PDA

View Full Version : Разликата между преподавател и учител



quench
04-27-2007, 11:41
И двете фигури са институционални и макар закона и бюрокрацията да ги обединява в един образ,те явно не са. Преподавателя е професионаист, който съвсем профсеионално влиза в часа и преподава материала. Учителя влиза в часа,за да научи учениците на нещо,дори от а не е по материала.

Преподавателят по филосифия влиза и ви преподава 45 минути за Ницше. Учителят по филосифия идва и ви учи как да възпримемете за себе си филосфията на Ницше.

Намирате ли разлика между учител и преподавател? Вие колко учители имате и колко преподаватели - в училище?

ДОПЪЛНЕНИЕ:
Дали въпросната личност слуша чалга или метъл,дали си говори с вас като с връстници, няма значение; важното е,дали ви преподава материала или ви учи? И в двата случая си говорим за професионализъм, но е важна личната гледна точка към материала.

ShannonLarkin
04-27-2007, 11:51
учителите са...ъъ... :-k трима...останалото преподаватели...даскалката по БЕЛ е много свястна(и слуша AC\DC 8) )...и това е рядкост! също по немски(въпреки че го мразя..) и по математика..останалото са боклуци...

malka_sladuranka
04-27-2007, 11:51
И това го казва...?

Muse_of_Madness
04-27-2007, 12:03
Нашата гимназия е най-добрата в областта, затова учителите преобладават... Най-готините са или печени 40-50 годишни, или метъли от всякакви възрасти.http://ic1.deviantart.com/fs7/i/2005/246/a/1/Headbanger_smilie_by_elsenator.gif

miminia
04-27-2007, 13:42
преподавателя идва предава си материала и си обира крушите,докато учителя ти помага да възприемеш това,което ти преподава.Според мен това е разликата и при мен има повече учители от колкото преподаватели макар,че се срещат и такива :::

teenkopele
04-27-2007, 17:49
Като се замисля :-k ...имам само един, може би 2-ма учители.
Но до известна степен не зависи ли и от ученика, дали човекът срещу тях е учител или преподавател? Ако не могат да възприемат, да разберат, да усмислят информацията, която им се предоставя, ако нямат желанието да го направят, ако не създават обстановка, в която дадения материал да бъде предаден подобаващо...тогава какво?

krem4et0
04-27-2007, 17:53
1 преподавател в първи курс казваше:"Аз не съм учител. Нямам за цел да ви науча. нямам за цел да ви пиша 3-ката и да минавате нагоре. Аз съм тук да ви предам част от моите знания и не ме интересува нищо друго. за мен е важно да сте тук, да слушате и после да помислите върху зададените въпроси. за учителя е важно да изкласите" Май и това е в този дух,нали?

sherry
04-27-2007, 17:53
Прав си, има огромна разлика между преподавател и учител! Преподавателят влиза в часа, за да изпълни дълга си, да ти преподаде урока, да изпита, да нащрака едни оценки и ей така...Механично го прави. Учителят е този, който иска да те научи, който може да те научи не само на суха теория, но и на нещата от живота. Според мен учителят е много по - ценен, защото ако не друго, то "материалът", който научиш от него, ще ти остане за цял живота, за разлика от зубренето при преподавателя.

За жалост съм попадала на твърде много преподаватели и малко учители. Даже сега като се замисля, ужасно ми е трудно да се сетя за повече от 2 - 3 учителя, които са били такива...

koalka
04-27-2007, 19:13
Да си призная никой не ме учи, а ми се преподава материала, но с почти всички учители сме в приятелски отношения.