PDA

View Full Version : C++ въпрос



BlueDevil
05-11-2007, 06:54
#include <iostream.h>
int main ();
{
cout << "Bla-bla";
}


Та така, въпросът ми е защо при написването на каквото и да е ми дава грешка на отварящата скоба? Грешката е Declaration Terminated Incorrectly.

LGPz
05-11-2007, 19:47
С какъв компилатор си? :?:

Бунтар
05-11-2007, 20:27
Айде-е, разбирачът се обади... Махни точката и запетаята след int main() и ще се оправи.

LGPz
05-11-2007, 20:35
А,да :D Не забелязах ... сорка ...

BlueDevil
05-11-2007, 21:19
Добре де, да кажем, че се изчисти грешката. Сега защо като няма грешки не мога да подкарам програмата? Само става по-синкав целия екран и нищо насреща. А грешки няма. Също така ако пиша return 0; примерно пак има грешка.. Уфф, сори, че ви занимавам със смешни неща, обаче сега прохождам в програмирането :?

Бунтар
05-12-2007, 04:21
Тука май компът ти е сбъркан нещо...

BlueDevil
05-12-2007, 05:20
Да кажем, че в компилатова ми е грешката. Може ли някой да ми даде линк към здрав компилатор, по възможност на Борланд, защото на него съм започнала и засега ми се иска да е той. Всъщност като се замисля може и Dev C++... Абе не знам, в случая май всеки един тук ще разбира повече от мен ](*,) Аз само искам да се науча и в училище някак си подкарвам някакви ню-ню програмки, а вкъщи даже и това не мога :smt010 Help me!

Бунтар
05-12-2007, 05:24
Borland C++ съкс много яко, правен е преди има-няма 15 години. Земи тва:

http://prdownloads.sourceforge.net/dev-cpp/devcpp-4.9.9.2_setup.exe

BlueDevil
05-12-2007, 05:36
Абе съкс, не съкс, на него ме учат :smt012 И то май 'щото е подарък на министерството и няма нужда да плащат за софтуер :smt017
Както и да е, мерси за линка, очаквайте ново включване с купчина въпроси :-D

ЕДИТ: Т'ва, че е бета ще ме спъне ли някъде?

Бунтар
05-12-2007, 05:51
Абе съкс, не съкс, на него ме учат :smt012 И то май 'щото е подарък на министерството и няма нужда да плащат за софтуер :smt017
Хахахаха, ебах го у подаръка тва министерство! Предложи пред когото трябва да инсталират Дев, той винаги си е бил безплатен


ЕДИТ: Т'ва, че е бета ще ме спъне ли някъде?

От две години по-нова версия няма, всички с тая се мъчат, всъщност, мъчат е силно казано :>

BlueDevil
05-12-2007, 06:02
Абе той даскала луд фен пират, не ебава, че тря се плаща за нещо. Има и Дев, ама нас ни учи на Борландското. Иначе Уиндоуса краден, Офиса краден, Вижуал Студиото май и то... :lol:
Аз обаче за друго пиша. Рекордьо съм - 5 реда код и 3 грешки :lol: То още имаше, ама тези останаха ии.. не знам какво да правя. От цялата работа излезе едно .ехе, обаче седи черен екран и ако натисна нещо се затваря. Блаа, помощ! :smt010
http://img209.imageshack.us/img209/4778/untitledel4.png

Баси, ше стана за смях тука...

Бунтар
05-12-2007, 07:33
#include <iostream.h> заменяш с #include <iostream>

При хедърите от чистото C пък, вместо #include <stdio.h> пишеш <cstdio> например.

05-12-2007, 08:33
#include <iostream.h>

int main()
{
cout << "drun drun";

return 0;
}



Тва бачкас на всички компилатори!
И се учи да пишеш програми независи от компилатор (демек да може да се компилират навсякъде)
Може настройките на компилатора ти да са такива, че след изпълнение на програмата автоматично да се затваря прозореца. :)
пробвай следното и разбери:


#include <iostream.h>

int main()
{
int n;
cin >> n;

if(n==1)
cout << "drun drun";

else
cout << "bla bla";

return 0;
}

така, ако програмата ти ще чака за вход (integer - цяло число) и трябва да въведеш някво такова число. Ако въведеш 1 щи изкара дрън дрън, а иначе бла бла. Пробвай

E404
05-12-2007, 12:37
Тука май компът ти е сбъркан нещо... :lol:

Fena
05-12-2007, 18:28
Главите ви са сбъркани.

Това бързо скриване на прозореца може да се "спре" по няколко начина, но най-масово използвания е:

добавяш хедърния файл conio.h. Преди затварящата скога на main() функцията пишеш "getch()" и си готова. Кода трябва да стане така:


#include <iostream.h>
#include <conio.h>

int main()
{
cout << "drun drun";

getch();
}

Fena
05-12-2007, 18:32
А нещата с червено на скрийншота ти са Warning-и, които засега тебе не те бъркат. Не пречат на стартирането на програмата, просто компилатора си мисли че си направила някаква логическа грешка. Dev C++ е най-добрият компилатор за начинаещи, мани ги онея Borland-и от които ще те заболи главата. :)

BlueDevil
05-12-2007, 19:52
Госте, Fena, мерси и на двамата. Всъщност това, което исках беше getch (); ама кой да знае, че още една библиотека трябва да се пише :oops:
По принцип сте прави... обааааче... пак се затваря като напиша нещо и натисна Enter. Защо бее? Както се казваше в една реклама: "Къде сбъркахме?" ](*,)

А колкото до Нощния Райдър, не се е*авай с начинаещите :lol: Иначе пък ти е готин примера :wink:

Fena
05-12-2007, 20:17
Коя програма? Тази на госта с въвеждането на число, или твоя пример с извеждането на низ ?

BlueDevil
05-12-2007, 20:27
Всичкитееее :smt010
@Fena, ако ти се занимава с моите глупости, дай 1 скайп например, че тука ще ни изселят, 'щото го обръщаме на чат.

Fena
05-12-2007, 20:29
писах ти лично съобщение

05-13-2007, 05:04
conio.h SUX

след време сама ще разбереш защо

LGPz
05-13-2007, 05:23
buntar,не се заяждам.Порсто искам да знам след като е написала <iostream> не трябва ли отдолу да напише "using namespace std;" ? :roll:

Бунтар
05-13-2007, 08:29
Верно, бе ](*,) :lol:

Наистина, мани го тва conio, ползвай system("pause");

Fena
05-13-2007, 09:00
Бе манете я тая system("PAUSE") функция. Имаш ли си на идея какво прави тя всъщност с компютъра ти ?

1. заебава програмата ти.
2. почва да бърка в системата
3. бърка в системата и намира shell-a
4. търси PAUSE командата
5. заделя памет за да изпълни командата
6. изпълнява командата и чака да се натисне клавиш
7. освобождава паметта заета за изпълнението на командата
8. връща се към твоята програма.

+ че трябва да използваш хедърния файл <stdlib.h>. На практита малката ти програма разчита на два други файла само за едно такова дребно нещо? Друг е въпроса че програма с тази команда ще успееш да пуснеш само на бозата. Както казваше госпожата ми по Математика "това е все едно да стреляш с топ по врабче". Работата тук е същата. Избягвайте по принцип да ползвате тази функция за забавяне на програмата.