PDA

View Full Version : моля ви помогнете!!! спешно е



pussycat_bs
05-21-2007, 10:13
някой може ли да ми намери нещо по темата: Срещата с леля Дъмша и Ангелинка-една сбъдната мечта

05-21-2007, 10:14
благодаря предварително

05-21-2007, 11:49
АБЕ МОМИЧЕ ВЗЕМИ СЕДНИ И ПОМИСЛИ!НА ИЗПИТА НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА ПИТАШ А МОЖЕ ЛИ МАЛКО ПОМОЩ!!!ЗАТОВА РАЗРОВИ ИЗ ПОМАГАЛА И КНИГИ НО НЕ ЧАКАЙ НА ГОТОВО!!!!!ТОВА Е ЕДНО ОН НАЙ-ПРИЯТНИТЕ ПРОЗВЕДЕНИЯ НА ЕЛИН ПЕЛИН!ВИЖ В КЛАС ИЛИ НА КУРС КАКВО СТЕ ПИКАЛИ ВМЪКНИ ВЪВ СМИСЪЛА НА НА ТЕМАТА ЗАДАЙ СИ ВЪПРОСИ ИЗПИТИТЕ ИДВАТ С ПЪЛТА СИЛА ОСТАВА ПО-МАЛКО ОТ МЕСЕЦ ЗАТОВА СИ СЯДАЙ НА ГЪЗА И УЧИ ВМЕСТО ДА СЕДИШ НА КОМПА И ДА СИ ГУБИШ ВРЕМЕТО

05-21-2007, 11:50
АБЕ МОМИЧЕ ВЗЕМИ СЕДНИ И ПОМИСЛИ!НА ИЗПИТА НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА ПИТАШ А МОЖЕ ЛИ МАЛКО ПОМОЩ!!!ЗАТОВА РАЗРОВИ ИЗ ПОМАГАЛА И КНИГИ НО НЕ ЧАКАЙ НА ГОТОВО!!!!!ТОВА Е ЕДНО ОН НАЙ-ПРИЯТНИТЕ ПРОЗВЕДЕНИЯ НА ЕЛИН ПЕЛИН!ВИЖ В КЛАС ИЛИ НА КУРС КАКВО СТЕ ПИКАЛИ ВМЪКНИ ВЪВ СМИСЪЛА НА НА ТЕМАТА ЗАДАЙ СИ ВЪПРОСИ ИЗПИТИТЕ ИДВАТ С ПЪЛТА СИЛА ОСТАВА ПО-МАЛКО ОТ МЕСЕЦ ЗАТОВА СИ СЯДАЙ НА ГЪЗА И УЧИ ВМЕСТО ДА СЕДИШ НА КОМПА И ДА СИ ГУБИШ ВРЕМЕТО ПИСАЛИ ИМАХ ПРЕДВИД НЕ ПИКАЛИ СЪЖАЛЯВАМ ЗА ГРЕШКИТЕ МА ТАЯ КИРИЛИЦА

05-21-2007, 15:33
това ми е пределно ясно и търся от всякъде материали и сама почнах да го пиша дори,но искам и още нещо,по-различно и за това ви моля за помощ.също така ваобще не стоя по цял ден на компютъра.ще ми помогниш ли все пак?

05-21-2007, 17:55
Ангелинка


Главният герой в произведението е момче на дванадесет години. От негово име се води разказа. Той е останал сирак беден и , за да се прехрани работи и живее при леля си Станка. Леля Станка има някаква далечна роднина , Гражданка,която живее в София,има собствена къща и получава пенсия от покойния си мъж. Нейното име е леля Дъмша. Леля Станка много обича да разказва за нея. Няма ден, в които леля Станка да не спомене името и поне три пъти. Няма срещнат човек,пред когото да пропусне да не каже нещо за нея. И как тя произнася името и-щастлива усмивка озарява нейното червено лице.Леля Дъмша това е великата гордост на леля Станка.
Децата в къщата също много я обичат, но все още не са я виждали. Тя съществува само в детското им въображение, като една всемогъща магьосница, нейния образ им се представя като прекрасен усмихнат, обкръжен от светъл ореол.
Леля Дъмша има дете на име - Ангелинка , едно кротко и добро русокосо създание,чието име винаги се споменава редом с това на леля Дъмша. И буди в детските сърца затаена завист.Авторът споменава своята служба при леля Станка-да пасе овцете и всяка събота носи храна на говедарите в планината. Там той преспива две нощи.През тия нощи, когато той си мечтае,момчето не мисли за никoй друг,освен за Ангелинка. Нейното име му навява щастливи мисли. Представя си я мъничка,хвърчаща,приличаща на някакво бяло врабче, с лице сияещо и усмихнато. Той иска да бъде нейният покровител и защитник.Мислено той я съпровожда навсякъде и я пази от всички злини.Той силно желае да види царицата на своята фантазия.
Един понеделник,връщайки се от планината леля Станка го изненадва,че имат писмо от леля Дъмша. Прочитайки писмото той се натъжава,от това,че неговото име не се споменава и от това,че гостите пристигат на Възнесение,точно тогава,когато той ще бъде в планината и няма да може да ги види.Всички се радват.Само той е нещастен, чуждия в къщата.Цялата къща е преобразена от леля Станка.Всички трескаво се подготвят за посрещането.Стените са белосани,двора и пътя са пометени,сякаш нямаше да идва леля Дъмша, а самия владик.Само клетото сираче не се радва.
В събота през Възнесение,качвайки се на магарето си,още на портата заплаква като момиче.Леля Станка го успокоява и му казва да се върне в неделя рано сутринта,за да се срещне с гостите.Рано сутрин на Възнесение той се спуща към селото,мислейки за Ангелинка.Слизайки той бере росна иглика цял сноп.
Стигайки до вкъщи от вълнение му треперят ръцете и краката.Сред къщата на едно трикрако столче седи леля Дъмша като на трон.Леля Дъмша говори гръмко,но приветливо посрещна момчето.От очите и лъха много обич,простодушие и доброта и сирачето целува ръката и смирено и страхопочитателно.Докато се опомни от стаята излиза като слънчево петно едно същество-това е Ангелинка.Тя е по-малка от него,цялата е облечена в бяло,отрупана с панделки,с мека златна коса,спусната свободно по плещите също привързана с панделка.Тя надминава неговите мечти.Пред тази красота се усеща слаб и недостоен,но щастлив.Стискайки големия сноп иглика,Ангелинка сяда до мъжка си и с чуден глас възкликва:"Колко цветя".
Тогава момчето пристъпва и слага на скута и букета.Той се посипва и пада по крачката и.Ангелинка го приема с радост и благодарност.Засрамен,той се обръща и хуква при овцете.
На другия ден леля Дъмша и Ангелнка си заминават.Без той да ги види отново.
Дълго време след това сърцето му бие влюбено,свирейки с цафарата си подир стадото.Той си спомня за мъничката Ангелинка-Истина или сън е тя??
Може да кажеш че Ангелинка е първата любов на момчето че тя го пренася в друг свят в който той не е безсилен а силен и смел вярвайки в любовта той става по щастлив а както сички други деца той иска да види добрата леля дъмша образа на леля дъмша е представен чрез метафора в градация а писмото което тя написва на леля станка и другите показва колко земна е леля дъмша и че не е забравила откъде тръгва че е вярваща и зачита празниците в случая е възнесение За момчето ангелинка е всичко в красивите безсънни планински нощи тя го окрилява със силата на своя сват и светъл образ не случайно ангелинка е представена в цветовете бяло и златно бялото олицетворява чистотата невиността и добротата а златното ценноста ангелинка е и много земна а леля дъмша е пердтавена чрез черния цвят символ на тъгата по починалия мъж авторът използва гротеска за да ни представи образа на леля дъмша но макар неприятния външен вид най важното в човека е неговата душа а при леля дъмша тя е красива сияеща момчето много иска да се срещне с тях с хора от различно социално положение и макар да не успява да ги изпарти той винаги ще ги помни НАДЯВАМ СЕ ДА СЪМ ТИ ПОМОГНАЛА АЗ СЪМ МОМИЧЕТО С КОНСКОТО КЪДЕТО ТИ ЧЕТЕ

05-22-2007, 06:44
благодаря ти,помогна ми :)

05-22-2007, 06:46
съчинението се получи страхотно!!!

05-22-2007, 16:13
съчинението се получи страхотно!!!

1.Това е преразказ
2.Няма нищо общо с темата :wink:

illusive
05-22-2007, 16:24
Нали сам/а почнала да си го пише бе, ти четеш ли!?

05-23-2007, 17:05
Да,чета,и все пак темата беше срещата с ангелинка и дъмша,а не преразказ...

05-24-2007, 05:26
аз си го написах сама и вэех 1-2 изречения от преразказа най-много и това е,затова казвам че се получи страхотно съчинение.Сега разбра ли?

ProstoAz
05-24-2007, 10:05
благодаря ти,помогна ми :)


съчинението се получи страхотно!!!

С тези отговори считам темата за приключена! :wink: