PDA

View Full Version : какво мислите?



Ziezi
04-26-2007, 20:28
Трябва ли това недоразумение Мартина Балева да бъде набито на кол добато се пържи на бавен огън?
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1035810

rosskata
04-26-2007, 20:58
Всеки може да си има някакви теории за исторически събития.
Но да твърди нещо толкова глупаво и недоказуемо... Излага се.
Именно такива прояви предизвикват етническа нетърпимост, а не клането в Батак, станало преди толкова години...
То е потвърден в много източници исторически факт.

BastardOfChrist
04-26-2007, 21:13
Не ?

malka_sladuranka
04-27-2007, 10:10
Пфф...тез пък.... #-o

shadow4e
04-27-2007, 11:14
Някъде се твърдеше, че този "научна работа" била поръчка от Турция. Аз лично не мисля така, защото целта на Турция не е да се създава етническо напрежение и за тях е по-добре да се забрави какво е било някога и мирно и тихо да завладяват България.

ABSOLUTme
04-27-2007, 13:03
"Баташкото клане било "мит"? Или простотията на швабите и една тъпа еничарка!!!"
http://www.pravoslavieto.com/hramove/batak/4.jpg
http://www.batak-bg.com/STARATA_4ERKWA_files/st%204erkva-old%20foto.JPG
http://www.batak-bg.com/MUZEY_files/bat%20klane.JPG

Тея са направо за съд.Може би и костите са евтина пластмаса,а?До колкото знам поругаване на национални символи се накзава от закона! Това нейното си е точно такова! Или някой, който "разпространява фашистка литература в и-нет" ще бъде съден до дупка, а тази, която зашлеви най-болезнения шамар на България, на нас българите, на всички дето са загинали за Свободата...ще остане безнаказана?!

Името на Батак завинаги ще остане свързано с героичното Априлско въстание.През зимата на 1876 г. започва трескава подготовка за предстоящото въстание. Доставя се оръжие и боеприпаси, изработват се и няколко черешови топчета. На 21 април комитетът научава за преждевременното избухване на бунта и веднага в църквата " Св. Неделя " е обявявено въстанието.Общият брой на въстаниците надхвърля 1 000 души. В първите дни врагът е изненадан и смутен от смелостта на батачани. На 30 април стават първите стълкновения. С неописуем героизъм батачани отбиват всички пристъпи на озверения башибозук.На м." Галагонката" един подир друг падат четири знаменосци на врага.От м. "Гробето" се стреля с черешови топчета. Но когато Ахмед ага Барутанлията с 8 000 души башибозук ги обграждат от всички страни, те са принудени да отстъпят в селото, където продължават героичната съпротива. Всяка къща, двор, училището и църквата се превръщат в гнезда на борба на живот и смърт.Врагът показва нечувано варварство и жестокост. В неравната битка загиват около 5 000 души, а селото е превърнато в пепелище. Заловените , без разлика на пол и възраст, са избити по най-зверски начи.,"Онова, което видяхме там - пише американския кореспондент Макгахан- беше толкова ужасно, че човек не можеше да спре погледа си повече от един миг…Навред ужаси, ужаси и само ужаси…" Баташкото клане най-силно отеква в европейските страни и дава морално право на Русия да се намеси и скоро да обяви Освободителната война.
Когато посетите Батак, историческата църква-костница"Св.Неделя" , Историческия музей и другите паметни места, не може да не потръпнете от вълнение и да не преклоните глава пред хилядите скъпи жертви, с цената на които е спечелена свободата на България.


Възпоменания от Батак

(разказ от едно дете)

От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.

Пловдив, 1881


Както повечето произведения на Вазов и Възпоминания от Батак" има съвсем конкретна жизнена основа. "Това дете беше едно момченце, сираче от Батак, което прибрах в къщата си - разказва Вазов - То слугуваше и ходеше на училище. Казваше се Иванчо. Детския му стил съм запазил в разказа."


ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА
11 август 1877

..Беласица стара и новий Батак
в миналото наше фърлят своя мрак..

И Иван Вазов,мръсника,лъже,нали?Вс ички са неосведомени,освен тая п*тка..ебаси невежеството,дето го вкарва... :smt011 :-({|=

Mo6no3
04-27-2007, 13:11
Нищо не трябва да и правят независимо какво мисли. Нали за това сме свобдно държава. Ако трябва да се наказва за това, че отрича баташкото клане, то трябва и ти да бъдеш наказан за това, че отричаш холокста (нали го отричаше?).

_donna_
04-27-2007, 13:18
какво значение има кой какво е казал ..

ABSOLUTme
04-27-2007, 13:35
Нищо не трябва да и правят независимо какво мисли. Нали за това сме свобдно държава. Ако трябва да се наказва за това, че отрича баташкото клане, то трябва и ти да бъдеш наказан за това, че отричаш холокста (нали го отричаше?).

на мен ли говориш? :-s

BastardOfChrist
04-27-2007, 14:02
da vi znam v nacionalistite...
"eni4arka"
ajahahahahahaah
aboSlut , gadno li ti e ot istinata?

ABSOLUTme
04-27-2007, 14:34
da vi znam v nacionalistite...
"eni4arka"
ajahahahahahaah
aboSlut , gadno li ti e ot istinata?

не виждаш ли,че има кавички бе,кретен,демек цитирам.и да,обиждам се и ми е гадно!и това е "тяхната истина",а не историческата,ще ме прощаваш. :smt019 :-D

BastardOfChrist
04-27-2007, 14:46
da vi znam v nacionalistite...
"eni4arka"
ajahahahahahaah
aboSlut , gadno li ti e ot istinata?

не виждаш ли,че има кавички бе,кретен,демек цитирам.и да,обиждам се и ми е гадно!и това е "тяхната истина",а не историческата,ще ме прощаваш. :smt019 :-D
Dai mi izvadka ot istori4eski dokument 4e takova neshto se e slu4ilo naistina taka i v takuv mashtab :> 'tard

ABSOLUTme
04-27-2007, 14:56
ей са,понеже разполагам с историческите архиви и имам пълен достъп :lol: :lol:

BastardOfChrist
04-27-2007, 14:58
ей са,понеже разполагам с историческите архиви и имам пълен достъп :lol: :lol:
Zashtitavash neshto koeto nemojesh da doka4esh 4e e stanalo DORI , a dori da e stanalo 4e e stanalo po na4ina po koito e opisano
glypa4ka ;)

macy_day_parade
04-27-2007, 15:06
аве...бива бива изродщина ама т`ва вече...нямам думи...

ABSOLUTme
04-27-2007, 15:15
http://www.google.bg/search?hl=fr&q=%D0%91%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE%D1%82 %D0%BE+%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%2C%D0%B8%D1% 81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA %D0%B8+%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD% D1%82%D0%B8+%D0%B8+%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%B4% D0%BA%D0%B8&btnG=Recherche+Google

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - БАТАК
Експозиции :
- Исторически музей - основна експозиция, разположена на 450 кв.м.
Изложение- богат снимков и документален материал, оригинални предмети от епохата на Възраждането, Априлската епопея 1876 г.
и Руско - турската освободителна война 1878г.
В подземния етаж - Крипта на антифашистите от Батак

това,че не си си направил труда да си размърдаш мързеливия задник до там си е твой проблем,не мои

"Саможертвата на жителите на Батак беше видяна и разбрана от най-славните умове на тогавашната епоха - от Достоевски и Тургенев, от Менделеев и Дарвин, от Гладстон и Гарибалди. "

кой си ти и коя е тая мръфла,че да го оспорвате? :-s :::

Communist
04-27-2007, 15:18
Да говорят каквото искат, нали това е "демокрацията"... не знам на вас какво ви пречи? :|

BastardOfChrist
04-27-2007, 15:23
http://www.google.bg/search?hl=fr&q=%D0%91%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE%D1%82 %D0%BE+%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%2C%D0%B8%D1% 81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA %D0%B8+%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD% D1%82%D0%B8+%D0%B8+%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%B4% D0%BA%D0%B8&btnG=Recherche+Google

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - БАТАК
Експозиции :
- Исторически музей - основна експозиция, разположена на 450 кв.м.
Изложение- богат снимков и документален материал, оригинални предмети от епохата на Възраждането, Априлската епопея 1876 г.
и Руско - турската освободителна война 1878г.
В подземния етаж - Крипта на антифашистите от Батак

това,че не си си направил труда да си размърдаш мързеливия задник до там си е твой проблем,не мои

"Саможертвата на жителите на Батак беше видяна и разбрана от най-славните умове на тогавашната епоха - от Достоевски и Тургенев, от Менделеев и Дарвин, от Гладстон и Гарибалди. "

кой си ти и коя е тая мръфла,че да го оспорвате? :-s :::


www.absoslutsux.com

ISTORI4ESKI MUZEI dokazvasht , 4e sym opravlqval sveta.
Izlojenie na bogat snimkov material i istori4eski dokumenti 4e moqta sveta li4nost e opravqlva sveta predi vreme.

"opravlenieto na bastardofchrist be vidqno i razbrano ..."

Tova nikakvo dokazatelstvo ne e , utre i az moga da si otvorq muzei nali znaesh ;)
Vse oshte ne si mi predstavila solidno dokazatelstvo. Nali znaesh 4e teq kartini koito si pokazala , sa vduhnoveni ot razkazite na razni hora?
Vinagi tova koeto edin jurnalist pishe se Ukrasqva , kvo mu e da sloji oshte edna nula i ot 100 da stanat na 1000 ? Vesnika vaobshte ne e istori4eski dokument.

04-27-2007, 21:09
Бе и Германия е свободна страна пък ако загатнеш само че отричаш холокоста ще те тикнат в затвора на минутата...

InitialD
04-28-2007, 00:58
BastardOfChrist ... ти не стига че си някво тъпо неверническо копеле ми и родината си продаваш... нали знаеш къде е мястото на предателите в Ада ...в 9тият кръг...дано там попаднеш ти !!! Защото и турците в Батак застанаха срещу гаврата с клането!!!
Това те прави по-нисък и от земята!!!


В Свещената Библия пише:
"..и ще видите истината и истината ще ви освободи."

BastardOfChrist
04-28-2007, 07:44
BastardOfChrist ... ти не стига че си някво тъпо неверническо копеле ми и родината си продаваш... нали знаеш къде е мястото на предателите в Ада ...в 9тият кръг...дано там попаднеш ти !!! Защото и турците в Батак застанаха срещу гаврата с клането!!!
Това те прави по-нисък и от земята!!!


В Свещената Библия пише:
"..и ще видите истината и истината ще ви освободи."
oh noes!
A da znaesh koga shte umra? Da se podgotvq psihi4no za gorenete , ya' know =(

scion_of_Storm
04-28-2007, 07:52
Инишъл, нАмали малко тая религия бе :>

InitialD
04-28-2007, 17:58
Защо???Да не ви притеснява че току виж и тука имало поне един дет не е заебал религията си!?Споко не съм фанатик..или поне не голям!Пък и трябва няква опозиция на всичките антихристи неверници и сатанисти в тоя форум! O:)

Mimka_sweet
04-28-2007, 18:29
:?