PDA

View Full Version : За цветните метали



christina_aguilera
05-01-2007, 17:46
Търсих в google, но нищо не можах да открия. Знаете ли някой сайт където мога да намеря някакви статии за цветните метали?

Kianna
05-01-2007, 19:43
Какво те интересува за цветните метали точно?Суровинна база?Или къде има производствени мощности на цветната металургия?

Кажи малко по-конкретно и мисля,че ще мога да си помогна. :wink:

christina_aguilera
05-02-2007, 13:00
Ами свойствата им, общи понятия и малко за някои видове цветни метали(мед, алуминии, цинк и т.н.). На мен само реклами на някакви фирми за материали ми излизат като търся.

Kianna
05-02-2007, 14:48
Счита се,че нашата страна е сравнително богата на руди за цветни метали.
С най-големи запаси за оловно-цинковите руди(около 150мнл.тона, със съдържание на метал 3-5%).Съсредоточени са главно в Родопският минен басейн(по-големи находища в този басейн са тези в Лъки,Мадан,Рудозем,Златогр д,Маджарово,Ардино,Ерма река,Бориева река,Звездел и др.)Поради ниското метално съдържание се налага обогатяване на рудите.
На 2ро място по значение са медните руди.Средногорският басейн,включва находищата "Медет(0,44% съдържание на метал),"Асарел","Радка" и "Елшица".
Рудите за редки и тежки метали се включват към тези за цветните.Находища от злато има в мина "Злата"-Трънско,при селата Гугутка и Бял Градец-Софийски и с.Челопеч.
Находища от волфрам-мина "Грънчарница"-Велинград
Находища от антимон-с.Рибново-Гоцеделчевско.
Находища от никел-с.Лялево-Гоцеделчевско.

Оловно-цинковото производство е съсредоточено предимно в Изт.Родопи.Главните флотационни фабрики(мястото,където се обогатяват рудите,поради ниското съдържание на метал) центрове са Лъки,Мадан,Рудозем и др.Комбинатите за производство на цветни метали са край град Кърджали и град Пловдив.Освен олово и цинк се добиват още и хром,мед,никел и др.Фабрика за преработка на стари метали-гр.Нови Искър(Софийско).
През 2004година са произведени около 171хил./т. олово и цинк.

Производството на мед е съсредоточено в МДК(меднодобивен комбинат)"Пирдоп".Специализира се в производството на черна и електролитна мед.Предприятия за производство на кабели има в Севлиево,Бургас и Смолян.
През 2004година са произведени около 92хил./т. рафинирана мед и медни сплави.

Производството на алуминий,калай,редки и благородни метали у нас се отличава с много по-малки стойности.Алуминият е изключително ценен метал за развитието на машиностроенето,хранителн -вкусовата промишленост и строителството.Природни суровини(находища) от боксит за неговото производство в България няма,поради което единственото предприятие за производство на алуминиеви изделия от него е завод "Алумина"(Шумен),който работи с вносни суровини от Унгария.
През 2004година са произведени около 3613тона алуминий.




Дано съм помогнала. :roll:

christina_aguilera
05-03-2007, 18:39
Мерси много :D

Kianna
05-03-2007, 18:50
Моля.Не случайно имам 5,50 на кандидат-студентския. :-D

impress
05-03-2007, 19:39
Е, Наде, сигурно ще имаш 6 на доклада {P}{P}{P}{P}