PDA

View Full Version : Straight edge и hardcore - малко нахвърляни мисли



one_more_minute
05-31-2007, 17:03
Искам да започна с това, че знам за другата тема за straight edge и искам да помоля модераторите да запазят и тази..
Тук ще разкажа накратко какво е за мен sXe, как го възприемам и защо продължавам да бъда, такъв какъвто реших преди доста време..
sXe не е само отрицание на алкохол, наркотици и цигари, следва баналност - sXe е начин на живот и начин на мислене.
На първо място sXe е начин да управляваш собствения си живот, да поемаш отговорност за действията си. Не искам да взимам субстанции, които ме карат да се държа по друг начин - това не съм аз. Виждам как влияе алкохола на другите и за мен е тъпо - изглежда неадекватно.
Пък и виждам децата на 10-12 години как пушат и пият за да изглеждат готини и си мисля, че им трябва друг пример на подръжание..
Откакто направих решението за живота си се промених доста. Започнах да виждам нещата по друг начин.. Казват, че и характера ми се е променил.. Аз пък мисля, че има доста още да се променя..
Наскоро се запознах с едно момче.. което също си изкарва яко само със сокче и се разкарва по нощите с тромпет в ръка. Ей такива хора ме надъхват да продължа :)
Straight edge е активност. Непримиримост. Гордост. Сила.
Това значи за мен. Ако наруша обещанието си ще изгубя тия качества.. Ще падна в собствените си очи и ще си изгубя уважението :)
Ще бъда такъв, какъвто си избрах до последния си дъх.
Май това движение вече не е на мода. Доста от приятелите ми се опитаха и се провалиха. Радвам се, че поне започнаха да се замислят. Но за мен няма такова нещо да си straight edge 1 година, или 1 месец, straight edge е клетва. Нарушиш ли клетва, как очакваш да те гледам със същото уважение?
Накрая, това за мен е отделно движение. Което се основава на мирен и здравословен живот, но и отстояване на позициите и на идеите в които вярваш.. Нещо като хипарите, пънкарите, кораджиите.. за мен всичко това е правилно, чувствам, че е така.
Да бъдеш straight edge и по-общо казано, да слушаш хардкор означава да бъдеш активен, непримир, горд... Винаги трябва да се поткрепят положителните идеи...Да си пръв в нещата, които смяташ за правилни, да не се страхуваш.
Да търсиш съвършенството, да се доближаваш до него всеки ден, да държиш на това, в което вярваш. Да си усмихнат и позитивен, да бъдеш себе си, различен и да си индивидуалност.
Това е за мен straight edge. :)

one_more_minute
05-31-2007, 17:09
А и straight edge в никакъв случаи не е примирение с властите... Напротив - вижте колко реклами за алкохол и цигари има, правителстово с всички сили си пази капитала...
Но за правителството няма страшно - това никога не е било комерсиално движение, а и не е създадено да бъде :)

Това е начин - да се пазиш от проблеми - слагаш си слушалките на път за училище и музиката е всичко, което ти трябва. Няма друго движение, което да изразява толкова позитивни идеи по толкова агресивен начин (ако сте слушали по-съвременен sXe хардкор ме разбирате).

Забравям нещо, което исках да напиша, ако се сетя ще го добавя.

Поздрави :)

Boot
05-31-2007, 19:23
Хм... интересно. Преди известно време, всъщност доста, четох някъде за стрейт еджа. И ми изглеждаше зарибително. Цигари не пушех (и все още не пуша), наркотици през живота си не съм пипвала, общо взето само на алкохол се отдавах. и се надъхах да спра да пия. Изобщо и завинаги. Уж някакъв стрейт едж (но аз не го наричам така, защото и ти каза, че не може да си еджър за година, примерно.) И си продължих така - не пушех, не се друсах и новостта беше - не пиех. Изоообщо не ми беше трудно. Не съм усещала непиенето си като проблем. Наистина можех да изкарам така цял живот. С времето обаче самата идея от стрейт едж се превърна в нещо друго - исках сама за себе си да преценя някои неща, да се погледна и такава - общо взето си беше един период на физическо и психическо прочистване (много лично ги приемам тези 14 месеца, през които не пиех). И в един момент си изясних всичко, което исках. Най-вече причината, поради която пиех, а именно - беше ми вкусно (тогава преживявах едни тийнейджърски драми дали не правя всичко в живота си защото и другите го правят и за да съм готина. Е, оказа се че поне не пия за да съм готина в очите на някой друг). След като ми се изясни ситуацията вече не намирах смисъл във въздържанието си, защото наистина обичам биричка, обичам текила, обичам ментичка и винце и още много много неща.
Та в крайна сметка исках да кажа, че един млад човек може да пие не само защото другите го правят. И че има хора, които можем да издържим и без алкохол, но защо да го правим след като ни е готино да пием и не пречим на останалите с пиянството си.

П.П. Съжалявам, че писах толкова много и че беше предимно за алкохола, но просто с останалите неща никога не съм се занимавала.
П.П.П.

Няма друго движение, което да изразява толкова позитивни идеи по толкова агресивен начин (ако сте слушали по-съвременен sXe хардкор ме разбирате).
Това е много хубаво казано, подкрепям със сто ръце.

П.П.П.П. Малко обаче... банално звучи цялото това, което си написал. Преповторени за хиляден път думи, които съм чела навсякъде, където е споменавам стрейт еджа.

мда.

one_more_minute
05-31-2007, 19:44
КОгато за първи път ми дойде на ум да напиша тая тема знаех точно какво ще напиша, но като седнах да пиша само баналности ми дойдоха :)

Важното е да се говори за това нещо, да има друга алтернатива, която да може да се избере. Всичко опира до личен избор.. :)
Ако някое хлапе ще се прави на такова каквото не е , най добре за него е да се прави на sXe :lol:
Поздрави

Boot
05-31-2007, 19:48
Ако някое хлапе ще се прави на такова каквото не е , най добре за него е да се прави на sXe :lol:
Поздрави
Абе това е много позитивно. Ама сигурен ли си че искаш да ви се разводнява ррелигията по тоя начин?