PDA

View Full Version : за тези които са наясно с химията



Chemistry
05-20-2007, 18:41
здравейте.по химия ми дадоха да правя доклад на тема Ароматите - алдехиди,кетони и естери.Проучване на състава и строежа.
Имам въпрос: дали това че пише "ароматите" означава,че трябва да пиша за аромата на тези и къде мога да открия за ароматите алдехиди,кетони и естери?

wertyusa-f
05-20-2007, 18:56
Не..така се нарича групата, към която спадат тези съединения.
Групата им се нарич Аромати.
Това е органична група.
Ами по кой учебник сте...доколкото знам това се учи в 9 клас,Напиши ми по кой учебник си да видя и аз какви имам и да напиша нещо.

chemistry
05-20-2007, 19:00
по Педагог София сме.Благодаря много за пояснението.Задачата ми е да проуча състава и строежа и да направя плакат :) По-динамична задача е :) Но ще се постарая, а и с ваша помощ ще се справя!

wertyusa-f
05-20-2007, 19:37
Значи ароматен характер накратко аромати е съвкупност от свойства, които са присъщи набензена и неговите хомолози(арените) и на аналогични по електронен строеж пръстенни съеднинения.За тези съединения наречени ароматни е характерно, че почти не участват в присъединителни реакции, устойчиви са към окислители и лесно встъпват в електрофилни заместителни реакции Se.
Характерно за всички ароматни съединения ем, че молекулите им съдържат пръстенни системи с обща за всички атоми стабилна затворена молекулна орбитала, образувана от ПИ електрони.Подобна затворена система от 6ПИ електрони има бензенът, който е най-типичното ароматно съединение.За означаването на електронния строеж на ароматните съединения все още често се използват формули с редуващи се прости и двойни връзки, макар че в молекулата на бензена всички С-С връзки са равностойни, имат еднаква дължина.По-честият начин за обозначаване на ароматнияхарактер са формулитете с кръгче в средата, което символизира равностойността на връзките и подчертава ароматния характер(за разлика от хараклтера на ненаситените съединяния)
Това за твое инфо, ако те попитат какво са аромати.

Сега за ЕСТЕРИТЕ
Естерите са производни на карбоксилните киселини, при коиот хидроксилната група от карбоксилната група е заменена с остатътък от алкохол или фенол.
наименованията на естерите се образуват като към наименованието на въглеводородния остатък на алкохола(фенола) с еприбави думата естер+наименованието на кислената.
Естерите с еполучават при:естерифициране(от алкохол и киселини);присъединяване на карбоксилни кислени към алкени;ацилиране на алкохоли с анхидриди на карбоксилни киселини или с кислелинни хлориди и другииии.
Съобразни техния химичен строеж,външен вид, разпространение в природата и биологичната им роля срешащите се се в природата естери се разделят на 4 основни групи:Приятно мирищещи естери, Восъци, Фосфатиди, Мазнини.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80

ЗА алдехидите: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B4%D0%B5%D1%85%D0%B8%D0%B4

ЗА кетоните: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD

Значи трябва да правиш от т.нар "интелектуални карти"... :wink:
Ами имаш ли инфото лесно го систематизираш в схемичка и така.Виж из разни книги или в библиотеките ако това не ти е достатъчно.
Успех!

chemistry
05-21-2007, 06:27
blagodarq ti mnogo wertyusa-f !!! :)

chemistry
05-21-2007, 07:04
А кои са някой от най-използваните благоухани вещества от семейството на алдехидите,кетоните и естерите ?

wertyusa-f
05-21-2007, 12:56
При кетоните низшите членове на хомоложния ред на кетоните са течности-обикновено с приятнa миризма

От аледихидите етанолът намира приложение в парфюмерията.Алдехидите, които съдържат 8 carbon(въглевеодородни се превеждаше май..) атоми в молекулната си формула са наречени octyl(алдехиди и миришат на портокал.Следващата дълга алдехидна молекула е nonyl(нонил)алдехидът с осем въглеводородни атоми в структурата си и има аромат на роза.
Много силна миризма имат 10 въглеводородните алдехиди decyl(децил) и в малки концентрации се използва в парфюмерията.Повечето сложни 10 въглеводородни аледихиди ухаят на цитрус(лимон).
Lauryl aldehyde 12 въглеводородните алдехиди ухаят на люляци или теменужки.Мазните алдехиди също се добавят в сапуните и перилните препарати, за да им придадат онзи "свеж аромат на лимони".
Друг благоуханен алдехид е ванилинътC8H8O3 (използва се в парфюмите, ухаещи на ванила).


От естерите: Пентил ацетат(на круши ухае)
3-метилбутил ацетат (на банан ухае)
Метилпропил формат(на малини ухае)

Chemistry
05-21-2007, 18:20
Отново много благодаря на wertyusa-f !!! Страшно много ми помогна,пак благодаря :wink:

Chemistry
05-27-2007, 12:03
съжалявам,че отново питам,но говорих с госпожата ми по химия за този доклад и тя ми каза,че трябва да опиша състава и строежа на тези от най-известните благоухани вещества.и понеже не намирам из интернет описание към тях ... бихте ли ми помогнали в търсенето? :?

chemistry
05-29-2007, 05:22
molq vi,po-golemite ot 10 klas ... pomagaite :(