PDA

View Full Version : Абитуриенти..



_donna_
05-30-2007, 10:46
"Училището било школа за живота – така ни учеха едно време. Сега всичко е различно: и училището, и учителите, и учениците, и учебниците, и министъра, че и баловете. Те пак са си венец на гимназиалното образование, но има семейства, които се увенчават предимно с финансов колапс, след като избутат абитиурентската година. А тя е дълга и тежка. Ако теглим чертата, включвайки тоалети, обувки, бижута, куверти, гримове (предварителни и в самия ден), прически (пак така), солариуми, масраф за близки и познати, сумата набъбва до една нелоша кола, например, или до разходите за две-тригодишно следване в чужбина. За такова нещо обаче „трябва и акъл”, както се казва в популярна напоследък реклама. Акъл трябва да се влее най-паче в главата на всеки родител, решил, че ще се подаде на всеобщата лудост в края на май. Вярно е, че пролетта опиянява, но едва ли е повод за оглупяване. Защото масово се създава (и едва ли е измамно) усещането, че на еуфорията са подвластни в много по-голяма степен възрастните, отколкото свидните им отрочета. Кучето скача според тоягата, е казал народът и е кодирал много мъдрост в тая поговорка. Зрелостниците ще си направят последния ученически купон във всеки случай. Току-виж им било и по-удобно, ако са облечени по-младежки, вместо с тежки брокати, атлази и прочие неприсъщи за възрастта им материи; ако носят нормални токчета, вместо 20-см кокили, които изритват от краката си на втория час и цяла нощ танцуват боси; ако под тоновете фон дьо тен и импресионистичните клепачи и устни се види свежо личице, чиято естествена хубост е само подчертана. Естетиката, обаче, отдавна липсва в живота ни, в която и сфера да я потърсим. Затова няма нищо чудно, че баловете са се превърнали в цигански сватби. Нищо лично! Сигурно има и далеч по-интересни цигански сватби, там поне от ритуалите е останало нещо автентично. В бала романтиката е отдавна бита карта. Висящи от луксозните возила абитиурентски тела не липсваха и тая година. Подпийнали още преди бала младежи с висящи от джобовете бутилки даваха знак, че няма да си спомнят много-много от тържеството и ще го възстановяват предимно по разкази на очевидци. Чалгата кънтеше пронизително от всеки апартамент или заведение, в което родата провождаше чедото на бал (май вече само кючекът е в състояние да отключи купона). А по улиците и в училищните дворове се чуваха в хор единствено цифрите от 1 до 12. Многократно! До откат! Отначало звучно, после все по-прегракнало, но всички абитиуренти със завидно упорство демонстрираха, че са се научили да броят. Поне до 12. Пък и на какво ли друго могат да се изучат във все по-западащото българско училище, върху което всеки един министър напоследък се пробва с „фундаментални”, досъсипващи експерименти. Тежко и горко на тая държава, дето настоящите млади след години ще я управляват!, каза възрастен човек, който наблюдаваше една от процесиите през последните дни. За миг си помислих, че не може да няма и немалко читави деца всред тях. И веднага се сетих, че повечето вече са се запътили навън, към европейските и американските университети. Оставащите ще се броим, ами дано да не я докараме до 12."

статия публикувана на frognews.bg

дали това е просто един прощален купон,за който всеки решава по колко пари да даде и как да изглежда,дали повечето млади хора със средно образование сричат,дали е редна цялата тази истерия около баловете и изобщо какво мислите за тази статия обвиняваща ни в невежество и прахосничество и пълна с пунктуационни грешки?..с две думи-баловете ГЕЙ ли са?

HopeLesss
05-30-2007, 10:56
Тази година и аз бях абитуриентка... Но всъщност забелязах, че нямаше онази лудница от миналите години. Поне в моя випуск нямаше рокли за по 3-4000 лв, нямаше прически в средновековен стил, нямаше тонове грим и т.н. Мисля, че всеки един родител би се радвал да види малкото си момиче преобразено в елегантна млада жена. А в това няма нищо лошо. Живеем един живот. За какво ни е да събираме пари, да ги крием под дюшека и да ги пазим за черни дни, когато можем от сърце да почерпим, защото детето ни завършва, защото вече встъпва в едно ново начало и поема по своя самостоятелен път. Да, малко е пресилено, защото родителите винаги ще помагат, но вече никога няма да е същото.

Не съм съгласна, че училището е пародия. Аз завърших математическа гимназия с успех 6.00. Не смятам, че съм си скъсвала задника от учене за тоя дето духа, защото малко или много имам някакъв умствен багаж, който мисля, че ще ми е от полза за в бъдеще.

Хора всякакви. Ако мислите, че в чужбина хората не позират със скъпи дрехи, коли и бижута, жестоко се лъжете. Разликата там обаче е, че докато обикновените хора не обръщат внимание, то тук всеки иска да е НОМЕР 1, дори само за един ден. Такъв ни е манталитета явно... Но пак казвам, нищо лошо, щом се човек е щастлив, било то и само за един ден... В крайна сметка парите купуват и щастие, а щастието само по себе си е безценно, защото носи незабравими спомени, които да ни топлят и в студената гладна зима :wink:

LunaTriCk
05-30-2007, 12:32
А тя е дълга и тежка. Ако теглим чертата, включвайки тоалети, обувки, бижута, куверти, гримове (предварителни и в самия ден), прически (пак така), солариуми, масраф за близки и познати, сумата набъбва до една нелоша кола, например, или до разходите за две-тригодишно следване в чужбина. За такова нещо обаче „трябва и акъл”, както се казва в популярна напоследък реклама. Акъл трябва да се влее най-паче в главата на всеки родител, решил, че ще се подаде на всеобщата лудост в края на май.
Човек не трябва да съжалява, за нищо. Най-малко пък за някакви си предметни неща. [-( Бала е веднъж, затова трябва да се запомни с хубаво.

mery_andjela
05-30-2007, 13:27
на 18.05.2007 беше моят бал.
роклята ми беше 280лв.,не беше 3-4000лв,но въпреки това се чувствах като принцеса,прическата ми струваше 30лв,но беше много хубава,а гримът-20лв,но не се оплаквам,беше добре.
веселяхме се до 4.30 часа,а след това целият клас отидохме извън града на едно манастирче,за да посрещнем изгревът.чакахме го до 7.00 часа и след това слязохме кам града.
заедно изпихме по едно кафе и кам 8.00 часа си се прибрахме.
това беше най-прекрасното нещо,което ми се беше случвало през живота.имаше малко сълзи,малко усмивки,но все пак бяхме истински заедно и си прекарахме перфектно!
НИКОГА НЯМА ДА ЗАБРАВЯ ТОЗИ ДЕН-'МОЯТ АБИТЮРЕНТСКИ БАЛ'!!!

ekso...
05-30-2007, 13:32
на 18.05.2007 беше моят бал.
роклята ми беше 280лв.,не беше 3-4000лв,но въпреки това се чувствах като принцеса,прическата ми струваше 30лв,но беше много хубава,а гримът-20лв,но не се оплаквам,беше добре.
веселяхме се до 4.30 часа,а след това целият клас отидохме извън града на едно манастирче,за да посрещнем изгревът.чакахме го до 7.00 часа и след това слязохме кам града.
заедно изпихме по едно кафе и кам 8.00 часа си се прибрахме.
това беше най-прекрасното нещо,което ми се беше случвало през живота.имаше малко сълзи,малко усмивки,но все пак бяхме истински заедно и си прекарахме перфектно!
НИКОГА НЯМА ДА ЗАБРАВЯ ТОЗИ ДЕН-'МОЯТ АБИТЮРЕНТСКИ БАЛ'!!!


:smt005

абитЮриентката... :lol:
аз си мислех, че празнувате завършване на гимназия, а то вие сте за основно училище... :lol:

Valar
05-30-2007, 13:41
Просто кратко и ясно:
Всеки сам си решава.

^FaiNt^F
05-30-2007, 19:18
Хубаво е завършването на средното образование да се отбележи. То всеки от нас се 'черпи' за края на една учебна година, та какво остава за едха цяла част от живота му. Дотук-добре. Нататък вече не подкрепям цялата помпозност и тежест на тези мероприятия...то не е цялата рода на гости, то не са целувки от лели, стринки, даряване на крави и кво ли още не....
Отделен е въпросът, че на много от младите хора просто не им отива...да изглеждат...'така' :lol: Много хора на 19 години все още изглеждат деца....а с тези рокли (костюми), тежък грим, токчета...е някак смешно и изкуствено....Най-последния модел коли и т.н...
Всичко трябва да е съобразено с човека и трябва да има стил. Стил, а не кич.
И все пак всеки сам преценява за сеже си. Банално-да. Но факт. Това е една вечер, която няма да се повтори. както и всяка друга вечер няма да се повтори. И всеки сам трябва да прецени как ще се чувства най-добре.

malka_sladuranka
05-30-2007, 19:40
Ами бала на човек е веднъж в живота. Трябва да се пракава добре и да се чувства добре. Следователно всеки сам си решава как по-точно да постигне тези неща. С грим ли, с рокли на които "им виси етикета с цената", с музиката ли - така омразната чалга, на която странно как 90% и знаят текстовете и така нататък...
Айде сега спи ми се.. Нещо не ми се приказва... 8-[

RoyTheReaper
05-30-2007, 21:44
Абсолютно против съм цялата тази суета. ОК, нямам против да се отбележи, все пак повода си е значителен. Нямам против и всички да са официални, поне на мен ми хареса да съм в костюм (за пръв път в живота ми) въпреки че трябваше да позирам пред общината в 35 градусовата жега миналата година около 24 май със сако.

Но някои хора наистина прекаляват. За майка ми и роднините ми моя бал не знам за какво беше толкова важен. Направо ми дойде до гуша да съм център на внимание и нямах търпение всичко това да свърши. Толкова голямо постижение ли е, че съм завършил средно? Та аз през повечето време в гимназията си клатех краката.

А момичетата от моя клас - от 11 клас си бяха избрали кой ще им е кавалера! От началото на 12 клас говореха за рокли, тоалети, гримове и парфюми! Дори правеха планове кога точно ще се разреват! Това вече е извратено. Все пак моя випуск не направи големи изцепки от типа на рокли за 5000 лева, бижута за още толкова и наети лимузини - което минава всякакви граници.