PDA

View Full Version : На по 7-8 и вече врели и кипели в пушенето?



problematique
04-01-2007, 14:26
Онзи ден ми се удаде да проведа един много образователен (за мен) разговор с 2 момчета, едното беше 1-ви клас, другото 2-ри. Приятели. Единия с кутия GD, другия с бяло Victory.
Бях с една приятелка, и след като бяхме учудени много от този факт, решихме да ги питаме кой от кога пуши, как са им отношенията с родителите.. и т.н. Единия бил пушил от 5-6месеца, другия от година! Цигарите си набавяли чрез техните - примерно баща му му давал 3 лв, след това той отивал в магазина на баща си, връщал му тези пари и си купувал цигари, от него самия. Майката пък на единия без проблеми му давала да пуши...само по празници. Но принципно изобщо не им забранявали. На ден по кутия и половина.
Другото, което беше е че знаеха всяка марка цигари с какво е по-добра, за активните въглени, за съотношението.. Повече от мен..признавам им го.
Аз пуша от 2 месеца, при това, се радвам, че нямам никаква активна нужда от цигари и нямам желание да продължавам. От срещата ми с тези момчета..съм спряла почти напълно.
А те? Ще спрат ли? Какво ще стане с тях след 20 години, когато още са в разцвета на силите си? А и те са деца...и тровят организма си с вещества, които причиняват необратими последствия. Била съм свидетел на това, какво причини никотина на човек, който беше на 22 и пушеше от 4 години. Ако продължава така деградацията на поколенията, то скоро няма да има нормални деца, няма да има нормални и зрели хора. А къде са родителите!? Нима и те усещат, какво причиняват на децата си с безотговорността си?
Не е нормално.. за един 7-8-9-10-годишен организъм е непосилна отрова всичко това. Този и за един 16-18 годишен е същото, но в по-малка степен.
И в крайна сметка какво можем да направим ние, за да спрем това масово бавно самоунищожаване, ако не като биологични организни, то поне като хора!?
Нищо нали?

RoyTheReaper
04-01-2007, 14:33
В момента ако не се лъжа има забрана за продажба на цигари на лица под 18, но тя не се прилага. Според мен трябва власт имащите да започнат да прилагат забраната и да налагат строги санкции на продавачите, и то със същото настървение, с което гонят шефовете на торентите. Тогава постепенно възрастта от която започват да пушат ще започне да се покачва, което е все пак някакъв напредък.

А това да даваш на детето си да пуши на 7 е просто извратено. Чак си мисля дали темата не е ебавка. :? :-k

pampers
04-01-2007, 14:36
олее.. до къде е стигнал света о6те от толкова малки тия лапетии пу6ат само са гъзария абсолутно сигурна съм 4е не им доставят никво удоволствие а просто 6тот по-големите го правят и те да не останат по назад... та това родители могат ли да се нарекат да дават на дете на 7-8 години да пу6и.. смятаай.. а бе има ли смисъл да се коментира..то е траги4но... :x :x :smt019

problematique
04-01-2007, 14:45
Lake_bodom искаше ми се да е ебавка, ама за съжаление, не е.
Тва от няколко дена още ми е прясно в съзнанието и не ме пуска.
Да, правилно го каза, извратено е.
Каквато и да е причината те самите да пушат, дали за подражание или от собствена потребност(силно се съмнявам) няма значение. Важното е че родителите им позволяват...което по никакъв начин не може да се окачестви като нормално родителско отношение.

RoyTheReaper
04-01-2007, 14:55
В случая децата не са виновни изобщо. Все пак държавата на практика ги счита за невменяеми до 18 годишна възраст - те не могат да носят отговорност. А и каква отговорност да им се търси, като психиката им има още много да се развива. Истината е, че децата са уязвими и е работа на възрастните да ги предпазват. Така че са виновни възрастните - управници, родители, търговци и т.н. и т.н.

04-01-2007, 14:59
dnes sme 1-vi april... da ne e nqkoq 6ega :---) [-X
a ina4e ako ne e 6ega e dosta pokartitelno i prosto bez komentar...

Presley
04-05-2007, 11:34
Мда истина е ,че в днешно време има пълна деградация на млодото поколение...!И това ,че ти си срещнала 2 дечица е хубаво,но всъщност колко много такива като тях има..! :roll: Мисля,че до голяма степен влияе отношението на родителите-и не само към алкохола и цигарите,ами цялостно!Един родител трябва да има пълен контрол над детето си ,най-вече ако то е 1-ви,2-ри клас..!Би трябвало да окажат съдействие на децата си да се чувстват добре и да нямат подобни желания...това може да се постигне с раэговори и раэбира се ако се налага и със строги мерки.. :?
Но пък има и друга страна-един родител може да е много строг и прян с детето си,но когато е навън детето си прави квото му е кеф...!това е така на 100% и важи эа всички деца эа съжаление :? Но пък ако детето е достатъчно светнато ,би трябвало само да се эамисли че не бива да се поддава на цигарите и алкохола..!Лошото е ,че децата от много малки се эарибяват или едно от друго или ,вэимайки ``пример`` от по-големите ...неэнам эащо,но сред малките деца вече съществува някакво внушевие ,че който пуши е по-готин,по-харесван и така нататък :smt017 !
Честно каэано мисля ,че няма оправия...родители полагайте малко усилия да си опаэите децата :smt014

04-05-2007, 18:33
омг
а като се сетя че когато аз бях 1-ви, 2-ри клас си играех с кукли барби и майка ми не ме пускаше сама и до магазина пред блока (бях мн затрито лапе :lol: ) а те си пушат най-редовно...

ц ц ц тва не е нормално