PDA

View Full Version : Есе



ese
06-03-2007, 13:25
Където ми е добре,там ми е родината.
Цицерон

Нека да разберем кой обича своята родина като напише едно есе :P \:D/

06-03-2007, 13:28
България е малка страна. В нея ги няма разкошните английски дворци, величествените католически катедрали, няма ги златистите плажове на Калакабама, няма ги примамливите нощи на Акапулко.
Да, тази екзотика в България я няма. Но има друго, което е толкова близо до нас, че не винаги го оценяваме, не винаги го осъзнаваме. Това е суровата красота на Пирин, хайдушката безбрежност на Родопите, величавото могъщество на Етъра планина. Това е моминската песен на Тракия, това е суровия вятър на Добруджа.
Моята родина е богата не само с природа, но и с историята, и с хората си.
Няма друга държава в Европа, която ХІІІ века да не е сменила името си, която ХІІІ века да е отстоявала себе си и своето бъдеще. Няма държава, която 1300 години да е била арена за борбите на великите сили и въпреки това да е изградила собствена култура, собствен облик.Няма друга държава, чийто принос в световната култура да е толкова специфичен, толкова интелектуален… Създаването на нова азбука, просъществувала векове наред, може да бъде дело само на народ с висока култура, с огромен духовен потенциал.
За това аз се гордея, че съм българин, че моята нация заема достойно място в историята на световната цивилизация.