PDA

View Full Version : Какво би мотивирало българина да има повече от 1 дете?



mgxpower
04-10-2007, 16:08
Вие сте...

Mo6no3
04-10-2007, 16:14
Ем` некой може да реши да има 2-ро дете след като първото му е момиче, а той иска необизателно момче.

Valar
04-10-2007, 16:18
Кинти,сухо.гущери! :-D
Ако ги раздаваха при второ дете и то без ограничения!
Иначе няма смисъл само да се мъчат и те и децата!
Такова е положението в България.

shmatka_s_patka
04-10-2007, 16:20
otgovorite ne sa osobeno hubavi, na men nito ediniq ne mi haresa

nai osnovatelnata pri4ina edno semeistvo da ima pove4e deca e ako danacite im namaleqt kakto e v garciq

za 3 deca 25% po malko za 4 deca 50% ot danacite

i nqkvi takiva seriozni oblek4eniq a ne nqkvi otbii nomera kakto sega...ae s zdrave i plodorodie :-D \/

Mo6no3
04-10-2007, 16:21
Такова е положението в България.
Не е точно така. Ако не си забелязъл голяма раждаемост има сред бедното и нискообразованото население. В Африка хората умират от глад, ама прираста там е най-голям.

shmatka_s_patka
04-10-2007, 16:22
tam 6toto nqmat kondomi i zatova... pak i te razjdat mnogo ama i mnogo umirat i pak ostavat malko...zamisli se

quench
04-10-2007, 16:25
Пряко стимулиране няма да даде резултати. Трябва да мине време и нещата ще влезнат в релси.

Mo6no3
04-10-2007, 16:25
tam 6toto nqmat kondomi i zatova... pak i te razjdat mnogo ama i mnogo umirat i pak ostavat malko...zamisli se
Това пък го четох точно днес. В развитите страни и страните на преход (към които спада България) прираста е нисък, а в нискоразвитите и бедни страни е висок. Просто там това е начина да отцелееш. Българина няма деца, защото осъзнава отговорността и не му се поема, а нискообразованите хора не ги преценяват тези неща, а и това един начин да отцелеят.

Valar
04-10-2007, 16:26
Такова е положението в България.
Не е точно така. Ако не си забелязъл голяма раждаемост има сред бедното и нискообразованото население. В Африка хората умират от глад, ама прираста там е най-голям.
Е то и циганите се плОдат като заици! :-D
Но от това насилие фаидата е нулева!
Аз съм сам и си ми е екстра с финансиите!
Ако пък имах брат или сестра положението щеше да е по малко по различен начин!
Всеки си гледа интереса!

sherry
04-10-2007, 16:27
Финансова стабилност, желанието да бъде родител и удоволствието от това да се грижи за някого. Един човек би искал да има повече от 1 дете, ако ги обича, ако не се притеснява от отговорността и е готов да я поеме, създавайки нов живот.

Swinkenhoffer
04-10-2007, 16:27
мен и едно не ме могат да ме накарат да имам.

иначе, де да знам... пари, кво друго?! а може просто да не искат. :roll:

InitialD
04-10-2007, 16:43
Повече привилегии *(за българите),данъчни облекчения,и всякакви други улесняващи живота на семейството!

*Тук да поясня защо съм писал "за българите"..еми то циганите си ги получават вече тия привилегии така че... :smt011

nencuHka
04-10-2007, 16:49
"За да има кой да ме гледа след години!" ,
аз избрах тва... не знам защо него,ама то най-така .. ми се стори.

koalka
04-10-2007, 16:50
Ако българите имат наистина възможности да отгледат едно здраво дете, без да се лишават от нещо, то определено ще има повече от едно дете.Но не можеш без да имаш средства да го родиш, а после какво?

malka_sladuranka
04-10-2007, 16:54
Ако българите имат наистина възможности да отгледат едно здраво дете, без да се лишават от нещо, то определено ще има повече от едно дете.Но не можеш без да имаш средства да го родиш, а после какво? После като циганите.. #-o

Трябват средства за да се отглеждат децата. Аз съм на мнение, че е по-добре едно, но да не му липсва нищо.. :-k Може и да греша, но това е моето мнение.. :-k

mgxpower
04-10-2007, 16:56
Ако българите имат наистина възможности да отгледат едно здраво дете, без да се лишават от нещо, то определено ще има повече от едно дете.Но не можеш без да имаш средства да го родиш, а после какво? После като циганите.. #-o

Трябват средства за да се отглеждат децата. Аз съм на мнение, че е по-добре едно, но да не му липсва нищо.. :-k Може и да греша, но това е моето мнение.. :-kНе определено не грешиш.
Нека всеки сам преценява според възможностите си колко деца като бройка да създаде!

Шишарка
04-10-2007, 16:56
Пари.Не става дума да ти плащат да раждаш ,а да стане по-добър и достъпен живота,за което трябва да работят и тези които ще имат повече от 1 дете.
Гледах по новините за някви яйца дето пуснали по Великден,които повишават потентността на мъжете.Очаквайте бейби бум след 9 месеца :lol:

HopeLesss
04-10-2007, 17:09
Нека всеки сам преценява според възможностите си колко деца като бройка да създаде!

Като цяло съм съгласна, но се получава едно такова явление. Младо семейство чака примерно мъжа да преуспее в кариерата, да натрупа милионите и чак тогава да си родят детенце. Чакат, чакат и в един момент и двамата стават на по 38-40, а биологичния часовник си тик-така... Според мен парите не са основния проблем. Сякаш повечето хора вече слагат кариерата и професионалната реализация над всичко останало. Може би пак парите са в основата на всичко... Пък и при едно добро желание, помощ от родители и близки, не е нужно да печелиш по 1000 лв на месец, за да си позволиш 'лукса' да имаш второ дете :wink:

Mo6no3
04-10-2007, 17:17
Пари
не мисля, че това е причината. Виж колко по-бедни държави, в които хората найстина умират от глад са зад нас. А и как си обесняваш фактът, че Италия, Германия и Австрия са зад нас. Италия на трето място отзад напред, а Германия на предпоследно. Там хората имат пари. Или може би греша? Само не ми се заяждайте, че е от уикипедия! Има си източник.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_birth_rate

HopeLesss
04-10-2007, 17:33
Пари
не мисля, че това е причината. Виж колко по-бедни държави, в които хората найстина умират от глад са зад нас. А и как си обесняваш фактът, че Италия, Германия и Австрия са зад нас. Италия на трето място отзад напред, а Германия на предпоследно. Там хората имат пари. Или може би греша? Само не ми се заяждайте, че е от уикипедия! Има си източник.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_birth_rate


Както вече казах - хората не гледат семейството, а кариерата... Тъжно, но факт!

m0rb1d
04-10-2007, 17:41
грубо но факт
в България е финансново неизгодно да се гледат 2,3 и повече деца
не ми е ясно как семество с общи доходи примерно 800лв ще гледат 2 деца :-k

TikvenaElhichka
04-10-2007, 17:56
Не мисля, че проблемът е точно в мотивацията, ами във финансовото състояние. Не става ей така или по-точно става, но това дете изисква много грижи и са нужни доста пари за отглеждането му.

HopeLesss
04-10-2007, 18:12
грубо но факт
в България е финансново неизгодно да се гледат 2,3 и повече деца
не ми е ясно как семество с общи доходи примерно 800лв ще гледат 2 деца :-k

Ми огледай се наоколо и се надявам да видиш, че повечето хора живеят с точно толкова пари. Едно дете не се гледа само с пари, но и с любов. Ако едно от двете неща липсват... няма смисъл... никакъв смисъл.

Вие изкарахте, че за да се реши едно семейство да има дете, трябва и двамата да събират още от джобните през тийнейджърските години, та да си позволят да си създадат отроче :lol:

Айде айде, не сме толкова беден народ. Огледайте се кви коли, кви GSM-и имат хората наоколо... Но това е друга тема :wink:

Violenza
04-10-2007, 18:42
След като имаш възможности, защо да нямаш?

cherinka
04-10-2007, 18:45
Ем` некой може да реши да има 2-ро дете след като първото му е момиче, а той иска необизателно момче.

Хааха. Леля ми и чичо ми им се роди 1вото - момиче. Искаха момче. Второто също се роди момиче. Но те настояваха. Но и четвъртото, и петото, и шестото, и седмото, и осмото, и деветото, и десетото пак беше момиче. Но те опитваха пак и пак. И за щастие 11-тото беше момче. Но те си мислиха, че щом се е родило момче, значи и следващото ще е момче, но уви - беше момиче. Накрая взеха, че се спряха. Хахах. Та сега си имам 12 хубафки братовчедчета. Тъй че хора.. недейте иска повече и повече, че гледате ли кво става.

_donna_
04-10-2007, 20:10
някои хора просто не искат по повече деца
по най-различни техни си причини ..

нещото,което спира повечето семейства да имат
по много деца са парите.хм ..на много неща пречат парите..
общо взето те за нищо не помагат.но просто са..нещо съществуващо
от толкова много време и така внедрено,че света ни се струва
немислим без тях..или нефункциониращ.явно е трябвало да си измислим някакъв много по-съвършен начин да се разплащаме.
или пък изобщо да не го правим .. мда,money it's a gas ..

Just_One_Girl
04-10-2007, 21:01
Искам поне 2 деца, а ако имам възможност и повече. Говоря за себе си, не за българина като цяло, защото е много общо понятие. Но ето, че и при мен, както при повечето хора опираме до финансови възможности. Искам, наистина искам голяма весела къща с много деца и дано Господ ми даде това щастие като му дойде времето.

Coki
04-10-2007, 21:37
Причините могат да бъдат много различни, но като най-важни според мен са доброто( нормално) финансово състояние на родителите и добри условия за развитие... Това е , така да се каже, най-общо...

rosskata
04-10-2007, 21:41
грубо но факт
в България е финансново неизгодно да се гледат 2,3 и повече деца
не ми е ясно как семество с общи доходи примерно 800лв ще гледат 2 деца :-k

.......Огледайте се кви коли, кви GSM-и имат хората наоколо... Но това е друга тема :wink:

На мен ми е напълно ясно как с общи доходи под 800 лева се гледат три деца... Пример:Моето семейство достадълго време беше точно така... И въпреки това майка ми си взе година неплатен отпуск, за да гледа най- малката вкъщи , когато беше бебе... И оп- доходите станали с 300 лева по-малко... 8-[

ПОсле какво стана, бащата го съкратиха от завода, и хоп- три месеца без работа... при това в симпатичната 97 година...

През цялото това време, на нас нищо не ни липсваше- нито любов, нито внимание, нито храна и дрехи. Защото деца се гледат не само с пари, а и с желание, и с готовност за жертви...

Българинът няма деца, защото се чувства мизерен. Но това въобще не значи, че е ... Освен това той смята, че ако не купи на детето си джиесем за 5 стотака, а на себе си за 700 лв, не става нищо от него...
Естествено, на отрочето трябва да му купува маркови дрешки, и кола, и апартамент... Джобни по 5-10 лева на ден, и по 30-40 като излезе на кръчма...Да го храни и да му пере чорапите до 35 годишна възраст... И аз ако смятах така, нямаше да искам да имам повече от едно. :shock:
Не знам как човек с телефон за 400 лева и компютър за 2000 може да обяснява, че няма пари за второ дете... ПО- скоро няма желание... Но това е различно. 8-[

Моята майка си купи телефон за 50 лева едва преди година... А нашите сме си ги купували сами със свои спечелени пари. И мога да ви кажа, че никой не е умрял от това. Живи и здрави си живяхме без телефони доскоро...

Ако имам възможността за това, искам поне три деца... 8-[

evil_lady_in_black
04-11-2007, 05:09
Аз гласувам "За да скрепя връзката с половинката си" защото може би това е важно в сега разпадащите се български бракове. Но понякога от ромските бракове има с 3-4 деца повече от на българите .

RoyTheReaper
04-11-2007, 05:33
tam 6toto nqmat kondomi i zatova... pak i te razjdat mnogo ama i mnogo umirat i pak ostavat malko...zamisli se
Това пък го четох точно днес. В развитите страни и страните на преход (към които спада България) прираста е нисък, а в нискоразвитите и бедни страни е висок. Просто там това е начина да отцелееш. Българина няма деца, защото осъзнава отговорността и не му се поема, а нискообразованите хора не ги преценяват тези неща, а и това един начин да отцелеят.

Това е абсолютно вярно. В богатите европейски страни раждаемостта е ниска, но прираста е сравнително стабилен поради имиграцията. Но намаляването на раждаемостта е проблем на всички развити страни. Затова не може да се твърди, че причината е само в липсата на пари. Просто развитието на цивилизацията налага друг начин на мислене у хората, такъв, който не поощрява раждането на много деца. Затова не знам какво може да се направи, за да се стимулира раждаемост.

Gangsta_zone
04-11-2007, 06:53
Не съм чел другите мнения но лично аз (в момента ми е още много рано) като ми дойде времето ще имам второ дете за да прави компания на другото. Аз имам сестра и не знам кво щях да правя без нея.

_[LiFe-StiLe]_F
04-11-2007, 18:36
аз не гласувах за нито едно от четирите.
според мен нещото, което би могло да накара българина да има повече от едно дете е например да увеличат (но драстично, а не със 1-2%) детските надбавки. също да има някакви допълнители пари, които да се получават да 2ро, 3то и т.н. дете, които да се увеличават със всяко следващо новородено.
защото в крайна сметка българите затова нямат много деца, защото всичко опира до финансовата страна на нещата - най-наболелия за днешните хора въпрос

BornFromPain
04-11-2007, 18:50
Абе а защо по дяволите му трябва на българина да има повече от 1 деца? И без тва гнусната ни малка и жалка столичка е претъпкана и се пръска. По-основателен въпрос преди този за раждаемостта е как да накараме селяните да си се върнат по селата. Раждаемост в момента въобще не ни трябва...

krasivata_luvica
04-11-2007, 18:56
За да има кой да ме гледа след години!
това :wink: