PDA

View Full Version : TOEFL и SAT



next_reservation
06-19-2007, 06:11
Ще помоля ако е възможно някой по-най простия начин да ми обясните това TOEFL и SAT.
Знам,че е изпит с който ако го вземеш с определен брой точки и можеш да кандидатстваш в университети в Европа и САЩ.
Сигурно още ми е рано,сега завършвам осми клас,но съм решила да уча в САЩ и искам от рано да се готвя,защото после да не ми се струпва наведнъж.И питах класната ми за тези изпити,а тя ми каза само това,цитирам:"Ами това са изпити и ако ги вземеш можеш да учиш където искаш." :shock: Тръгнах да я питам по-такива неща за тези изпити,кога се вземат,абе всичко,защото не познавам никой,който ги е вземал и нямам кого да питам,а тя ми се разяпа да не я питам глупави неща и да не и прекъсвам часа(а имахме час на класа....) :-k
Кажете всичко по-важно поне да знам,кога се кандидатства,какви неща ти трябват,каквото се сетите.И в какви университети и в кои градове може да се кандидатства в САЩ.(Много се надявам да има нещо за Портланд,Орегон :) ).

NightSky
06-19-2007, 07:14
TOEFL (http://bg.wikipedia.org/wiki/TOEFL)
SAT (http://edcenter.elsys.bg/infocenter/bg/info_sat.html)
Заповядай, дано ти помогнат

nest_reservation
06-19-2007, 07:23
Кой клас мога да се явя?

RoyTheReaper
06-19-2007, 07:43
TOEFL е изпит, който показва нивото на владеене на английски език от чужденци (Test of English as a Foreign Language). Използва се за приемен изпит в някои университети в Европа с програми на английски и като сертификация на езиковите умения за Америка. Като трудност CBT беше елементарен, за IBT не знам. Не ти трябва специална подготовка ако вече се готвиш за SAT.

SAT е един от критериите за кандидатстване в американските университети. Подготовка: след като достигнеш определено ниво на владеене на английски, започваш да решаваш много тестове (купуваш си учебници).

SAT e един от критериите за кандидатстване и далеч не е определящ. Хубаво е, че си се усетила от рано, защото много важно е да имаш извънкласни занимания. Започвайки от 9ти клас, запиши се на някакъв спорт, ходи на олимпиади (гледай да ги печелиш), на летни училища и др. Колкото повече извънкласни, толкова по-добре за кандидатурата ти. Желателно е обаче поне по една от дейностите да можеш да покажеш някакви резултати (сертификати, грамоти, медали). Особено ценят спорта и ако имаш някакви успехи лесно можеш да вземеш спортна стипендия.

По време на кандидатстването ти най-посещавания от теб сайт ще стане http://collegeboard.com/homepage?student . Там има някои примерни тестове, както и търсачка на колежи. Там можеш да си избереш университет (в САЩ).

RoyTheReaper
06-19-2007, 07:45
Обикновено хората се явяват в края на 11 и началото на 12 клас. По-рано няма смисъл, по-късно е невъзможно. Ако имаш някакви други въпроси - ще помагам с каквото мога.

^santra
06-19-2007, 08:53
Ти се готви, ама ги вземи някъде към кра на гимназията- 11, 12 клас, защото имат срок, в който са валидни. Ше те излъжа колко години са, но за тоефъл си мисля, че е 2 или 3 години. За САТ нямам идея

Allmighty
06-24-2007, 01:06
Да. Сравнително добри отговори. Бих искал обаче да доуточня нещата. Всеки университет има свой собствени критерии относно кое е важно и кое не е. На първо място, когато кандидатстваш в чужбина са твоите ОЦЕНКИ ! Те са плод на (в повечето случай не се праща подгответо) 4 години труд. Тойфел-а е задължителен изпит за каквото и да е следване на английски език. IBT също е елементарен, стига нивото ти на английски да е нормално, пък и дори Харвард иска 26+ на отделните категорий и 110/120 общо, което е много повече от постижимо. SAT I (САТ 1) или Scolastic Assesment Test-а не цели да изпробва знанията ти по английски език. За него идеално погледнато не ти е необходима подготовка и сериозни знания (формулите са ти дадени примерно), но е труден изпит. Ще ти кажа следното обаче: ако си с добри оценки и добри качества (извънкласни занимания, лидер, добър оратор...) малко университети дават толкова голямо значение на една събота сутрин от живота ти, т.е. твоят SAT. Естествено не може да имаш само 6 по математика, а на изпита 600/800 на математиката ;) Просто в тоя момент си казват- учил е в даскало дупка...

Ако някой се интересува от кандидатстване в чужбина, минал съм през целият процес много задълбочено и имам куп безценно KNOW HOW. Ако някой има въпроси да драсне едно ЛС.

Впрочем на TOEFL imam 114/120 iBT, а на SAT 2200/2400.
Аре бийте това балъци \:D/