PDA

View Full Version : Заведение?Парите не стигат?



05-25-2007, 10:18
Ситуация: Излизате с приятели, съгласявате се с предложението да идете на заведение, като мислите, че става дума за кафене, но в крайна сметка сядате в пицария/механа/капанче/закусвалня- абе там дето се яде. Финансите ви обаче са ограничени, какво правите в такъв случай, споделете. Нека това бъдат и съвети, как да се измъкнем от неудобната ситуация.
:arrow: В случай, че наистина нямате пари може да направите следното:
-Дръпвате настрана този от компанията, с когото сте най-близки, обяснявате му ситуацията и го молите да ви услужи
-В случай, че сте по-нахални или просто сте много добри приятели, казвате "Забравих си парите...Някой ще ме почерпи ли?"
-Преди да сте поръчали отивате до тоалетната и на връщане казвате, че току що са ви се обадили и трябва веднага да тръгвате, като се извинявате за неудобството
:arrow: В случай, че имате все пак някакви пари:
-Поръчвате пържени картофки /без сирене/ и наливна бира /малка естествено/
-Поръчвате шопска салата и една /малка и евтина/ гроздова
-За момичета- поръчвате най-евтината салата от менюто и минерална вода, като се оплаквате от строгата диета, която сте започнали
-Поръчвате си само нещо за пиене, като казвате, че преди да излезете сте преяли
:arrow: Ако не искате приятелите ви да разберат, че нямате пари, или просто ще ви е неудобно да си преживяте салатка, докато другите хапват голяма пица или нещо подобно, винаги остава варианта да си тръгнете с някакво подходящо извинение...
И така, какво правите вие, изпадали ли сте в неудобни ситуации в заведение, имате ли нахални приятели, които искат все да ги черпите, изобщо всичко по темата- вие сте.
Аз имах една много неудобна случка веднъж. Всеки ден си пиех кафе в едно заведение, преди да ида на училище. Както обикновено седнах и си изпих кафето, изпуших си цигарата, бръкнах си в джоба и... ужас! Няма ми ги парите, изгубила съм ги! Бяха останали само трийсет стотинки /кафето беше четиресет тогава/. Направо щях да умра от срам, толкова неудобно ми стана, чудя се какво да правя, няма никой познат около мен /лош късмет, друг път имам по пет-шест познати в заведението/, още малко ще се разрева... И какво да се прави, отивам на бара, така и така, изгубила съм си парите и не ми стигат десет стотинки, ще ги донеса след малко, предложих да си оставя чантата даже в залог... добре че хората си ме знаеха, че съм редовен клиент и нямах проблеми, в междучасието взех на заем стотинките и си ги занесох... Знам че звучи смешно, толкова зор за едни десет стотинки, ама никога няма да забравя какъв срам преживях тогава. Сега винаги като седна някъде, първо проверявам колко пари имам.

Ice_Queen_
05-25-2007, 11:13
Нямаш достатъчно пари за пицария - " ООО не ми се ходи на пица,преди малко ядох" - така хем се застраховаш че ако все пак отидете и си вземеш само за пиене,няма да те гледат странно.
Тва др за салатата и водата също става.
Иначе не ми се е случвало,по простата причина че винаги гледам мн стриктно колко пари имам и имам на по 2 места -както авторката каза -да не изчезнат от едното място.

Presley
05-25-2007, 13:15
Тъпа тема.При такова положение всеки ще се сети какво да направи ,не е толкова сложно.А и преди да се наядеш ще се хсетиш че немаш пари ;-)

`Death`Whore``
05-25-2007, 13:17
Казвам си - не излизам с хора, с които не мога да споделя подобно нещо. Ако реша, че е удачно, казвам, че не искам нищо, в противен случай казвам, че не съм избрала - след 2-рия път сервитьорката се отказва. Иначе си поръчвам нещо според финансите си - все ми е едно какво ядат или пият другите. Гледам в своята паничка.

malka_sladuranka
05-25-2007, 13:35
Уфф това ми е редовния номер- да забравя да си взема пари. Ужас. Отивам някъде сядам поръчвам си спокойно и като дойде време за плащането "Опаа..пък аз нямам пари..." Неприятно. Определено ми става неудобно, въпреки, че това ми се е случвало с един от най-добрите ми приятели и с гаджето ми, и после или връщам шарите, или аз плащам на следващия път.
Иначе, ако се случи така, че е петък-събота и съм на червено(получавам джобните в неделя) и излезна някъде, казвам, че не съм гладна или поръчвам салатка и водичка. 8-[

rosskata
05-25-2007, 15:28
Аз не виждам защо трябва задължително да се яде... Другите да ядат, аз ако нямам пари си поръчвам просто кафе...

white_chik
05-25-2007, 17:46
Еми по принцип в мойта компания сме си близки и когато някой няма пари не се срамува да поиска назаем.А ако съм с някви хора,които не са ми толкова близки казвам "току що ядох,не съм гладна",но по принцип гледам винаги,когато излизаме някъде да имам достатъчно пари в себе си

05-25-2007, 18:21
ахах нема такива работи - всеки има пари за семки!

machoka
05-25-2007, 18:38
няма начин да си забравя парите, защото ги слагам при всичките си други документи. Ако съвсееем случайно съм ги забравил, все пак имам банкова карта, а банкомати, готови да ти глътнат по 2лв за транзакция - да ги ринеш.
Само че с моите приятели като излезем имаме традицията всеки път различен човек да черпи, независимо къде идем. Като ядем в заведения - един път един плаща сметката на всички, друг път друг.. общо взето до 50-70лв се наяждаме и напиваме..

fulldelight
05-26-2007, 12:40
Амиии с най-близките ми фр сме се черпили по 1000 пъти един-друг. Все пак, когато нямам достатъчно пари не ходя да им искам, ами просто си поръчвам нещо по-скромно. А номера със забравените пари ми се е случвал няколко пъти ...ще разкажа един (най-гадния):

Един приятел ме запозна с негова приятелка и се аресахме. И отиваме на 1ва среща - логично е аз да я почерпя. Аз си поръчах кола с лимон, а тя - натурален сок. На пръв поглед скромна повъчка, но нали тряяше да се правя на гъзар и я бях завел в едно кафе, където сокчето беше 4.50.....и лафим си, сичко точно и става време да си ходим и аз си вадя портфейла и гледам пари НЯМА !! И в тоя момент се сетих как снощи майка ми ми даде 20лв и аз ги оставих на бюрото с мисълта ПОСЛЕ ДА ГИ СЛОЖА....и няма да ви казвам какъв срам изживях....

05-26-2007, 12:44
ще си взема нещо за пиене и толкова :D

Barbie
05-26-2007, 12:52
"Ооо, хора, аз нямам пари. Може ли да свия от някого и утре да му ги върна?" Принципно не е проблем. Аз винаги давам пари, когато на някого му липсват. С една приятелка до миналата година толкоз пари си дължахме една на друга - все някоя се оказваше без пари в себе си. А пък ако не държа толкова много да консумирам, просто не поръчвам нищо - "Не си нося пари, пък така или иначе няма да заслабна чак толкоз, не е фатално." Не се чувствам нито засрамена, нито притеснена.

KiLLeR_InSTiNkT
06-01-2007, 08:00
Ами поръчвам си нещо за пиене примерно, ако нямам достатъчно пари за ядене... Почти винаги ми е било неудобно да искам пари от другите, но понякога ми се е налагало. Дори да съм само с 2 лева в джоба гледам да си поръчам нещо, което е до 2 лева и така... Срам не срам това е, другите не са длъжни да имат пари и за мен.
От друга страна, когато имам повече пари гледам да почерпя някой, който хич няма - ще ми е неприятно аз да ям и човека, който е с мен да седи на сокче. Той после ми връща жеста, когато ситуацията се обърне. С приятелите сме били на този принцип, но въпреки всичко гледам колкото се може по-рядко да се получава така.

Mimka_sweet
06-01-2007, 08:44
Мда ....... винаги проверявам колко пари имам.
И не се е случвало да ме замъкнат на ядене щот най често и др нямат пари :lol:
Обаче ако ми се случи ще кажа че съм яла и ще си поръчам само някфо нещо за пиене :-D

krem4et0
06-01-2007, 10:06
Случвало ми се е 1 път. Просто отидох до банкомата, изтеглих 10 лв и толкова. Ако няма как да изтегля или видя, че имам по-малко пъри от поръчаното(което няма как да стане, защото уж проверявам колко пари имам преди да поръчам) просто казвам на колегите и приятелите да платят вместо мен или да ми дадат 1-2 лв на заем, а аз ще им ги върна като си изтегля от банкомата. добре, че имам някой лев на картата.