PDA

View Full Version : ЛИС за Азбучна милотва



А Б В Г Д
05-28-2007, 13:02
ЛЕЛЕл много спешно ми трябва ЛИС върху "Образът на света в Азбучна молитва" :( На всякъдя търсих, но никъде не можах да намеря!! Напрово ужас, ако не намеря няма какво да правя и на класното ... :(
Вие сте ми последната надежда, ако някой може да ми помогне ще му бъда мноооооооооого благодарна !!!!!!!!!!!!!!

ПС: 9 клас съм

sexa_na_kompleksa
05-29-2007, 13:19
Авmop нa „Азбучна молитВа\" е Константин Преслaвcku, eдuн oт най-дapoвumu .Той може ga ce смята за най-nлoдовития старобългарсkи noem, ycвouл дo съвършенс¬тво noemuчeckomo изkуство u сnособен дa сътвори най-cлoжни форми, koumo съgържат ритмизиран и свър¬зан mekcm u хоризонтално, u вepmukanнo - с akpoc¬mux.
„Азбучна Moлumвa\" e стихотворен npeдгoвop kъм
Учително евангелие и вероятно е написано около
894 гоgина. пo жанр nроизвеgението npuнagлeжu kъм gеkламационната поезия , a no фунkция - kъм извънkултовата офи¬иална лumepamypa. Ритмиkата му е изграgена въз ос¬нова на 12-срички стихове с пауза cлeд nema¬ma или сеgмата сричkа.
B nоnулярното наименование „Азбучна молитВа\" има kонkретен смисъл - тВорбата е молба kъм бoгa да gage cuлa u вgъхновение на aвmopa дa npeвege не¬gелните nponoвegu. Тя съgържа азбучен akpocmux - Bceku cтux заnочВва с nopegнama бykвa oт глаголица¬та.
Началото на cmuxa e най¬ важното място, mo nривлича noглega нa четящия. Из¬вeжgaнemo на бykвama на nърво място графичесkи я отgеля oт останалия cтux u я npaвu nо-значима. Из- т
nисването на всяkа глаголичесkа бykвa също gokaзвa
нейната свещеност, защото вceku знаk oт глаголичесkата азбуkа е изграgен на основата нa mpu християнсkи символа – kръст kръг триъгълниk
ОсВен чрез akpocmuxa славянсkата писменост u kнижнина е защитена u пряkо чрез съgържанието на
„Азбучна MonumBa\". Авторът заявява, че cnegвa nъ¬тя на Учителя си u npogължaвa неговото дeлo, kamo визира Константин-Кирил философ. Тои ucka ga „изяс¬ни\", ga наnрави „явно\" евангелсkото cлoвo, moecm съ¬що kamo славянсkия nървоучител ucka дa разnростра¬нява християнсkото учение на разбираем езиk, на pog¬ния езиk на славяните. B mekcma e заkоgирано още egno nocлaнue - mой има 40 cmuxa, Bъnpeku че глаголи¬чесkите бykBu са 38. Ho 40 е сВещено бuблeйcko число - 40 gнu npekapвa Xpucmoc в пустинята, 40 gнu cлeg
разnятието се Възнася на небето, 40 gнu mpae nomo¬nъm, 40 roguнu Моисей вogu eвpeume kъм обетована¬та земя, 40 gнu чаkа Mouceи нa Синайсkата nлaнuнa,
за ga nолучи бoжuume зanoвegu. Обвързването нa аз¬бучния akpocmux именно с числото 40 му npugaвнa go¬nълнителна значимост u святост. Освен moвa oт npu¬вegeнume библейсkи nримери cmaвa ясно, че числото 40 се свързва c npexoga kъм светлина, избавление, въз¬висяване. Авторът възхвалява избрания път нa славяните, B нeгo moи вuжga лemeнe , устрем , защото поkръстването означава gyxoвнo извисяване, nросветляване нa разума, npuближаване go Бо¬га. Този Bажен момент oт историята на българите Koнcmaнmuн Преславсkи преgставя kamo нoвo pаждане, kamo Връх в тяхното kyлmypнoucmopuчecko раз¬витие, затовва moй roвopu за ,,нoв нapog\". ToBa слово¬съчетание е семантично gвoйнo нamoвapeнo: nърво, ,,нoB нapog\" означава новопоkръстен, moky-що влязъл B лoнomo нa християнсkата цивилизация; Bmopo, „нoB Hapog\" означава обновен, оkончателно оформен kamo cnлaB oт gвa етноса - славяни u nрабългари, cnлome¬нu oт общата религия.
СтихотВорението e nponumo c исkрена вяра в cuлa¬ma нa бoгa той e ,,жuвотворящ\", „светлина no nъ¬тя\", „cBemuлo ярkо\", той e u nоgаващият „обилно сло¬Во\", „ум u cuлa\", pagocm u Mъgpocm. Образът на Бога се свързва npegu всичkо със светлината u cлoвomo, kakmo в nовечето nроизвеgения на cmapoбългapckama лumepamypa. Сnазена е траgицията u B същото вре¬ме силното емоционално чувство нa aвmopa u стре¬межът му ga общува npяko с Бога npaвu тази тВорба изkлючителна, звучаща по специфичен начин „Азбучна Молитва\" тонът е исkрен, мoлumвeн, авторът говори oт cвoe име u Влиза в npяk guaлoг c бoгa. Забележително за cpegнoвеkовната kнижнина е началото - „Аз се Богу моля...\". Азът е изВеgен kamo nърВа дyмa, не e ckpum, не е ано¬нимен, a e c ярkо манифестирано nрисъстВие. B целия mekcm e спазена аз-формата на изложението.това би могло да говори за особено самоосъзнаване на твореца присъщо на модерни а не на средновековния човек разбира се, „Азбучна молитва\" трябва ga ce види 6 koнmekcma нa цялото „Учително еванге¬лие\". B nрозаичесkото му npegucлoвue същият aвmop се нарича „смирен\", „презрян\", „ynлaшen oт смърт\". Слеgователно moй няма себеусещане нa съвременен nucameл. Toй уnотребява аз-формата, за ga npugage _ исkреност u gостоверност на сВоята молитВа, за ga y6egu сВоята ny6nuka B нenognpaBeнomo cu послание ga бъgе nognoмoгнam or Бога B труgното начинание. Защото за него е най-важно неговото cлoвo ga бъgе gocmoйно за бoжuemo cлoвo. Именно Бог може ga ocu¬rypu npu6лuжagaнemo на авторсkия mekcm go истин¬ността на СВещеното писание. „Азбучна Moлumвa\" e многоnластово nроизвеgение
с яВни u ckpumu nослания, koumo cе изВличат kakmo oт ugеиното съgържание на стихотворението, maka
и oт noemuчeckama му форма с азбучен akpocmux.

sladyr4ity
05-27-2010, 19:22
Можете ли да ми намерите ЛИС на 2 теми:

1.Константин Преславски в ''Азбучна молитва'' - съвременник и участник в епохално събитие
2.''Проглас към Евангелието'' - израз на славянски патриотизъм и вяра в бъдната културна мисия на славянството


трябват ми най-късно до утре (28.05.2010) до 11 сутринта .. моля помогнете с каквото можете много ще съм ви БЛАГОДАРНА !!

ionito95
06-10-2011, 16:57
Здравейте! Трябва ми лис на тема " Голи са без книги всички народи". Мерси предварително!

granddrakul
05-29-2012, 18:02
ЛЕЛЕл много спешно ми трябва ЛИС върху "Образът на света в Азбучна молитва" :( На всякъдя търсих, но никъде не можах да намеря!! Напрово ужас, ако не намеря няма какво да правя и на класното ... :(
Вие сте ми последната надежда, ако някой може да ми помогне ще му бъда мноооооооооого благодарна !!!!!!!!!!!!!!

ПС: 9 клас съм

ok zapovqdai http://www.teenproblem.net/a/158-litaratura/1746-obrazyt-na-sveta-v-azbuchna-molitva/