PDA

View Full Version : Разширена вена на левия тестис



Гос7
05-09-2007, 14:13
От вчера ми стоят вените на левия тестис разширени, погледнах в нета и тва което намерих е доста обезпокоително - стерлитет, варикоцеле.... vita.bg/zab.php?zab=94&k=26
кво да прая?

jim_beam
05-09-2007, 14:57
otidi na lekar :!:

PoLiToOo
05-09-2007, 16:05
да,наистина отиди на лекар.....тичаййй :smt021

Гос7
05-09-2007, 16:10
Досега никога н съм ходил на 'такъв' лекар. На гинеколог ли трябва да отида? Мога ли да го направя дискретно, без да споделям с родителите си?

DrSmurph
05-10-2007, 14:18
Ти как разбра, че са от вчера точно и защо реши, че проблема е варикоцеле? Защо си промивате мозъците, а не си живеете живота?

Гос7
05-10-2007, 18:29
Симптомите са пределно ясни. Просто няма какво друго да е.
Днес ходих на уролог, утре съм на изследвания, а другата седмица ще ме оперират. Ако сичко мине добре до месец ще съм забравил за всичко. :)

krizbeto_zleto
05-10-2007, 19:02
mnogo e prosto samo tree da go otreje6 i nqma da ima6 problem :::

batkodoki
05-11-2007, 22:07
Симптомите са пределно ясни. Просто няма какво друго да е.
Днес ходих на уролог, утре съм на изследвания, а другата седмица ще ме оперират. Ако сичко мине добре до месец ще съм забравил за всичко. :)

дано всичко се нареди добре при теб!

но темата е повод да кажа и нещо друго, което е важно.

маса панирани родители ми водят момчета "напипали глисти в тестиса"(?!!?), радващото е, че в повечето случай момчета вземат собственият си епидидим за патология:)

не знам защо не се коментира, че съществува т.н "функционално" и т.н "патологично" варикоцеле....всъщност знам, и ще стане ясно защо е така...
идиопатично варикоцеле имат 20-28% от момчетата на възраст 20 години. то е едностранно, предимно в ляво и е => на нарушен оток на по-горе лежащи вени. причината е чисто анатомична: сперматичната вена в дясно се влива/обикновено/ в долната празна вена, а сперматичната вена в ляво се влива в бъбречната вена.
в резултат на зависимости и вероятности, които тук няма да излагам се стига до коментирания казус.
когато НАИСТИНА се налага оперативна интервенция - добре! спор няма!!!
но когато тази интервенция се предприема само /като стана позорна масова практика напоследък!!!/ само за да се "вземе цената на клиничната пътека" е лошо!
лошо е, не защото се точела НЗОКаса - майната и на касата! лошо е защото тази зона на Мъжа е крайно деликатна и като анатомия / там всичко е крайно деликатно, фино, паяжинено нежно, а толкова важно..../ и като психология ако щете....

в заключение: ако някое момче има сходен проблем - нека да се опита да чуе поне две различни мнения преди да легне под ножа. а ако наистина се налага, операцията е отработена.
ergo съберете няколко различни мнения и не се страхувайте, че няма кой да ви среже след това . напротив! деца или не - и селския хирург&Со ще е щастлив да ви резне за да получи стойността на "пътеката".