PDA

View Full Version : малък спор



06-15-2007, 15:39
спориме с един приятел относно една запетая..


изречението е следното:


"И въпреки това аз искам да го направя."



спора е има ли запетая и ако има - къде?

Valar
06-15-2007, 15:40
Да ви имам споровете!

Boot
06-15-2007, 15:52
И, въпреки това, аз искам да го направя.

LecheR_DeViL
06-15-2007, 15:56
i vypreki towa, az iskam da go naprawq. 100 % ](*,) ](*,) ](*,)

Dragon
06-15-2007, 16:37
i vypreki towa, az iskam da go naprawq. 100 % ](*,) ](*,) ](*,)

MusicIsTheKey
06-15-2007, 17:21
И въпреки това,аз искам да го направя.

`Death`Whore``
06-15-2007, 17:46
Според мен няма запетаи, според родителското тяло, което преподава български език и литература от почти 20 години - също.

sinful`girl
06-15-2007, 17:54
i vypreki towa, az iskam da go naprawq. 100 % ](*,) ](*,) ](*,)

и още 100% от мене ...така се пише ;)

NoDoUbT
06-15-2007, 17:56
И въпреки това,аз искам да го направя.
така е :mrgreen:

KoRn
06-15-2007, 20:02
Сега ще ви демонстрирам как се прави на тест

"И, въпреки това, аз искам ,да го, направя." си асматик ще го кажеш така .... :-s

Qnchety
06-15-2007, 20:03
И въпреки това,аз искам да го направя.

Octofunk
06-15-2007, 20:09
Няма запетаи никъде #-o

HopeLesss
06-15-2007, 20:22
Няма запетаи!

bboy_bunker
06-15-2007, 20:25
хаха :mrgreen: последно? :lol:

shadow4e
06-15-2007, 20:56
Според мен няма запетаи, според родителското тяло, което преподава български език и литература от почти 20 години - също.
И според мен няма.

Ако изречението беше "Навън вали, въпреки това аз ще отида до пазара", щеше да има нужда от запетайка, но в случая е дадена все едно само втората част на изречеинето. /"въпреки това аз ще отида до пазара" = "И въпреки това аз искам да го направя"/.


Но със запетайките определено не съм навътре...

aniezina
06-15-2007, 21:18
i vypreki towa, az iskam da go naprawq. 100 % ](*,) ](*,) ](*,)

и още 100% от мене ...така се пише ;)
и като прибавиш и моите 100% \:D/

06-15-2007, 21:25
И каква е логиката да има там запетайка? По принцип запетайка се пише при сложно изречение, ако двете части на изречението биха могли да съществуват като самосоятелни изречения.

Escarina
06-15-2007, 22:08
Ако е подчинено изречението, то не може да съществува самостоятелно.А се наричат сложни подчинени.Главното изречение е "аз искам да го направя" а подчиненото "и въпреки това".Главните изречения се делят от подчинените със запетайка.Ето ти я логиката.Тези неща се учат в шести клас...

RunawayLove
06-15-2007, 22:25
И въпреки това,аз искам да го направя.

taka e nemoje da ima po 20 zapetaiki aide sa :?

06-15-2007, 23:39
А някой да е чувал за ВМЕТНАТ ИЗРАЗ? Те се ограждат от двете страни със запетайки. Вметнати изрази са "Въпреки това", "Най-вероятно", "Може би" и тем подобни, не особено съдържателни според мен съчетания. В конкретния случай обаче, "И" не е в ролята на конюнкция, а по-скоро влиза ВЪВ вметнатия израз, следователно остава само една запетайка след "това"... И все пак може и да греша /макар че учителката ми едно време казваше за мен: "Не може да има такъв човек, пак няма нито една правописна грешка в работата си" :-D :-D :-D/, понеже от доста време пиша из форуми и съм загубила представа за правопис, граматика и пунктуация.
Мисля, че този спор може да го реши само преподавателката ви по български като идете в понеделник на училище...

06-15-2007, 23:43
В подкрепа на предишното мнение си направих труда да ви намеря малко полезна информация. ЧЕТЕТЕ, ЧЕ ПАК ЩЕ ПИТАТЕ ГЛУПОСТИ:


- Вметнати изрази (предимно глаголни) като: разбира се, да кажем, надявам се, мисля, изглежда, струва ми се, тъй да се каже, напротив, обратно, от една страна, например:
„– Ти, разбира се, няма да допуснеш това.”
„– Това, мисля, е достатъчно. „

- Не се отделят със запетая от другите части на изречението думи като обаче, наистина, може би, следователно, по такъв начин, като че ли, сякаш, навярно, вероятно, очевидно в случаи като следните:
„Той обаче не изпълни обещанието си.”
„– Ти например какво ще кажеш?”

- Ако такива думи стоят в началото на отделно просто изречение, пред тях се пише запетая: „Той искаше да дойде, обаче се разболя.”
- Думи и изрази, пред които стоят съюзи както и, и то и други подобни (с ясно изпъкващ смисъл на обособени елементи в изречението), се отделят със запетая не само в началото, но и в края, ако след тях продължава същото просто изречение: „Градината, както и улицата, беше покрита с дебел слой космичен прах.” Същият израз в следващото изречение няма вметнат характер и затова не се пише запетая след него: „Градината, както и улицата бяха покрити с дебел слой космичен прах.”
- Пред съюзите и, или се пише запетая, когато тя трябва да затвори някой вметнат или обособен израз.
- Пред просто изречение, което започва без съюз, например: „Който не работи, не трябва да яде.”
- Пред просто изречение, което започва със съединителен или подчинителен съюз като но, а, обаче, ала, то, пък, ако, ето защо, затова, че, или, понеже, защото, като че (ли), сякаш и др.
- В изречения, които съдържат повторителни съюзи и – и, или – или, ту – ту или др., запетая се пише в началото на всяко отделно просто изречение, например: „Майка му, ту го галеше, ту го милваше, ту му пееше.”
- Пред просто изречение, което започва с относително местоимение или наречие като който, какъвто, чийто, когото, където, колкото или др., например: „Стигнахме на мястото, където щяхме да нощуваме.”
- При сложни съюзи като само че, ето че, в случай че, макар да, при все че или др. запетаята се пише пред първата им съставна част, например: „Планът е добър, само че трябва да го изпълним.”
- Наречия тъй пред съюза че, както и др. могат да принадлежат към главното изречение; в такива случаи запетаята се пише след тях, например: „Запомних го тъй, че никога няма да го забравя.”
- Когато подчиненото изречение е вмъкнато между частите на главното, то се огражда от двете страни със запетая, например: „Мисълта, че ще замине, го радваше.”
- Когато подчиненото изречение със съюз да пояснява съществителното име, не се отделя със запетая нито в началото, нито в края, например: „Мисълта да замине веднага не го напускаше.”

- Пред съюза и се пише запетая, когато тя е необходима за ограждане на предшестващо подчинено изречение, вметнати или обособени думи, например: „Гостите бяха посрещнати от господин Янчулев, кмета на гр. София, и от представители на общините в града.”
- Пред съюза и не се поставя запетая, когато той свързва съподчинени изречения, например:
„Свърших най-после работата, която ми беше възложена и за която мислех постоянно.”
„– Разбрах, че вече съм свободен и мога да продължа работата си.”

- Не се пише запетая за отделяне на прости в рамките на сложни изречения пред съюза да, употребен еднократно, например: „Вън се зачу да свири хармоника.”
- Съподчинени изречения, които започват със съюза да, се отделят помежду си със запетая, например: „Искам да остана тук, да започна някаква работа, да припечеля някой лев.”
- При повтаряне на съюза да в последователни, подчинени едно на друго изречения, не се пише запетая, например: „Исках да го помоля да ми услужи.”
- Пред съюза да се пише запетая, когато тя е необходима за ограждане на предшестващо подчинено изречение, вметнати или обособени думи, например:
„Премиерът се опитваше да убеди хората, недоволстващи от покачването на цените, да не купуват, но по-скоро да гладуват.”
- При сложни съюзи за да, без да, преди да и др., запетая се пише пред предлога, например: „Отиде си, без да каже нищо.”
- Когато съюзът да не стои в началото на просто изречение, то не се отделя със запетая, например: „Капитанът заповяда всички моряци да излязат на палубата.”
- Допуска се употреба на запетая пред косвен въпрос, когато той стои след местоимението това или след съществително, например: „Резултатът зависи от това, дали ще получим помощ навреме. Смущаваше го въпросът, дали не се е издал с плахото си поведение.”
- Когато косвеният въпрос стои в началото на сложното изречение, той се отделя със запетая от главното: „Дали това беше вярно, той още не знаеше.”
- Допуска се употреба на запетая между два съюза, поставени един след друг като но ако, а когато, но тъй като, но щом, но който и пр. например: За това и не стоеше много вкъщи, а когато (не: ...вкъщи, а, когато) беше там, поръчваше да казват, че го няма.
- Не се пише запетая също и между съюз и следващо деепричастие или причастие, употребено като обособена част на изречението, например: „Той искаше да изглежда сериозен, но спомняйки (не: ... сериозен, но, спомняйки си) си за случилото се, отново избухна в смях.”
- Не се пише запетая също и пред относително местоимение и наречия и пред съюзи, когато пред тях стои уточняващо наречие като само, едва, чак, даже, тъкмо, именно и др. или отрицание не, например:
„Това може да разбере само който го е преживял.”
„– Дойдох при тебе именно за да ти помогна.”
„– Попитах не защото не знаех.”

- Не се пише запетая също и пред изрази като който и да е, колкото е възможно, когато и да било, кой знае и др. подобни, например: „Нямаш право да обвиняваш когото и да било.”

`Death`Whore``
06-16-2007, 06:17
Ако е подчинено изречението, то не може да съществува самостоятелно.А се наричат сложни подчинени.Главното изречение е "аз искам да го направя" а подчиненото "и въпреки това".Главните изречения се делят от подчинените със запетайка.Ето ти я логиката.Тези неща се учат в шести клас...
За да има главно и подчинено изречение, трябва да има 2 подлога /както в изречението, което написах току-що/. "Въпреки това" не е глагол!

Disrespect
06-16-2007, 06:21
И, ,въ,пре,ки, ,тов,а ,а,з, ,ис,ка,м ,д,а ,го, нап,рав,я.,,,

_donna_
06-16-2007, 07:03
значи..по принцип това "въпреки че" спада към така наречените "вметнати думи и изрази",които се ограждат със запетайки.само че има едно допълнително правило,което гласи,че когато вметнатите думи и изрази са къси/например:въпреки че,обаче,да кажем,според мен,може би,наистина../,когато те са в НАЧАЛОТО на изречението и играят ролята на ПРОСТО пояснение,което не нарушава интонацията на изказването,не се отделят със запетаи.

кой спечели спора? :smt005

06-16-2007, 07:06
И въпреки това,аз искам да го направя.

Disrespect
06-16-2007, 07:08
кой спечели спора? :smt005

аз 8)

_donna_
06-16-2007, 07:10
=D>

vikipf
06-16-2007, 12:32
Не би трябвало да иума.. Във вметнатия израз няма глагол.. :::

sinful`girl
06-16-2007, 14:06
[quote="Анонимко"]А някой да е чувал за ВМЕТНАТ ИЗРАЗ? Те се ограждат от двете страни със запетайки. Вметнати изрази са "Въпреки това", "Най-вероятно", "Може би" и тем подобни, не особено съдържателни според мен съчетания. В конкретния случай обаче, "И" не е в ролята на конюнкция, а по-скоро влиза ВЪВ вметнатия израз, следователно остава само една запетайка след "това".../quote] =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Reed
06-16-2007, 14:07
Ам,то станах много сигурни 100 %. :lol:

HopeLesss
06-16-2007, 14:11
А някой да е чувал за ВМЕТНАТ ИЗРАЗ? Те се ограждат от двете страни със запетайки. Вметнати изрази са "Въпреки това", "Най-вероятно", "Може би" и тем подобни, не особено съдържателни според мен съчетания.

И какво, според теб следните изречения трябва да изглеждат така:

:arrow: Мария, може би, щеше да си купи блузата, която си хареса в Мола.
:arrow: Най-вероятно, ще ходим на море с приятели.
:arrow: И все пак тя го обичаше, въпреки това.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Учителката ти явно не е била от най-компетентните :roll:

Пак казвам, няма запетая!!!

gabrielka@a
06-16-2007, 17:15
И въпреки това,аз искам да го направя.
А вие-мислещите,че няма запетяи-защо???

teenkopele
06-16-2007, 19:45
И въпреки това,аз искам да го направя.

:wink:

otherworldly
06-16-2007, 19:57
И въпреки това,аз искам да го направя.

:wink:
Също смятам, че е така.. :-)

~MiSs KaUlItZ~
06-16-2007, 20:15
И въпреки това, аз искам да го направя. :wink:
100% съм сигурна :D

ScionOfStorm
06-16-2007, 20:24
И аз мисля така, но всъщност не би ме ебало особено за една такава запетая :>

06-16-2007, 20:28
Според мен няма запетаи, според родителското тяло, което преподава български език и литература от почти 20 години - също.

съгласна съм..
обърнете изречението така: "Искам да го направя въпреки това"
Няма...

drawers
06-16-2007, 20:30
Въпреки това е вметнат израз, който НЕ се огражда със запетаи.

_donna_
06-17-2007, 07:04
за немислещите,които питат нас мислещите,защо няма запетая:



значи..по принцип това "въпреки че" спада към така наречените "вметнати думи и изрази",които се ограждат със запетайки.само че има едно допълнително правило,което гласи,че когато вметнатите думи и изрази са къси/например:въпреки че,обаче,да кажем,според мен,може би,наистина../,когато те са в НАЧАЛОТО на изречението и играят ролята на ПРОСТО пояснение,което не нарушава интонацията на изказването,не се отделят със запетаи.