PDA

View Full Version : Има ли разлика между разум и интелект?



06-25-2007, 13:04
Възникна спор по този въпрос и лошото е, че нито аз нито някой друг може да се аргументира...Струва ми се, че има, но не мога да обясня защо.
Как мислите?

Alex_89
06-25-2007, 13:13
Мисля, че интелектът по-скоро се придобива, т.е. чрез книги, вече Интернет, учебници и т.н. Виж разумът е нещо, което или го имаш, или (още по-зле) не знаеш как да го използваш, демек не мислиш разционално. А в днешните времена това е толкова необходимо... O:)

06-25-2007, 13:15
Ми тука се опитват да ме убедят, че пазум и интелект е същото, раждаш се с малко или много и после го развиваш :-k :-k :-k

_donna_
06-25-2007, 13:47
естествено,че има.
интелектът е набор от знания,а разумът абстрактно понятие,което ни помага да съобразяваме ситуации и да взимаме решения.

Sam90
06-25-2007, 14:41
Хм....ами, като се замислиш има прилагателно РАЗУМЕН, което се използва за човек, който умее да взима правилните решения, да действа трезво в конфузна ситуация. Интелекта, според мен, е нещо, което се развива от самите нас - чрез образоване. Т.е. книги, интернет... и др. източници на информация...
Т.е. мисля, че има разлика :)

Rock & Roll Queen
06-25-2007, 14:45
естествено,че има.
интелектът е набор от знания,а разумът абстрактно понятие,което ни помага да съобразяваме ситуации и да взимаме решения.
+1

`Death`Whore``
06-25-2007, 16:30
За мен интелектът е вроден. Разумът е друго и не е пряко свързан с интелекта.

Valar
06-25-2007, 18:24
За мен интелектът е вроден. Разумът е друго и не е пряко свързан с интелекта.
Точно !
Много трудни въпроси на последък! :-D

06-25-2007, 20:54
Между другото, спора остана незавършен.Можете ли да се аргументирате? Примерно, не е ли разумът природната надареност-това, с което се раждаш?А интелекта...може да се нарече с него общата култура, а от друга страна е може би точно някакво умение да разсъждаваш, което си го имаш по начало но го развиваш?Много съм благодарна за отговорите :)

`Death`Whore``
06-25-2007, 21:00
Прекалено сложно става. Зависи кой какво значение влага в тези думи и толкова.

HopeLesss
06-26-2007, 06:48
Всъщност двете неща може донякъде да се припокриват, но от друга страна може да бъдеш разумен, без да имаш кой знае какъв интелект и обратното - в много ситуации, дори най-надарените интелектуално, постъпват неразумно и глупаво.

Мисля, че и двете неща са вродени до една степен, в която ти трябва да ги доразвиеш. Така е и с всичко, не само с разума и интелекта. Пък в крайна сметка може да развиеш разума, но не и интелекта, и обратното. Т.е двете неща не са неразделно свързани ;)

06-26-2007, 08:03
Взимаш "Тълковен речник на думите в Българския език" и проверяваш двете понятия. Там е обяснено! Очевидно ви липсват и двете понятия на вас, да ви имам проблемите...