PDA

View Full Version : Религията



kuber
07-01-2007, 11:03
Замислих се сега за тва нещо наречено религията...
Стигнах до извода че това е най съваршенния начин за маниполирзне на хората, но изникна друг въпрос....

Както знаем всички някога е има многобожие, а днес уш има предимно еднобожие.... Но....
Тва не е вярно а е само замъскирана простотия... само са им сменени имената на тракийските божества... Замислете се... Господ Бог, Алах, Яхова..... тва са просто нови имена на Зевз.... а другите богове са приели имената на светии... Малък пример... Дионисии - св. Трифон
Афродута - св. Валентин
Атина - св. Михаил
и така на татък... ако се поровим ще разберем, че всеки светия всъщност е древнотракийски бог на когото просто са му сменили името!

та въпросът ми е, от къде ли води началото религията като цяло...
Т.е. кой или какво е накарао хората да вярват в такива неща или просто са се оставили на въображението си .....
Вие как мислите?

neverand
07-01-2007, 11:15
не те кефи,не вярваш...никъде никой не е задължен да върви по религията,щом ти си позволил да бъдеш манипулиран,значи нямаш нищо против нея и се съгласяваш,тъй че.

HopeLesss
07-01-2007, 11:22
Първоначално е било поради незнание. Много по-лесно е да си обясниш дадено природно явление със свръхестествени сили, отколкото да търсиш научно обяснение. А каква ти наука през 1-2 век пр. Хр, та и по-късно.

Не съм съгласна, че всички светии са продължители на тракийски божества. Още повече, че тези които си изброил не са тракийски, а гръцки, с изключение на Дионисий, който също е бил гръцки бог, само че с тракийски произход. Пък и богове със съответните значение е имало не само в Гърция, но и в Рим, Египет, Месопотамия и т.н.

А религията за мен е средство за успокоение на душата. В днешно време са много малко хората, които си обясняват раждането и смъртта с намесата на Господ, но когато изгубиш близък човек, някак си вътрешно в себе си искаш да знаеш, че той няма да бъде просто изяден от червеите, а ще отиде някъде, може би на по-добро място. Поне аз така бих искала да бъде... :roll:

kuber
07-01-2007, 11:34
Не съм съгласна, че всички светии са продължители на тракийски божества. Още повече, че тези които си изброил не са тракийски, а гръцки, с изключение на Дионисий, който също е бил гръцки бог, само че с тракийски произход. Пък и богове със съответните значение е имало не само в Гърция, но и в Рим, Египет, Месопотамия и т.н.



Всъщност Гърците пристигат както българите на тези земи не знайно обаче от къде и заварват тук един от най многобройните за него време народи - Траките...
Херодот (бащата на историята пише) - "Тракийският народ, след индийския, е най голям от всички народи на света."
Също така са имали много напреднала култура... Когато гръцките племена пристигат на Балканите те просто приемат тракийския начин на живот и техните богове като им слагат нови имена...
Тракийскот име на Дионисий е Сабой.

HopeLesss
07-01-2007, 12:35
Не бих мислила по този начин. Това, че са асимилирали намереното и са усвоили нещо от траките, не ги прави като тях. Това е все едно да кажем, че и ние сме траки. Всеки народ се изгражда като такъв не заради предшествениците си, а заради самия себе си.

И не можеш да кажеш, че тракийското име на Дионисий е Сабой, защото всеки бог е символ на нещо. Т.е всеки един народ нарича по свой начин дадения бог. Богът/Богинята на любовта е наричана с хиляди имена: Хатхор (египетски), Афродита (гръцките), Лада (славянски), Ерос (римски). Не можеш да кажеш, че всички те идват от тракийския бог на любовта.

kuber
07-01-2007, 12:53
да така е не мога да кажа със сигурност и за тва питам...
Но точно за гръцките и римските богове мога твърдо да заявя че са заимствани от Тракийските...
А за нас е интересен факта, че няма никакво доказателство за контакт между българи и траки, но въпреки това от иследвания на гените от костите открити в гробници и днешните българи, е доказано че българите са 1/4 наследници на траките!

"Прегрътката е по опасна от меча"

Траките не са биле изчезнали въпреки геноцта под който са биле подложени от римляните... но когато идват славяните на балканите, след 2-3 века вече няма и помен за траките... те не са воювали помежду си... културата им е била сходна и за тва са се омесили и в един момент траките просто са се притопили!

но на мен въпросът ми беше напълно различен...
Питах според вас какво са боговете, защо древния човек е повярвл в тях и още един - Бил ли е някога човекът първобитен както учат учебниците или просто човеците са прътърпявали трудни периоди но с помопжа на "боговете" са се изправяли отново :)

RAWRRR
07-01-2007, 13:08
Религията е просто..
израз на човешката слабост,егоизъм,безотговор ност
В свойството си на проявител тя е заложена в интелекта посредством тези качества,така че дори първобитните хора са я имали ..

HopeLesss
07-01-2007, 13:10
Ами аз мисля, че ти отговорих на въпроса. При липсата на каквито и да било научни доказателства за природните явления, напълно обясним е факта, защо хората са вярвали, че дъждът, слънцето, огъня и т.н. са пратени от боговете. И да, разбира се, че човекът е бил първобитен. Нали именно развитието и еволюцията е позволила да се превърнем в това, което сме сега. :wink:

А що се отнася до траките, мисля, че е напълно естествено да ги причисляваме към нашите прародители, тъй като те са спомогнали за сформирането на българската народност. Както славяните са асимилирали траките, така по-късно са асимилирали и прабългарите. Вярно е, че прабългарите са били тези, които са управлявали държавата, но славяните са били доста по-многобройни и както в началото е бил забранен брака между славяни и прабългари, така по-късно е бил разрешен. И всъщност именно сливането на славяни и прабългари в БЪЛГАРИ е най-добрия вариант. На никой не му трябва враждуващи народи в една обща държава.

faster_pr
07-02-2007, 21:22
за пореден път казвам - не бъркайте религия и вяра

религията е възникнала като опит човек да си обясни света и т.н., НО по-късно някои, по-жадни за власт, са решили да я използват за да печелят и така религията се е превърнала в изключително мощна движеща сила
защо мислите са измислени кръстоносните походи, "свещенната" религиозна война?
всичко е както в политиката

затова аз казвам, че имам вяра, а не религия
човек просто не може да живее без вяра, била и тя нищожна

Guderian
07-03-2007, 10:44
Замислих се сега за тва нещо наречено религията...
Стигнах до извода че това е най съваршенния начин за маниполирзне на хоратаДа, така е! Само невежите хора вярват :lol: Бог е измислен от хората за хората и нека не го забравяме :wink:

`Death`Whore``
07-03-2007, 10:51
Ако претендираш да започнеш интелектуална дискусия, се научи да пишеш. Правиш малоумни и елементарни грешки. :smt011

Guderian
07-03-2007, 15:40
Ако претендираш да започнеш интелектуална дискусия, се научи да пишеш. Правиш малоумни и елементарни грешки. :smt011Иди и се гръмни някъде :x

quench
07-03-2007, 16:16
Ако претендираш да започнеш интелектуална дискусия, се научи да пишеш. Правиш малоумни и елементарни грешки. :smt011Иди и се гръмни някъде :x

Господарят на Форума каза тежката си дума! Дет*курво, ходи да се застреляш! [-(

Guderian
07-03-2007, 18:32
@_Becko_, не се занимавай с негри :wink: Излишно е. quench е един от тях който заслужава да бъде вкаран в газовата камера :twisted:

Disrespect
07-03-2007, 18:34
@_Becko_, не се занимавай с негри :wink: Излишно е. quench е един от тях който заслужава да бъде вкаран в газовата камера :twisted:

ти също ;)

Guderian
07-03-2007, 18:54
@_Becko_, не се занимавай с негри :wink: Излишно е. quench е един от тях който заслужава да бъде вкаран в газовата камера :twisted:

ти също ;)Благодарение на такива като тебе Германия загуби :!: Мри :evil:

quench
07-04-2007, 06:53
@_Becko_, не се занимавай с негри :wink: Излишно е. quench е един от тях който заслужава да бъде вкаран в газовата камера :twisted:

ти също ;)Благодарение на такива като тебе Германия загуби :!: Мри :evil:

ВТФ????





Ако претендираш да започнеш интелектуална дискусия, се научи да пишеш. Правиш малоумни и елементарни грешки. :smt011Иди и се гръмни някъде :x

Господарят на Форума каза тежката си дума! Дет*курво, ходи да се застреляш! [-(Защо се намесваш в чужди спорове?

той не спори!!!!!!!
:smt011

ScionOfStorm
07-04-2007, 07:11
Абе уот дъ фак бе?!
Яяяя, наци пауа, обуздайте малко про Райха си и се крОтнете, темата е за религия, а не за колко градуса е средната температура в газовата камера....
Деейш :-)

midnight...
07-04-2007, 07:17
мисля че преди хората е трябвало просто да си обясняват всяко нещо и затова са измислили богове за всичко, днес това си е висша форма бизнес и манипулация. не може нещо затъкмило се в мозъка на човечеството хиляди години толкова бързо да изчезне (ако изчезне). аз ходя на църква само по големи празници със семейството си което показва че по един или друг начин всеки ходи там :wink: а пък и нали когато нещата не се нареждат добре за някого той си казва"такава ми било писано"...

благодаря за забележката quench

quench
07-04-2007, 07:20
браво!

иначе - манипУлация, моля ви!