PDA

View Full Version : Някой,нещо знае ли за това?



SwEeT_pAiN_F
05-17-2007, 10:42
Здравейте, знам че темата не е за тук, но също така знам че медицинските лица които посещават форума обикновено тук влизат така че ето и моят въпрос.
Медицината ми е страст, занимавам се с нея от повече от 4 години, чета най-различна литература свързана с това, ходя на първа долекарска помощ, но идва лято и на мен вече ми се работи. Мясла да следвам извън Бг, но за да имам повече отворени връти към специалността медицина трябва да имам препоръка от директор от болница в която съм работила като доброволец поне 2-3 седмици. Аз съм на 16 и бих желала още от това лято да започна такава работа но незнам първо към кого да се обърна. Дали направо към директора на болницата или към някой друг.
Още един път се извинявам относно това че темата не е за тук.
Благодаря ви предварително за отговорите!

batkodoki
05-17-2007, 11:04
това е много страно решение, при положение, че всевъзможни задгранични студенти се опитват да се сдобият с медицинско образование у нас. по две причини:
- бг висшето медицинско образование дава изключително обширна, задълбочена и компетентана подготовка опряна на собстения си опит, както и на върховите достижения на руската и американската медицинска наука. всички други школи избирателно гравитират или около едната или около другата.
- у нас мед образование е пределно не скъпо, за сметка на българския данъкоплатец разбира се.

обикновено пътят е обратен. добиване на висше мед образование в бг и при показани възможности - специализация във водещ задграничен център по някаква тясна специалност.

ако целта е избягване на тежката образователна програма в бг и сдобиване с лесно получена диплома за образование - по света е пълно с т.н медицински колежи.

на конкретния въпрос: обърнете се кум някоя от безбройните неправителствени организации работещи в социалната област. много от тях набират охотно доброволци за работа в болници, социални домове за деца и възрастни или хора с увреждания.

SwEeT_pAiN_F
05-17-2007, 13:36
това е много страно решение, при положение, че всевъзможни задгранични студенти се опитват да се сдобият с медицинско образование у нас. по две причини:
- бг висшето медицинско образование дава изключително обширна, задълбочена и компетентана подготовка опряна на собстения си опит, както и на върховите достижения на руската и американската медицинска наука. всички други школи избирателно гравитират или около едната или около другата.
- у нас мед образование е пределно не скъпо, за сметка на българския данъкоплатец разбира се.

обикновено пътят е обратен. добиване на висше мед образование в бг и при показани възможности - специализация във водещ задграничен център по някаква тясна специалност.

ако целта е избягване на тежката образователна програма в бг и сдобиване с лесно получена диплома за образование - по света е пълно с т.н медицински колежи.

на конкретния въпрос: обърнете се кум някоя от безбройните неправителствени организации работещи в социалната област. много от тях набират охотно доброволци за работа в болници, социални домове за деца и възрастни или хора с увреждания.
Здравейте,
благодаря ви за обширният отговор. Но явно нещо се бъркате, таксата за следване медицина става 5хиляди лв. на семестър. И мисля че далеч е по-добре обучението извън Бг, направих справка с доста други висши уч. заведения които предлагат завършване на медицина и да ви кажа че далеч се различават. Първо, впърви курс се учи как да се общува със пациент- дете, тинейджър, възрастен, как трябва д асе държим с роднините на пострадалия, запознаване със това какво ще се учи понататък и куп други неща. Просто има много различие и не бих казала че образованието извън България е по-зле и по-лесно мога да завърша там. Относно таксите, казах ви че и при нас стават много високи, а има страни където обучението по медицина е безплатно на страни, членки на ЕС.
Споменавате, че е точно обратното, гледат тук да завършат и след това някъде другаде, и това съм мислела, но едва ли ще го направя, първо защото след това всяка година се покриват различни сертификати, независимо къде и в коя страна сте. Имам роднина която замина преди 10тина години да работи като лекар. От както се настаниха в Австралия, редовно ходи да покрива различни неща, я в САЩ, я някъде другаде, иначе заплатата й ще падне много, за това пък ще работи по 17-20 часа на ден. Така че и това до някъде не е решение. По-добре да се завърши извън Бг и директно да си влезеш или в тамошната болница или да те поканят някъде другаде.

Cherlotte
05-17-2007, 14:10
таксата за следване медицина става 5хиляди лв. на семестър.
Това не го вярвам и няма да го повярвам. И аз смятам да уча медицина (ветеринарна обаче), но в Бг и просто няма как някой да иска от нещастния български студент по 10 000 годишно, това дори звучи смешно. :P

SwEeT_pAiN_F
05-17-2007, 14:30
таксата за следване медицина става 5хиляди лв. на семестър.
Това не го вярвам и няма да го повярвам. И аз смятам да уча медицина (ветеринарна обаче), но в Бг и просто няма как някой да иска от нещастния български студент по 10 000 годишно, това дори звучи смешно. :P
И за мен е смешно, но факта си е факт, майка ми е чела някаква статия и така е пишело вътре. А за заварените студенти било около 3000. Точно че е смешно и заради това не искам в Бг.

batkodoki
05-17-2007, 20:52
това е много страно решение, при положение, че всевъзможни задгранични студенти се опитват да се сдобият с медицинско образование у нас. по две причини:
- бг висшето медицинско образование дава изключително обширна, задълбочена и компетентана подготовка опряна на собстения си опит, както и на върховите достижения на руската и американската медицинска наука. всички други школи избирателно гравитират или около едната или около другата.
- у нас мед образование е пределно не скъпо, за сметка на българския данъкоплатец разбира се.

обикновено пътят е обратен. добиване на висше мед образование в бг и при показани възможности - специализация във водещ задграничен център по някаква тясна специалност.

ако целта е избягване на тежката образователна програма в бг и сдобиване с лесно получена диплома за образование - по света е пълно с т.н медицински колежи.

на конкретния въпрос: обърнете се кум някоя от безбройните неправителствени организации работещи в социалната област. много от тях набират охотно доброволци за работа в болници, социални домове за деца и възрастни или хора с увреждания.
Здравейте,
благодаря ви за обширният отговор. Но явно нещо се бъркате, таксата за следване медицина става 5хиляди лв. на семестър. И мисля че далеч е по-добре обучението извън Бг, направих справка с доста други висши уч. заведения които предлагат завършване на медицина и да ви кажа че далеч се различават. Първо, впърви курс се учи как да се общува със пациент- дете, тинейджър, възрастен, как трябва д асе държим с роднините на пострадалия, запознаване със това какво ще се учи понататък и куп други неща. Просто има много различие и не бих казала че образованието извън България е по-зле и по-лесно мога да завърша там. Относно таксите, казах ви че и при нас стават много високи, а има страни където обучението по медицина е безплатно на страни, членки на ЕС.
Споменавате, че е точно обратното, гледат тук да завършат и след това някъде другаде, и това съм мислела, но едва ли ще го направя, първо защото след това всяка година се покриват различни сертификати, независимо къде и в коя страна сте. Имам роднина която замина преди 10тина години да работи като лекар. От както се настаниха в Австралия, редовно ходи да покрива различни неща, я в САЩ, я някъде другаде, иначе заплатата й ще падне много, за това пък ще работи по 17-20 часа на ден. Така че и това до някъде не е решение. По-добре да се завърши извън Бг и директно да си влезеш или в тамошната болница или да те поканят някъде другаде.

това изобщо НЕ ВЯРНО!

вие Момиче и идея нямате от медицинската-образователна система извън БГ, това е очевидно!
но аз и не държа да ви убеждавам да останете при нас, напротив - заминавайте! на нас печалбари НЕ са ни необходими, и така имаме достатъчно, та чак се задъхваме от тях!
на нас ни трябват хора ОБИЧАЩИ ХОРАТА&ЖИВОТНИТЕ, а не кредитните си карти!
аман от меркантилни личности опитващи се да "осребрят" сколонностите си без изобщо да ги вълниват ХОРАТА върху които градят материалният си просперитет.
ами заминавайте - в САЩ, Занзибар, АВстралия или Танзания.....все едно...нали въпросът е пари да се печелят....но го направете максимално бързо защото заради хора като вас - плащам данъците си с отвращение!

SINDEL
05-17-2007, 22:02
таксата за следване медицина става 5хиляди лв. на семестър.
Това не го вярвам и няма да го повярвам. И аз смятам да уча медицина (ветеринарна обаче), но в Бг и просто няма как някой да иска от нещастния български студент по 10 000 годишно, това дори звучи смешно. :P

Ей, супер. На мене тва ми е ме4та от малка и много се 4удех дали да не зарежа психологията и да у4а ветеринарна медицина. Много много бих те замолила да ми пишеш (може и на ли4на) къде в сф се у4и тва, с какво се кандидатства, колко години е обу4ението.. абе малко инфо по въпроса. Мерси много предварително \:D/

SW_madi
05-30-2007, 15:28
bravo za tova koeto si re6ila \:D/ ama q parvo zavar6i medicina i togava re6i kakvo 6e i kade 6e raboti6 :)

DrSmurph
06-01-2007, 20:13
SWEET PAIN Pak li ti be du6ice!!!
Ima6 3 osnovni gre6ki v tezata si ...
1. Semestrialnata taksa sled uveli4enieto v BG e 780 leva - spravka BMI
2. Preporukata ot rabota na 16 g v zdravno zavedenie dori i kato dobrovolka niama da ti pomogne osobeno kogato ti doide vreme do sledvaneto ....
3 Taksite za obu4enie v US universiteti osobeno medicina (poneje imam preki nabludenia) sa NEPOSILNI za obiknovennia bulgarin. Ako Vashite sa mnogo bogati - deistvitelno ne e losha ideiata.

Sklonen sum da ne se suglasia napalno s kolegata koito tvardi che tuk mnogo 4ujdestranni studenti se "napuvat" za obu4enie po medicina....

Kolega dali ste oburnali vnimanie che tova sa hora predimno ot darjavi ot tretia sviat ili mnogo bedni gurci i arabi???
Dali ste oburnali vnimanie che kogato zavarshim v BG medicina i imame ogromno jelanie za rabota v chujbina i govoria za civilizovana chujbina ZADALJITELNO darjim mnogo tejki izpiti za da ni bude priznato obrazovanieto??? Saglasen sum che poluchavame dosta obshirna podgotovka , no sam saglasen sashto che v UK FRANCE ili USA ili GERMANY dori i v RUSIA tazi podgotovka e za sajalenie vse oshte na po-visoko nivo... a i ne e neobhodimo zavarshilite tam da priravniavat diplomi ... vsi4ki znaiat podgotovkata na zapadnite vuzove .... imaiki predvid dori i prakti4nata im naso4enost!!!

06-01-2007, 20:52
Semestrialnata taksa ot tazi esen 6te byde to4no 780 lw,kazaha go po novitine

uspeh na vsi4ki w naj-blagorodnata profesiq

икономист
06-04-2007, 12:28
И мисля че далеч е по-добре обучението извън Бг, направих справка с доста други висши уч. заведения които предлагат завършване на медицина и да ви кажа че далеч се различават. Първо, впърви курс се учи как да се общува със пациент- дете, тинейджър, възрастен, как трябва д асе държим с роднините на пострадалия, запознаване със това какво ще се учи понататък и куп други неща.

really :-k


Относно таксите, казах ви че и при нас стават много високи, а има страни където обучението по медицина е безплатно на страни, членки на ЕС.

Трябва обаче да сте наясно, че да учиш медицина в чужбина изисква:

- отлично владеене на езика на съответната страна;
- мама и татко твърдо решени да инвестират във Вас (имам предвид всички останали разноски освен таксата за обучение, която действително не във всяка страна е безбожно висока) тъй като варианта едновременно учене на медицина и бачкане, за да се издържате е почти невъзможен. Ако за много други възможности е възможно, то за медицината не е.



По-добре да се завърши извън Бг и директно да си влезеш или в тамошната болница или да те поканят някъде другаде.

Не винаги става така директно както си го представяте Вие. Във France, доскоро, българите учещи там трябваше да подписват една декларация, че няма да практикуват на територията на страната след завършването си, ОСВЕН ако някой не прецени че са изключително ценни кадри и не ги покани официално да останат (това не важеше за фармацията, но пък не всеки е склонен да инвестира средства и сили в образование на Запад, за да стане продавач с висше образование.. ако има някой студент фармация, който посещава форума да ме извини).

В крайна сметка ако това Ви е призванието където и да учите ще стане нещо от Вас.. Учейки на Запад няма гаранция, че ще станете добър лекар (до сега тук когато съм имала здравословен проблем все така ме лекуват, че при всяко прибиране в Бг се "долекувам"..)..

Казвам Ви го като човек, който преди няколко години беше изправен пред дилемата да остане и да учи в медицинска академия или .. да замине