PDA

View Full Version : Доклад по история



EvAnEsCeNcE_FoReVeR
06-06-2007, 17:49
Трябва ми спешно за утре един доклад за Клод Дебюси, моля ви помогнете ми :|

Seducti0n
06-06-2007, 18:41
Клод Дебюси
Роден на 22ри Август, 1862 година, в Сен Жермен, Франция
Починал на 15ти Март, 1918 година, в Париж, Франция

Клод Дебюси има широко разпространено влияние върху следващите поколения композитори, както в родна Франция, така и навсякъде другаде. Завършил е Френската музикална академия, след което е решил да се отдаде на кариера като композитор, а не на пианист, каквато е била неговата първоначална идея. Неговият доста отличителен музикален език, основно френски, разширило тогавашните граници на хармония и форма с забележително овладяване на нюансите в писането на произведения за пиано и в ръководенето на сравнително голям оркестър. Ахил-Клод Дебюси (на френски: Claude Debussy) е френски композитор, един от основоположниците на импресионизма.

Ахил-Клод Дебюси (на френски: Claude Debussy) е френски композитор, един от основоположниците на импресионизма.

Биография
Считан за един от най-важните композитори на 20-ти век, той прекъсва романтизма от предишния век, чрез отказа си да следва установения « шаблон » и чрез постоянното търсене на тоталната свобода.

Дебюси печели Наградата на Рим през 1884 г. с академичната си кантата «Гениалното дете».

Заедно с Ерик Сати, Клод Дебюси членува в Кабалистичния Орден на Кръста на Розата на Станислас де Гайта и Жозефин Пеладан.

Умира от рак на дебелото черво, по време на немските бомбардировки на Париж през Първата Световна Война.
Значими произведения
За оркестър :
„Следобедът на един фавн“, по едноименната еклога на Стефан Маларме
„Морето“
„Мечтание“
„Игри“
„Картини“
Жига
Иберия
Пролетни кръгове.
За пиано :
„Бергамаска сюита“
Прелюдия
Менует
Лунна светлина
Стъпки
„24 Прелюдии“
„Детски ъгъл“
Доктор Градус ад Парнасум
Колебанието на слона
Серенада за куклата
Снегът танцува
Малкото овчарче
Кейкуолкът на Голиуог
„12 етюда“
„Арабески“
Камерна музика :
Струнен квартет
Соната за цигулка и пиано
Соната за виолончело и пиано
Соната за флейта, виола и арфа.
Опера :
„Пелеас и Мелизанда“ (Посветена на героите от древногръцката митология Пелей и Мелизанда) дано съм помогнала с инфото