютно нищо ще се промени, совен, че за здравословните проблеми, за които досега почти не плащах, вече ще се промени.

Boot
03-29-2007, 13:13
Аз пък, като съвсем скоро навършила 18 години мома, ще кажа, че между последния ден на 17 и първия на 18 разликата беше, че на 17 бях здрава и пияна, а на 18 бях трезва и ме боляха костите на краката. Цял ден.

А последствията от постъпките си ги понасям от както се помня, в това отношение няма разлика. Нито се налага да взимам някакви особено важни решения. То не е като да станеш на 18 и да ти дадат един списък с важни задачи за изпълнение. о.О
Изобщо... човек не се променя, животът му - също. Животът се променя, ако смениш обстановката (във всякакъв смисъл.)

magesniko
03-29-2007, 15:31
животът е конкурс с нещастен финал,чийто старт започва от 18 годишна възраст. :lol:

03-29-2007, 16:07
Човек не се изгражда като характер за 1/2/3 дена/месеца. Аз ставам на 18 на 10-ти април, съвсем скоро и не мисля, че абсолютно нищо ще се промени, совен, че за здравословните проблеми, за които досега почти не плащах, вече ще се промени.


xax :) 1 na moeta rojdenna data :) i az na 10ti stavam na 18 :)

malka_sladuranka
03-29-2007, 16:47
Разлика между 17, 18, 19...няма поне при мен. Не мисля, че за тези 1-2 години, човек може да се промени коренно, а дори и да настъпи някаква промяна, няма да е в следствие от навършването на пълнотетието.
Отговорността за постъпките трябва да се поема независимо дали си на 15, 17 или 18...пък друго незнам. :-s Ако не си се научил до 17тата си годишнина на отговорност..... :-s

machoka
03-29-2007, 16:54
Ами носенете на отговорност персонално не е никак малък проблем. Гласува ти се доверие, като ти се дава право да управляваш МПС - смъртоносно оръжие за едни, необходим инструмент за работа за други. Имаш право да промениш съдбата на държавата си, като довериш гласа си за определена политическа идея, както и вече можеш да вземаш отговорни решения за собствения си живот - къде да работиш, как и т.н.

Ааа, и имаш право 'официално' да пиеш и да се разхождаш където си искаш, по което си искаш време, щото инак - хванат ли те в 12 навънка - айде в РПУ-то :)

Ollas
03-29-2007, 17:30
Съгласна съм с machoka. Само ще добавя, че може между 17 и 30 да няма разлика, ако не ти дойде умът.

koalka
03-29-2007, 17:42
Даа, мачока е прав.Иначе като човек за една година не можеш да се промениш кой знае колко много, но все пак ставаш пълнолетен.

bawdy talk
03-29-2007, 17:46
Започва промяна в начина на живот когато станеш вече пълнолетен!

Th3WildAng3l
03-29-2007, 20:05
Значи .. ти ако си луда глава това че си станала на 18 няма да те направи .. по-малко луда.
Принципно зависи много и от родителите и възпитанието - някои момичета/момчета имат разсъдък на 18 годишни още докато са на 15/16.
Единствената разлика поне за мен е че на 18 можеш да си влизаш в дискотеките спокойно, да пиеш спокойно, без някой да ти прави проблем че нямаш 18 и че можеш да започнеш работа без писмено съгласие на рдоител.

love_delight
03-29-2007, 21:02
Отговорността идва от ситуациите с които се сблъскваш..
Аз сега съм на 19 и сама за себе си като направя едно сравнение с мисленето ми, когато бях на 17 .. може да се каже, че съм изкачила едно стъпало нагоре :P

03-29-2007, 21:59
Животът бил скапан и то на 18 години да мислиш така?!? Ти, добре ли си?!? На твоята възраст трябва да си като вятъра фриволна, да обичаш, да бъдеш обичан, да си радостна.

rosskata
03-29-2007, 22:10
Започва промяна в начина на живот когато станеш вече пълнолетен!

:shock: Това пък как става?

Въобще, разликата между 17 и 18 е чисто формална. От правна гледна точка може да е голяма, но иначе е нищожна.
Нищо не се променя в личен план (освен ако не си репресиран от ваште с идеята "Като станеш пълнолетен прави квото искаш, но сега ще стоиш вкъщи и ще учиш", и се юрнеш да отживяваш изгубените си тийнейджърски години, но това се случва рядко).Просължаваш си даскалото,живееш си у вас както и преди...

Ако настъпват резки промени, то те са след като завършиш... Тогава се променят доста повече неща...

shadow4e
03-29-2007, 22:14
Или ако не ти хрумне да убиваш човек.

niGGa
03-29-2007, 22:35
Хм.. има голяма разлика.
Първо, преди 30-ти можеш да умреш. Тогава завинаги си оставаш на 17.
Второ, преди 30-ти няма да те пускат в елитни клубове и такива места.
Трето, преди 30-ти можеш да правиш всякакви простотии и да го отнасят вашите.
Четвърто, просто не си на 18 :lol:

evil_lady_in_black
03-30-2007, 07:36
Според мен няма разлика освен че на 18 имаш повече права от колкото на 17

quench
03-30-2007, 08:51
Нека да доразвия мисълта на Мачока,който явно можеше да каже още,ако евентуално не си е имал работа :)
Чисто формалната разлика,която обсъждаме,в действиетлност има голямо значение. Оттук нататък се бухваш в живота като възрастен,защото обществото,посредством своите институционални и морални принуди ще ти оказва натиск постоянно. Това е важен момент,който бележи промяната на поведението ти именно под натиска на заобикалящата те среда.
Разбира се,все още можеш дасе скриеш от проблемите и да увиснеш на врата на мама и тати,но сега момента,в който ще трябва сама/сам да поемеш юздите на живота си е по-осезаем. Ще започнеш да се страхуваш от този момент и да градиш планове,които досега са ти се стрували безсмислени - свързани с работа,жилище,образование и т.н. Бъди сигурна,че ще се промени и начина,по който водиш личен живот - защото приятелите ти,които са твой набор,също ще претърпят промените по-горе. А и ще се разпръснете и т.н.
Промяната няма да е мигновена,но вече си възрастен човек и колкото овече грижи ти дойдат на главата отрано,толкова по-добре,защото ще те закалят по-добре (макар,че живота често ще ти поставя проблеми,за които не можеш да си подготвен/а).
Разбира се,можеш да си останеш в едно краткотрайно бягство-забвение от съзряването ти,но това ще направи стъпката към новия ти начин на жвиот още по-болезнена,защото ще пропилееш ценното време,което ти се дава,за да се адаптираш.

Според мен,тук не трябва да пишат хора,които са под 19,защото иначе няма да са имали време да преосмислят промяната в модела на поведение. Това не ознчава,че не уважавам мненията на тийнчетат,които са писали тук,но те просто разкриват онзи невинен детски (но не и глупав!!!!) начин,по който се мисли на тази възраст. Това е все едно да се опитваш да надникнеш в абсолютно тъмна стая,без да имаш взможност да влезеш и само да питаш хората,които излизат оттам как е вътре. :)

rosskata
03-30-2007, 11:12
Куенч, според мен тези разлики и този натиск,и тези планове се появяват на 19, когато завършиш училище... Това е голямата промяна, след която трябва да се хванеш в ръце, да кроиш планове, и да поемаш отговорността за това какво ще правиш с живота си. Тогава това започва да се очаква от теб... И малко или много си принуден да порастнеш.
Когато станеш на 18 формално ти си възрастен, но все пак си остава факта,че животът ти не се променя- живееш където си живял, ходиш още на училище... Естествено, може да станеш по- отговорен след 18 защото се очаква от теб... НО това не става за един ден, а си зависи и от човека... :?
За мен 18ия рожден ден си беше просто един пореден рожден ден...
Наистина, имаш право да пиеш, да гласуваш, трябва да поемаш отговорност за действията си... Но това бяха доста абстрактни понятия за мен тогава... Не неща, които променят живота ти.
Започвам да се чувствам наистина пълнолетна едва сега, почти три години по-късно... Както някой каза, това зависи и от ситуациите, в които попадаш. :roll:

quench
03-30-2007, 12:21
Когато станеш на 18 формално ти си възрастен, но все пак си остава факта,че животът ти не се променя- живееш където си живял, ходиш още на училище... Естествено, може да станеш по- отговорен след 18 защото се очаква от теб... НО това не става за един ден, а си зависи и от човека... :?


да,в това се крие проблема на днешната система - образование и т.н.,както и на старата славянска традиция на голямото семейство,което да дундурка сина/дъщерята до 30-тата годишнина

може би си забелязала едно мое изречение,че "промяната не става внезапно"

а и друго,което констатирам - почти всички,които писаха по темата,засегнаха "кефа,че шъ моа да одъ на дискотека и да съ наливам като сфиня"
=D>

Andrea-Nikol
03-30-2007, 12:40
Човек не се изгражда като характер за 1/2/3 дена/месеца. Аз ставам на 18 на 10-ти април, съвсем скоро и не мисля, че абсолютно нищо ще се промени, совен, че за здравословните проблеми, за които досега почти не плащах, вече ще се промени.

С малката разлика,че като станеш на 18 не започваш веднага да плащаш такса на личния си лекар 1.6 лв, държавата продължава да те издържа докато учуш демек докато не станеш на 19,но за след това ако влезнеш в университет нз дали пак не продължава да те издържа (говоря конкретно за лечния лекар)!!!

Мерси на всички за мненията ви, според мен също е така но ме е обвзела некфа супер гадна депресия и за това написах тази тема!!! А относно това,че продължаваш да живееш с родителите си ( не си спомням кой го беше написал) не е така защото по закон като навършиш 18 имаш право да си тръгнеш без никой да ти каже и копче =D> :D така че това е май е най-положителното нещо от навършването на 18 според мене лично!! Най-добре могат да кажат навършилите ги :P

quench
03-30-2007, 12:44
никой не прави така,освен ако фамилията му не го дразни ужасно много и не икса да се махне
всеки виси при маминка и татинко,"мама меси,тате носи"

и затова сме нация от бебета,затова 90% от колегите ми в първото висше са недорасли лигльовци

Andrea-Nikol
03-30-2007, 12:48
ako znaesh kolko takiva poznavam i za tova niamam nikakvo namerenie da zaprilichvam na tiah,no moje da si trygnesh ot vkyshti ne zashtoto vashte te drazniat a zashtoto iskash nai-nakraia da si samostoiatelen i da poemesh sam otgovornost i da ne chuvash po cial den kakvo da nosish i kakvo da iadesh a tova da go reshavash sam ;)

quench
03-30-2007, 12:55
да,в 1 от 100 случая

добре,ти сега ставаш на 18,хайде да кажем,че си по-различна от плявата

а новата плява,която идва след теб? погледни хедонистичното отношение на тея деца към живота

Andrea-Nikol
03-30-2007, 16:21
Страх ме е да ги гледам честно казано,но никой не ме пита :(

rosskata
03-30-2007, 17:20
никой не прави така,освен ако фамилията му не го дразни ужасно много и не икса да се махне
всеки виси при маминка и татинко,"мама меси,тате носи"

и затова сме нация от бебета,затова 90% от колегите ми в първото висше са недорасли лигльовци

Много ми е интересно как ще се издържаш сам, и ще ходиш на училище в 12 клас... И ще се готвиш за изпити...
Леко невъзможно ми се вижда, поне на мен.
КОлкото до "мама носи, татко меси"... Аз лично не виждам смисъл да се изнасям от нас, при положение, че уча в града, в който живея,работя през по-голямата част от годината и се издържам почти сама (без да плащам наем и ток само), имам си своя стая в която никой не влиза, и никой не ми казва какво да правя... В общи линии никой не ми се бърка в живота.
Всъщност имам желание да го направя, но като знам цените на квартирите, не ми се иска да дам половината си заплата за квартира. С тези пари мога да си купя доста неща, изцяло мои (компютър например), така че след 1-2 годинки когато намеря постоянна, а не сезонна работа, и се изнеса, да не е само със един сак с дрехи...

В чужбина е по- възможно на 16 да учиш, работиш , и да се издържаш сам. Пак ще си беден, но тук със сервитьорска заплат например не виждам как може да се издържа човек, ако плаща и кавартира... Или със каквато и да е работа, ако не е по цял ден. КОето пък изключва ходенето на даскало. :roll:
Тези, които отидат да учат в друг град... И не бачкат, са ми по-странни... Мен ме е срам от нашиоте да поискам 10 лева, какво остава за 300 на месец... :shock:

FZ
03-30-2007, 22:35
Според мен разликата е само че ставаш пълнолетен..поне аз не усетих друга разлика...то кадето 17 там и 18... и на 18 ставаш подсъдим и имаш право да гласуваш :)

Момичето от Принстън
04-01-2007, 00:42
Ами носенете на отговорност персонално не е никак малък проблем. Гласува ти се доверие, като ти се дава право да управляваш МПС - смъртоносно оръжие за едни, необходим инструмент за работа за други. Имаш право да промениш съдбата на държавата си, като довериш гласа си за определена политическа идея, както и вече можеш да вземаш отговорни решения за собствения си живот - къде да работиш, как и т.н.

Ааа, и имаш право 'официално' да пиеш и да се разхождаш където си искаш, по което си искаш време, щото инак - хванат ли те в 12 навънка - айде в РПУ-то :)
:-D добре го каза

Andrea-Nikol
04-01-2007, 17:44
никой не прави така,освен ако фамилията му не го дразни ужасно много и не икса да се махне
всеки виси при маминка и татинко,"мама меси,тате носи"

и затова сме нация от бебета,затова 90% от колегите ми в първото висше са недорасли лигльовци

Много ми е интересно как ще се издържаш сам, и ще ходиш на училище в 12 клас... И ще се готвиш за изпити...
Леко невъзможно ми се вижда, поне на мен.
КОлкото до "мама носи, татко меси"... Аз лично не виждам смисъл да се изнасям от нас, при положение, че уча в града, в който живея,работя през по-голямата част от годината и се издържам почти сама (без да плащам наем и ток само), имам си своя стая в която никой не влиза, и никой не ми казва какво да правя... В общи линии никой не ми се бърка в живота.
Всъщност имам желание да го направя, но като знам цените на квартирите, не ми се иска да дам половината си заплата за квартира. С тези пари мога да си купя доста неща, изцяло мои (компютър например), така че след 1-2 годинки когато намеря постоянна, а не сезонна работа, и се изнеса, да не е само със един сак с дрехи...

В чужбина е по- възможно на 16 да учиш, работиш , и да се издържаш сам. Пак ще си беден, но тук със сервитьорска заплат например не виждам как може да се издържа човек, ако плаща и кавартира... Или със каквато и да е работа, ако не е по цял ден. КОето пък изключва ходенето на даскало. :roll:
Тези, които отидат да учат в друг град... И не бачкат, са ми по-странни... Мен ме е срам от нашиоте да поискам 10 лева, какво остава за 300 на месец... :shock:

Добре де ама не всички живеят по начина по който ти!!Не на всички родителите им не влизат в стаята и може би имат някой с който искат да живеят и по този начин също така се махат от вкъщи защото повече не могат да живеят по начина по коуйто са живели каквото и да им коства това !!! Но не всички са така!! Според мен като завършиш средното си образование е нормално да хванеш паааатеките и да започнеш сам да се оправяш в скапания живот,защото все пак мама и тати няма да са на този свят вечно нали?

rosskata
04-02-2007, 00:36
Andrea-Nikol, доколкото разбирам, нямаш 18.
Имам само един- два въпроса:
:arrow: Работила ли си някога
:arrow: Издържала ли си се някога сама.

Аз работя от повече от 5 години, с няколко прекъсвания.
Налагало ми се е и сама да се издържам...

Много лесно е да приказваш как ще се махнеш на 18... Но всъщност живота въобще не е толкова прост колкото си мислиш...

Аз ти казвам, че ако се махнеш на 18, нямаш почти никакъв шанс да завършиш даскало, и съвсем никакъв да влезеш някъде... Това не ми е представата за "оправяне с живота" :roll: Опитвала съм да работя докато бях на даскало, и резултата беше не много добър... А за да се съчетаят успешно двете неща, трябва да бачкаш 5-6 часа дневно, а с толкова пари забрави да можеш да се издържаш...

Виж, ако искаш да се изнесеш на 18 и ваште да ти дават пари... Даааа, мнооого самостоятелна ще бъдеш... :smt005

Няма да се обяснявам повече...
Като се изнесеш се похвали да видим... :wink:

Andrea-Nikol
04-03-2007, 11:14
Em pyrvo imam 18,vtoro rabotia i se izdyrjam sama taka che ne vijdam kakyv e problema i ne na posledno miasto ako se iznesa ot nas sega i da iskam ne moga da razchitam na nashte che she mi plashtat.

Az na tova mu vikam zatapvane :P :-D =D> \:D/ :smt004

KiLLeR_InSTiNkT
04-03-2007, 11:43
Почти никаква освен, че когато станеш на 18 вече си пълнолетен и носиш наказателна отговорност...

rosskata
04-03-2007, 21:51
Az na tova mu vikam zatapvane :P :-D =D> \:D/ :smt004

Aз пък му викам недорасло поведение. Според мен в един спор целта е да се стигне до консенсус или да се докаже истината, а не т.нар "затапване"


така че това е май е най-положителното нещо от навършването на 18 според мене лично!! Най-добре могат да кажат навършилите ги

Тук твърдиш, че най- якото е да се изнесеш на 18... След което намекваш че си по- малка.
Първо, ако си на 18 ,работиш, издържаш се,и смяташ, че е задължително едва ли не да се изнесеш, защо не си още?
И второ, ако не4 си (както приемам според предните ти постове), защо не изчакаш първо да станеш на 18, да се изнесеш, и тогава да говориш високопарни приказки. :roll:

В крайна сметка всеки има право да се изнесе... Но аз не виждам с какво някой, който е "самостоятелен" и мама и татко му пращат пари, е по- самостоятелен от мен, която нося пари вкъщи, върша домакинска работа, ходя където и когато искам, и прочие...

shadow4e
04-03-2007, 22:29
Съгласна съм с росската. А и за мен, когато станеш на 18 не започваш да правиш каквото си искаш изведнъж, защото ти все още имаш семейство. Родителите ти, ако те държат изкъсо, това че ставаш на 18 за тях няма да има никакво значение. Една приятелка така си вярва, че нещо ще с промени и ще почнат да я пускат да ходи повече нагоре-надолу.
Самоястоятелността не се извоюва, защото си навършил някакви години, а от връзката и отношеинето родители-деца.

Andrea-Nikol
04-06-2007, 08:50
KOgato napisah tazi tema biah na dva dena predi da stana na 18 zatova napisah che mogat da go kajat samo tezi koito sa gi navyrshili,a za tova zashto oshte ne sym se iznesla ot nas prosto chakam s netyrpenie da zavyrsha srednoto si obrazovanie s moia se mahame!!!! i kazah "zatapvane" zashtoto ti beshe tolkova ubedena che ne sym na 18 i che ne rabotia i che ne se izdyrjam che kato ti go kazah mislia che sym te zatapila no tova sa si moite kak go kaza ti.....mai "detinshtini" moje da ne e syshtoto no beshe v tozi smisyl ;)

Andrea-Nikol
04-06-2007, 08:54
Съгласна съм с росската. А и за мен, когато станеш на 18 не започваш да правиш каквото си искаш изведнъж, защото ти все още имаш семейство. Родителите ти, ако те държат изкъсо, това че ставаш на 18 за тях няма да има никакво значение. Една приятелка така си вярва, че нещо ще с промени и ще почнат да я пускат да ходи повече нагоре-надолу.
Самоястоятелността не се извоюва, защото си навършил някакви години, а от връзката и отношеинето родители-деца.

Syshtoto e i s moite roditeli.Ne che az sym ochakvala da zapochnat izvednyj da me puskat naliavo nadiasno ili poveche do po-kysno,no pone da si napraviat ravnosmetka che az veche sym pylnoletna i dyrjavata veche mi dava poveche vyzmojnosti a nashte prodyljavat da se dyrjat s mene siakash sym na 16 ili 17 god.Ne ochakvam vsichko da se promeni izvednyj,no pone da se useti malka razlika i iavno kakto kazvash ti shadow4e,che vs si e do vryzkatata roditeli-dete,a nashte mai se gubi nekyde.Vryzka nemam koi znae kakva s bashta mi,s maika mi moje bi e po-silna no tova nishto ne opravdava predpolagam ;(