PDA

View Full Version : Теза



MisS__
05-14-2007, 12:05
Охх утре имам класно по литература,а даже не знам как се пише теза и какво означава това.... Някой може ли поне малко да ме светне? Мерси предварително :)

BebeTooOoo
05-14-2007, 14:11
Тезата е изказване - пряк отговор на повдигнатия проблем. Прякото отговаряне на питането, изказано или подразбиращо се от заданието, е функцията на тезата в съчинението разсъждение. Нещото, за което говори тезата на съчинението разсъждение, е същото, към което сочи темата.


Подтези
Тезата се разчленява (декомпозира) на подтези, които са друг задължителен структурен елемент на съчинението разсъждение. И най-простото на пръв поглед твърдение съдържа в себе си съграждащи го твърдения.
В съчинението разсъждение подтезите се отнасят към тезата логично, но не механично, съвкупността им не е алгебрично "равна" на тезата. Те разгръщат в дълбочина основното твърдение, обогатяват го, нюансирайки смисъла му, очертават неговите граници, придавайки му изчерпателност и завършеност, и така го правят по-убедително. Това са функциите на подтезите.


Надявам се да съм ти помогнала... :wink:

spit
05-14-2007, 15:15
Аз имам само един въпрос към теб...кой клас си :)

Seducti0n
05-14-2007, 16:20
Горният пост на BebeTooOoo съдържа достатъчно изчерпателна информация.Трябва да се придържаш отново към 2 неща-Да изясниш по максимално лаконичен начин поставения проблем.В самото структуриране на тезата да включиш задължително ключовите думи от заглавието.Често срещано е в тезата за бъдат коментирани лит.похвати-грешно е не го прави ако идкаш да изградиш сполучлива теза.Успех. :wink: