PDA

View Full Version : приятел - сектант?;(



someone...
05-21-2007, 22:13
здравейте на всички! значи имам притеснения, че един мой много близък приятел посещава секта.. всъщност почти сигурна съм.Той ми е казвал,че отдавна ходи на "църква" и там четат Библията, говорят си и било много хубаво, но твърдо ме убеждаваше, че това не е секта и аз не го приемах много сериозно това негово ходене на църква.НО напоследък започна да се държи много странно:( започна да говори разни неща,че иска да се променя ,да става по-добър.. да се държи добре с всички, да е приятел с всички, дори и с тези,които не харесва;( държи се някак си по-студено.. дори не иска да споменава за секс (което е нетипично за него).На пръв поглед не изглежда кой знае какво ,но това поведение просто не е нормално за него.. Започна да ми говори как искал все по-често и по-често иска да ходи на църква и да чете Библията... :( Таа въпроса ми е кажете ми нещо повече за сектанството ? как мога да му помогна да се отърве от тази нагласа и да спре да посещава онова място? ;(

BlueDevil
05-22-2007, 07:14
Апфф спокойно. По това, което ми описваш съдя, че приятелят ти е евангелист. Имам близки евангелисти, не е страшно. Мисля, че си имат тяхна Библия, малко по-различна от нашата, основният й замисъл е същия. Четат я постоянно, тя ги води при действията им. При тях това не е една книга, която прочиташ и захвърляш, тя им е като ръководство за живот. Основната им идеология е доброто. Стараят се да са добри с хората, дори когато не срещат добро. Опитват се да научат хората около себе си на добро. Колкото до секса, против извънбрачния секс са, а приятеля ти сигурно още не е женен :) Пък и дори да прави секс, за тях той е нещо лично, за което е греховно да се говори.
Църквите им, доколкото аз знам, са като по филмите, там, където се събират негри основно и пеят в църквата. Абе... протестантска църква, ама не са точно протестанти.
Не са опасни за никого, освен за собствения си бюджет. Църквата ги учи да дават една десета от това, което имат, на близък в нужда.
Да, те са секта, защото срещу секта в тълковния речник ще намериш - "група, отделена от официалната религия". Но тяхната секта не е като тези, които изповядват някакви езически вярвания, правят жертвоприношения или пък, като тези, които те карат да завлечеш там цялото си семейство =, заедно с покъщината и накрая като се осъзнаеш, си останал с нищо. Не, тяхната църква (защото с днешните разбирания за секта е обидно да ги наричаме така) не е опасна за никого. Може би са малко досадни, като говорят за Господ и се опитват да те накарат да отидеш в тяхната църква, но това е само. Правят го, не като другите за да си събират хора в дебрите на сектата, а защото вярват, че като привлекат повече хора към себе си, светът, в който живеем, ще стане по-добър. Това е.
Ако имаш въпроси, питай, ще се опитам да ти отговоря.

малкОто0о0о
05-22-2007, 08:55
Ами,заобиколени сме от нея и постоянно се сблъскваме с това ''чудо'', което е сякаш вече нормалното ежедневие... Да, но на някои това не им е приятно... Искам да попитам вас-вие как се справяте с простотията, какъв метод сте избрали, за да не ви вреди ?

despered
05-22-2007, 09:46
Blue_Devil{F} a ima li nqkakav nachin da se izmakne toi ot tova?zashtotoo kolkoto i da e, ne e mnogo priqtno da ti se govori kak chete bibliqta, kak bila mnogo interesna i t.n.. i ako ima nachin, kakuv e toi, taka che da ne se razsurdi mom4eto ii da prodalji jivota si bez bibliq i sekti;/

someone...
05-22-2007, 12:13
Да, аз също искам да попитам дали може по някакъв начин да го накараме да спре да ходи на тази църква и да си бъде пак същия както преди - жизнерадостен, енергичен, винаги усмихнат... а не уравновесен и спокоен както е сега;( говорещ само за промени с него към по-добро.Ние му говорим, че искаме отново да си е същия и че не се нуждае от промени и че това,че чете Библията и ходи на църква не го прави по-добър от другите.. според мен всичко си зависи от самия човек.Може да си ходил 3-4 пъти в живота ти на църква, но пак да си добър и отзивчив.. НО той не ни слуша, твърдо е решен да се "промени" :( кажи ми има ли някакъв начин да му повлияя така, че да се откаже от това нещо.. знам,че ще е много трудно, но....

Muse_of_Madness
05-22-2007, 13:55
Да, аз също искам да попитам дали може по някакъв начин да го накараме да спре да ходи на тази църква и да си бъде пак същия както преди - жизнерадостен, енергичен, винаги усмихнат... а не уравновесен и спокоен както е сега;( говорещ само за промени с него към по-добро.Ние му говорим, че искаме отново да си е същия и че не се нуждае от промени и че това,че чете Библията и ходи на църква не го прави по-добър от другите.. според мен всичко си зависи от самия човек.Може да си ходил 3-4 пъти в живота ти на църква, но пак да си добър и отзивчив.. НО той не ни слуша, твърдо е решен да се "промени" :( кажи ми има ли някакъв начин да му повлияя така, че да се откаже от това нещо.. знам,че ще е много трудно, но....
Ах, проклет фанатизъм...
Ако се опиташ да го откъснеш от църквата, може да се раздели с теб. Но ако си готова да поемеш риска седнете да си поговорите на религиозна тематика, убеди го, че Бог не съществува или ако съществува, то той не представлява само доброто, че рилегията е създадена за контрол на масите... такива ми ти работи, надявам се да си достатъчно информирана по такива въпроси...

BlueDevil
05-22-2007, 15:48
Ами няма начин да го откъснеш насила, освен ако той не поиска. Уникално грешно е това, да му казваш, че Бог не съществува, ще го откъснеш завинаги от себе си. Има Бог, но хората го наричат по различен начин. Не ми се развиват сега теории за съществуването му. Поговори с приятеля ти не за отказването му от църквата, в нея няма нищо лошо, а по-скоро за това, че като се забавлява, той не прави грях. Добрите хора също се забавляват, в това няма нищо лошо. Тяхната църква не ги учи на отшелничество, така че не би трябвало да има проблем да го разбере. Моите роднини са си нормални хора, с единствената разлика, че се молят преди хранене и че пият само червено вино и никакъв друг алкохол. Та дори мюсюлманите са по-набожни и вглъбени в религията, а тяхното си е официална религия. Не го откъсвай от мястото, където намира мир и разбирателство, не го отказвай от надеждата му за по-добър свят. Просто му обясни деликатно, че може да бъде весел човек и това да е угодно на Бог, и че може да говори и на други теми, освен религията си, което също не е грях. Опитай се да вникнеш в неговия свят и да се разбираш с него, така както съм успяла аз. С тези ми роднини се карам за всичко друго, само не и за вяра :-)

someone..
05-22-2007, 21:32
охх незнам,обаче имам чувството,че става все по-зле.. започва да говори за някакви ориенти, че бил избран.. Всъщност с една моя приятелка започнахме да го разпитваме по-подробно, разровихме се в и-нет, разпитахме разни познати в града и всички ни казват, че това е СЕКТА:( Когато го попитахме как е попаднал там той каза, че когато отишъл на тренировка (той тренира баскет) там са били някакви американци, които също посещавали това място и започнали да им говорят,че той и още едно момче са ИЗБРАНИ (другото момче също тренира). И така двамата са започнали да ходят на "църква" и да се събират с тези хора ..но другото момче е спряло да ходи от 3-4 месеца, защото техните са му забранили! моят приятел продължава да ходи... а най-лошото е,че си е повярвал че е избран и че не може да разговаря с човек,който дори не е виждал Библия.. че едва ли не говори с нас на различни езици, че не го разбираме:( кажете ми това нормално ли е за едно 17 годишно момче?! съжелявам, но не мога да го приема това и да "вникна в неговия свят".За мен не е нормално едно толкова жизнерадостно и енергично момче да се превърне в толкова уравновесен, спокоен и говорещ за религии, Библии, вяра и т.н...

deem
05-23-2007, 07:32
Щом са били американци, това може да са т.н. мормони. А между другото приятелят ти с руса коса ли е ?

BlueDevil
05-23-2007, 08:33
Опа, американци като са, сигурно са мормони. За тях не знам много, освен, че са добре възпитани, строго облечени и горовещи развален български. Но те СА СЕКТА да и е добре да измъкнете приятеля си оттам. Не мога да съм много полезна, но ще опитам. Преди да се забърка с тея бил ли е религиозен? Кръщаван ли е в църква? Техните православни християни ли са? Ако да, опитайте да му въздействате с приказки за тази вяра. Те наричат Господ със същото има - Иисус Христос, но щом Той е един, защо тогава и поклонниците му да не са единни? Защо не посещава нормална православна църква заедно с другите миряни, ами ходят по разни апартаменти да си правят "църковните" сбирки. Наблегнете на разликата в светостта между православен храм и нечии апартамент.
Ето малко информация за мормоните и тяхното учение:
http://akartchinski79.blogspot.com/2006/01/blog-post.html
http://www.novzavet.net/main2.php?RID=15&AID=74
Wikipedia (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8)

05-24-2007, 21:23
Щом са били американци, това може да са т.н. мормони. А между другото приятелят ти с руса коса ли е ?

Амиии не.
Иначе наистина нещата са сериозни.Аз ги усещам.Вече казах на наще и се надявам да ми помогнат да направя нещо, защото трябва да го измъкна оттам.Няма да позволя да му промият мозъка;( !!!

dobrotomomche
05-26-2007, 14:53
Emi kaji kakva religiq izpovqdva.I ne vijdam kakvo losho ima choveka da si hodi na cyrkva,da chetat bibliqta i da opoznaqt bog!Tova che momcheto ne e kato ostanalite ne go pravi nenormalen.

dobrotomomche
05-26-2007, 15:01
op izvinqvam se ne 4etoh po nadolu :(

1990
05-26-2007, 15:03
да еба и кирливите сектанти такива според мен са за пребиване и никога не бих имал за приятел такъв изрод :smt067

N0_feAR
05-26-2007, 18:07
да е** и кирливите сектанти такива според мен са за пребиване и никога не бих имал за приятел такъв изрод :smt067
да но момчето не е виновно,че са го баламосали и постепенно е станал сериозен,намръщен,без никви забавления.Бе кофти ситуация,стискам палци всичко да се оправи с приятеля ви и дано го измъкнете от тая секта!

TORBALAN
05-27-2007, 09:38
абе тфа е отка4ена работа с тиа секти .. промиват им мозъците там .. по добре се опитаи да го откажеш по некаф на4ин..

05-29-2007, 19:45
Да ви е*а и ограниченото мислене... всеки човек е свободен да прави каквото си иска и никой няма право да му променя вижданията, вярта и т.н. Какво ви прече момчето - това, че вярвал в Бог и искал да бъде добър?
Вие въобще знаете ли значението на думата "секта"... а и защо първо автора на темата не се заинтересува каква е тази църква, защото има голяма разлика м/у протестантска църква и сектанска?
Аз пък бих ви казала, че момчето хубаво се е ориентирало... вместо като повечето тъпи тинейджъри да мисли само за е*бане и купони :twisted:

gabbybon
05-29-2007, 20:22
Еми хората които са попаднали в тези секти са закъсали яко защото от там много трудно се излиза! :? :(

Poredniq
05-30-2007, 05:38
закъсала си ти бе заблудена-ебати тупаните! Да откриеш нова религия е нещо супер яко. Христянстовото не е секта бе тъпаци! Да ви се*а на ограниченото скапано прагматическо мислене. Преотркил е себе си и е намерил своя идеал в тва бе... аре поне малко уважете решението му какъв исак де скапани егоисти! :smt011 не искал да прай повече секс с нея и за тва е бил изпаднал много надолу.... аре стига бе зифилмирани... ебаси :evil: и кво кат е различен е зел така ли бе!? Аман от такива кат вас :smt018

tears_of_anger
05-30-2007, 06:04
zdr:}} ima6e mn komentari za tova 4e tvoq fr moje da pravi kakvoto si iska,no mislq 4e horata,pisali tezi komentari ne znaqt to4no kakvo ozna4ava tova.v moq klas ima edno momi4e koeto e evalgelistka i mi e razkazvala nqkoi raboti,rabotata e tam 4e cqloto im semeistvo sa evangelisti.a kakva religiq izpovqdvat roditelite na tvoq priqtel?tazi drasti4na promqna naistina ne e normalna.6tom ste priqteli sigurno poznavat tehnine i moje bi trqbva da govori6 s tqh...no ako misli6t 4e moje ne6to da mu napravqt,smis1l da mu vikat ili t.n. opitai da govori6 s nego.az s1m izto4nopravoslavna...ne s1m fanati4ka de...ama hodq 1 p1t na c1rkva v meseca...moje da go zavede6 i da gi pogavori s1s nqkoi pop...nadqvam se da mu doide ak1la,za6toto za sektite znam dosta i ima mn hora,koito pod sektantski vliqniq sa se izd1nili...no nai vajnoto e da ima6 zdrava psihika i da ne se poddva6...jelaq ti uspeh i da kaje6 posle kakvo e stanalo...

Poredniq
05-30-2007, 06:20
не обичам да хейтвам а и ме радват такива коментари като твойте-радваш бе човек :-) виж са - момчето е приело някакварелигия може би защото наиситна вярва в това и просто е зпаочнал да вижда нещата по тоя начин. Не мисля че си имaте на идея какво е някой да застане срешу вас и по ваша собствена воля да ви разправи за една рилигия и да ви я обесни. Да намериш нещо в коетo да вярваш за мене поне е велико. Приятеля ти е отркил нещо в коетo вярва и оп-сички тръгват да реват колко било изпаднало момчетo-настрани не онзачава надоло: това че е по различен не ви дава право да му казвате заблуден

deem
05-30-2007, 15:16
Poredniq,

сколонен съм да се съглася с теб.