PDA

View Full Version : Защо е грозно да имаш тен...



Guderian
07-20-2007, 12:15
Както и да е, тенът (или липсата му) е мода:


Доста време преди да бъдат създадени първите слънцезащитни кремове и лосиони, бронзовият тен отличавал трудовите хора на полето от интелектуалците. По-тъмният загар се смятал за типичен за хората от по-долната социална класа по време на Индустриалната революция. В този период порцелановата кожа е на мода, тъй като високообразованите хора прекарвали повече време в офисите и канторите.
С появата на машините работниците се прибират от полето във фабриките. Тогава нещата се обръщат: загарът става типичен за богаташите, които събират слънчевите лъчи по плажовете, докато по-бедните се трудят. В началото на 20-те години слънцетерапията била популярна като средство за лечение на някои заболявания. Излагането на слънце се смятало за начин, подходящ за лечението на различни заболявания: от акне до туберкулоза.
Шоколадовият тен става изключително популярен, когато известната френска дизайнерка Коко Шанел се появява със силен загар на кожата след почивка на Средиземноморието.
http://standartnews.com/archive/2004/06/04/familyfolio/index.htm

Аз почти винаги съм смятал, че хората с тен са по-грозноватички, но това пък не са факти, а само моето разбиране(тук само да вметна, че ако някоя мацка от форума реши да ми се сваля, първо да си свали тена, точка! Фен съм на бледата аристократична красота!

Затова пък има факти и заблуди (митове) - популярен стил за представяне на скучно четиво на масите, но ето го пак, при това в изобилие:

Мит 1: До двадесетата година не е необходимо да се вземат сериозни предпазни мерки срещу слънцето.
Трайните увреждания като последствие от излагането на слънце се натрупват с времето като се започне от първата слънчева баня. Така до навършването на 20-тата година е възможно да са причинени достатъчно вреди, дори и видимите резултати от това (петна на възрастта, мимически черти, бръчки или дори по-лошо) да се проявят чак десетилетия след това. Поради това е препоръчително децата винаги да са защитени – още при първите слънчеви бани. По-добрата новина е, че мощните слънцезащитни филтри вече се комбинират с модерната технология за грижа за кожата и предпазване от нови поражения.

Мит 2: Слънцето не е вредно преди 10:00 ч. сутрин и след 3:00 ч. следобед.
Не е така. Не е необходимо слънцето да се издигне високо в небето, за да достигнат лъчите му до кожата ви. Ултравиолетовите (UV) лъчи винаги достигат до земята (дори и при облачно време). Но все пак по обед трябва да се ограничи излагането на слънце. 70% от причинените от слънцето поражения са получени при ежедневното пребиваване на открито: седейки до прозореца, шофирайки в колата или на разходка по улиците. Запомнете, че дори и бетонът отразява 40 до 60% от слънчевите лъчи (снегът и ледът отразяват над 90%). Винаги трябва да сте предпазени.

Мит 3: След като веднъж добиете хубав тен, вашата кожа става неуязвима за увреждания.
Слънчевата светлина стимулира производството на меланин, а меланинът предпазва от проникването на вредните UV eu?e. Iacaaeneii io oiaa oace caueoa далеч не е достатъчна. Инфрачервените излъчвания (топлинната слънчева радиация) също може да нанесе вреда, както и свободните радикали в атмосферата. Дълготрайното излагане на слънце може да доведе до преждевременно състаряване на кожата, независимо дали се е образувал тен или не.

Мит 4: Подходящото облекло предпазва от слънцето.
Да, ако става дума за широкополи шапки, дълги ръкави, светли цветове. Те са като щит за слънцето. Тъканите с рехави нишки пропускат светлината, а мокрото, прилепнало облекло е проводник за ултравиолетовите лъчи. Не стойте с ефирна роба, наметната върху мокрия бански!

Мит 5: Всичко, което съдържа слънцезащитен блокер, запушва порите и причинява обриви.
Самото вредно въздействие на UV лъчите може да стане причина за запушване на порите и кожата да реагира свръхчувствително към слънцето. В отделни случаи най-мощните слънчеви блокери могат да причинят обриви от топлината или поява на пъпчици по кожата. Популярната слънцезащитна съставка – пара-аминобензоената киселина (ПАБК) се оказва не особено ласкава към някои видове кожа, може да причини кожни алергии в комбинация със слънцето или парене по кожата. Най-добрата гаранция за вас ще бъде да потърсите продукти, които не са комедоногенни. Те са тествани и е доказано, че не причиняват обриви.

Мит 6: С повторното нанасяне на слънцезащитен филм може да увеличите продължителността на излагане на слънце.
Не, това просто би укрепило естествената устойчивост срещу слънчевите лъчи и би възстановило покритието, което може да се е отмило при плуване или изпотяване.

Мит 7: Слънчевите лъчи са здравословни.
Много хора вярват, че излагането на слънце лекува хрема, почиства кожата, доставя ценен запас от витамин D. Истината е, че само с 15 минути, прекарани на слънце, вашето тяло си доставя цялото необходимо количество на витамин D. Слънчевата светлина може да причини кожни обриви или най-малкото да избият малки пъпчици или мехурчета. Освен това слънцето никога не е излекувало хрема. Все пак то повишава настроението и повдига тонуса. Слънчевият тен е естетичен и действително скрива такива недостатъци на кожата като белези от акне, брадавици и други козметични дефекти.

Мит 8: Вече не можем да се радваме на слънцето.
Грешно! Възможно е да се наслаждаваме на слънцето и да се грижим за кожата си деликатно, като намалим риска от трайното й увреждане и преждевременното й стареене. С продукти, които съчетават научните познания за антиоксидантите, модерната технология за грижа за кожата и оптималното предпазване от слънцето, вие може да добиете най-съвършения възможен тен на слънце. Така че... наслаждавайте му се!
http://news.fashion.bg/article/181/6/perfecta_mitove.php

Totalitarianist
07-20-2007, 12:30
Добре си взел темата от дата.бг :lol:
И аз смятам че тена е грозен, човек трябва да си е с естествен тен, бял или черен, какъвто Бог го е дарил :!:

Sam90
07-20-2007, 12:33
Аз пък мисля, че е много готино да си с тен... не да си червен на обелни петна, а просто да си с тен. И за мъже и за жени е много по-секси, ако са с един хубав бронзов тен ;) Пф добре, че дойде лятото, че тея солариуми ме разориха :lol:

MimityYy
07-20-2007, 12:37
abe i az ne haresvam hora s mn tumen ten polu4il se ot plaja .. ama e zdravoslovno

Kisses_P
07-20-2007, 12:39
Оф.. то всяка година е различно>Еднаа е модерно да си с тен, другата да си бял като сирене..Аз съм почиитател на бронзовия загар.Преди мене всички се изказахте че не харесвате тена, но отворете раздела КОзметика и диети.НОн стоп се пита за бронзанти и за начини да се сдобием с тен.Тенът е предпочитан...Не мисля че е грозен

Shadow_Walker
07-20-2007, 13:24
Абе яяяяя.Туко що се върнах от море, почернял съм много и си харесвам тена.Не ми пука какво мислят другите :evil:
П.П. /me е сънен сърдитко

07-20-2007, 13:56
Само да ви кажа, че излагането на слънце е най-добрият източник на витамин Д (солариума нищо не прави). Редовното контролирано излагане на слънце намалява риска от рак наполовина!

HopeLesss
07-20-2007, 14:32
Абе яяяяя.Туко що се върнах от море, почернял съм много и си харесвам тена.Не ми пука какво мислят другите :evil:
П.П. /me е сънен сърдитко

Как беше на Обзор? 8)

Аз съм против изкуствения тен - солариуми и разни мазила. Иначе на бала всички ми се радваха колко съм бяла "като пуканка", защото всичките ми съученички бяха ходили на солариум и аз бях почти единствената бяла :lol:

Disrespect
07-20-2007, 14:50
аз ви казах...хората ще кажат че е красиво да имаш лайна на главата и всички ще тръгнат/тръгнете с лайна на главата...

zloto
07-20-2007, 14:51
Ами няма значение дали ви харесва или не, лято е, повечето хора ходят на море и почерняват... Аз не съм ходила на море от 4 години и лятото почти не излизам от вкъщи а ръцете са ми страшно почернели :(
иначе не харесвам да съм черна, ама просто няма какво да направя...

Jaffs
07-20-2007, 15:03
Аз обожавам плажа и плицукането във водата, така че няма как да мина без тен. А и си мисля, че изглежда по-красиво и някак по-здраво да имаш някакъв тен. Не говоря за червен и на петна, а просто някакъв тен.
За да нямам тен, няма да се крия от слънцето и да ходя бяла като сирене, което ми напомня леко за някакъв албинос. В крайна сметка лятото и морето са за това, за да се забавляваме, а не да се притесняваме дали ще изгорим и ще загубим така желаната белота. :D

Sam90
07-20-2007, 15:07
За мен не е въпрос на мода и одобрение от останалите... просто ми харесва да бъда с тен :) Не ми харесва пък някой да е бял като сирене... въпрос на вкус ;)

AliceSw
07-20-2007, 15:14
а осъзнавате ли, че ако си "бял като сирене", няма начин да придобиеш хубав тен по естествен начин :|

ходете си на солариумите и се правете на петна с кремове, аз ще си стоя беличка

Briseis
07-20-2007, 15:21
Аз съм си матова по придрода и лятото хващам доста приятен загар, дори само от един ден на басейна :-D .
Обожавам бронзов тен :smt007

malka_sladuranka
07-20-2007, 15:37
На мен лек тен много ми харесва. Секси е.
Пък аз съм доста беличка... За това тея дни заминавам да се поопека малко. :-D

Muse_of_Madness
07-20-2007, 19:27
На мен лек тен много ми харесва. Секси е.
Пък аз съм доста беличка... За това тея дни заминавам да се поопека малко. :-D
rofl
Интересен факт е, че култът към бялата женска кожа датира още от Рим. Мацките тогава вместо да се излагат на слънце, за да заприличат на така модерните днес мулатки и полумулатки често са се триели с тебешир. Ако беше живяла тогава, щеше да смяташ бялата кожа за привлекателна.
Друго нещо, което е добре да се знае през лятото е, че кожата старее по-бързо от излагането на слънце.
Колкото до мен ми е безразлично дали хората имат тен или не. Бяла съм, чак бия на жълто, но поне не мога да изгарям.

07-20-2007, 19:36
а осъзнавате ли, че ако си "бял като сирене", няма начин да придобиеш хубав тен по естествен начин :|

ходете си на солариумите и се правете на петна с кремове, аз ще си стоя беличка

lajesh si ...az po pricip sam bqla kato sirene ama jiveq tuka na moreto i vs lqto stavam kato negarka! prosto trqbva da se nau4ish da polzvash efektivno maslata i olioto ... :smt006

malka_sladuranka
07-20-2007, 20:18
На мен лек тен много ми харесва. Секси е.
Пък аз съм доста беличка... За това тея дни заминавам да се поопека малко. :-D
Ако беше живяла тогава, щеше да смяташ бялата кожа за привлекателна.
Да, но живея сега. :wink:
Освен това на бялата кожа всичко си личи и най-малкото петънце.
Като вървя из нас все ще се бутна в някое ръбче и ей ти веднага синка. Грозно е. Това на бялата ми кожа личи още повече. Пропуснала съм косъмче при епилирането. Веднага се вижда.
Пък и не е само заради тези малки дефектчета, просто малко по-тъмен тен ми изгледа по-секси, по-екзотично.

miminia
07-20-2007, 20:22
ем аз не съм мн бяла нито съм 'черна' но сега като се попекох мн се харесвам.Сега още повече си харесвам правите и стройни и с лек тен крака :lol: :-D не мисля,че е грозно да си с тен!

RoyTheReaper
07-21-2007, 09:27
Абе тая работа със солариума не я разбирам. Каква е тази мания белите да стават черни? На някои хора им отива тен, други са си по-добре бели.

Аз лично съм си доволно бял и си харесвам цвета на кожата. Не бих давал пари за солариуми и много мразя да се пека на плажа. Много е противно - да се пържа на пясъка и да се разплуя като някакъв плужек. Като ходя на плаж не излизам от водата. Единствения проблем с тена ми е, че изгарям, но за сметка на това не ходя чак толкова често по плажове.

`Death`Whore``
07-21-2007, 09:31
Аз не се кефя на тен, но съм много далеч от мисълта, че бялата кожа е аристократична. Просто лични предпочитания. Особено за жена е много по-красиво.

Disrespect
07-21-2007, 09:56
с две ръце подкрепям тена...

тази година даже мисля да се изпека много яко пак и да се преименувам на Мбонго или Махари...

в Солун? :-D или то не беше на морето .. :smt017

IKisseDAGirL
07-21-2007, 09:58
Аз не ходя нарочно да хващам тен, просто така става, не ми пука дали било на мода или не. Харесвам се с тен. А и с тая мойта кожа, дето за половин час вече има загар, да няма да тръгна нарочно да се крия от слънцето?
Всеки да си ходи както на него му е кеф, какви са тия глупости с модата =;

sherry
07-21-2007, 10:04
Аз харесвам тена, но да е равномерен! Не обичам да виждам примерно очертания, където са били презрамки. Аз съм ужасно бяла и бледа, иска ми се да имах повече време и в моя град да имаше силен солариум, че да придобия и аз малко цвят. :roll:

Guderian
07-21-2007, 10:07
Аз съм не съм стъпвал на плаж от 3 г, въпреки че живея на море :) . Бял съм със сини очи и се харесвам така 8) Няма да ходя на плаж поне още толкова 8)

sherry
07-21-2007, 10:10
Тц,тц...много са ми странни хора, които живеят по морето, а не ходят на плаж. Аз ако живеех там, щях да кисна по цял ден до морето. Много го обичам. Тен ужасно трудно придобивам, най - мнгоо се зачервявам като рак :lol:

mysi
07-21-2007, 10:11
:-D Вие добре лис те ве... :))) тена първо е секси... !!!И то много,независимо мочета или момичета,но има страст :-D Второ ако знаеш как и колко да се печееш за 1 седмица можеш да изглеждаш невероятно черен,без после да се белиш грозно и на петна!! Трето...нещо сте много сбъркани тези дето си мислят ,че е грозно...нямате очи!! \:D/

f0rbid
07-21-2007, 10:14
Едно е да си бял като сирене друго е да си имаш тенчи....та защо тогава всички звезди си слагат тен или ходят на солариум просто а имаш тен е мн яко ,аз ся нямам търпение да почернея ощи малку .... \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

`Death`Whore``
07-21-2007, 10:17
Тенът бил страстен. :smt005 :smt005 :smt005 Някой използва думички, които не разбира...

Disrespect
07-21-2007, 10:19
ааа...е мислех че ще е скоро :-)

mysi
07-21-2007, 10:23
Тенът бил страстен. :smt005 :smt005 :smt005 Някой използва думички, които не разбира...

КОИТО не разбирам,от къде реши това,кажи пък ,че няма страст,когто погледнеш някой супер хубава мадама,с хубав тен,Моля Младежо не ми казвай кои думички знам и кои не... ЗА мен в тена има стаст,Кой как го разбра за мен да... :wink:

nellllly
07-21-2007, 14:51
преди един ден ми казаха, че съм бика по-бяла и от пведка... човека ми каза "като те видях в първия момент аи помиалих да не си болна от нещо..." казаха ми да ида на море, дори получих покана за Слънчев бряг или да ида на солариум, просто мене си ми харесва да съм си бяла... пък и сега всичко живо с тен.. аз се откроявам малко :Р

pathetic
07-21-2007, 15:18
Нямам особено
отношение.

Но ми
става странно приятно,когато чета
описанията на Чарлз Буковски за белите бедра.

Пък аз съм си по-бледичка.
(:


Абе глупости.
ха-ха

rosskata
07-21-2007, 19:14
а осъзнавате ли, че ако си "бял като сирене", няма начин да придобиеш хубав тен по естествен начин :|

Въобще не е вярно. Аз съм адски, ама едски бяла, и допреди 2-3 години всяко лято си придобивах тен по естествен на4ин. Противник съм на всякакви солариуми, мазила и про4ие....



Тц,тц...много са ми странни хора, които живеят по морето, а не ходят на плаж. Аз ако живеех там, щях да кисна по цял ден до морето.
Не е така. Ако живееш на морето, лятото е време за бачкане- да измъкнеш колкото се може повече пари от заблудените туристи хе-хе.
Във арна можеш да познаеш варненци по това, 4е са бели :lol:

Xykon
07-21-2007, 21:02
Guderiana dokazva pak kolko e smeshen... gledam go i v datata pak pishe razni prostotii , no e po-kroti4yk, qvno tam ne smee da e tolkova smel :-D
m/y , lovq bas 4e se nasilva da ne haresva dadeno neshto, samo shtoto ne e bqlo, a tova protivore4i na ideologiqta mu, a?

`Death`Whore``
07-22-2007, 10:56
[quote=`Death`Whore``]
КОИТО не разбирам,от къде реши това,кажи пък ,че няма страст,когто погледнеш някой супер хубава мадама,с хубав тен,Моля Младежо не ми казвай кои думички знам и кои не... ЗА мен в тена има стаст,Кой как го разбра за мен да... :wink:
Предпочитам да се обръщат към мен с женски обръщения. Благодаря рпедварително. Май трябва да обяснявам...думата, която търсиш, е секси. Човек е страстен в поведението си и предимно в леглото, видът му не може да е страстен.

eclipseee
07-22-2007, 11:40
Аз пък харесвам тена. Пък и както се спомена в предишните страници лято е, почернява се, какво да се прави. Аз съм си бледичка по принцип, лятото не излизам много, но ръцете са ми винаги чернички :-k

techCandy
07-22-2007, 11:53
И на мене тена не ми допада, нямам представа защо. Мойта кожа е супер
бяла, напрао е прозрачна и така си ми харесва, ползвам слънцезащититен крем с фактор 30, щото така и така ми се разгонва фамилията, ако е с по- малък фактор. Пък и така си ми харесва, по- чисто ми се струва о.0

ScionOfStorm
07-22-2007, 12:30
Е не знам, ама аз лятото ставам бахти мангалестия :-D

Backfire
07-22-2007, 12:31
:smt091

pathetic
07-22-2007, 22:39
Dreamed I was an Eskimo
(Bop-bop ta-da-da bop-bop Ta-da-da)
Frozen wind began to blow
(Bop-bop ta-da-da bop-bop Ta-da-da)
Under my boots 'n around my toe
(Bop-bop ta-da-da bop-bop Ta-da-da)
Frost had bit the ground below
(Boop-boop aiee-ay-ah!)
Was a hundred degrees below zero
(Booh!)
(Bop-bop ta-da-da bop-bop Ta-da-da)
And my momma cried:
Boo-a-hoo hoo-ooo
And my momma cried:
Nanook-a, no no (no no . . . )
Nanook-a, no no (no no . . . )
Don't be a naughty Eskimo-wo-oh
(Bop-bop ta-da-da bop-bop Ta-da-da)
Save your money: don't go to the show
Well I turned around an' I said:
HO HO
(Booh!)
Well I turned around an' I said:
HO HO
(Booh!)
Well I turned around an' I said:
HO HO
An' the Northern Lites commenced t' glow
An' she said
(Bop-bop ta-da-da bop . . . )
With a tear in her eye:
WATCH OUT WHERE THE HUSKIES GO
AN' DON'T YOU EAT THAT YELLOW SNOW
WATCH OUT WHERE THE HUSKIES GO
AN' DON'T YOU EAT THAT YELLOW SNOW


:D

~`PrEtTy_!N_pUnK`~
07-23-2007, 00:01
Мии и на мен не ми допада много тенът... :roll: Поне аз предпочитам да съм си беличка :smt016

[Lucifer]
07-23-2007, 00:20
men me kefi puk qko ten ... 4erno kato 6okoladov sladoled ... mmmm ... yummy :D ta kat da e tva e prostotiq ... na edin my haresva taka na dryg ina4e .... vupros na vkys ama az ne obi4am vaniliq taka 4e :P

nellllly
07-23-2007, 07:21
от къде реши това,кажи пък, че няма страст,когто погледнеш някоя супер хубава мадама, с хубав тен :wink:

извинявай, ма ако мадамата пак е "супер хубава", както казваш, но е с бял тен, 'фо се прави и 'фо се мисли ми е интересно о.0 :shock:
(или тена я е направил така "супер хубава" :-D )
за мене единственото хубаво нещо на тен-а е, че поприкрива до известна степен целулита...

InitialD
07-28-2007, 22:31
Аз си харесвам бялата кожа..но лично мисля че на повечето момичета им отива повече да са с тен ... но не от солариум ,защото излиза в повечето случаи много грозно...ами от плаж! =D>

InitialD
07-28-2007, 22:48
Аз си харесвам бялата кожа..но лично мисля че на повечето момичета им отива повече да са с тен ... но не от солариум ,защото излиза в повечето случаи много грозно...ами от плаж! =D>

Sam90
07-28-2007, 23:53
Тен рулз - шоколадов тен, хубаво телце, мокър бански ... олеееее :smt004

Juicy_Lucy
07-29-2007, 01:49
мен ме кефи естественият тен,който всички придобиваме през лятото..особено пък аз много се радвам като дойде този сезон и заприличам малко на човек :P ,понеже съм невероятно бяла и зимата особено кожата ми дори прозира..

Decu
07-29-2007, 07:08
Ееее..как ще е грозно да имаш тен...хах-аз много се харесвам когато почернея-утре заминавам на море и се надявам да хвана хубав тен :)

quench
07-29-2007, 07:54
zip file!

tuka6na
07-29-2007, 13:59
:lol: какво значение има дали имаш тен...
Е успокойте се-ако си уродлив,няма да се промениш особено...Ако не си също няма значене :|
:smt005 тен...

_`SoMeThInG_StRaNgE`_
07-29-2007, 18:39
Аз лично не обичам да почернявам..не се харесвам с тен.. :roll:

ЕPu
07-29-2007, 18:47
На мен ми е все едно,но като че ли предпочитам да съм бяла,просто не мога да стоя с часове на жегата на плажа само и само за да почернея.
Верно, че тена скрива до известна степен пъпки, разни други несъвършенства по кожата, ама щом избелея пак започва целия тоя филм със сички пъпки и глупости. :?

koalka
07-29-2007, 20:04
Слънцето хич не е полезно, ясно е, то и аз за това седя само под чадъра и се пека много малко, колкото да изсъхна.Мокра на сянка не ми е много оферта.Иначе бронзовия тен на мен ми харесва.

Valar
07-29-2007, 20:55
Тъпо изказване!
Тенът винаги добавя доза на чар.