PDA

View Full Version : Я да поразмишляваме малко...



machoka
06-20-2007, 19:29
Здравейте,

напоследък намирам нещо тревожно в света около себе си.. всеки един индивид до 20 годишна възраст главно, но много от тях и след това гледат да се вкарат в някакви рамки на социална прослойка..
трябва или да си чалгар и гордо да се тупаш в гърдите като такъв, или въпросните 'Имо-та' или метъл, или пънк, скейтър или блейдър...
ти трябва задължително да си последовател, да си част от такъв колектив или групичка. Задължително трябва да си част от субкултура, това те прави нещо по-специално от останалите, дори от останалите участници в другите субкултури.
От гледната точка на всеки индивид, неговата избрана насоченост в принадлежността е нещо повече от всички останали.

Научили ми някакви 16 годишни пикльовци цялата дискография на някаква метъл група наизуст.. или знаят папагалски 5 комбинации на класическа или ел. китара, накичили се с всякакви пентаграми и флинтифлюшки, черната продърпана и 5 номера по-голяма тениска е задължителна разбира се, даже и за момичетата, които не могат разберат КОЛКО ГРОЗНО е момиче да се облича така... и се мислят за голямата работа.
Скейтърите мислят, че блейдърите са луузери, рапърите - тия наркомани в повечето случаи заклеймяват като простащина чалгата, а всъщност самите те не виждат колко са затънали. Всички пък плюят по манекенките, заклеймяващи всички като леки момичета, макар да не е така /неизключвайки че в повечето случаи наистина е така/, но важното е да псуваш по самата мода от злоба, не по конкретен човек.
Чалгарите знаят наизуст творчеството на Камелия и Ивана и го рецитират по концерти, но в училище се срамят, когато не могат да кажат и един куплет от български автор.

Въобще всичко живо се е свряло в къщурката на собствените си идеали и предрасъдъци и всичко отвъд входната врата бива заклеймявано, а ако не заклеймявано.. то поне отхвърляно безусловно като второ качество. Дори без обяснение.

Никой не може да погледне по-широко, никой няма по-отворен мироглед, надхвърлящ собствените убеждения, ако щете никой не се чувства гражданин на света - дори териториално се делим по мащаби - София срещу всички останали, но и Люлин с/у Младост, а дори и Люлин 4 срещу Люлин 5 -> типично по гето-вски.

Толкова е ограничено всичко.. толкова е пропаднало, че се отчайвам. Сякаш никой не държи вече на развитието на личността -> на образованието, на изучаването на възможно най-много от тези субкултури, придобивайки по-голяма обща култура.. стремежа да научиш всичко на този свят няма да те направи човек, знаещ всичко, но ще те обогати максимално много, ще те направи човек!

Blacklisted
06-20-2007, 19:34
Абсолютно съгласен, но аз не се отчайвам, по - скоро ми е смешно :)

MusicIsTheKey
06-20-2007, 19:40
В момента не ми се пишат романи и най-простичко ще кажа,че те подкрепям изцяло.Отчайващо е.

machoka
06-20-2007, 19:41
В момента не ми се пишат романи и най-простичко ще кажа,че те подкрепям изцяло.Отчайващо е.

Пиши бря, няма само аз да съм най-претакован да си драскам тука.. 8)

Mo6no3
06-20-2007, 19:42
Абе аз в реалния живот това не го забелязвам толкова, кокото по форумите.

Относно метълските блузи на момичета. Найстина на повечето им стой грозно, но има и доста на които им стоят секси. Естествено, ако на фланелката не се вижда лицето на вокалиста на Кредъл ъф Филт или нещо от сорта.

Иначе самият аз смятам тези деления за оабсолютна глупост. Найстина повече чалгари са тъпи, но за да слушаш чалга не е нужно да си тъп, а да имаш ниска музикална култура, но всъщност надали и аз имам кой знае колко висока музикална култура. Със сигурност е по-висока от тази на масата чалгари, но пак съм нула в сравнение с един музикант.

бтв аз 16 годишният пикльо знам цялата дискография наизуст на поне 20 групи (не всичките са метъл) :lol:

Ice_Queen_
06-20-2007, 19:45
Здравейте,

напоследък намирам нещо тревожно в света около себе си.. всеки един индивид до 20 годишна възраст главно, но много от тях и след това гледат да се вкарат в някакви рамки на социална прослойка..
трябва или да си чалгар и гордо да се тупаш в гърдите като такъв, или въпросните 'Имо-та' или метъл, или пънк, скейтър или блейдър...
ти трябва задължително да си последовател, да си част от такъв колектив или групичка. Задължително трябва да си част от субкултура, това те прави нещо по-специално от останалите, дори от останалите участници в другите субкултури.
От гледната точка на всеки индивид, неговата избрана насоченост в принадлежността е нещо повече от всички останали.

Научили ми някакви 16 годишни пикльовци цялата дискография на някаква метъл група наизуст.. или знаят папагалски 5 комбинации на класическа или ел. китара, накичили се с всякакви пентаграми и флинтифлюшки, черната продърпана и 5 номера по-голяма тениска е задължителна разбира се, даже и за момичетата, които не могат разберат КОЛКО ГРОЗНО е момиче да се облича така... и се мислят за голямата работа.
Скейтърите мислят, че блейдърите са луузери, рапърите - тия наркомани в повечето случаи заклеймяват като простащина чалгата, а всъщност самите те не виждат колко са затънали. Всички пък плюят по манекенките, заклеймяващи всички като леки момичета, макар да не е така /неизключвайки че в повечето случаи наистина е така/, но важното е да псуваш по самата мода от злоба, не по конкретен човек.
Чалгарите знаят наизуст творчеството на Камелия и Ивана и го рецитират по концерти, но в училище се срамят, когато не могат да кажат и един куплет от български автор.

Въобще всичко живо се е свряло в къщурката на собствените си идеали и предрасъдъци и всичко отвъд входната врата бива заклеймявано, а ако не заклеймявано.. то поне отхвърляно безусловно като второ качество. Дори без обяснение.

Никой не може да погледне по-широко, никой няма по-отворен мироглед, надхвърлящ собствените убеждения, ако щете никой не се чувства гражданин на света - дори териториално се делим по мащаби - София срещу всички останали, но и Люлин с/у Младост, а дори и Люлин 4 срещу Люлин 5 -> типично по гето-вски.

Толкова е ограничено всичко.. толкова е пропаднало, че се отчайвам. Сякаш никой не държи вече на развитието на личността -> на образованието, на изучаването на възможно най-много от тези субкултури, придобивайки по-голяма обща култура.. стремежа да научиш всичко на този свят няма да те направи човек, знаещ всичко, но ще те обогати максимално много, ще те направи човек!

Тва за Люлин ще го подмина..
Относно това което си написал..Отчайващо е ,но са много малко ИНДИВИДИТЕ,който не се причисляват към някаква " култура".Сякаш всеки търси себе си,и надявайки се да се открие,да се изгради като личност и се причислява към дадена "култура" . В това принципно няма нищо лошо ест..и все пак.Тва вече е абсолютно нормално за тийновете.Най-смешното ,трагично и т.н. е че вместо всеки да израстне с този период от живота си,да го приеме като + (да речем,не винаги) това приобщаване към дадена група от хора,го приема като начин на живот и вместо да се развие като широко скроена личност става или както ти каза - чалгарче ,което мрази метълите или метълче,готово да извади очите на чалгарите и т.н. Така само се насажда омраза едини към други..И тук може да се чуе " Аз ще си правя каквото искам,няма да ви слушам,кеф си ми е така.." Еми че да се оправят..Никой не може да влее акъл на човек,който не е готов поне да опита да погледне нещата от другата страна.И дори и тази хубава тема,ще изчезне,ще бъде прочетена от няколко човека и след тва пак ще се почнат темите "Емотата са яки" " метъл/чалга" и тн..

In4iTu_
06-20-2007, 19:48
Просто сега така е "модно"... Говорила съм и с майка ми по този въпрос. Тя ми каза, че по нейното време е нямало такива деления, което ми се струва по-нормално от случващото се сега. Не казвам, че по време на нейната младост (било е отдавна :lol: ) е нямало хора, които слушат метъл и т.н. , но е нямало чак такива разделения, всеки е приемал музиката и стила на другия.

machoka
06-20-2007, 19:49
Никой не може да влее акъл на човек,който не е готов поне да опита да погледне нещата от другата страна.

Там е работата, че на тази възраст не можеш да влееш акъл на никой.. /имам предвид че никой не приема да му се влива/.. всеки трябва САМ да достигне до правилният извод. Всеки трябва да допусне грешка, и всеки допуска.. разликата е кой си взеима поука и кой съумява да се поправи.

machoka
06-20-2007, 19:51
Просто сега така е "модно"... Говорила съм и с майка ми по този въпрос. Тя ми каза, че по нейното време е нямало такива деления, което ми се струва по-нормално от случващото се сега. Не казвам, че по време на нейната младост (било е отдавна :lol: ) е нямало хора, които слушат метъл и т.н. , но е нямало чак такива разделения, всеки е примал музиката и стила на другия.

По времето на майките ни политическата диктовка не е позволявала друго. Сега е моментът, в който всеки излага свободно себе си на показ, без някой да може да му търси отговорност.

Ice_Queen_
06-20-2007, 19:51
Просто сега така е "модно"... Говорила съм и с майка ми по този въпрос. Тя ми каза, че по нейното време е нямало такива деления, което ми се струва по-нормално от случващото се сега. Не казвам, че по време на нейната младост (било е отдавна :lol: ) е нямало хора, които слушат метъл и т.н. , но е нямало чак такива разделения, всеки е примал музиката и стила на другия.

Сега всеки се напъва да бъде различен,невсякъде може да прочетеш мнения от рода "Бъди себе си,Бъди различен.." . Я пак? Различен,като всеки се стреми да прилича на някой..неосъзнато даже..Да си различен явно значи да бъдеш като някой..

Ice_Queen_
06-20-2007, 19:53
Никой не може да влее акъл на човек,който не е готов поне да опита да погледне нещата от другата страна.

Там е работата, че на тази възраст не можеш да влееш акъл на никой.. /имам предвид че никой не приема да му се влива/.. всеки трябва САМ да достигне до правилният извод. Всеки трябва да допусне грешка, и всеки допуска.. разликата е кой си взеима поука и кой съумява да се поправи.

Оо напротив Мачок :), та нали все от кякъде е тръгнало това " Чалгарите на сапун" и от там всяко метълче ( ще ме прощавате и аз слушам предимно метъл) да го повтаря тва?Явно че може да се влияе..

Mo6no3
06-20-2007, 19:53
Не казвам, че по време на нейната младост (било е отдавна :lol: ) е нямало хора, които слушат метъл и т.н. , но е нямало чак такива разделения, всеки е приемал музиката и стила на другия.
Всъщност хората слушащи тогава рок и метъл са били далеч повече от сега. Мейнстрийм вълната в метъла е 80-те години на миналия век.

Иначе забравих, че най-добрият ми приятел е чалгар. :mrgreen: И цялата "караница" е вопдхвърляне на майтапи от време на време относно чалгата и метъла. :lol:

Blacklisted
06-20-2007, 19:56
В тийн годините или ставаш човек или не, после е трудно да се промениш, пък и това не е от напоследък от мноого мноого отдавна хората се делят по какви ли не чудати причини. Аз колко време не се вписвах в нито една субкултура... винаги са ме дразнели ограниченията им.

Ice_Queen_
06-20-2007, 20:01
В тийн годините или ставаш човек или не, после е трудно да се промениш, пък и това не е от напоследък от мноого мноого отдавна хората се делят по какви ли не чудати причини. Аз колко време не се вписвах в нито една субкултура... винаги са ме дразнели ограниченията им.

Сега си се вписал?И по-добре ли се чувстваш?

bulgarche
06-20-2007, 20:03
Сякаш никой не държи вече на развитието на личността -> на образованието, на изучаването на възможно най-много от тези субкултури
Е как...нали всеки ден се смянят. Днес метъли, утре чалгари, след няког ден и фешъни...всеки ден са различни. Явно не успяват "да си изберат" какви ще са :)
Бих казал че почти нямам нищо против отделните субкултури и всякаквите ориентации. Най-малкото едно без друго не може.
Най-много се дразня от това че всеки втори е "някакъв си" и не може да му се стои насреща, но въпреки това не може да върже едно изречение, камо ли то във връзка своите убеждения и "оправдание" защо "е" такъв?

sh3_1s_7h3_0n3
06-20-2007, 20:09
А не е ли това страх от самотата? Ставаш част от определена прослойка, защото иначе можеш да си останеш сам, отритнат от другите само защото си различен примерно.
Не съм съвсем съгласна с Ice_Queen_, че да си различен непременно означава да подражаваш на някого несъзнателно. Колелото се върти. Нищо чак толкова различно не можеш да измислиш... просто можеш да се опиташ да бъдеш себе си и да изразиш свободно собственото си разбиране. Именно това ни прави различни, че не мислим по един и същ начин.
Сред тийнейджърите сега наистина е модерно да си такъв или онакъв... ако в обкръжението ти са чалгари и ти ако не станеш като тях, рискуваш да си седиш сам вкъщи, докато другите 'куфеят' на поредния хит на Ивана в дискотеката, или другият вариант е да си намериш други приятели, и да потърсиш хора със сходни интереси. Да, ама и това е трудно... и се примиряваш.... и просто и ти ставаш чалгар... за да те приемат... иначе.... :arrow: сам...
:roll: [/b]

Ice_Queen_
06-20-2007, 20:12
А не е ли това страх от самотата? Ставаш част от определена прослойка, защото иначе можеш да си останеш сам, отритнат от другите само защото си различен примерно.
Не съм съвсем съгласна с Ice_Queen_, че да си различен непременно означава да подражаваш на някого несъзнателно. Колелото се върти. Нищо чак толкова различно не можеш да измислиш... просто можеш да се опиташ да бъдеш себе си и да изразиш свободно собственото си разбиране. Именно това ни прави различни, че не мислим по един и същ начин.
Сред тийнейджърите сега наистина е модерно да си такъв или онакъв... ако в обкръжението ти са чалгари и ти ако не станеш като тях, рискуваш да си седиш сам вкъщи, докато другите 'куфеят' на поредния хит на Ивана в дискотеката, или другият вариант е да си намериш други приятели, и да потърсиш хора със сходни интереси. Да, ама и това е трудно... и се примиряваш.... и просто и ти ставаш чалгар... за да те приемат... иначе.... :arrow: сам...
:roll: [/b]

нее имах в предвид,че повечето са пририпали да са различни,а накрая в този си стремеж,заприличват на другите.. :)

Blacklisted
06-20-2007, 20:20
Сега си се вписал?И по-добре ли се чувстваш?

Ами аз не съм си търсил, случайно стана :) посредством една моя любима група, друпнах няколко техни любими пънк и хардкор групи, стана ми интересно, от там научих за стрейт едж и все едно четях собствените си мисли... има 3 правила - не пуши, не пий, не се дрогирай :) никакви други ограничения, а точно тези три неща никога не са ме влечали... Дали се чувствам по - добре, може би... малко :wink:

machoka
06-20-2007, 20:21
sh3_1s_7h3_0n3,

е защо... многократно съм заявявал, че мога да куфея както на Ивана, така и на Аксел Роуз, а на следващият ден да свиря Шопен примерно на сцената. . .

би трябвало, ако искаш.. да си приятел с всякакви групички и да не си отритнат.. така че не опираме до това... а до необходимостта да се класифицираш в някакъв род, но не само това - а отблъсквайки първосигнално всичко останало..

sh3_1s_7h3_0n3
06-20-2007, 20:23
е, да.. то това да си различен в днешно време май е станало по-скоро клише... и то е 'модерно' да се казва... всеки се чуди как да се направи на по-интересен, за да го забележат, а да не бъде забутан в някой ъгъл и да го подминават като пътен знак... МОДА!... :roll:

<black soul>
06-20-2007, 20:24
Съгласна съм с теб, макар че последните два-три реда изобщо не ги сфанах..пък и не се и помъчих. Иначе си прав всъщност.

Та.. в квартала ми примерно не се делим на групи.. честно говоря! Разбира се, повечето слушат чалга, но има и други които слушат рап, трети слушат някви класики и т.н. Има спорове за стиловете музика, но определено никой не гоним за това че предпочита различна музика или се облича различно. Едните са богати, и макар че всеки вижда разликата в начина на обличане и на живеене изобщо, никой не се надценява, защото не всички са такива.

За разлика от даскалото ми. Там всички вървят на групи от по 10 човека. Едните, както каза machoka , се обличат ужасно грозно, изглеждат като комплексарчета, гледат злобно ВИНАГИ и като задминат някой "чалгар" го псуват просташки. Другите ходят с къси поли и оглеждат завистнически момичетата, които минат, като си въртят кичур коса на пръста или мляскат дъвки като някви селяндурки. Тяхните приятелчета слагат розовите блузки на сърчица и мъниста, залижат се, напръскат се с женски парфюм, който отдалече вуни на маргаритки и ходят наперено с тяхните фалшиви очилца. Трети пък знаят само един магазин, обличат се с дрехи само от него, и се хвалят пред всеки който срещнат за това че са си рязали вените.. Тяхните "депресии" пък изобщо не са до мода и музика.. просто на тях им хлопа дъската.

И всичкото тва за кво.. Убедена съм, и никой не може да ми промени мнението, че винаги сме били така... Хората винаги са се деляли на групи.. още в началото на човечеството... Замислям се обаче защо трябва всичките метъли, чалгари, пънкари, фешъни, гъзари, пчелари, месари и тъпанари да се подминават, да се гледат злобно и да се псуват само заради предразсъдъци. Сякаш музиката и облеклото управляват хората.. това е тъпотия..

Мачок, не всички обаче са такива. Много мои приятели, вкл и аз, слушат всичко, нямат само един стил на обличане и никога не преценяват хората отдалече. За тях няма групи или гета. Ето това са нормални хора.

Разбира се трябва в днешно време ТРЯБВА да си от няква група.. иначе си никой.. и дори вие да казвате че се обличате с ваш си стил и не гледате ква е модата, а какви са ви предпочитанията, съм сигурна че не ходите с кварталните курвички, или обратното - с кварталните хипари... и вие сте от някоя група.. защото не можете да сте по едно и също време навсякъде. И не следите само вашите интереси, колкото и да ви се иска. Ето това е лошото... демокрация, демокрация, ама пак се налага да гледаш грозните мутри на ликетата които "определят модата", д***а!

И така.. накрая моя извод : защо се делим на гета - първо, за да не се изпотрепем от спорове... все пак хората винаги спорят, а когато имат различни интереси спорът преминава в бой... и второ, заради простоия. най-вече заради простотия!

sWeEt_SeEd
06-20-2007, 20:25
съгласна съм,че да има деление е малко или много кофти.Но цялата тази работа идва от разликата на тия култури в начина на мислене манталитет, цели , мечти и тн. Ясно е,че има изключения , съвсем не слагам всички под един общ знаменател ,но за мен музиката която слушаш малко или много определя личността ти.Сега-хранете ме,че не можеш да съдиш хората по музиката , която слушат , но нещата са взаимно свързани. За едни целта е да отидат в кръчмата, да слушат Гергана и Глория и да се нaпият с водка...в даскалото срещам такива и чувам такива разговори..за тях Петък е ден мечта...за умственият им багаж няма да говоря...Други като мен чакат поредното парти ,за да изтрещят на макс и след това всичко да си е както преди ..аз обаче не живея с тая мисъл и мога и със това и без това...давам за пример тези два типа, щото единя е често срещан , другият го знам от личен опит...за метали, емота и тн. няма да говоря, защото не съм достатъчно и напълно запозната, а щом е така си мълча!
Та..помислете, какво могат да си говорят тези 2 типа хора. Да, те могат да общуват, да си казват 'Здрасти' да говорят по общи теми, но да бъдат едно цяло, една компания..някак не върви. Просто гледните им точки са наплно различни, което води до нежелание за контакти.Не твърдя,че няма такива случаи-има ,но малко.Найстина зависи от лицата, но е трудно да се получи така...всеки със своята среда и там се чуства свой и добре,открива своята среда и това, което му се нрави най-много...за това са тези култури...за да откриеш себе си в някоя от тях...не говориме за всички псевдо-трута.И все пак има едно изречениице- Our deeds determine us as much as we determine our deeds...та заменете deeds с attitude/way of life/points of view :smt006

`Death`Whore``
06-20-2007, 20:30
Не даваш правилните примери според мен. Описаните от теб хора се водят, че слушат някаква музика, но за тях тя няма никакво значение. Те дори не слушат музика.

Blacklisted
06-20-2007, 20:31
То това е проблема - не можеш да спориш нормално, всеки се зъби, кажа ли че не харесвам Иванa се ще се намерят някви лютаци да ми размахват юмруци, защото не могат две думи на кръст да вържат. Преди имах дълга коса... викаха ми метъл :lol: не съм се обличал в черно, просто имах коса до раменете, кефеше ме, слушам такава музика, но никога не съм влизал в прототипа за метъл :)

sh3_1s_7h3_0n3
06-20-2007, 20:32
sh3_1s_7h3_0n3,

е защо... многократно съм заявявал, че мога да куфея както на Ивана, така и на Аксел Роуз, а на следващият ден да свиря Шопен примерно на сцената. . .

би трябвало, ако искаш.. да си приятел с всякакви групички и да не си отритнат.. така че не опираме до това... а до необходимостта да се класифицираш в някакъв род, но не само това - а отблъсквайки първосигнално всичко останало..

ти можеш да куфееш и на Ивана и на Аксел Роуз, но ти искаш да си приятел с всякакви групички... на повечето им стига да са само в една...
пак изтъркания пример с чалгари и метали примерно... едните псуват другите, др-те им го връщат и те... ти си м/у чука и наковалнята и избираш да си част само от едната, за да можеш да се впишеш... иначе си аут... от 2 стола на земята...
много хора обичат рамките...харесва им да живеят според определени стереотипи на поведение :arrow: и ги спазват. малко са такива като теб, които са широко скроени и могат да избухват на всякаква музика.
т'ва е просто характер илииии...не знам точно, което се формира предимно от социалната среда... 'такива са около теб, такъв си и ти'... а и както Ice_Queen_ каза, че обикновено хората подражават съзнателно или не на другите... защо го правят?

sWeEt_SeEd
06-20-2007, 20:35
Защо пък да не слушат музика...всичко с ритъм е музика...колкото и да мразя чалгата е музика...и на който му харесва може да я слуша, никога не съм била ограничена и уважавам избора на всеки...така и за теб някой може да каже,че това което слушаш, каквото и да е то- не е музика, но за теб е.Всеки приема нещата така както ги вижда през своята призмичка.Сега не ми се спори за 'моята' музика и ,че найстина Е музика...щото ти естествено ще го оспориш, тъкмо говорехме за разделение и пак се проявяваш... с тънки нотки храна...кое е музика и кое не :smt006

machoka
06-20-2007, 20:38
Когато куфееш от сърце на дадена музика, хората ще те приемат 'от своите'.. не зависимо къде ще си утре вечер.. ти си от 'техните'..
и не го правиш позоьорски, просто за да е така.. а защото наистина те кефи 'готината' музика според теб..
готини парчета има във всеки стил..

но тук не говорим само за музика - както споменах борбата е и между байкъри-блейдъри-скейтъри, 'хек-ъри'..гей общество и радикалисти, православни и протестанти. в световен план на религиозна основа и т.н и т.н....

и между впрочем - повечето 'култури' въобще не са близки до нас българите - 'емо'-то до колкото разбирам не е музикална насоченост, а начин на живот и възприятие.. ретро стилът също - не само в музиката, в модата и във всички останали сфери на живота. Какво общо имаме ние с тях.. смешно е... смешно е когато една кауза не е твоята кауза, но я следваш сляпо, незнаейки нищо за нея - но същевременно пак повтарям отблъксвайки всичко останало.. самият ти нямаш обяснение защо така, но го правиш.. инерцията те тегли.

Идеята е в хорската психология.

Blacklisted
06-20-2007, 20:43
Но пък ако живеехме в пълна идилия нямаше да е интересно...

`Death`Whore``
06-20-2007, 20:43
Защо пък да не слушат музика...всичко с ритъм е музика...колкото и да мразя чалгата е музика...и на който му харесва може да я слуша, никога не съм била ограничена и уважавам избора на всеки...така и за теб някой може да каже,че това което слушаш, каквото и да е то- не е музика, но за теб е.Всеки приема нещата така както ги вижда през своята призмичка.Сега не ми се спори за 'моята' музика и ,че найстина Е музика...щото ти естествено ще го оспориш, тъкмо говорехме за разделение и пак се проявяваш... с тънки нотки храна...кое е музика и кое не :smt006
Добре, де, аджеба, защо никой не чете внимателно мненията ми? Неслучайно подчертах една дума.

sWeEt_SeEd
06-20-2007, 20:46
Ами кфо очакваш, в тази държава нищо не е истинско-някъф фалш. Аз и казвам овча държава...тук никой не иска да покаже нещо авторско, а да копира и така ден след ден всички се уеднаквяваме...а дали културите са близки до нас или не...ами това няма значение, това е течение което се пренася навсякъде , а по въпроса колко си тру...това никой не оже да го определи.Как ше кажеш,че едно емо в БГ не е истинско...ами ако найстина е, кой го определя това???...оставяме настрана позиорите...Колко найстина си истински го определяш само и единствено ти самият за себе си и по това как се чувстваш отвътре. :smt006

vikipf
06-20-2007, 20:47
Мога да кжа , че това е най-глупавото разделение... Да добре... Един е члгар, друг метъл, трети пънкар, четвърти смъкнат... И ти все трябва си от някаква група за да може да те опишат с едно прилагателно или съшествително... Това е наистина тъпото. Хората не са плоски образи имат много лица и харесвания. Наистина не е лошо д аима някакво разделение. Все тая е . проблемът не идва от там а идва от породената омраза между различните групички. И ето нещо което ми се случи вчера и наистина ме потресе. Не го очаквах:
Седим у една приятелка и тя повдигна въпроса за групичките. Започна да говори каква съм била каква не съм била. Не съм знаела от коя група съм. Един ден слушам един стил, друг ден -друг. Дрехите ми не са като на някой стил... Започна да ме обеждава колко било глупаво това да не знаеш от КОИ СИ... Не го очаквах наистина. Най-добрата ми приятелка д ами каже , че индивидуалността ми трябва да се промени за да се слея с останалите групички.. Или може би да бъда като нея. Не можагх да го преглътна. Говореше колко съм била тъпа като направя една или друга физиономия.. "Така приличаш на емо, така на някъв техно маниак..." Можете ли да си представите колко много са навлезли тези групички в живота ни щом човекът на който съм споделяла толкова много неща ми каза такива неща... ](*,)
Винаги съм била против всякакво деление и агресия между "субкултурите"... Но как да го спрем като всичко и всички отвсякъде ни обграждат с тези разделения ?

sWeEt_SeEd
06-20-2007, 20:47
Защо пък да не слушат музика...всичко с ритъм е музика...колкото и да мразя чалгата е музика...и на който му харесва може да я слуша, никога не съм била ограничена и уважавам избора на всеки...така и за теб някой може да каже,че това което слушаш, каквото и да е то- не е музика, но за теб е.Всеки приема нещата така както ги вижда през своята призмичка.Сега не ми се спори за 'моята' музика и ,че найстина Е музика...щото ти естествено ще го оспориш, тъкмо говорехме за разделение и пак се проявяваш... с тънки нотки храна...кое е музика и кое не :smt006
Добре, де, аджеба, защо никой не чете внимателно мненията ми? Неслучайно подчертах една дума.

Просветли заблудената душа.. :mrgreen:

machoka
06-20-2007, 20:48
`Death`Whore``, хубав подпис.. ама има и по-красиви мъже от тези :) :smt006

Shadow_Walker
06-20-2007, 20:48
Здравейте,

напоследък намирам нещо тревожно в света около себе си.. всеки един индивид до 20 годишна възраст главно, но много от тях и след това гледат да се вкарат в някакви рамки на социална прослойка..
трябва или да си чалгар и гордо да се тупаш в гърдите като такъв, или въпросните 'Имо-та' или метъл, или пънк, скейтър или блейдър...
ти трябва задължително да си последовател, да си част от такъв колектив или групичка. Задължително трябва да си част от субкултура, това те прави нещо по-специално от останалите, дори от останалите участници в другите субкултури.
От гледната точка на всеки индивид, неговата избрана насоченост в принадлежността е нещо повече от всички останали.

Научили ми някакви 16 годишни пикльовци цялата дискография на някаква метъл група наизуст.. или знаят папагалски 5 комбинации на класическа или ел. китара, накичили се с всякакви пентаграми и флинтифлюшки, черната продърпана и 5 номера по-голяма тениска е задължителна разбира се, даже и за момичетата, които не могат разберат КОЛКО ГРОЗНО е момиче да се облича така... и се мислят за голямата работа.
Скейтърите мислят, че блейдърите са луузери, рапърите - тия наркомани в повечето случаи заклеймяват като простащина чалгата, а всъщност самите те не виждат колко са затънали. Всички пък плюят по манекенките, заклеймяващи всички като леки момичета, макар да не е така /неизключвайки че в повечето случаи наистина е така/, но важното е да псуваш по самата мода от злоба, не по конкретен човек.
Чалгарите знаят наизуст творчеството на Камелия и Ивана и го рецитират по концерти, но в училище се срамят, когато не могат да кажат и един куплет от български автор.

Въобще всичко живо се е свряло в къщурката на собствените си идеали и предрасъдъци и всичко отвъд входната врата бива заклеймявано, а ако не заклеймявано.. то поне отхвърляно безусловно като второ качество. Дори без обяснение.

Никой не може да погледне по-широко, никой няма по-отворен мироглед, надхвърлящ собствените убеждения, ако щете никой не се чувства гражданин на света - дори териториално се делим по мащаби - София срещу всички останали, но и Люлин с/у Младост, а дори и Люлин 4 срещу Люлин 5 -> типично по гето-вски.

Толкова е ограничено всичко.. толкова е пропаднало, че се отчайвам. Сякаш никой не държи вече на развитието на личността -> на образованието, на изучаването на възможно най-много от тези субкултури, придобивайки по-голяма обща култура.. стремежа да научиш всичко на този свят няма да те направи човек, знаещ всичко, но ще те обогати максимално много, ще те направи човек!
А пък аз си ям сладолед и си мисля-от къв зор ти дойде да напишеш тоя роман...?Голяма работа, че някой е такъв, а другия - различен. Понеже няма с какво да се откроят, да се идентифицират - избират дадена субкултура.Всеки иска да е различен.
Изреди проблемите на така наречените субкултури-като гледам, всяка си има своите надостатъци.И какво сега-да ги изтъкваме постоянно ли?...и кои сме пък ние да опрекваме хората, за това какви са?
Надскачането...да, да се мъчиш със всички сили да надскочиш другия и да го плюеш е тъпо.Но да се забрани всякаква конкуренция ли?
И в крайна сметка-нека хората си живеят живота както им харесва!

`Death`Whore``
06-20-2007, 20:48
Мда, моят :) Свинчето ми :smt007

А ако става въпрос за етикетите...аз съм някаква, защото слушам някаква музика. За мен това не е начин на живот, не общувам само с такива хора. Щом и сегашният ми мъж не е метъл...прекаленото вживяване е глупаво.

RoyTheReaper
06-20-2007, 21:05
Аз лично не приемам принадлежността към субкултура за себе си. Аз имам някакви собствени правила, по които живея живота си и съм достигнал до тях чрез размишления и опит. Никой не може да ми каже "ти ще се държиш така, защото истинския метъл се държи така" примерно.

Иначе няма нищо лошо в това хората да се сдружават на базата на общи интереси. Но съм твърдо против конфронтацията. Не може за това, че си пънкар да имаш такова самочувствие, че да отричаш чалгарите и фешъните като по-долна категория хора. Добре, обличат се гейски, слушат симплистична музика ами може на тях така да им харесва! На тях харесва ли им, край, никой няма право да ги критикува повече. И не, не значи, че са нискоинтелигентни или нещо - социализирам с голям брой чалгари, които имат значителни интелектуални заложби. Факт. Най-важното нещо е: оставете хората да си живеят живота както искат, да слушат каквото искат, да се забавляват както искат.

А най ми е забавно когато някой каже "аз съм скейтър, следователно съм различен и уникален, а тълпата слуша чалга". Обличаш ли се по определен начин, държиш ли се по определен стереотип, не може да претендираш за уникалност. 98% слушали чалга. Нищо подобно. 98% чудят с кого да се скарат, задето не слуша тяхната музика. И метълите, и пънкарите, и имотата, и чалгарите, и хаусърите, и всички, които носят някакъв такъв етикет, са част от стадо, следователно са овце.

shadow4e
06-20-2007, 21:12
Здравейте,

Толкова е ограничено всичко.. толкова е пропаднало, че се отчайвам. Сякаш никой не държи вече на развитието на личността -> на образованието, на изучаването на възможно най-много от тези субкултури, придобивайки по-голяма обща култура.. стремежа да научиш всичко на този свят няма да те направи човек, знаещ всичко, но ще те обогати максимално много, ще те направи човек!

Здрасти :) Тук сте се насочили към музиката, но аз ще дам един друг пример. Г-жата по философия ни прочете откъс от едно есе на едно момче от 11 клас. Самото момче се определя като атеист, но на въпроса дали и пирятелите му са атеисти, то веднага отговаря "ДА". В есето си той е написал такива безумни неща... Една от глупостите му беше относно това, че Иисус Христос бил създал Адам и Ева, имаше и още други, от които човек си прави изводите, че той отрича нещо, което дори не знае какво е. За мен това е адски глупаво...

06-20-2007, 21:18
Да ви кажа при децата всеки е себе си. Е, мама и тати им купуват нормални дрешки, които не са нито много фещън, но в никакъв случай метълски или други такива. Като бяхме деца всички си играехме, не се цепихме. Но сега съм на 18 и всеки е някакъв, а само аз не мога да се впиша и само си патя от това.

`Death`Whore``
06-20-2007, 21:20
А защо е нужно да се вписваш?

06-20-2007, 21:22
Щото скапаните жени си падат по определени типове. нали и в този форум тъпачки пишат: "Ама аз обичам само скейтъри.", "Ама аз харесвам фешъни.", "Ама най-много ми допадат метълите.".... Е за тва си патя.

machoka
06-20-2007, 21:23
Щото скапаните жени си падат по определени типове. нали и в този форум тъпачки пишат: "Ама аз обичам само скейтъри.", "Ама аз харесвам фешъни.", "Ама най-много ми допадат метълите.".... Е за тва си патя.

Ами ако искаш да споделяш най-важните мигове от живота си със 'скапана' жена -> впиши се ;)

`Death`Whore``
06-20-2007, 21:24
Хората си падат по хора - по държание, интелект, външен вид, ако щеш. Явно си отчаян от момичетата, но не се стреми да бъдеш някакъв само за да те харесат.

06-20-2007, 21:25
А има ли не скапани? Защото и в този форум, понеже тук се събират по-ъндърграунд хора, викат: "Ама аз обичам ъндърграунд (метъли/пънкари/имота и пр.) момчета като мене." Еми извинете, ама как човек да не поиска да престане да бъде чист като дете от етикетите и да не си лепне един. И наистина, спомнете си, в малките класове пак сте се деляли, но не чак толкова нали? Тогава е нямало чак такова значение да си от дадена група.

krasivata_luvica
06-20-2007, 21:29
В момента не ми се пишат романи и най-простичко ще кажа,че те подкрепям изцяло.Отчайващо е.
=D>

Briseis
06-20-2007, 21:29
Не може да критикуваш другите, докато не погледнеш през техните очи. Цялото това заклеймяване е доста глупаво. Нима музиката определя характера и интелекта? Трябва да се взема най-доброто от всяка ситуация. Ако си бил в дадена групичка, направи си изводите и прецени за себе си. Понякога границите на субкултурата задушават. Имам много примери...
Миналото лято излизах с метълите от моя град. И аз не бях от тях, защото носех обувки, защото се обличах прекалено цветно, защото имах уши за друга музика.Общувах и с други хора, "не-метъли". И в един момент станах излишна.Сега дори не ме поздравяват, а когато им метна ме сочат с пръст и крещят "чалгарка"... Дори и едни приятелки...Според тях съм се променила коренно, а те дори не знаят, че аз продължавам да слушам от всичко по-малко...
Границите, които поставя обществото са прекалено тесни за моите възгледи. Тесногръдието и ограничеността ме задушават. Тук, в интернет ми е по-добре. Нали надскачам тези "препятствия" без излишни негативни последици...

06-20-2007, 21:33
Понеже аз съм конформист по душа, явно ми е време да стана и тесногръд и ограничен като повечето хора, като почти всички. Съжалявам, бих искал да е различно, но ми писна самотата.

Blacklisted
06-20-2007, 21:54
Е, ако си конформист, не виждам какъв ти е проблема :)

Swinkenhoffer
06-20-2007, 22:29
оф, няма ли други теми на разговор в тоя форум? всичко се върти около някви култури и не знам кво... голям праз вече! оня бил пънкар, оня бил имо... негова си работа. нека се радват хората, нека се мислят за оригинални и готини. :)

* тва не важи за повчето метъли. те са гадни по дифолт. :idea:

Swinkenhoffer
06-20-2007, 22:56
а защо да не се възприемат така???

Нима е лошо да искаш да направип някакъв statement???

точно това имах предвид... в смисъл, за кво трябва да се нищят всички тея неща толкова дълбоко и да се дудне 24/7 за разни хора, които дори не познаваме? нека живеят както искат, да мислят каквото искат... от такива теми няма смисъл, защото няма да се налее мозък у ничия глава. :) пък и повечето субкултури не виждам да са направили нещо кой знае колко значимо... освен да се трепят по концерти примерно. :roll: :shock: не може да ми побере акъла как е възможно да има такива не знам и аз какви.

Boot
06-20-2007, 22:57
* тва не важи за повчето метъли. те са гадни по дифолт. :idea:
мразя метъли, по дяволите! :evil:

Mindlessnessnessnessness
06-20-2007, 23:02
Друг въпрос е, че всички, които се стремят да са оригинални и неповторими в същото време се причисляват към някоя от тези групи :roll: Несъвместимо е.

magesniko
06-20-2007, 23:02
^^иначе ше е скучно. :-)

Mindlessnessnessnessness
06-20-2007, 23:46
А има и такива, които успяват да създадат собствен стил :)

Boot
06-20-2007, 23:56
А има и такива, които успяват да създадат собствен стил :)
няма

Mindlessnessnessnessness
06-21-2007, 00:12
Първият метъл? Винаги има пръв...

Boot
06-21-2007, 05:51
хъхъъхъххъ първият метъл ххъхъхъ
Рогатият е в основата на всичко!!!!

machoka
06-21-2007, 07:55
а защо да не се възприемат така???

Нима е лошо да искаш да направип някакъв statement???

точно това имах предвид... в смисъл, за кво трябва да се нищят всички тея неща толкова дълбоко и да се дудне 24/7 за разни хора, които дори не познаваме? нека живеят както искат, да мислят каквото искат... от такива теми няма смисъл, защото няма да се налее мозък у ничия глава. :) пък и повечето субкултури не виждам да са направили нещо кой знае колко значимо... освен да се трепят по концерти примерно. :roll: :shock: не може да ми побере акъла как е възможно да има такива не знам и аз какви.

Не е нужно да има постоянно такива теми, но щом има.. значи хората си задават въпроси.. и то уместно.. не виждам проблем в това да се разискват подобни тематики, можем само да спечелим.. аз само си задавам въпроси и търся обяснения, не съм тръгнал никого да променям. Както споменах - процесът на промяна е важно да го съзре самият индивид.. не да му се налага.. всеки трябва да допусне своите си грешки, от които да си вземе поука. С наливане на акъл не става.

Blacklisted
06-21-2007, 07:59
Дио е първият с \m/ :wink:

Muse_of_Madness
06-21-2007, 08:31
Значи това го написах вчера, но не го постнах.

Еййй, не прочетох всичко, за което съжалявам, но забелязах, че всички показаха колко са индивидуални, съгласявайки се с г-н Модератора.Днес прочетох друг цитат от обичащ мъдростта мъж, който гласеше, че разбирайки една истина, умът е готов да я приеме...
Та...
Човекът е социално същество. Има нужда да принадлежи към някое стадо(познавате самотата, нали?) поради тази си природа. Многото различни такива се оправдават с избора на нас младежите да сме из субобщество с ценности и правила, близки до индивидуалните ни...
Но това твърдение става лесно оборимо поради две причини-1Рядко въобще причината е такава- някои стават пънкари/метъли/скейтъри/етц само защото са били впечатлени от лице от тази субкултура, защото са били принудени от приятели или просто от нужда да придадат някакъв смисъл и величие на съществуванието си. Втората причина е въпросът за индивидуалността и има ли тя почва у нас. Бъди себе си-това е трудно, по-трудно, отколкото да подражаваш... Защо ли? Ами на първо място, не ни е ясно кои точно сме ние. Не сме ли били от малки възпитавани да съвпаднем в определени норми на поведение, не ни ли е бил показван един идеал, който да следваме сляпо, за да не разочароваме близки и приятели, поради срах от закона? Нима медиите не са ни натяквали нещо през ранното ни детство, докато не сме свикнали с него и не сме го приели като еталон за красота/доброта/правилност/нормалност?... Нима езикът ни е достатъчен да изразим индивидуалите си емоции? И чрез всичко това представляваме индивидуалното си АЗ, пречупено през влиянието, оказано му от външния свят, тоест не сме себе си... Някой беше писал, че живее по собствени правила-добра кауза, но нима е възможно сред хората? Един велик ум правилно е казал, че ако ще търсиш себе си, търси го далеч от хората, където никой не би повлиял на личността ти. (Това беше леко различно от темата)
Г-н Модераторе, коя е главната цел в човешкия живот? Налагате ли своята над нас?

Толкова е ограничено всичко.. толкова е пропаднало, че се отчайвам. Сякаш никой не държи вече на развитието на личността -> на образованието, на изучаването на възможно най-много от тези субкултури, придобивайки по-голяма обща култура.. стремежа да научиш всичко на този свят няма да те направи човек, знаещ всичко, но ще те обогати максимално много, ще те направи човек!

Muse_of_Madness
06-21-2007, 08:35
Едно време и аз се ядосвах на ограничените, но сега направо им завиждам...

machoka
06-21-2007, 08:46
Г-це потребителка,
няколко пъти споменахм, че нищо не налагам.. ако си бяхте направили труда да прочетете цялата тема, може би щяхте да разберете.


Ами на първо място, не ни е ясно кои точно сме ние.
Отправната точка на всичко е първо да познаваш себе си.. Ако не е така, как тогава ще познаеш нещо друго?!


Не сме ли били от малки възпитавани да съвпаднем в определени норми на поведение, не ни ли е бил показван един идеал, който да следваме сляпо, за да не разочароваме близки и приятели, поради срах от закона? Нима медиите не са ни натяквали нещо през ранното ни детство, докато не сме свикнали с него и не сме го приели като еталон за красота/доброта/правилност/нормалност?...
В невръстният период от живота - детството е нормално да последваш това, което ти е посочено.. но идва момент, в който съзряваш и започваш да се питаш, аджеба, защо го правя, редно ли е и как мога да променя нещата в друга посока ако това се налага и го искам. Когато станеш ЛИЧНОСТ, тогава идва този момент.


Нима езикът ни е достатъчен да изразим индивидуалите си емоции?
Не е, и за това съществуват музиката, изобразителното изкуство, скулптори, пластики и въобще всякакъв вид изкуство, както и други и средства извън речта, които са способни да ги опишат по-пълно.

ScionOfStorm
06-21-2007, 08:50
Интересно.
Всеки си има дадена социална група, която смята за по-близка и за по-лесна за комуникиране от негова гледна точка. За мен това са повечето хора, слушащи метъл или хардкор да речем, но пък и има доста хора, слушащи съвсем други неща, които ми допадат и с които мога съвсем лесно да разговарям, било то дори на музикална тема. Принципно не мога да разбера тази омраза между различните субкултури, имайки предвид че доста често тя е неоправдана. Защо един рапър да ме мрази, защото слушам друга музика ли? Защо чалгарят да го прави, пак поради същата причина ли? Че нали ако бяхме еднакви всички нямаше да е толкова интересно бе :/
Омраза, омраза и пак омраза, навсякъде, ето и вчерашните изцепи на концерта на Експлойтид, въпреки че там са по-ъндърграунд армии на пънкарите и скиновете, но пак не мога да ги разбера изцяло, но пък и не съм особено навътре в тея неща.
Имам приятели метъли, да :) Най-добрият ми приятел, с който се познавам от 11 години, обаче е слушал точно 10 метъл песни, които аз съм му мятал. Слуша си поп/диско/летни хитове и подобни, и защо ли не ми пречи? Защо ли не ми пречи друг приятел, който си се кефи на Ивана, Гергана и прочие?
Защо като мина покрай Амор да речем с един суичър на Ин флеймс и нищо друго "метълско" по мен чалгарите веднага идват, следват въпроси от типа на "К'во ме гледаш така бе, брадат (още повече че нямам брада :shock: :mrgreen: ), гаден метъл такъв?" и подобни? Аз казвам ли им нещо, преча ли им? Не :)
Тогава защо те трябва да го правят?
Отговорът естествено е, че сме хора. Кво да се правим, такива добичета сме (:

Swinkenhoffer
06-21-2007, 09:11
а защо да не се възприемат така???

Нима е лошо да искаш да направип някакъв statement???

точно това имах предвид... в смисъл, за кво трябва да се нищят всички тея неща толкова дълбоко и да се дудне 24/7 за разни хора, които дори не познаваме? нека живеят както искат, да мислят каквото искат... от такива теми няма смисъл, защото няма да се налее мозък у ничия глава. :) пък и повечето субкултури не виждам да са направили нещо кой знае колко значимо... освен да се трепят по концерти примерно. :roll: :shock: не може да ми побере акъла как е възможно да има такива не знам и аз какви.

Не е нужно да има постоянно такива теми, но щом има.. значи хората си задават въпроси.. и то уместно.. не виждам проблем в това да се разискват подобни тематики, можем само да спечелим.. аз само си задавам въпроси и търся обяснения, не съм тръгнал никого да променям. Както споменах - процесът на промяна е важно да го съзре самият индивид.. не да му се налага.. всеки трябва да допусне своите си грешки, от които да си вземе поука. С наливане на акъл не става.
ъм, какво можем да спечелим от такива теми? по мои наблюдения само караници и псувни. :lol: повечето хора вече са си изградили мнение за някои субкултури и едва ли ще могат да го променят чрез обсъждането на този въпрос из форумите... но след като толкова те гложди - ок. ;)
не знам дали съм права, но понякога ми прави впечатление, че на доста от хората, които се придържат към някаква субкултура, гледаш с лека насмешка и неразбиране. :) един вид... да вземат да пораснат, да престанат с глупостите и гадната музика. :-D

machoka
06-21-2007, 09:22
А, не, защо.. никого не осъждам без да го познавам.. или поне не го правя много често де :twisted:

Но за мен затварянето в даден кръг и битуването само и единствено в него не е най-доброто решение за просперитет на личността )

`Death`Whore``
06-21-2007, 09:23
Разбира се, че е така. :)

koalka
06-21-2007, 09:34
Нямам нужда се причислявам към някои и да се имам за примерно метълка или чалгарка.И определено не мисля, че определям хората по това какви са и каква музика слушам.Не мога да кажа, че един човек, който слуша чалга е тъп, защото познавам много такива, където въобще не са.Друг е въпроса, че тази музика трудно я понасям.Това е от мен по тази дъълга тема. :)

Swinkenhoffer
06-21-2007, 09:34
Но за мен затварянето в даден кръг и битуването само и единствено в него не е най-доброто решение за просперитет на личността )
и за мене, ама не можем да го променим. :) все пак... тези хора са си избрали така да живеят, не е наша работа.

Muse_of_Madness
06-21-2007, 10:03
Не сме ли били от малки възпитавани да съвпаднем в определени норми на поведение, не ни ли е бил показван един идеал, който да следваме сляпо, за да не разочароваме близки и приятели, поради срах от закона? Нима медиите не са ни натяквали нещо през ранното ни детство, докато не сме свикнали с него и не сме го приели като еталон за красота/доброта/правилност/нормалност?...
В невръстният период от живота - детството е нормално да последваш това, което ти е посочено.. но идва момент, в който съзряваш и започваш да се питаш, аджеба, защо го правя, редно ли е и как мога да променя нещата в друга посока ако това се налага и го искам. Когато станеш ЛИЧНОСТ, тогава идва този момент.
След като разбрах, че далеч не си толкова възрастен, колкото си мислех, можем да минем на ти.


В невръстният период от живота - детството е нормално да последваш това, което ти е посочено..
Съгласна.

но идва момент, в който съзряваш и започваш да се питаш, аджеба, защо го правя, редно ли е и как мога да променя нещата в друга посока ако това се налага и го искам.
Дефинирай "редно". Кое е редно и едни и същи неща ли са редни за всеки индивид? Да, става дума може би за морала, който бива спазван в името на общото благо, но това не отнема ли от индивидуалността на всеки? Не сме ли понякога принудени да прогоним най-откровените желания на природата си, защото е противозаконно, неетично?

Но за мен затварянето в даден кръг и битуването само и единствено в него не е най-доброто решение за просперитет на личността )
Нима просперитетът на личността е диктуван от природата на всеки човек? Не преобладават хората, за които това е така. Забелязала съм, че има аристократи по душа и крепостни селяни по душа, както и примеси между тях... Докато едни откриват наслада в мисленето, за други животът е едва ли не "Ядине, пиине и някоя сгодна женица". Последните по същата причина не поставят под въпрос всяка заповед и мъдрост, правят, каквото им е заповядано или втълпено, затова нямат толкова разправии с околните, колкото имам аз, а и намират щастието по-лесно от мен... затова им завиждам.

machoka
06-21-2007, 10:18
Дефинирай "редно". Кое е редно и едни и същи неща ли са редни за всеки индивид? Да, става дума може би за морала, който бива спазван в името на общото благо, но това не отнема ли от индивидуалността на всеки? Не сме ли понякога принудени да прогоним най-откровените желания на природата си, защото е противозаконно, неетично?

Редно, спрямо наложените правни догми и морални такива, съгласен. Но спазването на закона или моралните ценности, наложени от нашето общество те слага само фиктивно в някакви рамки, в никакъв случай не си губиш идентичността. И не, не сме принудени да заглушим у себе си това, което е неетично - стига само да не се водим по етичният кодекс - с думи прости - не ми пречи да тичам гол по улиците, ако имам обоснована причина за това :D


Нима просперитетът на личността е диктуван от природата на всеки човек? Не преобладават хората, за които това е така. Забелязала съм, че има аристократи по душа и крепостни селяни по душа, както и примеси между тях... Докато едни откриват наслада в мисленето, за други животът е едва ли не "Ядине, пиине и някоя сгодна женица". Последните по същата причина не поставят под въпрос всяка заповед и мъдрост, правят, каквото им е заповядано или втълпено, затова нямат толкова разправии с околните, колкото имам аз, а и намират щастието по-лесно от мен... затова им завиждам.
Е да, нали знаеш кои са най-щастливите хора на тоя свят - лудите.. :)

Това, което описваш като вторите е ограничен човек - мислещ само за първичните си задоволявания.. това те прави само фиктивно щастлив, а всъщност едно голямо нищо. Не всичко опира до парите, ядИнИто и сгодната женица.. ако това те задоволява разбира се - няма проблем и така да си живееш.. но дали ще можеш да го наречеш живот?

teenkopele
06-21-2007, 10:19
След толкова разсъждения, анализи и т.н. трудно можеш да кажеш нещо, което да не се повтаря.

Я си представете свят, в който всички сме еднакви, в който няма отделни субкултури...много по-зле от сегашния, нали?

Muse_of_Madness
06-21-2007, 10:49
Дефинирай "редно". Кое е редно и едни и същи неща ли са редни за всеки индивид? Да, става дума може би за морала, който бива спазван в името на общото благо, но това не отнема ли от индивидуалността на всеки? Не сме ли понякога принудени да прогоним най-откровените желания на природата си, защото е противозаконно, неетично?

Редно, спрямо наложените правни догми и морални такива, съгласен. Но спазването на закона или моралните ценности, наложени от нашето общество те слага само фиктивно в някакви рамки, в никакъв случай не си губиш идентичността. И не, не сме принудени да заглушим у себе си това, което е неетично - стига само да не се водим по етичният кодекс - с думи прости - не ми пречи да тичам гол по улиците, ако имам обоснована причина за това :D


Нима просперитетът на личността е диктуван от природата на всеки човек? Не преобладават хората, за които това е така. Забелязала съм, че има аристократи по душа и крепостни селяни по душа, както и примеси между тях... Докато едни откриват наслада в мисленето, за други животът е едва ли не "Ядине, пиине и някоя сгодна женица". Последните по същата причина не поставят под въпрос всяка заповед и мъдрост, правят, каквото им е заповядано или втълпено, затова нямат толкова разправии с околните, колкото имам аз, а и намират щастието по-лесно от мен... затова им завиждам.
Е да, нали знаеш кои са най-щастливите хора на тоя свят - лудите.. :)

Това, което описваш като вторите е ограничен човек - мислещ само за първичните си задоволявания.. това те прави само фиктивно щастлив, а всъщност едно голямо нищо. Не всичко опира до парите, ядИнИто и сгодната женица.. ако това те задоволява разбира се - няма проблем и така да си живееш.. но дали ще можеш да го наречеш живот?
За 1вия абзац-значи можем да бъдем себе си, но без да го показваме, т.е. да не се изразяваме външно... О, да не забравя да спомена възпитанието, което родителите ни дават, очаквайки да сме им благодарни, че са ни научили на праволинейното си мислене, че са ни възпитавали да им се подчиняваме за всичко, без да обмисляме, да бъдем като тях или по-добри, но все пак в същата насока... Не ми се изброява...
за 2рия- остави представите за естетика, всеки от нас е подвижен психоцентър и за всеки съветът представлява това, което възприема. Това е присъщо на живите организми. Също се опитваме да избегнем неприятните моменти и да повторим приятните. Не е ли блажен този, който успява да го направи с толкова малко усилия, на толкова малка цена?

quench
06-21-2007, 13:37
хех, не виждам, защо се карате толкова много за неща, които са ясни с един поглед

за да съм честен, трябва да кажа, че и аз се заблуждавах доскоро за фактическото положение

истината е,че модерната цивилизация навлиза в края на историческия си цикъл
това винаги е свързано - първоначално - с радикални социални и кулурни промени - а в последствие - откровено, с катаклизми - политически, милитаристически, социални и т.н.

изучавайки бихейвиористическите и социологическо-биологичните науки, човек може да открие колко малко в действителност управлява сам поведението си - и че колкото по-интелигентно е дадено стадно същество - плюс, колкото по-интензивна е комуникацията в стадото - толкова повече индивидуалността на въпросното същество се прелива в групата

а в днешно време имаме НАВОДНЕНИЕ от информация - която е същността на комуникацията

значи, можем да направим 2 извода:
1. информационнатата свръхзадоволеност, винаги водеща до интензифициране и сближаване на връзките в групата, води до ускорение, от една страна, на социалните промени, свързани с края на цивилизационния цикъл
2. от друга страна, информационния поток залива съзнанието на всеки - дори на най-устойчивия и осъзнат индивид - и той губи уникалността си, вливайки се в общото, обособено от информационния океан


и тъй, с думи прости, обречени сме да подражаваме на аморфната маса около нас
а на по-консервативните им остава само да клатят недоволно глава в такт и да повтарят "как младите не са като едно време"
http://www.pcinpact.com/images/smiles/phiphi.gif

Muse_of_Madness
06-21-2007, 13:42
=D> =D> =D> The unimaginable powers of the demigod Quench http://bglog.net/ClientFiles/d8b83c57-8627-4488-8f2f-4718347d8dbf/408.gifhttp://bglog.net/ClientFiles/d8b83c57-8627-4488-8f2f-4718347d8dbf/408.gifhttp://bglog.net/ClientFiles/d8b83c57-8627-4488-8f2f-4718347d8dbf/408.gif

_donna_
06-21-2007, 13:56
мачока,уелкъм,бе,душо! = )

machoka
06-21-2007, 14:27
quench,
както си прав в по-широк смисъл, така и казаното от теб няма общо много с по-малките измерения на разискваната тематика..

за 15-16 годишните скейтърчета няма значение политическата обстановка или катаклизми в световен мащаб, за да бъде валидна социалната принадлежност към групата - сляпата такава.. и отричането на всичко външно. ) Не е важна толкова информацията и другите изброени от теб неща, макар и да са верни по принцип.

_donna_, мараба мацка. :D

х
06-21-2007, 14:41
ma4ok, mrazq tee! prekarah blizo 2 4asa v analiz i komentar na hubavata ti tema, i dori komentirah vsqko eedNo izkazvane pootdelno. s4upih si vsi4ki nokti za da pi6a. na vsi4ko otgore klavi6at mi za bukvata "E" go nqma i tam 4oplq s moliv. i nakraq bez da iskam iztrih vs koeto bqh napisala. brutalen si! edin saveet:NIKOGA NEDEI DA KARA6 RUSO MOMI4E DA MISLI! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

machoka
06-21-2007, 14:46
:lol:

Пий една студена бира... то от много писане файда няма.. истината винаги се върти някъде около Каменицата 8)

.. то на тоя пек.. няма друга алтернатива :D

06-21-2007, 14:46
рапърите - тия наркомани в повечето случаи заклеймяват като простащина чалгата, а всъщност самите те не виждат колко са затънали

Не си в час.

А на тва, за което говориш му се вика калъп. Като не можеш да се изградиш като човек подържаваш на масата. На коя точно зависи от обстоятелствата и рядко от желанието.

:-s И внимавай до къде се простира компетентноста ти

Sam90
06-21-2007, 14:47
О, боже....хората сами се вкарват все по-надоло. Всеки се вкарва в някви граници и сам се ограничава все повече и повече. Ние САМИ си измисляме някви правила за обличане и поведение на "обществено място" (демек в голямото междучасие) и когато някой излезе от тези представи всички го сочат с пръст.
Хм....много интересно как сега, когато темата е за това и всички са АНТИ-комерс и т.н. Изведнъж всички са на високо ниво и гледат простите от високо. Еми всеки сам си избира как да живее и какви разбирания да следва. Ограничените в собствената си психическа "килия" си мислят, че непрекъснато някой ги гледа и че трябва да оправдаят някакви очаквания, които всъщност сами си измислят... тези които могат да мислят над тези неща успяват да се откроят от тълпата. Това ги прави различни т.е. смешни т.е. сочени с пръст - за съжаление е така.

Нямам нерви и настроение да пиша още ...

IlLuSi0nS`
06-21-2007, 15:17
хах мн ясно, че ще е така.. нормално е.. един харесва едно, друг - друго.. общите интереси сближават.. и хоп образува се група от хора, които се кефят на едни неща и имат долу-горе еднакви разбирания за света като цяло.. защо да общуват с коренно различни от тях хора, след като това няма да им е приятно, а и ще доведе най-много да някой сблъсък на мнения и т.н... примерно аз и моите приятели сме "рапъри - наркомани" (както ти го определи).. е да не би да искаш да отидем на някоя чалга кръчма само, за да опознаем другите? хахаха
пък и това, че имаме сходни интереси не означава, че всички "рапъри - наркомани" сме еднакви, напротив - всеки си е индивидуална личност, просто слушаме еднаква музика, обичам да говорим на едни теми, обичаме да пушим трева и така.. а принадлежността към дадена група не означава обезличаване.. всеки е отделен индивид и мисли със собствената си глава.. това предполагам е валидно и за останалите групи като метъли, пънкари, чалгаджии, и т.н. и т.н. не ги знам всичките съществуващи субкултури.. а твоето изказване е меко казано повърхностно и жалък опит за интелигентна мисъл.. така че остави хора да бъдат щастливи както на тях им харесва..

find_m3
06-21-2007, 15:33
Това е сега!Сигурна съм ,че всички сте чули за боя между скинари и пънкари на концерта.Ами не само ние "пикльовците" се делим.И по новините даже си го казаха "пънкари и скинари" и ги разделиха на едикакви си.

Аз да не мръдна от тука ,ако познавам "чалгар" ,който да не е рядко ТЪП.
Ама чалгар имам предвид само това да слуша Гергана,Малина,Камелия,Екс ра Нина и прочие и прочие....Те се множат като мухи точно тия.Най-смешно ми е като някое детенце го питат "Ти каква искаш да станеш?" и последва отговор от типа "Емилия".Моля ви се не е така както го изкарвате не може всички да сме еднакви.Живота би бил скучен.Това е точно като клишето(вярно е все пак) за това ,че момичетата са лицемерки.Не може при 30 момичета всички да се харесват и да няма дразги.Всеки си има мнение,характер,вкус ,както искате го наречете.Всички тия субкултури си имат култура като индианец и американец.Никой не може да издържи ,с неговия мироглед и възгледи, да го пуснат при 10 други хора с коренно различно мнение.Не е въпрос само на музика,а по скоро на виждане.От там идва това разделение.Вече стила какъвто и да бил се изгражда вътре в кръга.

Не мога да налагам мнението си на никой.Само се изказвам.Да може и да е глупаво да се делим и както казвате по времето на майките и бабите ви не е било така.Е да ама те така ли са живяли?Съмнява ме ,че са имали това,което имат днешните деца :roll:

х
06-21-2007, 16:25
:lol:

Пий една студена бира... то от много писане файда няма.. истината винаги се върти някъде около Каменицата 8)

.. то на тоя пек.. няма друга алтернатива :D

istinata e 4e ne piq bira... ](*,) , a mneniqta vse pove4e i pove4e zapo4vat da me draznqt. nqma da e dneska, ama tiq dni 6te si izpi6a pak romana. v izvesten smis1l za6titavam tvoqta teza. no si mislq 4e nqmam i mnogo qsna predstava za ne6tata v sf naprimer, 6tot tam sa dosta po-stra6ni. v1v varna, gi nqma 4ak takiva stranni s16testva. pove4eto hora se s1birat po interesi, a ne po na4ina na obli4ane, ili po stil1t muzika koito slu6at. po-skoro po profesionalni interesi :).

Valar
06-21-2007, 16:26
четох,четох.... и за да не ми се обезмисли поста трябва да добавя,че съм гладен!!! :-D

krasivata_luvica
06-21-2007, 17:24
лелелеее "machok" :lol: :lol: :lol: как не те мързи да пишеш такъв роман :?: :lol: :lol: :lol: мен вече ме мързи 2 реда да напиша :lol: и особенно от тея жеги ............ :lol: :lol: :smt005 :lol:

LunaTriCk
06-21-2007, 18:17
Според мен също е глупаво да се ограничаваш само в една сфера, но като ги гледам са щастливи, тъй че не виждам защо трябва да им се месим в паничката. :roll:

sherry
06-21-2007, 18:23
Аз много пъти съм изказвала мнението си по тая тема в топици като :"Пънкарите са смотани", "Фешъните са простаци" и т.н. Ужасно ми е смешно, когато чувам и виждам как някои заклеймяват различните. И ми е смешно как някои се мислят за много мъдри и интересни, защото принадлежат към дадена субкултура.
Винаги съм твърдяла, че един човек е стойностен, когато не се вписва в дадени рамки и уважава всички, които го заслужават, независимо как се обличат, какво слушат и т.н!

quench
06-21-2007, 18:35
quench,
както си прав в по-широк смисъл, така и казаното от теб няма общо много с по-малките измерения на разискваната тематика..

за 15-16 годишните скейтърчета няма значение политическата обстановка или катаклизми в световен мащаб, за да бъде валидна социалната принадлежност към групата - сляпата такава.. и отричането на всичко външно. ) Не е важна толкова информацията и другите изброени от теб неща, макар и да са верни по принцип.

така е, прав си, обществото е гигантска група, съставена само то 30-годишни висшисти, учили поне Философия в СУ ;) :lol:

Disrespect
06-21-2007, 18:48
След толкова разсъждения, анализи и т.н. трудно можеш да кажеш нещо, което да не се повтаря.

Я си представете свят, в който всички сме еднакви, в който няма отделни субкултури...много по-зле от сегашния, нали?

дамм...скучно е всички да са еднакви :-)

Mimka_sweet
06-21-2007, 19:58
Ся е модерно да не си модерен и ние трябва да сме модерни :-D

Reed
06-21-2007, 20:07
Ся е модерно да не си модерен и ние трябва да сме модерни :-D
Малко уплетено,но всъщност много вярно.

emilythestrange
06-21-2007, 21:34
ами това идва от нашите прадеди в каменната ера,които се разделяли на племена и се целили с камъни... :smt081 :smt005

ако имаш с какво да си запълваш времето няма да имаш възможността да мислиш за такива глупости като как да изразяваш идеалите си с облеклото или каква музика да слушаш.на мен спорта ми се отрази много добре.но аз бях в начален стадий.
сега всички така сме се вманиячили да сме различни че не се усещаме как става copy-paste и се разделяме на няколко групи клонинги.
и така след няколко години ще живеем в свят където метълите избиват имотата,скейтърите избиват блейдърите а пънкарите избиват всичк(не че сега не го правят)
най-лошото е че сега и аз влизам в една група,която отрича групите....о не ...ставам една от тях....аааааааа

П.П. :smt005 :smt005

miminia
06-22-2007, 08:31
Тва за люлин не е вярно [-X

quench
06-22-2007, 10:56
Люлин е ебати кошмара, копеле, нали съм живял там 7 години....

machoka
06-22-2007, 10:58
Тва за люлин не е вярно [-X

позволи ми да знам по-добре.. 19 години живея тука, наясно съм и с бандите.. и с междурайонните битки, и с част от 'подземният свят' т.н..

иначе като инфраструктура е възможно най-добре организираният според мен :roll:

krasivata_luvica
06-22-2007, 11:46
Тва за люлин не е вярно [-X

позволи ми да знам по-добре.. 19 години живея тука, наясно съм и с бандите.. и с междурайонните битки, и с част от 'подземният свят' т.н..

иначе като инфраструктура е възможно най-добре организираният според мен :roll:
machok ty na kolko si godini? :-D

machoka
06-22-2007, 11:48
31 ?! :twisted:

krasivata_luvica
06-22-2007, 11:52
mersi :wink: :lol:
az na 17 :twisted: :wink: :smt006

Ice_Queen_
06-22-2007, 11:59
31 ?! :twisted:

hahahaha, кажи и че и детенце си имаш,ама нямаш нищо против да излезете на кафе и да си поговорите за ПРЕСИ! :-D :-D

Reed
06-22-2007, 12:32
mersi :wink: :lol:
az na 17 :twisted: :wink: :smt006Бати мислех ,че си на 14 :lol:
Ей,я не подценявай така 14-годишните! :lol:

machoka
06-22-2007, 12:44
ЕКСПЛОЙТЕД:


Имаме едно Общество, което включва всички хора (Човешко), което се разделя на териториално-устройствен принцип (държави и следователно много граждански общества)..

ето ти го първото деление-
не е ли тъпо да има американци, китайци и пакистанци???
Логиката на въпроса е същата, като делението на метъли и хипари примерно...

Не е тъпо да има американци, китайци и пакистанци и други.. защото едни пият чай в 5 часа, други пушат лулата на мира, трети изграждат небостъргачи, а четвърти пеят песни по Балкана.. вика му се 'култура, традиции, обичаи' и останалите синоними. Ескимосите не са еднакви с европейците, а европейците не са еднакви едни с други. Т.е. тук е нормално да има разделение.. но въпроса е дали едните заклеймяват другите. Не би трябвало, всеки живее по някакви стандартни за региона обичаи, не на последно място са и природните дадености, спрямо които се съобразяват народите..


Хората са различни и индивидуални, но имат общи интереси и цели, които ги организират в различни общества...
да, спор няма. Останалото, което си дал надолу е също вярно.. аз не съм против субкултурите, а против това да се затваряш в даден кръг, да си живееш само в него и да отричаш сляпо всичко останало като по-лоши от теб.

i'm so excited!
06-22-2007, 12:49
мачок, в една субкултура винаги ще има и глупаци, но не субкултурата определя това дали са глупаци или не.

Sam90
06-22-2007, 13:10
или както бях казал преди...

Хората съдят за една субкултура по най-недостойните й членове...
Това е абсолютно така, за съжаление!

Muse_of_Madness
06-22-2007, 13:19
В моя край се чува следното:"Всяко стадо си има мърша. Но ной-много мърша има сред метълите"

Sam90
06-22-2007, 13:24
Е не е чак толкоз лошо в Люлин... :)

Sam90
06-22-2007, 13:28
Вече не съм.. иначе до преди 1 година бях в 8ми, ама твойте 3-4-5 ги знам на изуст :lol:

Sam90
06-22-2007, 13:32
Наистина 3ти е трагедия...койт познавам от там ... не е стока :-D
То на всякъде е така за съжаление....

quench
06-22-2007, 13:34
тва е заради метълите, пънкарите, скинарите, чалгарите, хаузърите и ревърите!

по дяволите!

quench
06-22-2007, 13:41
quench ами,АЗ съм метъл обаче не се чувствам виновен за упадъка на люлин,
виж за скинарите и чалгарите и част от метълите си прав!!!

ти не се чувстваш, но Обществото вече те е заклеймило като общественоопасен тип, защото ДС вижда и знае всичко!

йаде да не започвам да чета за провиненията ти - пиене на бира на обществено място, отсъствия от часовете по физика, изнасилване на малки момиченца, ядене на труп в училищния двор.....

:twisted:

quench
06-22-2007, 13:48
quench ами,АЗ съм метъл обаче не се чувствам виновен за упадъка на люлин,
виж за скинарите и чалгарите и част от метълите си прав!!!

ти не се чувстваш, но Обществото вече те е заклеймило като общественоопасен тип, защото ДС вижда и знае всичко!

йаде да не започвам да чета за провиненията ти - пиене на бира на обществено място, отсъствия от часовете по физика, изнасилване на малки момиченца, ядене на труп в училищния двор.....

:twisted:
хахаххахахах тва ме разби :smt005 ,да ти имам въображението :smt005

не се крий зад някакви пошли оправдания с моето въображение - защото след като ми каза на ЛС от кой блок си
та, метълите от тоя район са ми говорили за един от твоя блок, дето прилича на теб, а нещата дето ги казаха, ясно посочват,че тея деяния са именно твои!!!

ти си виновен,че разби прелестния квартал,ей!

quench
06-22-2007, 13:55
абе аз отговорих на темата по-нагоре, но автора безпрекословно заклейми отговора ми като некомпетентен :)