PDA

View Full Version : Фалшива филантропия



RAWRRR
07-04-2007, 14:00
От край време ме гложди една мисъл (тоест от вчера вечерта,невърмайнд),бях провокирана от няколко топика озаглавени
"Лятна работа" , "Работа за 13 годишна" и така нататък,както и хвалбите на доста мои приятели,на годинки не повече от 16 с това каква изгодна работа са си намерили в строителството за през лятото.

Искам да попитам хората които са на толкова малко годинки защо,по дяволите искат да си развалят детството и да бачкат през лятото..каква е тази фалшива филантропия към родителите,под чиято маска прозира алчността към повече парички.
Разбирам хората,които почват работа за да помагат на тяхните НО те са 1 на 1000 , защо всички се втурват да стават келнери?зидари и тн.
Попитах някои от приятели и те казаха "искам да изкарам пари за нови кецове.. " което ми се вижда доста градивно направо,толков възвишано е да работиш цяло лято за да си купиш кецове от 150 лева,като можеш да си вземеш такива за 10 ..
или пък тези които вместо да посъберат пари,ораничавайки се 1 месец от денонощното седене по кафенетата,вместо да съберат мъничко пари за морето,работят цяло лято и отиват на море през септември и изхарчват за 2 дена парите за които са се бъхтили цяло лято?
Не ми казвайте че така се учите за трудностите на живота,е може и да се учите,ако в мечтите си се виждате сервитьорки или чистачки ..
Защо го правите?

Sam90
07-04-2007, 14:25
Защо го правя... правя го, защото ми е писнало да ми се повтаря колко много харча, как трябва да спра и т.н. Правя го, защото се чувствам гадно да завися изцяло от хора, които не понасям и от хора, които след няколко години ще спра да виждам изобщо. Правя го, защото така искам!

tuka6na
07-04-2007, 14:34
Мм ти хубаво си прочела,за тва че търсят работа,но къде по-точно видя някой да е написал, че търси,за да улесни с нещо родителите си ?; ) ....имам чувството че всеки е имал такъв момент-дали защото наистина за да ''удовледтвори нуждите си'' на тая възраст,решава ,че му трябват повече доходи,или мисли че по този начин става по-самостоятелен,не знам ...Но да каже някой ,че го прави ,макар от части за родителите си,ще е нагло вече ; )))

07-04-2007, 14:36
Ha , tova mnenie me iznenada mnogo.
Mi pyrvoto zashto se razvalq detstvoto ? Kakvo mu e razvalenoto?
Che vmesto da si sedi i typee neide za nqkolko chasa nqma da izkara pari?
I za kakva filantropiq stava vypros , che neshto ne mi se izqsniha neshtata?
Shte kaja kakvoto mislq , pyk ako iskate me kritikuvaite.
Lqtnata rabota e super (zavisi samo kakva) , zashtoto ti si izkarvash sam parite. Ne e nujno da bqgash pri mama i tate i da im iskash pari za ednite kecove ili kafe ili kakvoto i da e. Nqma losho i v tova da si sedish na nqkoe kafe s fr ,zashtoto avtorkata mai tochno tova iska da kaje.
Taka hubavo e da si harchish TVOITE pari i samo tvoite. Da znaesh ,che si byhtil neide, no eto che sega ti e kef. I kakvo losho ima v tova da si kupish kakvoto ti iznasq poveche ili da otidesh na more i da si prekarash super sys vsichkite mu udobstva? Nali za tova sa parite - za da se harchat !
Ako cql jivot se propuskat malkite udovolstviq koito mojesh da si pozvolish i samo se spestqva i spestqva , to togava kakvo mu e hubavoto?

A servitiorki i chistachki ili barmani i t.n. zashto spored tewe? Mislish li , che shte vzemat na rabota nqkoe momiche bilo to i na 16-17 godini za po-otgovorna rabota? Da si servitior naprimerno e idialna rabota za teenager-i ,zashtoto ne e natovarva6ta, moje da se izkarat dobri djobni i samoto obrazovanie ne pozvolqva da se raboti neshto po-slojno.
I vse pak shte kaja nakratko - vseki si izbira sam za sebe si. Teb kakvo te byrka? Kato iskash si izjivqvai prehlasnatoto detstvo. Az predpochitam da rabotq nqkyde i po tozi nachin da se pochuvstvam pone malko nezavisima ot roditelite si.

Alex_89
07-04-2007, 15:17
Тръпката на работа е по-голяма отколкото тази, когато търкаш токчета в кварталното одимено кафене, а и срещаш много интересни хора.

RAWRRR
07-04-2007, 17:06
Лошо е да сте материалисти още от 14 годишни ..
Лошош е да си изкарваш парите на 14,така или иначе щом живееш у вас,значи си зависим от вашите,
Лошо е да си играеш на възрастни,един ден ще го разберете ..
както казва Малкия принц "големите разбират само когато им говориш в цифри" ..
:roll:

HopeLesss
07-04-2007, 17:16
Лошо е да сте материалисти още от 14 годишни ..
Лошош е да си изкарваш парите на 14,така или иначе щом живееш у вас,значи си зависим от вашите,
Лошо е да си играеш на възрастни,един ден ще го разберете ..
както казва Малкия принц "големите разбират само когато им говориш в цифри" ..
:roll:

В днешно време е лошо да си заблуден. Лошо е и да си мечтател. Лошо е и да си заслепен оптимист. Тъпо е да отричаме, че парите са важни! На мнение съм, че колкото по-рано човек се научи на работа, толкова по-лесно ще му е за в бъдеще. Не е задължително да се отказваш от детството си, ако 2 месеца в година си изкарваш собствени пари. Пък и няма по-голямо щастие от това да си купиш нещо, което ще е наиситна ТВОЕ! Няма да забравя първото нещо, което си купих със стипендията. Бях в 9-ти клас и си купих книга. Надписах я, за да си спомням, че тя е с мои пари, изкарани с моя труд.

И още нещо - ако за теб това е фалшиво, ок... но за други може да не е!

07-04-2007, 17:24
Лошо е да сте материалисти още от 14 годишни ..
Лошош е да си изкарваш парите на 14,така или иначе щом живееш у вас,значи си зависим от вашите,
Лошо е да си играеш на възрастни,един ден ще го разберете ..
както казва Малкия принц "големите разбират само когато им говориш в цифри" ..
:roll:

В днешно време е лошо да си заблуден. Лошо е и да си мечтател. Лошо е и да си заслепен оптимист. Тъпо е да отричаме, че парите са важни! На мнение съм, че колкото по-рано човек се научи на работа, толкова по-лесно ще му е за в бъдеще. Не е задължително да се отказваш от детството си, ако 2 месеца в година си изкарваш собствени пари. Пък и няма по-голямо щастие от това да си купиш нещо, което ще е наиситна ТВОЕ! Няма да забравя първото нещо, което си купих със стипендията. Бях в 9-ти клас и си купих книга. Надписах я, за да си спомням, че тя е с мои пари, изкарани с моя труд.

И още нещо - ако за теб това е фалшиво, ок... но за други може да не е!
](*,) ](*,) ](*,)

RAWRRR
07-04-2007, 17:44
Аз не съм тръгнала да ви поучавам,нито да се заяждам ..
само ви питам за вашето мнение..

А моето е че човек трябва хубаво да се изучи когато трябва да се учи,да се труди когато трябва да се труди-ваканциите са за почивка.Защо мрънкате да свърши даскалото,за да почне ваканцията с нея работата..ето затова казвам че си изгубвате детството..
Едно е да идеш с приятели на пикник или на язовир,друго е да подаваш листовки за 5 лева на ден на главната цял ден ..
Не съм съгласна и с експлоатацията на детския труд..как може да се оставяте да ви карат да работите по 12 часа на денмда мъкнете цимент и така нататък..

Пари могат да се изкарват и по по-лесен начин отколкото да се прививаш толкова,например с интелектуален труд .. ама за интелектуалния труд се иска здраво учене първо ..

07-04-2007, 17:46
Аз не съм тръгнала да ви поучавам,нито да се заяждам ..
само ви питам за вашето мнение..

А моето е че човек трябва хубаво да се изучи когато трябва да се учи,да се труди когато трябва да се труди-ваканциите са за почивка.Защо мрънкате да свърши даскалото,за да почне ваканцията с нея работата..ето затова казвам че си изгубвате детството..
Едно е да идеш с приятели на пикник или на язовир,друго е да подаваш листовки за 5 лева на ден на главната цял ден ..
Не съм съгласна и с експлоатацията на детския труд..как може да се оставяте да ви карат да работите по 12 часа на денмда мъкнете цимент и така нататък..

Пари могат да се изкарват и по по-лесен начин отколкото да се прививаш толкова,например с интелектуален труд .. ама за интелектуалния труд се иска здраво учене първо ..
Мислим еднакво! =D>

RAWRRR
07-04-2007, 17:48
Аз не съм тръгнала да ви поучавам,нито да се заяждам ..
само ви питам за вашето мнение..

А моето е че човек трябва хубаво да се изучи когато трябва да се учи,да се труди когато трябва да се труди-ваканциите са за почивка.Защо мрънкате да свърши даскалото,за да почне ваканцията с нея работата..ето затова казвам че си изгубвате детството..
Едно е да идеш с приятели на пикник или на язовир,друго е да подаваш листовки за 5 лева на ден на главната цял ден ..
Не съм съгласна и с експлоатацията на детския труд..как може да се оставяте да ви карат да работите по 12 часа на денмда мъкнете цимент и така нататък..

Пари могат да се изкарват и по по-лесен начин отколкото да се прививаш толкова,например с интелектуален труд .. ама за интелектуалния труд се иска здраво учене първо ..
Мислим еднакво! =D>
Ехе,супер!
Значи да не се чуствам виновна че лятото не бачкам като сервитьорка,а уча за да запиша банково дело в университета :)

07-04-2007, 17:50
Аз не съм тръгнала да ви поучавам,нито да се заяждам ..
само ви питам за вашето мнение..

А моето е че човек трябва хубаво да се изучи когато трябва да се учи,да се труди когато трябва да се труди-ваканциите са за почивка.Защо мрънкате да свърши даскалото,за да почне ваканцията с нея работата..ето затова казвам че си изгубвате детството..
Едно е да идеш с приятели на пикник или на язовир,друго е да подаваш листовки за 5 лева на ден на главната цял ден ..
Не съм съгласна и с експлоатацията на детския труд..как може да се оставяте да ви карат да работите по 12 часа на денмда мъкнете цимент и така нататък..

Пари могат да се изкарват и по по-лесен начин отколкото да се прививаш толкова,например с интелектуален труд .. ама за интелектуалния труд се иска здраво учене първо ..
Мислим еднакво! =D>
Ехе,супер!
Значи да не се чуствам виновна че лятото не бачкам като сервитьорка,а уча за да запиша банково дело в университета :)
Еми и аз не се чувствам!
Но, какво им обръщаш внимание - ти нали си имала детство?

HopeLesss
07-04-2007, 17:56
За какво детство ми говорите?!? Детството е до 10-12 години. След това вече е друго. Значи може някакви си келеша на по 14-15 да се шибат под път и над път, а не може да се хванат на работа? Всеки сам си преценява. Аз едно време помагах на село на баба и дядо. Това е пак вид работа. Не са ми плащали, но се чувстваш полезен.

RAWRRR, ако знаех, че повечето ученици са си заслужили почивката през лятото, нямаше да говоря така. Никой сега нито чете книгите за лятото, нито пък прави нещо полезно. Ако трябва да избирам дали да продавам сладолед на центъра, или да раздавам листовки, в сравнение с това да стоя цял ден пред компа или телевизора, ще избера първото. И не заради парите, а защото първото те учи на труд и отговорност, а второто - на мързел и лентяйство!!!

07-04-2007, 17:58
За какво детство ми говорите?!? Детството е до 10-12 години. След това вече е друго. Значи може някакви си келеша на по 14-15 да се шибат под път и над път, а не може да се хванат на работа? Всеки сам си преценява. Аз едно време помагах на село на баба и дядо. Това е пак вид работа. Не са ми плащали, но се чувстваш полезен.

RAWRRR, ако знаех, че повечето ученици са си заслужили почивката през лятото, нямаше да говоря така. Никой сега нито чете книгите за лятото, нито пък прави нещо полезно. Ако трябва да избирам дали да продавам сладолед на центъра, или да раздавам листовки, в сравнение с това да стоя цял ден пред компа или телевизора, ще избера първото. И не заради парите, а защото първото те учи на труд и отговорност, а второто - на мързел и лентяйство!!!

](*,) :-k ](*,) Простотията ходи по хората.

HopeLesss
07-04-2007, 17:59
Айде обоснови се де. С емотикони е много лесно! Простотия е да не си съгласен с някой, но да не защитиш собственото си мнение! :wink:

07-04-2007, 18:03
Айде обоснови се де. С емотикони е много лесно! Простотия е да не си съгласен с някой, но да не защитиш собственото си мнение! :wink:
Оф, пак философствания. Случайно да не си завършила Философия? ](*,)

HopeLesss
07-04-2007, 18:06
Не, природна дарба ми е :twisted:

07-04-2007, 18:07
Не, природна дарба ми е :twisted:
](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Sam90
07-04-2007, 18:31
Аз не съм тръгнала да ви поучавам,нито да се заяждам ..
само ви питам за вашето мнение..

А моето е че човек трябва хубаво да се изучи когато трябва да се учи,да се труди когато трябва да се труди-ваканциите са за почивка.Защо мрънкате да свърши даскалото,за да почне ваканцията с нея работата..ето затова казвам че си изгубвате детството..
Едно е да идеш с приятели на пикник или на язовир,друго е да подаваш листовки за 5 лева на ден на главната цял ден ..
Не съм съгласна и с експлоатацията на детския труд..как може да се оставяте да ви карат да работите по 12 часа на денмда мъкнете цимент и така нататък..

Пари могат да се изкарват и по по-лесен начин отколкото да се прививаш толкова,например с интелектуален труд .. ама за интелектуалния труд се иска здраво учене първо ..
Мислим еднакво! =D>
Ехе,супер!
Значи да не се чуствам виновна че лятото не бачкам като сервитьорка,а уча за да запиша банково дело в университета :)
Ами, аз съм работил и с ума си - давал съм частни уроци по Английски. В момента съм продавач в магазин - трябва да ме е срам ли?? Еми, аз съм на 16 и ДА, мисля че парите са важни и то много. На този свят си загубен без пари - наречи ме материалист ако искаш, но е така. И не мисля, че си провалям детството - напротив. Мисля, че няма нищо лошо един тийнейджър да разбере как се печелят пари и да оцени истинската им стойност....

07-04-2007, 18:33
Аз не съм тръгнала да ви поучавам,нито да се заяждам ..
само ви питам за вашето мнение..

А моето е че човек трябва хубаво да се изучи когато трябва да се учи,да се труди когато трябва да се труди-ваканциите са за почивка.Защо мрънкате да свърши даскалото,за да почне ваканцията с нея работата..ето затова казвам че си изгубвате детството..
Едно е да идеш с приятели на пикник или на язовир,друго е да подаваш листовки за 5 лева на ден на главната цял ден ..
Не съм съгласна и с експлоатацията на детския труд..как може да се оставяте да ви карат да работите по 12 часа на денмда мъкнете цимент и така нататък..

Пари могат да се изкарват и по по-лесен начин отколкото да се прививаш толкова,например с интелектуален труд .. ама за интелектуалния труд се иска здраво учене първо ..
Мислим еднакво! =D>
Ехе,супер!
Значи да не се чуствам виновна че лятото не бачкам като сервитьорка,а уча за да запиша банково дело в университета :)
Ами, аз съм работил и с ума си - давал съм частни уроци по Английски. В момента съм продавач в магазин - трябва да ме е срам ли?? Еми, аз съм на 16 и ДА, мисля че парите са важни и то много. На този свят си загубен без пари - наречи ме материалист ако искаш, но е така. И не мисля, че си провалям детството - напротив. Мисля, че няма нищо лошо един тийнейджър да разбере как се печелят пари и да оцени истинската им стойност....
Дали клиентите ще уважават един 16 годишен пъпчив пикльо? Съмнявам се.

`BItCH`
07-04-2007, 18:50
Според мене няма нищо лошо 13-14 годишните да работят. Нека да се научат на труд и да видят какви ще станат ако не учат.Те ще си дадат парите за глупости , то си е ясно деца са още.

07-04-2007, 19:46
I za da ne povtarqm hilqdniq citat predi mene zashto pyk klientite da ne uvajat po-mlad prodavach (za da ne izrazq po prostashkiq nachin predi men)?
Toi e po-mlad , po -zapoznat s novostite i na vsichkoto otgore na klientite edva li im puka za vyzrystta ako sa na lice umeniq pri obslujvaneto ,obshtuvaneto i t.n. Mislene predi da pishete we hora.
A RAWRRR kazvash intelektualen trud, mi haide dai primer za takova neshto.
Kakyv intelektualen trud moje da raboti edin teen? I nqmam v predvid, che da rechem ima nujnite poznaniq koi mislish che shte mu pozvoli da praktikuva podobna rabota?

07-04-2007, 20:00
Ако почна работа преди 18 ще е или, за да си набавя пари за по-добър таблет или ще почна с това, с което искам да се занимавам - дизайн и web дизахн

RAWRRR
07-04-2007, 20:00
I za da ne povtarqm hilqdniq citat predi mene zashto pyk klientite da ne uvajat po-mlad prodavach (za da ne izrazq po prostashkiq nachin predi men)?
Toi e po-mlad , po -zapoznat s novostite i na vsichkoto otgore na klientite edva li im puka za vyzrystta ako sa na lice umeniq pri obslujvaneto ,obshtuvaneto i t.n. Mislene predi da pishete we hora.
A RAWRRR kazvash intelektualen trud, mi haide dai primer za takova neshto.
Kakyv intelektualen trud moje da raboti edin teen? I nqmam v predvid, che da rechem ima nujnite poznaniq koi mislish che shte mu pozvoli da praktikuva podobna rabota?
Аз не съм казала тинейджърите да работят интелектуален труд.Казах,че той е за предпочитане пред физическия като цяло.Затова сега им е времето да учат,пък после да си работят колкото искат.Дразнят ме псевдо възрастните,това е.

07-04-2007, 20:19
I za da ne povtarqm hilqdniq citat predi mene zashto pyk klientite da ne uvajat po-mlad prodavach (za da ne izrazq po prostashkiq nachin predi men)?
Toi e po-mlad , po -zapoznat s novostite i na vsichkoto otgore na klientite edva li im puka za vyzrystta ako sa na lice umeniq pri obslujvaneto ,obshtuvaneto i t.n. Mislene predi da pishete we hora.
A RAWRRR kazvash intelektualen trud, mi haide dai primer za takova neshto.
Kakyv intelektualen trud moje da raboti edin teen? I nqmam v predvid, che da rechem ima nujnite poznaniq koi mislish che shte mu pozvoli da praktikuva podobna rabota?
Аз не съм казала тинейджърите да работят интелектуален труд.Казах,че той е за предпочитане пред физическия като цяло.Затова сега им е времето да учат,пък после да си работят колкото искат.Дразнят ме псевдо възрастните,това е.

Ami taka predpolojih , poneje stava vypros za teenager-ite v tazi tema, izvinqvam se, ne sym razbrala . No za primer edno 13-godishno momiche prez lqtoto edva li shte sedne da uchi, i sym sigurna che povecheto hora v dneshno vreme biha predpocheli da rabotqt lqtoto ,pred tova da stoqt nad nqkoq kniga. (Tova e druga tema) A za psevdo-vyzrastnite, ami opita v jivota moje da opredeli do kakva stepen nqkoi e vyzrasten.(mda , ima mnogo sluchei v koito 16-godishen e "po-vyzrasten" , ot nqkoi liglio na 18 , ta dori i 20 . Vsichko vinagi e otnositelno i vseki ima pravoto da reshi za bese si.

Sam90
07-04-2007, 20:27
Нека не си говорим за псевдо-възрастни, бързо порастване и т.н., защото това не винаги са неща, които правим по собствена воля. Много често на децата в България им се налага да порастнат на по 16 години... повярвай ми - за това нямаме вина ние ;)