PDA

View Full Version : Какво още не знаете?



ABSOLUTme
04-20-2007, 11:58
Тази статия много ме развълнува и реших да ви я поста за да се зарадвате и вие. :-D

И все пак ще поставя въпросче - вие как бихте постъпили,ако намерите пари,телефон,портмоне,чант и т.н.?

Риалити шоу без камера

Има честни хора. Заявявам го с абсолютната увереност днес, подписвайки се и удостоверявайки го с копие от личната ми карта, кръвна проба и отпечатък от пръст.

Има честни хора, колкото и да не ни се вярва. Те не са митични фолклорни легенди – разни градски същества, а живеят около нас и приличат на нас. Разликата е само, че наистина не са като нас. Поне като мен.

Нека да започна така... ако си намерите чанта, пълна с пари, на влаковата линия, едва ли ще тръгнете да издирвате собственика й. Дори загубен телефон на улицата, веднага си става наш. При нас късметът е да си намериш нещо изгубено от друг и то веднага да стане наше си. Някак си не мислим, че късметът в този случай е относително понятие. Докато ти се радваш, друг страда.

Преди месец-два губя служебен фотоапарат в Тайланд и не чакам никой да ми го върне. Преживявам го. След два дни брат ми, който по случайност ми е и колега, губи и втория служебен апарат, който е и доста по-скъп, по време на пънк концерт, и загубите вече представляват цифри, измерени в хиляди.

Карам брат ми да иде в полицията и да го обяви за откраднат, но едва ли има смисъл. И изгубен да е, си викам, няма шанс. На апарата - ни адреса ни пише, ни нищо.

И да го намерят дето се вика, кой ще ти го връща. То и да иска, не може да те намери. Пък и за какво да ти го връща, като ако го продаде, ще си купи половин Голф тройка.

Ясно е, въздишам аз. Ще се анулират кредитни карти и ще се задлъжнява към банки, но апаратът трябва да се възстановява. Та се купува нов апарат и се забравя за случката... (само брат ми няма да забрави, защото ми дължи доста пари)

И идва един странен ден.

Още не е минал и месец от загубата и младежът от снимката по-горе - Светослав или героят на нашият разказ, се появява в офиса на Инвестор.БГ (или на Dnes.bg, ако искаш го наречи) и казва, “Да, това е мястото”.

След което пита дали наскоро сме губили техника на концерт. “Да”, стъписан казвам аз.

“Е, имате късмет”, отговаря Светослав.

“Какъв късмет?” - си мисля аз. Само не ми казвай, че си намерил фотоапарат за 1700 кинта и си го донесъл обратно.

Да, истината е точно такава. Разбира се, следва въпросът как ни е намерил без да знае дори нашия адрес или кой дори е собственикът на апарата.

Светослав обаче е умно момче. Разгледал е снимките на апарата и е видял такива, на които брат ми е правил проби, като е снимал пейзажа от прозореца на офиса ни. Видял е и снимки на хора от екипа, които щастливо са се нащракали, когато сме купили апарата.

След кратко разследване Светослав намира офиса ни без да има точно представа къде се намира – единствено, че е на високо място. Логично намира и етажа, и нашия коридор, и офиса ни, ориентирайки се по лицата на хората, които вижда вътре.

Ние седим втрещени и си говорим как е възможно да има такива хора. Мълвата в коридора се разнася по-бързо от светкавица и всички въздишат как е възможно това.

Изключение прави единствено “известната журналистка Елеонора Пенева” /така я нарече един куриер/, която е дотолкова вглъбена в следващото театрално ревю или там каквото прави, че разбира с час закъснение, но и тя ахва, когато научава.

Светослав го черпим с една студена вода, защото наистина не сме подготвени. Каква ирония.

Разбира се, целият екип на Dnes.bg и Investor.bg сме адски признателни на Светослав и ще го почерпим, както трябва, по-късно и ОБЕЗАТЕЛНО.

Светослав си тръгва, без да иска награда, благодарности или грамоти (но ще го принудим да получи подарък от нас ;) .

Минават два часа и ние още продължаваме да коментираме случката с човека, който прави цяло разследване да открие собственика на фотоапарат, който може да бъде продаден като топъл хляб веднага за прилична сума.

Да, колкото и да си говорим, просто няма друг отговор на този въпрос, освен честност и доблест (и една дума с “Х”, както казва колежката Елена, ама не може да се сети за нея...)

И когато следващия път си намерим нещо на улицата, и вие и аз може да се замислим дали някой друг няма да му се зарадва повече от нас, най-малкото защото не очаква да си го получи обратно.

Не става дума за лев, пет, сто или мобилен телефон, фотоапарат, дамска чанта или портфейл.

Става дума за това, че вече не си вярваме дори на нас. Ние вече отдавна не сме честни със самите себе си. Никога не очакваме честност от хората, защото познаваме себе си и знаем как действат себеподобните ни.

Знаем какво представляваме и когато се появи един човек като Светослав, ние гледаме невярващо и се чувстваме отчайващо ниски.

В началото ви казах, че тези са между нас, а ние не ги забелязваме. Защото не знаем къде да гледаме. Всъщност е толкова лесно. Тези хора светят... те светят отвътре. Няма начин да ги сбъркате. Определено.

Аз не вярвах, че има хора като Светослав. Но има. Значи има шанс да бъдем честни пак.

И пак, благодаря, Светослав!


От: Кирил Христов

ErinEverly
04-20-2007, 12:13
Направих си труда да го прочета цялото, защото ме развълнува заглавието. Честно да си кажа, досега всичко, което съм намерила, съм го върнала. Пари по пътя и т.н. Имам само 1 златна гривна на стоиност 100 лева, която я намерих на улицата. Но как, по дяволите, да я върна? Все пак такива хора трябва да се взимат за пример. 2 телефона са ми откраднати. Много ми беше гадно, защото не бяха купени с мои пари, но какво да се прави? То си е шанс да откриеш такъв човек...

ABSOLUTme
04-20-2007, 12:26
С баща ми преди година-2 намерихме един доста скъп gsm..Преровихме указателя за някакви номера от сорта на Мама,Татко,Батко и т.н..свързахме се с жената,която го беше изгубила,направихме си среща на Попа.Като дойде,просто го взе,врътна се и си тръгна.Дори 1 мерси не каза,като имаш предвид,че не беше блокиран и т.н.,поне 600лв можеха да му се вземат..

shadow4e
04-20-2007, 12:35
Ние така в старото даскално намерихме един и го връщаме и дори мерси нямаше:) А на следващият ден момичето идва при нас и така ни благодареше /майка й я беше инструктирала :)/.

Преди два месец в сегашното даскало приятелят ми намери един телефон, който се оказа на една петокласничка. Направихме си среща с бащата и той беше толкова трогнат и като почна да му благодари и да му е признателен. Човекът беше много беден и телефонът беше много евтин, явно едвам са събрали парите да й го купят. А го намерихме под един шкаф...може би някое момче го е завряло там. Бащата ни даде по 2 лв, които не ги искахме, защото си личеше, че тези пари му трябват. Но нямахме избор. После вечерта му беше изпратил на пирятеля ми 5 смс, в които му твърдеше колко добър човек е, как трябвало да стане пример за у-щето, колко рудко вече се срещали такива хора. И на следващият ден класната ни казва "Получих писмо, както и директорката и зам.директорката и класната на момичето". В писмото пишеше такива неща... да станел символ на училището :lol: и неща от този род.

malka_sladuranka
04-20-2007, 17:08
Само аз ли ще кажа, че не съм честна. Мм не бих върнала... :-s Това е истината. Явно съм егоистка...

koalka
04-20-2007, 19:06
Ако става въпрос за някаква вещ, която може да се открие кой е собственика й, бих я върнала.Ще ми тежи на съвестта, няма хич да ми е приятно.

молец
04-20-2007, 19:20
Не бих казала,че съм чаак толкова честна
Ама скоро намерих телефон на улицата
Проверих в нета - на старо щях да му взема към 100 лева...не е нищо,но на мен много ми трябват пари
Както и да е,върнах телефона и човекът ми благодари
Обаче всички ми казваха "ти не си добре"
Наистина честните хора са малко
Преди,като бяхме на 12 с приятелка също бяхме намерили телефон,тогава го не го върнахме
Вярно е,че сме гадни,но понякога хората не заслужават да си добър

Mimka_sweet
04-20-2007, 19:31
Това наистина е много честна постъпка,но не знам дали всеки е готов на нея.
Лично аз не съм сигурна как ще постъпя #-o

Alerta
04-20-2007, 19:48
Аз преди около 2-3 години намерих портфейл с около 100 лева, документи, кредитни карти и т.н.
Обадих се на собственика, видяхме се и му го върнах. Човека много се зарадва и ме черпи... бонбони ако не се лъжа.
Абе хубаво е да си честен, защото един ден може това да се случи на теб... (ама никой няма да ти върне изгубеното :lol: )

молец
04-20-2007, 19:49
Да де,ама ако случайно ти въре изгубеното ти става едно такова...хубаво

BornFromPain
04-20-2007, 20:36
Къде ги намирате тия работи бе. Аз 5 стотинки в мойта си стая не мога да намеря, камо ли някви работи извън нас..