PDA

View Full Version : увод върху нежната спирала



Seducti0n
05-29-2007, 20:31
Здравейте.Мола ВИ да ми дадете увод на -Нежната спирала.Трябва да бъде универсален да може да се използва за различни теми.Благодаря предварително. :wink:

05-30-2007, 16:45
ей сега си написах един за класното, дано ти хареса :
Разказът на Йордан Радичков "Нежната спирала" отразява откъсването на съвременния човек от природата, но и неговото трудно завръщане към съвършенството на заобикалящия го свят. Тази творба ни поставя пред много въпроси, кара ни да се замислим за живота и смъртта, за величието и тайнството на живота, но едновременно ни насочва към развоя на обществото и индивида, към смисъла и безсмислието на постъпките. :-)

cherinka
05-30-2007, 19:20
Увод 1

Йордан Радичков поставя важния въпрос за човека и обществото в своя магически разказ „Нежната спирала”, публикуван в сборник-разкази с едноименно заглавие. Авторът предупреждава, че е нарушено об¬щуването между природата и човека. Проб¬лемът, поставен от Йордан Радичков, е гло¬бален в своите не само художествени, но и философски измерения. Не случайно като ключови думи в произведението се налагат тези за движението като възможност за опоз¬наването на света чрез проникване в себе си. Пътят и кръстопътят, спиралата и кръгът очертават параметрите не само на прос¬транството, през което преминават участ¬ниците в действието, но и на времето. Пътят води към хоризонта, а мислите - към висо¬ките духовни пространства, т.е. има очертан художествен „хоризонтал” и „вертикал”. Пресечната точка между тях е конфликтна. Това всъщност е съдбата на човека в усло¬вен, символен план. На границата между ус¬военото културно пространство и на непоз¬натия свят на дивата природа, между раз¬бирането за шипката като за жив организъм и като вампир стои човекът, без да успее да разгадае докрай тайните на битието. Затова под въздействието на анимизма природата оживява: „Пътят лъкатушеше покрай сама¬та гора, спускаше се... катереше се... Бялата равнина леко се изтегляше и завърташе край нас, смълчаната гора се измъкваше на пръсти назад, най-близките до пътя дървета под¬тичваха бързо, по-далечните се движеха по-бавно и се създаваше илюзията, че гората бя¬га назад с хиляди крака, без дърветата да се застъпват едно друго.”


Увод 2

Иносказателният Радич¬ков художествен свят отправя своите ненатрапчиви, но категорични послания към чове¬чеството, свързани с настоящето и бъдеще¬то на неговия дом - Вселената. Описвайки един ограничен регион, писателят стига до общозначими обобщения за човешката същ¬ност, за отчуждението на личността от при¬родата в съвременния свят, за безотговорно¬то и равнодушно отношение към другите съ¬щества, населяващи Земята. В разказа „Неж¬ната спирала” с необичайния си творчески подход Радичков предупреждава за после¬диците от нехайното и високомерно отно¬шение на човека към обкръжаващата го сре¬да.


Увод 3

В своето творчество Йордан Радич¬ков интерпретира по осо¬бено поетичен начин вечните пробле¬ми на битието, вълнувайки се от човешкото посегателство върху съвър¬шенството на природата-агресия, по¬родена от често пренебрегваната ис¬тина, че човекът е част от тази при¬рода и нейното опазване е неотменен негов дълг.
Разказът „Нежната спирала” е нравс¬твено послание за ненасилие, което пи¬сателят реализира чрез метафорични образи. Те рязко контрастират на жи¬вота и неговото многообразие, материализирани в грубо завъртения срещу шипковия храст камшик, както и в изстрела, отнел живота на дивия гълъб.
На фона на снежния пейзаж, обгръщащ със своята ледена враждебност пъту¬ващите с шейна ловци, Йордан Радич¬ков споделя своите нравствено-етични размисли, извеждайки ги до общозначими обобщения за безценността на всяка частица от природата, а аз-повествованието създава особена атмосфера на интимност и съкровеност.


Увод 4

Радичковият свят е странен, необичаен, изпълнен със знаци, които внимателният читател трябва да разчете, за да вникне в една разнолика действителност и да разбере правилно авторовите послания. Писателят се вълнува трайно от проблемите за отношението между човека и заобикалящия го свят, за естестве¬ната сила на природата и насилието на човека над нея, за хармонията в света. Като любител на приро¬дата и ловец, Радич¬ков познава в детайли полята, равнините и планините и с опитното око на голям художник забелязва промените, които все по-често и по-трайно се виждат в околния свят и които събуждат основателната му тревога за оцеляването му. Човекът, откъснал се от корените на вековната земя, заживял сред техниката и отчуждението на големите градове, все по-рядко се замисля за цен¬ността на природата с нейните живителни сили и все по-неразумно и безотговорно унищожава ней¬ните ресурси. С метафоризма на разказите си Ра¬дичков събужда размисъл за високомерието на чо¬века към околната среда и за скритата заплаха, ко¬ято таи природата - спокойна, изчакваща, но веч¬но будна.
Разказът „Нежната спирала” е представителен за Радичковото творчество. Той поставя въпросите за отношението между човека и природата и за съхраняването на вечните духовни стойности. В по¬вествованието отношението към шипковия храст и простреляната птица се превръща в мярка за чо¬вешка нравственост.


Увод 5

Йордан Радич¬ков е един от най-свое¬образните творци в българската ли¬тература. Изгражда своя повествователен свят чрез художествения синтез на реалното и фикционалното. Творбите му са наси¬тени с осезаем тънък хумор, изграден върху основата на парадоксалното и анекдотичното.
Разказът „Нежната спирала” въвежда в света на природата чрез една ловна история. Авторът навлиза в по¬вествованието директно, без предис¬ловия. С лекота отбелязва характерните детайли: „студен зимен ден” , „ неколцина човеци”, сиво небе и гора, „равнина, покрита със сняг’. Описанието на зимния пейзаж създава у възприемателя определено настроение и го кара да следи живо рисунъка на карти¬ната, който сякаш следва извивките на пътя и движенията на, пространс¬твото: „Бялата равнина леко се изтегляше и завърташе край нас, смъл¬чаната гора се измъкваше на пръсти назад, най-близките до пътя дървета подтичваха бързо, по-далечните се движеха по-бавно и се създаваше илю¬зията, че гората бяга назад с хиляди 1сра!са, без дърветата да се застъпват едно друго.” Човекът е единствен съзерцател на вече сътвореното от при¬родата. От него само зависи как ще го възприеме.

Чакам си благодаря-то!

denislav.92
05-30-2007, 19:38
Абе дай аз да ти кажа едно благодаря, че и на мен ми трябваше :lol:

mariq359
04-27-2010, 11:28
Ами и аз много благодаря, защото това наистина ми беше от полза! :)

mariq359
04-27-2010, 12:44
Ами и аз много благодаря, защото това наистина ми беше от полза! :)

SuNsEt
04-27-2010, 21:39
Баааа..помня я тая Нежна спирала като бях 7 клас.Тоя разказ ми беше толкова тъп,че няма на къде...Както и стихотворенията на Елисавета Багряна. :-o